izmir escort
YKS (TYT-AYT) Denemeleri Nasıl Çözülmeli? - Sinavhanem

YKS (TYT-AYT) Denemeleri Nasıl Çözülmeli?

YKS (TYT-AYT) Denemeleri Nasıl Çözülmeli?

YKS denemeleri ve gerçek sınav hakkında pek çok farklı görüş ve geliştirilen strateji olsa da sınava hazırlanan bireyler kendi sistemlerini oluşturmak zorundadır.

Bu sistem belirlenirken öncelikle bireyin okumuş olduğu alan ve üniversitede okumak istediği bölümün alım yaptığı alanın ortak olması en temel unsurdur.

TYT bir temel sınavdır ve üniversite hayali kuran herkes bu sınava girmek zorundadır.  Ancak bu sınava hazırlık süreci de bir o kadar önemlidir. Bu süreçte sınava hazırlanırken çözülen her deneme bir nevi sınavın bir fragmanı olarak da nitelendirilebilir. Hazırlanan bireyler denemeleri çözerken bir yandan da sınav stratejilerini belirlemelidir.

İlginizi Çekebilir: Deneme Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

YKS Denemeleri Nasıl Çözülmeli? Ne Zaman Deneme Çözmeye Başlanmalı?

Hayatınızın geri kalan kısmını etkileyecek bir sınavı en iyi şekilde tamamlamak için öncesindeki süreci iyi değerlendirmek ve sınava en güzel şekilde hazırlanmak için denemeler vazgeçilmez birer unsurdur. Bu sınav genel bir sınav olduğu için hazırlanılan bölüme göre en iyi puan kazandıracak dersler iyi belirlenmelidir.

Denemeleri çözerken de en çok puan getiren bölümden puanınızı en az etkileyecek bölüme doğru bir sıralama yapmak akıllıca olacaktır.

Denemeler eğer evde çözülüyorsa sınav süresinden en az on dakika önce deneme kitapçığı üzerinde yapılan çözümler bitirilmelidir. Bu durum gerçek sınavda yaşanabilecek heyecan gibi sebeplerle yaşanacak aksamaların önüne geçmekte yardımcı olacaktır.

Deneme Sınavları Nasıl Çözülmeli?

Sınava hazırlanan bireyler sınava en iyi şekilde hazırlanmak için çeşitli stratejiler geliştirirler. Bu stratejilerini deneyimlemek ve en iyi sonuca ulaşmak için denemeler vazgeçilmezdir.

Her bireyin sınavda daha iyi olduğunu düşündüğü bir branş vardır. Bu branştan başlamak sınavda moral avantajı sağlamak konusunda önemlidir.

Sınavın küçük bir kopyası olduğu düşünülen denemelere de bu branştan başlamak hem sınav alışkanlığı kazanmak için hem de gerçek sınavda bocalamamak açısından önemlidir. Bu konuda bir kaç alternatif sunmak gerekirse;

Verilen kitapçık sırasına göre yani,  Türkçe, sosyal, matematik ve fen branşlarının sıralaması daha çok sözel, dil ve eşit ağırlık puan türü ile tercih yapacak adaylar için uygun bir sıralamadır. Sayısal derslerden ağırlıklı olarak sınava başlamak ise sayısal bölüm öğrencilerinin uyguladığı bir sistemdir.

TYT Denemeleri Ne Zaman Deneme Çözmeye Başlanmalı?

TYT için ne zaman deneme çözmeye başlamalıyım sorusu öğrenciler tarafından sıklıkla sorulan soruların başında yer alıyor. Yapılan en büyük hata ise sınav için mayıs ayı ve sonrasını beklemek oluyor.

TYT denemelerini ilk olarak sınava ilk hazırlanmaya başladığınız Eylül-Ekim aylarında çözmelisiniz. TYT’de karşınıza çıkacak olan konuları 12. sınıfa kadar görmüş olmalısınız. Her ne kadar konularınız tam olmasa da ilk durumunuzu görmek için deneme çözerek başlamak çok faydalı olacaktır.

İlk deneme sonucunuzu mutlaka detaylı şekilde not alın ve sene içerisinde çalışmalarınıza devam ederken de zaman zaman deneme çözmeyi unutmayın. Aralık-Ocak aylarına kadar ayda 1 deneme çözmeniz yeterli olabilir. Ancak bu dönemden sonra yavaş yavaş 15 günde 1, haftada 1 olmak üzere arttırmalısınız.

AYT Denemeleri Ne Zaman Deneme Çözmeye Başlanmalı?

AYT denemelerine TYT denemeleri ile beraber başlamak moralinizi bozabilir. AYT’de karşınıza çıkacak konular daha kompleks ve 12. sınıfta göreceğiniz soruların ağırlığı da önemli. Bu nedenle biraz daha beklemelisiniz.

Okulda ve eğer gidiyorsanız dershanede konuların işlenme hızı ve sırasına göre denemeleri ne zaman çözmeye başlamanız gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak 2. dönemi beklemeniz faydanıza olabilir.

Deneme Çözmek Neden Önemli?

Pek çok kişi için hayatının geri kalanını etkileyecek seçimlerin ilk adımı olan bu sınavda yaşanan heyecanı en aza indirgemek için denemeleri verimli çözmek çok önemlidir.

Çözülen her deneme sınava atılan bir adımdır. Bu yüzden denemeler boş verilmemeli üzerinde sınav kadar ciddiyetle durulmalıdır.

Denemeler mümkünse sınıf ortamında öğrenci sıralarında çözülmelidir. Sınav benzeri ortamlarda ne kadar çok bulunulursa sınav esnasında yaşanacak olumsuzluklar o kadar azaltılmış olur.

Deneme çözülürken mutlaka sınav süresine eş süre tutulmalı mümkünse on dakika erken bitirilmeye çalışılmalıdır. Sınav heyecanı bu süreleri etkileyecektir.

Denemeler Optik Forma Kodlanmalı mı?

YKS denemeleri sınava hazırlıkta vazgeçilmez olduğu gibi denemeler çözülürken yapılan her uygulama da sınavın birebir özelliklerine uygun olursa sınavdan alınacak sonuç da o oranda olumlu yönde etkilenecektir.

Denemeler çözülürken aynı zamanda sınavda yapılacak optik form kodlama için de yeni stratejiler geliştirilmelidir. Kodlama şüphesiz sınavın en önemli unsurudur.

Yapılan yanlış kodlamalar bütün bir yılınızın heba olmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için denemeler üzerinde dikkatle durulmalıdır. Sınav stratejileri kadar optik form kodlamaları için geliştirilecek stratejiler de bir o kadar önemlidir.

YKS Deneme Tavsiyeleri

TYT uzun bir maratonun ilk adımıdır. Bu ilk adım çok önemli olduğu için öncesinde yapılan hazırlıklar da bir o kadar önemlidir.  Bu hazırlıklar hiç şüphesiz sınava birebir uyumlu denemeler çözmektir. Bu denemeler mümkün olduğunca farklı kaynaklardan çözülmeli değişik soru türlerine aşina olunmalıdır.

Çözülen her deneme görülen her farklı soru sınav için oldukça önemlidir. Denemeler farklı kaynaklardan farklı konu sıralamasıyla çözülmeli ve her deneme bir sınav olarak görülmelidir. Her deneme üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM