izmir escort
Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı? - Sinavhanem

Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Çoğu çocuğun aklından ve hayallerinden geçmiş olan doktorluk, on sekiz yaşına gelindiğinde kazanması zor bir tıp fakültesiyle unutulur. Türkiye de ilk 15.000 için kontenjan bulunduran devlet okullarını kazanmak için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır aslında.

Tıp Fakültesi Kazanacağınıza İnanmak

Çalışmaktan da ötede bir şey varsa bu: tıp fakültesi kazanacağınıza inanmaktır. Aylarca çalışan birçok öğrenci sınav anında panik hali ve stresle yapabileceğinin çok daha azını yapar.

En kötüsü hayallerine veda etmek zorunda kalır. Oysa aylarca çalıştıktan sonra ‘Ben bunu hak ettim, o tıp fakültesini benden fazla hak eden yok, o sınavdan istediğimi alacağım’ demek gerekir.

Hiçbir zaman kendine ve hedefine inancını kaybetmeyen bir öğrencinin savaşacak gücü de asla bitmez. Zira bir yıl boyunca çalışmak için dirayete sahip olmalısınız. İnanılan bir hedef sizi diri tutar. Yolunuzun üzerinden tüm engelleri tek tek atlamanıza yardımcı olur.

Düzenli Bir Hayata Sahip Olmak Altın Kuraldır

Düzenli Ders Çalışmak

Eğer tıp fakültesi kazanmak istiyorsanız iki gün çalışayım, iki gün dinleneyim gibi fikirleri aklınızdan atmanız gerekmektedir. Siz çalışırken ve siz çalışmıyorken birçok rakibiniz çalışıyor olduğundan durmanız sizi bir adım geriletir ve bir kez durduktan sonra tekrar başlamak zordur. Bu yüzden her gün belli bir saatte düzenli bir şekilde çalışmak gereklidir.

Bir düzen kazanmak zordur ancak bunu başardığınız başarı gelecektir. Göreceksiniz ki işleriniz rayına oturduğunda bir şeyler zor gelmemeye başlayacak. Emin adımlarla ilerlemek serseri mayın gibi hareket etmekten çok daha iyidir. Az ve öz bir şekilde başlayarak arttırabilirsiniz.

Düzenli Uyku

Çalışacağınız sınav bugüne kadar alıştığınız tüm sınavlardan farklıdır. Bilginizi, yorumlama gücünüzü ölçtüğü gibi dayanıklılığınızı da ölçen bir sınavdır. Birkaç hafta birkaç ay değil bir yıl çalışacağınız için her gün dinç olmanız gerekir.

Her gün bir sonraki günü düşünerek hareket etmeniz gerekir. İşte burada uyku düzeni devreye girer.

Birçok gencin yapamadığını yapıp aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanırsanız, vücudunuz bir denge kurabilirse güçlenirsiniz. Adımlarınızı kesin atabilirsiniz. Duraksamazsınız ve bu zaman zarfında içiniz rahat olur. Elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Düzenli Beslenme ve Çerez Tüketme

Sınav senesinde istisnalar harici kilo alımı yaşanır. Birçok öğrenci bundan yakınır. Özellikle kız öğrencilerden bu yakınmaları çok duyabilirsiniz. Sürekli oturduğunuz için ve sürekli bir şeyler yediğiniz için bu gayet normaldir.

Beslenme ile ilgili dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Gece uyumadan önce ağır bir şeyler yemeniz uyumamanıza sebep olur. Kahvaltı yapmamanız veriminizin düşmesine sebep olur. Ders çalışırken bir şeyler yemek sizi aksatır.

Aralarda hafif bir şeyler yemek, üç öğünü atlamamak esastır. Akşamları belli oranda çerez yemek size yatmadan önce gerekli enerjiyi sağlayacak ve vücudunuzun düzenli çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Tıp Kazanmak İstiyorsanız Lys Odaklı Çalışmalısınız

Bu demek değildir ki, Ygs’den sonra aklı başına gelmiş bir öğrenci tıp kazanamaz. Kazanabilir ancak şüphesiz işi daha zordur. Ygs yoruma dayalı ve sizi ters köşeye yatırabilecekken Lys ne verirseniz onu alacağınız ve eğer gerçekten hakkıyla çalıştıysanız emeğinizin karşılığını alacağınız bir sınavdır.

Yüzde altmış kadar sizi etkileyen bu sınava odaklanırsanız, diğerlerinden daha iyi olursanız tıp fakültesine ve hayallerinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bunun için yazın başından Lys’yi sağlam tutun. Ygs gözünüzü çok korkutabilir ancak Lys’yi seçerseniz son gülen siz olursunuz.

Ders Çalışırken Hangi Derse Ne Kadar Ağırlık Verilmelidir?

Tıp isteyen bir öğrenci için kötü bir haber: Her dersten sorumlu olmak. Bir ders hariç geometri… Üç geometri sorusunun bir fizik sorusuna karşılık geldiğini düşünürsek en az geometri etkiler. Ancak sanılan aksine fizik de puanınızda fazlasıyla etkilidir.

En dikkat etmeniz gereken dersler biyoloji, kimya ve matematik olsa da fiziği bir kenara atmak pişmanlıktır. Hatta üç sorusu bir fizik sorusu eden geometri bile bir kenara atılamaz. Neden? Çünkü sizin ilk 15.000 e girmeniz gerekmektedir. Bu bir sıralama sınavıdır. Haliyle rakipleriniz geometri yapacaktır. Yani ne kadar puan getirdiğine bakmaksızın her derse çalışmak zorundasınız. Öncelik belirleyebilirsiniz. Ayıracağınız zamanı belirleyebilirsiniz ancak hiçbirini es geçemezsiniz.

Etrafınızdaki İnsanlarla Kendinizi Kıyaslayamazsınız

Hedef netler belirleyip onların üzerine yoğunlaşmalısınız. Herkesin hedefi farklıdır ve bir başkalarına bakıp durmak, kendinizi kıyaslama içinde tutmak sizi geriletir. En iyisi olmalıyım fikri bazen sizi dinç tutsa da kimi zaman zarar verebilir. Bu yüzden sadece kendinize odaklanıp herkesi unutmalısınız.

Ne olursa olsun, ne kadar uçuk kaçık hayalleriniz olursa olsun, kimse size inansa da inanmasa da sizin bildiğiniz ve sadece onlara ulaşmak için çabaladığınız netleriniz olsun. Kendinizi bilirseniz, kendinizle yarışırsanız boşa kürek çekmekten kurtulursunuz.

Zamanla dirayetinizin kırılmasına izin vermeyin. Kendinizi kimseyle kıyaslamamanız gerektiği ne kadar doğru olsa da kendinize inancının azaldığı zamanlarda derin bir nefes etrafınıza bakın.

İstediğiniz fakülteyi herkesten çok hak ettiğinizi söyleyin kendinize. Bunun için de herkesten çok çalışıyor olmanız gerekir. Evet, kolay değil. Ancak sonucu mükemmel.

Eksiklerinizi Çok İyi Bilin, Üzerine Gidin

Başarı bildiklerinizden değil bilmediklerinizden elde edilir. Tabi onları kullanmayı bilirseniz. Nasıl? Etrafınızda dönmek nasıl sizi sürekli aynı noktaya getiriyorsa bildiğiniz şeyleri çözüp durmak da aynı etkiyi gösterir. Bir adım ileri gidemezsiniz. Ama cesur olup bilmediklerinizin üzerine giderseniz, bir kez, iki kez, üç kez ne kadar olursa olsun işte o zaman başarı gelecektir. Bu sizi diğer öğrencilerden farklı kılar, çünkü gerçekten güç ve cesaret gerektirir.

Farklı olun ve kendinizi kandırmayın. Unutmayın her başarılı insanın diğer insanlardan farkı vardır.

Motivasyon Noktası Bulun ve Onu Kaybetmeyin

Tıp isteyen bir öğrencinin ne kadar çok çalışması gerektiğini herkes biliyor. Çok çalışmak için neler yapılabileceği, çok çalışmanın düzenle mümkün olacağı yukarıda anlatıldı. Bir sene çalışmak günümüz standartlarında bir öğrenci için hiç kolay değildir.

Bir hedefi olan öğrenci yılmak nedir bilmeyen bir öğrenci olduğundan bir sene çalışmak ancak ona zor gelmez. Çünkü o bu zorlu yolu başarılarına gidecek bir anahtar olarak görür. Zamanı geldiğinde ödülünü alacaktır.

Sımsıkı tutunduğu bir hayali vardır ve bunu kimse ondan alamaz. Bu yüzden diğerlerinden güçlüdür ve onlardan iyidir. Bir motivasyon noktanız olsun. Birinin sözlerini tersine çevirmek isteyebilirsiniz.

Gitmek istediğiniz üniversitede beyaz önlük giyme töreninizi hayal edebilirsiniz. Ne olmak istediğinizi ve kim olmak istediğinizi gerçek bulduğunuzda motivasyonunuz eksilmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

321 yorum

 1. Merhaba, içerik çok güzel hazırlanmış fakat bir sorum olacak. Yazar acaba hangi Tıp fakültesinde okuyor?

  • Bu zamana kadar tıp fakültesi kazanan öğrencilerimizin çalışmaları doğrultusunda hazırlanmış bir yazıdır.

   • Merhabalar meslek lisesi mezunuyum matematik temelim hiç yok diyebilirim 24 yaşındayım radyoterapi önlisans mezunuyum tıbbi mümessillik yapıyorum şuan ve doktorların yanına gide gele doktorluk yapmayı çok seveceğimi düşündüm bu yıl sınava giricem ama kazanmam imkansız gibi birşey sanırım değil mi ? 🙂

  • Hocam ben bu yıl 12ye geçtim imamhatipte okuyorum eşit ağırlık bolumundeyim eşit ağırlık bölümünden tıp kazanabilirmiyim ?? Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

    • peki sayısal mı yoksa sözelimi seçmeliyiz tıp kazanmak için hangi bölüm terih etmeliyiz?

     • Sayısal seçmelisiniz sayısaldan sınava girip sayısal puanınızla yerleşmeniz gerekir

     • Bence sayısal çünkü tıp alanında daha çok sayısal alanlar olacaktır

     • Hocam merhabalar ben 11.sinif ogrencisiyim aslinda 12 olmam gerekiyorken 11. Siniftayim 1 sene ailevi sebeplerden dolayi ara verdim suan meslek lisesinde grafik okuyorum kültür derslerini neredeyse hic gormuyorum ve zamaninda yapamadigimi sidmi yapmak istiyorum yani hayallerimi gerceklestirmek istiyorum beyin cerrahi olmak istiyorum fakat elimde fazla imakan yok test kitabi falan ama internetten cozebildigimce soru cozuyorum aynizaamanda bi cafe de part time calisiyorum onumde daha 18 aynizaamanda var sinava girmeme yani hemen hemen 1.5 ay sizce olurmu yazinizi okudugumda daha daha bi hirslandim istegim daha da artti rica etsem bana hangi derslere hangi konulardan baslayacagimi soyleyebilirmisiniz🙏

  • 9.sınıftayım nitelikli bir Anadolu lisesindeyim şuan sadece 9’a mı çalışayım peki LYS YGS AYT-TYT mi oluyor nasıl yapmalıyım?

   • Evet İpek. Artık TYT ve AYT var. Bu sene 9. sınıfı tamamen öğrenmen ve soru çözerek pratik yapman yeterli olur.

 2. Meslek lisesi öğrencileri tippı kazanabilir mi hiç
  meslek lisesinden tippı kazanmış kişiler var mı

  • Tabi ki var Nur.
   Farkındayım, ders programınız nedeni ile işiniz çok kolay değil ama yine de düzenli bir şekilde çalışarak pek çok meslek liseli de tıp kazanabiliyor.

   • Merhaba hocam ben hastalığımdan dolayı orta sondansonra liseye gidemedim şu anda 25 yaşındayım liseyi dışardan alıyorum 71 kredim kaldı ben tıp istiyorum ama ders çalışmayı bilmiyorum nasıl çalışmaliyım bi Öner’i lütfen

 3. Merhabalar hocam.
  Elinize sağlık, çok güzel bir site hazırlamışsınız.
  Ben Ygs2’de 30k’dayım.
  Sizce tıp kazanabilir miyim?

   • Hocam Ben daha 8.sinifa gectim ve tip bolumunu Kazanmak istiyorum matematigi cok seviyoeum be keyif alarak sorulaei cozuyorum tip bolumunu Kazanmak icin be yapmaliyip 3 Yasimdan beri hep cocuk doktoru olucam diyormusum Anne hala da diyoeum birde liseye gecinde matematigi sevmemeyw baslar minim

    • Özellikle matematik için temel çok önemli. Şimdi seviyorsan ilerde sevmemen için hiçbir neden yok. Güzel bir liseye gitmek için elinden geleni yapıp düzenli çalışmaya devam edersen doktor olman için hiçbir engel olmaz.

 4. bu sene 85 bindeyim ve tıp olmayacak büyük ihtimalle mezuna kalmak cidden mantıklı bişey mi yani tereddütteyim

  • Sevgili kikiko;
   Kişinin istediği mesleği yapması gerçekten çok önemli.
   Eğer, tıp istediğinden eminsen 1 değil 2 sene bile kalınır.
   Ancak bu süreci tabi ki boşa harcama.
   Sanki bu sene girecekmiş gibi çalış.

 5. Merhaba öncelikle ben bu yıl lise bire basliyacagim puanim 437 Anadolu lisesine gitmek istiyorum benim en büyük hayalim tıp fakültesi ni okumak ve bu konuda kararliyim fakat tüm derslerim iyi matematiğim kötü özel öğretmen tutup 5. Sınıftan itibaren öğrendiğimiz bütün konuları tekrar edip lisede zorlanmamak istiyorum siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ve sizce tip fakültesine gidebilir miyim?

 6. Hocam ben bu sene 11. Sınıfa geçiyorum.Sayısal bölümü seçtim ve Tıp fakültesi kazanmak istiyorum.Bu yaz nasıl çalışmalıyım.Neler yapmalıyım.Bana bilgi verir misiniz?

  • Berat;
   Yapabileceğin en güzel şey 9 ve 10. sınıf konularını tamamlamak ve bolca soru çözmek.

   • Meraba hocam benim size bi kac sorum olacak ben 11. Sinif ogrencisiyim saglik meslek lisesinde okuyorum bebim hayalim tıp kazanmak insallah la masallah la olacak bisey degil biliyorum ve bu yaz elimden gelini dwgil benden gelinu yapicam ve kazanacagima inaniyorum benim sorum soyle benim suan matematik fizik kimya gibi derslerde cok iyi degilim sifirdan baslicam ve biliyorsunuz ki sinava 1 yil kaldi yetistirebilir miyim

    • Sevgili Esma;
     Sen yolun en önemli kısmını almışsın.
     Elinden geleni yaptıktan sonra emin ol ki olmayacak bir şey yok.
     Kendine inan ve bol bol çalış.
     1 sene çok uzun bir dönem, hepsi yetişir.

    • İnşallah demezsen hiçbirşey olamazsın tabiki çalışacağız ve Allaha tevekkül edicez hem bana kalmış diye birşeyde yok eğer senin için hayırlıysa ve nasibinde varsa gidersin birde çok istersen tabi.
     Maşallaha gelirsek bir insan karşısındaki şeye baktığı an gözlerinden bir ışın çıkarmış maşallah drmezsek o şeye zarar verirmiş (hadistir camiüsağirde geçer açıklamasında )boşuna dememişler nazar deveyi tavaya insanı mezara koyar diye inşallah sende bizlerde tıbbı kazanırız iyi çalışmalar Allah zihin açıklığı verdin inşallah ☺

 7. Hocam;
  Peki sadece sayısal derslere mi bakmalıyım?
  Bir sorum daha var.Sizce günde kaç saat çalışmalıyım?Kaç saat yeterli olur?

  • Berat; yanında Türkçe de çalışabilirsin.
   Bolca paragraf sorusu çözersen çok faydaasını görürsün.
   Sadece Türkçe için değil, diğer derslerde de soruları okuyup anlama süren azalır. Bu da çok büyük bir avantaj olur.

  • hocam bende meslek lisesi okuyorum șu an 10.sinifa geçtim tîp fakültesine çalîșsam bir şey olurmu

 8. 12 olacağım ve ne zaman çalışmaya başlamalıyım kendimi hazır hissedip hissetmediğimi bile çözemiyorum bu sene o kadar yoruldum ki kesinlikle bir dinlenme istiyorum ama bir yanım da dinlenmekten hoşnut değil çalışmam gerektiğini düşünüyor. yola nasıl çıkacağım bilmiyorum gerçekten. hangi dersle, ygs konularıyla mı lys ile mi gerçekten kafam çok karışık ve bu düşünceler aklımdayken dinlenmem verimli geçmiyor zinde başlayamamaktan korkuyorum.

  • Sevgili YY;
   Ağustos ayına kadar dinlenmeni öneririm.
   Yazın başlayan pek çok öğrenci sene içerisinde yoruluyor ve çalışmasının verimi ciddi anlamda azalıyor.
   Bu nedenle bir dinlenme izni vermek şart.
   Önemli olan ise bu sırada kafanı boşaltman.

   Çalışmaya başlarken Ygs ve Lys’yi aynı anda götürmenizi öneriyorum.

 9. Merhaba,
  Ben bu sene 11.sınıfa geçtim ege üni. tıp fakültesini kazanmayı çook istiyorum fakat okuldaki derslerim tıp kazanacak kadar mükemmel değil. Nasıl çalışmalıyım?

  • Merhaba,
   Ben bu sene 11.sınıfa geçtim ege üni. tıp fakültesini kazanmayı çook istiyorum fakat okuldaki derslerim tıp kazanacak kadar mükemmel değil. Nasıl çalışmalıyım?

 10. İyi günler. Sayısal öğrencisiyim ve liseden mezun olalı 5 sene oluyor. Her sene sınava giriyorum ama maalesef puanlarım 230 d240 gibi düşük geliyor. Ve bende tercih yapmıyorum. Nasıl ders çalışacağımı bilemiyorum. Kendime düzenli bi program yapamıyorum. Düzenli ders çalışamıyorum. Ve bi konuya çalıştıktan sonra sorulara çözemeyince moralim bozuluyo ve ders çalışmaktan soğuyorum ders çalışmayı bırakıyorum. Özellikle geometri ve fizikte çok sıkıntı çekiyorum. Konuyu bu sefer anladım diyorum oldu diyorum ama soruları çözmeye gelince 15 soruda 3 soru çözebiliyorum. Yapamıyorum. Ve biyolojide de okuyorum anladım diyorum ama sorulara gelince aynı şeyi yaşıyorum ve çalıştığım konuları çok çabuk unutuyorum özellikle biyolojide. Mesela biyolojide bi konuya çalışıyorum test çözüyorum ama 2 3 gün sonra o konu çıkınca karşıma pek bişey hatırlamıyorum. Nasıl ders çalışacağımı da bilemiyorum. Ben diş hekimliği istiyorum. Ama anlattığım gibi anladım deyip soruları çözememe ve konuyu çabuk unutma gibi bi problemim var. O yüzden ne yapacağımı bilemiyorum. Mezun olalı 5 sene oluyor ve artık düzenli çalışıp konuları anlayıp unutmayıp istediğim bölümü kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım ? Nasıl ders çalışmalıyım. Nasıl bi ders programı hazırlamalıyım. Lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Yağmur.
   Öncelikle anlaşılıyor ki aslında sorun dediğin gibi ders çalışmayı bilmemende.
   1- Sayısal derslerde kesinlikle konuyu çalıştım oldu bitti gibi bir şey söz konusu değildir. Konu çalışmak, hafiften konuya aşina olmayı sağlar. Asıl konu bolca soru çözerek öğrenilir. Soru çözümü için çözümlü kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Soru bankalarının çözümlü olanları gibi çözümlü pek çok video da mevcut.
   2- Ders çalışma programı olmazsa olmaz. Bunun için ders çalışma programımıza ya da nasıl program hazırlanır yazımıza göz atabilirsin.
   3- Biyoloji de yine bolca soru çözüp hatalarını görerek öğreneceksin.
   4- Konuyu okudum. Tamam oldu bitti öğrendi gibi bir şey söz konusu değil. Yapabilen varsa da çok nadirdir. Ders çalışırken not çıkarmak ve daha sonra bu notlar üzerinden çalışmak çok etkili.

   Başarılar diliyorum 🙂

 11. Hocam ben hemşirelik bölümü okuyorum ama tıp okumak hep hayalimdi dershaneye gitmeden hazırlanabilir miyim tekrar sınava girmeyi düşünüyorum

  • Hazırlanılır tabi ki Gizem.
   Dershaneye gitmeden tıp kazanan pek çok kişi var.
   Önemli olan düzenli olarak çalışabilmek.
   Okulun ile beraber mi götürmeyi düşünüyorsun bilmiyorum ama bu durumda büyük bir çaba harcaman gerektiği de kesin.

 12. Merhabalar Hocam;
  Ben 11.sınıfa geçtim ve bu yaz ygs mat.çözmeye başladım.Fakat soruları ve konuları hızlı çözemiyorum.Diğer derslere zaman ayıramıyorum.Sizce bu yaz ne yapmalıyım.Tıp fakültesi kazanmak istiyorum.Bana bilgi verir misiniz?Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Sevgili Berat;
   Soruları çözdükçe hızın da artacak.
   İlk etapta yavaş olman çok normal.
   Hızını arttırmak için çalışmalarını verimsizleştirmeye hiç gerek yok.

 13. Merhaba hocam. Öncelikle hazırladığınız yazı insana çok motive edici geliyor. Kendime güvenim arttı. Ben 10. sınıfa geçtim. Fen lisesinde okuyorum. Hedefim tıp fakültesine gitmek. Bunun için önereceğiniz çalışma programı var mı? Çünkü düzenli çalışmakta zorlanıyorum da…

  • En önemlisi o güven Ela 🙂
   Kendine inandıktan ve düzenli çalıştıktan sonra olmayacak bir şey yok.
   Sitemizde yer alan Ygs sayısal ders çalışma programını uygulayabilirsin.
   Hem 9 hem de 10. sınıfa yönelik olur.

 14. Hocam ben hacettepe üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim biyoloji bölümünde. Ama farkettim ki tıp fakültesi kazanmak içimde kalmış. Bu sene tekrar hazırlanmak istiyorum ama okul derslerinin ağırlığıyla nasıl yapacağım?

  • Sevgili Derin;
   Okul ile beraber götürmenin kolay olmadığı kesin.
   Kendini zorlaman gerekmekte.
   Ancak şöyle de bir durum var.
   1. sınıf dersleri Ygs Lys derslerine yönelikti.
   Eğer 1. sınıf derslerin iyiyse konulardan çok da kopmamışsın demektir.
   Aynı zamanda malum biyolojinin MF3 puan türü için etkisi çok.
   Bu avantajlarını kullanarak, okul ile beraber götürme dezavantajını yok ederek başarılı olabilirsin.

 15. Merhaba hocam
  Üniversite 1.sinif bilgisayar bölümü okuyordum, sevemediğim için bıraktım.Hayalimde tıp var, sınava 7 ay kaldı ne yapmam gerek? Nasıl bir yöntem uygulamalıyım

 16. BEN 9. SINIFI BİTİRDİM ÇALIŞMAYA BAŞLAYALI 3 GÜN OLDU MATEMATIK GİBİ RASYONEL SAYILARDAYIM FİZİK FİZİK BILIMINE GİRS BITTI BİYOLOJI ILK KONULAR TURKCE DAHA GUNU GELMEDI KIMYA SEMBOLIK DILI BITTI TURKCEYE DE BASLAMADIM DAHA AMA PARAGRAF SORUSU COZUYORUM SUANLIK DERS PROGRAMI AYARLAMAK ISTIYORUM ZATEN VAR AMA PEK SEVEMEDİM HANGİ KONUDAN DEVAM EDICEM BILMIYORUM KAFAM KARISIK BIRAZ YGS LYS YERINE BEN 9. SINIFI GENEL TEKRAR EDIP SORU COZSEM OLMAZ MI

  • Zaten doğrusu 9. sınıf konularının tamamını tekrar ederek soru çözmek olacaktır Büşra.

 17. Merhaba,
  Ben sosyoloji ikinci sınıf öğrencisiyim doktor ya da öğretmen olmak en büyük hayalimdi bu yıl sinava tekrar girmeyi düşünüyorum.Fakat tıp kazanmamin hayal olduğunu söylüyorlar lisede sayısaldan mezun oldum sizce nasıl calismam gerekiyor?

  • Esma;
   Hayaller gerçekleşmeyecek diye bir şey yok.
   Ancak elbette ki iş sende bitiyor.
   Düzenli çalışabilecek misin?
   Hem okul hem Ygs Lys hazırlık sürecine zaman ayırabilir misin?
   Arkadaşların gezip eğlenirken sen ders çalışabilecek misin?

   Hiçbirisi kolay şeyler değil ama istedikten sonra olmayacak diye bir şey de yok.
   Okul, yalnızca 4 sene sürerken yapacağın meslek hayatın boyunca mutlu olmanın sırrı.

 18. Öncelikler merhaba ben 1.sınıf genetik mühendisliği okuyorum fakat tıp kazanmak istiyorum girdiğim sene 160 bin sıralamam vardı mf3 de ama o sene lysye hiç çalışmadım diyebiliriz sizce şansım var mıdır?

  • Tabi ki vardır Muhammed.
   Düzenli bir çalışma ile olmayacak bir durum yok.
   Yerleştirilmenin üzerinden 2 yıl da geçtiğinden okul puanın kırılmayacaktır.
   Bu nedenle eğer gerçekten inanıyor ve kendine güveniyorsan halledebilirsin.

 19. Merhaba hocam iyi gunler ben11. sinifa gectim ve benim icin tip cook ayri bir yerde kazanmayi cok istiyorum sayisal sectim ve su anda biyoliji9. sinif calistim bitti matematikte calisiyorum ama sanki az geliyor olmuyacakmis gibi sizce fizik falanda calisiyimi siz ne dersiniz hocam sizin dusunceniz çik önemli

  • Sevgili Yosun;
   Tıp kazanmak istiyorum diyorsan çalışmayacağın hiç bir ders olmamalı.
   Bu yaz 9. ve 10. sınıf konularını tamamen halledersen işin çok kolaylaşır.

 20. Hacam ben 12.sınıf olacağım Ders çalışmak istiyorum çalışmadığımda çok üzülüyorum ama bir türlü ders tempomu tutturamıyorum çalışmıyorum hocam benim ders çalışma isteğinin gelmemesi gibi bir problem bu çalışmayla istediğim yere ulaşamam çalışmam gerekiyor ama nasıl olucak bilmiyorum hep yarınlara kalıyor

  • Sevgili Ada;
   Bu durum için hedeflerini ortaya bir dök derim.
   Gerekirse odanın her yerine as.
   Bu hedefine ulaşmak için ise; ne yazık ki çalışmaktan başka şansın yok.
   Senin motivasyonun hedeflerin olacak.

 21. Merhaba,
  Ben 2010 meslek lisesi mezunuyum. Ara vermeden üniversiteye başladım. ama 2. Sınıfın son dönemi okulu bıraktım. Fakat kaydım hala var. Devam etmeyi düşünüyorum bu sene ama aynı zamanda da sınavlara çalışmayı istiyorum. Açıkçası tıp kazanabilirmiyim bilmiyorum. Çünkü ders kitabı açmayalı 4 buçuk 5 sene oluyo. Sınavlara kadar düzenli çalışsam kazanabilirmiyim? Ders programı nasıl hazırlayabilirim? Çalışmam gereken kaynaklar Ve ders siteleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sevgili Büşra;
   Öncelikle istediğin sürece olmayacak bir şey yok.
   Kazanıp kazanamamanı belirleyecek en önemli etken istemen ve isteğine ulaşmak için yeterli çabayı göstermen.

   Sitemizdeki örnek ders programlarına göz atabilirsin. Ayrıca nasıl ders programı hazırlanır başlıklı içeriğimiz de bulunuyor.
   Kaynak önerileri kısmında da kullanılabilecek konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları, siteler ve videolara yer verdik.
   Ekstra olarak takıldığın bir kısım olursa yine sorabilirsin.

 22. Merhaba öncellikle uzun bir süredir kendime hedef koymakta olduğum meslek için ne kadar çok çalışmam gerektiğinin farkındayım ama yeterli olup olmama konusunda bi fikrim yok fakat çevremdeki çoğu kişide bu alan için bana destek oluyor özellikle matematik öğretmenim 9. Sınıfı yeni bitirdim çalışmaya başlayacağım biyolojim orta matematik ve kimyam gayet iyi durumda ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ne yapmalıyım

  • Bahar;
   Şu an için yapabileceğin en iyi şey 9. sınıf konularında eksiğinin kalmaması.
   Sene içinde görmüş olduğun konuların bol bol tekrarını yapıp soru çözmelisin.

   • Ben 9.sinifa daha yeni gececem ve benimde en buyuk hayalim tipi kazanmak.Ve inanmayacaksiniz ama 1 dizi sayalesinde ve benim gozum pek bu konuda ama gercektende 1 imam-hatip lisesinden tip kazana bilirmiyim?

 23. Merhaba

  Bu yaziyi samimiyetle yazdigimi bilmenizi isterim. Ben 32 yasindayim ve Tip fakultesini kazanmak istiyorum. Cok ugrasmam gerektigini biliyorum ama insanin isterse yapamayacagi sey yoktur, buna herzaman inandim. Sormak istedigim sey su. Bu sorunun cevabi benim icin cok onemli. hali hazirda calisiyorum ve eylul ayinda sadece sinava hazirlanmak icin calistigim isten ayrilacagim ve kendime bir calisma plani olusturacagim. diploma notum dusu old

 24. Merhaba

  Bu yaziyi samimiyetle yazdigimi bilmenizi isterim. Ben 32 yasindayim ve Tip fakultesini kazanmak istiyorum. Cok ugrasmam gerektigini biliyorum ama insanin isterse yapamayacagi sey yoktur, buna herzaman inandim. Sormak istedigim sey su. Bu sorunun cevabi benim icin cok onemli. hali hazirda calisiyorum ve eylul ayinda sadece sinava hazirlanmak icin calistigim isten ayrilip sıkı bir sekilde sinava hazirlanacagim. diploma notum dusuk oldugu icin sadece 30 puan alabilecegim ama en dusuk tip 460 puandan baslagi icin ygs de full e yakin ve lys dede max 5 hatali soru yapma gibi bir hakkim var. Tm mezunuyum bu arada. sizce tarih cografya yada felsefe calismalimiyim? ygs de turkce cozmem ve sosyal cozmem lys yi etkilermi. yani sosyal cozmesemde ygs de olurmu. ve lys de sadece mat geo fiz kimy biyol olarakmi agirlik vermem gerekecek. yani ygs disinda lys de turkce net yapmasamda olurmu. sanirim ne demek istedigimi anlatabildim 🙂 bana ygs ve lys de hangi dersleri calismam gerektigini kisaca anlatabilir misiniz rica etsem. bu arada ben kendime inaniyorum. yapabilecegimi biliyorum. cunku bu bir istekten ziyade benim hedefim. sizcede iyi netleri olan ama diploma notu dusuk olan biri tip kazabilir mi? simdiden cok ama cok tesekkur ederim cevabiniz icin

  • Senem hanım;
   Öncelikle, lise yıllarının üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra çalışma konusunda daha fazla istek oluştuğunu düşünüyorum.
   O nedenle de yaşınızı bir dezavantaj olarak görmeyin.
   Düzenli çalışma ve gerekli istekle olacağına inanıyorum.

   Tarih, coğrafya ve felsefe soruları Lys puanınızı etkiler. Siz, MF-3 ile tercih yapacaksınız.
   Bu derslerin MF-3 puanı üzerinde etkisi azdır.
   Ancak tıp puanları ve okul puanınızı da göz önünde bulundurunca çalışmanızın ve iyi bir net çıkarmanızın önemli olduğunu düşünüyorum.

 25. Hocam benim fen derslerim iyi temelim var ama geometrim hic yok matematikte de netlerim az dis fakultesini istiyorum ve bu benim ucuncu yilim olacak agustosta dersaneye basliycam. Ama cevremdekiler olmaz zor diyolar sizce iyi bi calismayla kazanabilirmiyim basarabilir miyim?

  • Berin;
   Henüz önüne 1 yıl gibi büyük bir zaman dilimi var.
   Olmaz diyenlere kulaklarını tıka ve ciddi bir şekilde çalışmaya başlayarak hedefine doğru emin adımlarla ilerle.

 26. Hocam merhabalar…
  Ben bu sene lys ye çok asılmadım…
  Pişmanım ve sonuçlar çıkınca anladım ki tek ama TEK istediğim iş bu…
  Bir sene daha hazırlanmak istiyorum ama ailem karşı öğretmen akademisine gitmemde ısrarcılar… Onlara ne kadar bu meslekte mutlu olmayacağım desen de dinlemiyorlar… Sınava girecem… Kazanırım muhtemel… Ama akademide okurken aynı zamanda sınava gizlice tekrar hazırlanmayı düşünüyorum çünkü ben 3 yaşımdan beridir bunun hayalini kuruyorum … sizce hem akademiye çalışıp hem de bu sınava çalışırsam tıp ı kazanabilir miyim? Akademiyi ikinci planda tutuyorum tabii… Yardımcı olursanız sevinirim… Teşekkürler…

 27. Hocam ben hemşirelik 1. sınıf okuyorum tıp için tekrar sınava girmeyi düşünüyorum okulla beraber devam etmek engel mi başarabilir mıyım günlük kaç konu bitirmek ve soru çözmek
  gerekli. Bilgileriniz için teşekkürler

 28. Ben diş hekimi olmakla tıp okumanın arasında çok gidip geliyorum bana yardımcı olur musunuz rica etsem

  • Furya;
   Bu aşamada en önemlisi senin hangi mesleği yaparken daha mutlu olacağın.
   Bu meslekleri yapan kişilerle konuşman, hatta gidip çalışma ortamlarında zaman geçirmen karar vermeni kolaylaştırır.

 29. İyi günler. Açık konuşmak gerekirse bu yorumda size biraz içimi dökmek istiyorum. Ben bu sene 11.sınıfa geçiyorum ve 9.sınıfı 73, 10.sınıfı 78 ortalamayla bitirdim. TEOG puanım 478 di ve İstanbul da hatrı geçer bir okulda okuyordum. Ancak 10.sınıfın son haftası bu okulda yapamadığımı anladım ve nakil dönemi kapanmadan puanımın yettiği bir fen lisesi ne naklimi aldım. Orada yatılı okuyacağım ve okulun programında zaten ortak ders çalışma etütleriyle beraber akşam 22.30 a kadar ders var. Sabah 09.00 dan itibaren. Bunun benim TIP kazanmamda önemli bir etken olacağını düşünüyorum. Ama 9-10.sınıf ortalamalarımın düşük gelmesi sebebiyle içimde bir burukluk bir korku var. Artık aklımdan acaba kazanamayacak mıyım ? Sorusunu çıkartamıyorum. Sosyal medya ders çalışmam önünde bir engeldi bunu anladım ve bugün İnstagram hesabımı geçici olarak dondurdum. Yani üniversiye geçene kadar. TIP ı kazanmayı özellikle Cerrahpaşa da okumayı her şeyden çok istiyorum. Ancak ders çalışamıyorum. Sıkılıyorum veya bir şeyler hep araya giriyor. Acaba bu sorunun cevabını doğru mu yaptım diye baktığım cevap anahtarında gözüm istemeden alttaki sorulara da kayıyor ve 1 soruyu merak ettiğim için 3 sorum çöp oluyor. Bu durumlar beni çok üzüyor. Ben TIP kazanmayı her şeyden çok istiyorum ama nefsim buna engel oluyor. Çıkmazdayım…

  • Umut;
   Öncelikle seviyene bakınca tıp fakültesinin senin için çok da uzak olmadığını söylemek mümkün.
   Yeter ki düzenli çalışmaya başla.
   Eğer cevap anahtarına bakmanın önüne geçemiyorsan o bölümlerin üzerini kapatabilirsin. En kötü ihtimalle fotoğrafını al, sonra üzerini çiz gitsin. Her şeye bir çözüm var.
   Düzenli çalışmanın en büyük püf noktası hayallerini unutmamak.
   Çalışmak istemedikçe doktor olduğun günü hayal et ve kendini zorla.
   Göreceksin ki bir süre sonra çalışmaya alışacaksın.

 30. Merhaba. Ben bu yıl 12 ye geçeceğim. 11 de TM idim. Ve fark ettim ki tıp istiyorum. Fakar hayatım boyunca da alan seçerken de cesaret edememişim. Sizce ne yapmalıyım? Devam mı etmeliyim yoksa bu yıl MF ye geçip ordan devam edip diğer senede mezuna kalıp 2 yıl mı uğraşmalıyım? Yanıtınız benim için oldukça önemli. Sağlıcakla kalın..

  • Sevgili Feyza;
   Bu konuda kararı tamamen kendin vermelisin.
   Ancak eğer benim fikrimi soruyorsan; kesinlikle istemiş olduğun mesleği yapmak için elinden geleni sonuna kadar yapmalısın.

 31. Ben bu yıl 11.ci sınıfa gecicem ve çok hirslandim önümde koca 2 yıl var ve bu 2 yılı çok güzel değerlendirip tıp okumak istiyorum ama nasıl çalışacağımi nerden basliyacagimi bilmiyorum

 32. Mrb ben doktr olmak istiyorum ama gerçten olmak istiyorum sürekli haylerimde beyaz önlükle insanlara yardim ettiğimi düsunuyorum ama gerçk dunyaya donunce bi kuşku sariyor içimi ben 10.sınıfa kadar okudum ve hep ortamalarim 60 oldu matamatikte iyi değilim(matamatiği seviyorum ama soru çözmeye başliyinca çok mutlu oluyorum) fen konularinda da unutkanim ve açik ögretimden okuyorum sirf açiktan okuduğum için doktor olamiyacağimi söylüyorlar ama ben kendime inaniyorum derslerime çaliştiğim zmn iyi not alabiliyorum ezberimde iyi nerden başliyacağimi biliyrum ama lütfen bana doğruyu söyleyin doktor olabilirmiyim durum böyleyken

  • Sevgili Sevda;
   Elbette ki yapabilirsin ama bunun için zaman kaybetmemen şart.
   Ayrıca diğer derslerinin durumu nasıl bilmiyorum ama not ortalaması özellikle tıp fakültesi için çok önemli.

   • Ortalamam 60 ve 70 arasinda zmn kaybetmedn çlişiyorum ve en kücük konuda bile üzerinde durabiliyorum ama ya kazanmiyacaksamda boşuna çabalamak istemiyorum

    • Sevda;
     Sınava girmeden bunu bilme şansın ne yazık ki hiçbir zaman olmayacak.
     O nedenle yapabileceğin sadece elinden gelenin en iyisini yapmak.

 33. Ben lise son sınıf öğrencisiyim.Her şeyden önce kendim için tıp kazanmak istiyorum. Eğer disiplinli ve düzenli çalışıp kendime güvenirsem yapabileceğime inanıyorum.Tek korkum bu kadar çok çalışıp hayalime ulaşamamak. Sınavda yapacağım bir anlık stresle hayalimi mahvetmek. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Lütfen bana yardım edin…

  • Sevgili Şevval;
   Ben, stres konusunda endişeli olan öğrencilerime sene içerisinde bir psikolojik danışmanla hareket etmelerini öneriyorum.
   Stres kontrolü sınav senesinde çok fazla önemli.

 34. Hocam merhaba. Ben sosyal öğrencisiyim ve bu sene 12ye geçiyorum . Derslerim çok çok iyi değil malesef ve sayisalim iyi değil ne yapmam gerekir çevremdekiler yapamazsın diyorlar hep ama ben çok istiyorum tıp kazanmak

  • Sevgili Ahsen;
   Eğer sayısal temelin yok ise; işinin kolay olmadığı bir gerçek ama ben bunu istiyorum diyorsan tüm enerjinle odaklanabilir ve en elinden gelenin en iyisini yapabilirsin.
   Her şey sen de biter.

 35. Merhaba. Ben bu yıl mezun oldum ve 90 bindeyim ve bu yüzden tercih yapmak istemiyorum çünkü hayatımdaki tek hayalim doktor olmak sizce bu sene sıralamamı 15binlere çekip hayalimi gerçekleştirebilir miyim

  • Tabi ki Dilvin.
   90k, 2. senede rahatlıkla tıp fakültesini kazanabilecek kadar temelin olduğunu gösteriyor.
   Önemli olan mezunum rahatlığına ya da stresine kapılmayarak düzenli bir şekilde çalışman.

 36. Hocam merhabalar, ben bu sene 11. Sınıfa geçtim. Önümde 2 yılım var ve üniversiteye hazırlanmak için cok guzel bir zaman bence. Tıp fakültesini kazanmayı cok istiyorum ve çalışmaya nasıl başlayacağımi bilmiyorum. Ve eksik olduğum, görmediğim konular da mevcut. Sizce şimdiden dershane gerekli midir? Eksiklerim adina. Bu arada Kıbrıs da yaşıyorum.

 37. Merhaba
  Ben 10. SınıFa geçtim gittiğim lisede çok yüksek puanlı bir lise değil ve tıpı çok istiyorum bu yaz ders calismaya bile başladım ama nelere calıscagımı tam bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Yapacağın en güzel şey tamamen 9. sınıf konularını bitirip bolca soru çözmek olacaktır Ceren.

 38. Merhaba, ben bu sene 10. Sınıfa geçtim. Orta okulda matematik hocam hep benim matematik zekamın çok gelişmiş olduğunu söyler ve bana 8. Sınıftayken 11. Sınıf matematik soruları sorardı. Liseye geçtim ve şuan sağlık meslek lisesinde okuyorum. Hedefim tıp fakültesine gitmek. Bu sene ki matematik hocam da bende ki matematik zekasından bahsetti. Aynı şekilde fizik ve kimya hocam da ailem ile özel olarak konuştu. Ama şöyle bir sorun var ki ben test çözemiyorum. Hoca tahtaya soru yazarsa ilk saniyesinde hemen yapıyorum ama önümde test kitabı olunca yapamıyorum. Lütfen yardım edin. Ne yapmam gerekiyor?

  • Melisa;
   Soru çöze çöze bu sorunu aşacaksın.
   Muhtemelen konsantre sorunun var.
   O da zaman içerisinde düzene girecektir.

 39. Merhaba ben bu sene mezun oldum ve sınava girdim ama başaramadım aslinda bir hedefim yoktu onun icin basaramadim ama simdi var doktor olacam ama dersleri iyi olduğu halde matematikte sikinti yasiyorum sizce ne yapmaliyim

 40. Merhaba hocam ben meslek lisesi öğrencisi 12. Sınıfım mimarlık bölümündeyim ama tıp fakültesi istiyorum. Temelim yok ve nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Nasıl bir çalışma programı hazırlayabilirim lütfen bana yardımcı olun ??

  • Sevgili Sakine;
   Sitemizde örnek çalışma programı bulunuyor.
   Buna göz atabilirsin.
   Başarılar diliyoruz.

 41. Ben 7. Sınıfa geçtim ve doktor olmak istiyorum bu yaş ta calismaya başlarsa ne ağırlık çalışmalıyız ne yapmalıyım hangi kitapları okumaliyim yardım ederseniz sevibirim

  • Sevgili Hanife;
   Bu dönemde yapacağın şey bolca kitap okumak.
   Kitap okumanın faydasını her zaman görürsün.
   Okuduklarını rahatlıkla anlamak hem sayısal hem de sözel derslerde sana büyük avantaj katar.
   Bunun yanı sıra okul derslerinde eksikler olmamasını ve

 42. Merhaba
  ben lise 2 te gidiyorum 9. sınıfı açık okudum ondan öncede 8. sınıfta şırnakta oturduğumuz

 43. Merhaba ben bu yıl 10. Sınıfa geçtim ve ben tıp fakültesini gerçekten çok kazanmak istiyorum ancak nasıl çalışıcam ne yapcam bilmiyorum öyle çok zeki bir öğrenci de değilim ama sizce çalışmaya başlayayım mı ?

 44. Hocam ben 11.Sinifa gectim özel bir liseye gidiyorum adam akıllı bir temelin yok ama istersem gerçekten herseyu halledebilecegime inanıyorum yok fakultesine görüp doktor olmak istiyorum şimdilik ygs konuştu bitirdim geri kalanlar bu 2 sene içerisinde bitermi yani yetiştirip gelecegin doktoru olabilirmiyim

  • Hasan;
   Konular her şekilde yetişir ama geçmişin bolca tekrarını yapıp soru çözmeyi unutma 🙂

 45. Hatta o kadar gaza geldim ki instagramdan kendine ders calisma blog bile açtım oradaki herkes yetisir korkma diyor ama gene bir terginlik var icimde (dr_adayi_)

 46. ben 11.sınıf öğrencisiyim bölüm olarak tm seçtim ama tıp istiyyorum 9.sınıf nerdeyse hiç yok 10. sınıf biraz daha iyi tıp istiyorum sizce kazanırmıyım ve ne yapmalıyım

 47. Ben de doktor olmak istiyorum ama doktorların belli bir çalışma saati yok ve temelim sağlam değil 1 seneye tüm konuları yetiştirebilir miyim ? ( Matematik ve kimyayla pek aram yok )
  Yapacağıma inanıyorum ama korkuyorum. Kazanamamaktan ve kazansam bile 6 sene okuyup pişman olmaktan. Ne yapmalıyım ?

 48. Merhabalar hocam, ben bu sene 11. Sınıfa geçtim. Ezberim iyi ama ne kadar çalışırsam çalışayım hedefimi elimde edemiyorum. Matematik ve kimyada zayıflığım var ve nasıl çalışacağımı bilemiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Buket;
   Kimya da matematik de mantığını çözerek ardından soru çözmeye başlaman gereken dersler.
   Ezbere kaçarsan işin çok zor olur.

 49. Selam ben bu yıl hayirlisiyla 9.sinifa geçtim ve tip kazanmak istiyorum ve bunun icin simdiden gunde 240 soru cozsem yeterli mi bana yardim edebilirmisiniz gunde kac soru cozecegim hakkinda

  • Günlük soru sayısından daha önemli olan soruları çözme verimindir Ardil.
   Çok takılma sayılara şu an için.
   Konuların tam olsun. Eksiğin olmasın ve çözebildiğin kadar soru çöz.

 50. Ben açıktan okuyorum lise10sınıfa geçtim benim en büyük hayalim doktorolmak matçok kötü nasılçalışmam lazım benbide evden calastiğimiçin korkuyorumyapamam diyebana yardımcıolu

 51. Merhaba ben üniversite de genetik okuyorum üçüncü sınıfım hayalim hep tıp dı ama özel sebepten başladım bu bölüme bu sene tekrar tıp için hazırlanmak istiyorum kimya biyoloji matematik derslerim iyi Türkçe ve tarih de iyi (ygs için) ama fizik dersinde sıfırım tavsiye edebileceğiniz ne var lütfen yardımcı olum çok sevinirim ?

  • Sevgili Glsima;
   Fizik için Simetri ile başlayabilirsin. Konuları çalışırsın. Arkasından final ve sonra palme çözülebilir.
   Şimdiden başarılar diliyorum 🙂

 52. Hocam merhaba ben.11. Sinifa gectim. Ve eşit agirlik bölümü seçtim. Fakat pişan olup tip fakültesini okumaya karar verdim. Bu mümkün mü. Yapilmasi.zor bir işlem mi?

  • Yağmur eğer karar vermek istiyorsan zaman kaybetme derim.
   Arada mutlaka bolca açığın vardır ama kapatman imkansız değil. Tabi ki zor olacak ve uğraş isteyecektir.

 53. hocam merabalar.bende bu sene meslek lisesi mezunuyum.hemşirelik bitirdim lisede.ama hep doktor olmak istemişimdir.ve bu sene kendimi denemek için ygs ve lys ye girdim çalışmadan.çünkü çalışacak vaktim yoktu stajlarımdan dolayı.ygs de 800 bindeydim lys de 500 çekip 300 bine geldim çalışmadan.aslında bu pekçok kişi için pek bişey ifade etmiyor ama bana nedense motivasyon kaynağı oldu.bu sene tekrar hazırlanıyorum tıp için ve gerçekten çok istiyorum geç de olsa başladım derslere düzenimi oturttum ortalama günde 5 6 saat çalışıyırum.konu eksiklerim var ama temelden alan kitaplara başladım umarım gecikmemişimdir.sizce bu gidişle kazanabilir miyim kendime de güvenim var çalışmadıgım her an vicdan azabı duyuyorum hemen geri çalışmaya başlıyorum.sizce başarabilir miyim?cevabınız için sağolun 🙂

 54. hocam ben bu sene 12 oluyorum 9 ve 10. sınıflar tam değil marmara tip fakultesini kazanmak en büyük hayalim sizce yapabilirmiyim

 55. Merhaba hocam,ben mezuna kaldım ve tıp istiyorum hatta çok istiyorum.bunun nasıl ders çalışacağımı,nereden başlayacağımı ve YGS LYS ye birlikte mi calisacam bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Seda;
   Nasıl ders çalışılır konusunda pek çok yazı hazırladık. Bunları incelemenin yararı olacağını düşünüyorum.
   Ygs ve Lys’yi beraber götürmek ise şart.

 56. Merhaba, ben bu sene 10. Sınıf a geçtim ve imamhatip lisesinde okuyorum ama o kadar çok istiyorum ki ailemi mutlu görmek ve onların benimle gurur duymalarini yani kendime güveniyorum ve tıp kazananlar nasil kazanıyor diye kendime sürekli motive ederek hayal kuruyoRum meslek lisesindekiler ve ya Anadolu fen liselerden benim ne farkım var diyorum ??

  • Yapmaman için hiçbir neden yok Tospik.
   Kendine inan ve bolca çalış. Sonrasında gelsin başarı!

 57. Hocam ben bu sene 11. Sınıfa geçiyorum ve sayısal öğrencisiyim.Ben tıp kazanmak istiyorum.9 ve 10. Sınıftan eksiklerim var.Neler yapmalıyım.11. Sınıfta ygs ye nasıl çalışmalıyım.Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Berat;
   9. sınıf konularındaki eksiklikleri giderip 11. sınıf konularını güzelce öğrenebilirsin. Yazın da 11. sınıf konularına çalışıp 9 ve 11’in tekrarını yaparsın.

   • Hocam 9 konularını çalışırken aynı anda 11 mi çalışcam öyle olacaksa 10 konuları nolcak? Hocam 11. Sınıfta 11 e çalışırken aynı zamanda ygs çözsem 9ve 10 u tamamlamış olur muyum? Bilgileriniz için teşekkürler

    • Berat;
     Hem 11. sınıf konularını götürüp hem de 9 ve 10’u götürmek çok zorlayıcı olur.
     Böyle bir tempo ile 2 sene çalışma ihtimalin küçüleceği için de seneye istediğin gibi verimli çalışamazsın.
     O nedenle, okulda göreceğin konuları güzelce öğrenip yanında ilave olarak 1 sınıf daha bitirmek, kalanı da bir sonraki sene yazın halletmek daha mantıklı olur.

     • Hocam bende bu sene 11. Sınıfa geçtim.9 ve 10. Sınıf hakkında fazla bi bilgim yok.Tıp kazanmak hedefim.Bu yazda derslere fazla bakmaya fırsatım olmadı.Ama bu seneden itibaren ne olursa olsun çok çalışıp tıp kazanmaya karar verdim.Dediğim gibi 9 ve 10 dan fazla bi bilgim yok.Bu sene neler yapmalıyım?Siz söyleyin harfiyen yapmak istiyorum.Sizce nasıl tıp kazanırım.Bu sene nasıl yol izlemeliyim.Hocam ayrıntılı cevap verirseniz çok sevinirim.Çünkü canı gönülden tıp kazanmak istiyorum.Şimdiden teşekkürler

 58. Merhabalar..ben 12.sınfa gectim.anadolu lisesinde okuyorum.temelim var.bu zamana kadar cok çalışan biri olmadım.bu yaz başladm ygs çalşmaya okul başlamak uzere ama kendimi hala cok eksik hissediyorum.konularmi hemen bitirip soru çözmek istiyorum.ygs ye az kaldı.bu kadar eksik hissediyorken lysye başlamam doğru olur mu?sizce ne yapmam gerekiyor.lysyemi agrlık vereyim yoksa ygsyemi çalısayim anlamadm..tam kavramadanda geçmek istemiyorum konuları..yardmcı olursanz cok sevinirim..:-)

  • İrem;
   Ygs ve Lys’yi beraber götürmeyen öğrenciler Lys’de çok zorlanıyor.
   Konuların oturması gerekiyor. Ayrıca Ygs sonrası zaman çok kısıtlı oluyor.
   O nedenle ikisini beraber götürmek çok önemli.
   Aynı şekilde kavramadan tabi ki geçmemek gerekli.
   Konu çalışması ve soru çözümü sonrasında biten konuları geçmemek gerekiyor zaten. Bol tekrar ve soru çözümü yapmak şart.

 59. Hocam bende bu sene 11. Sınıfa geçtim.9 ve 10. Sınıf hakkında fazla bi bilgim yok.Tıp kazanmak hedefim.Bu yazda derslere fazla bakmaya fırsatım olmadı.Ama bu seneden itibaren ne olursa olsun çok çalışıp tıp kazanmaya karar verdim.Dediğim gibi 9 ve 10 dan fazla bi bilgim yok.Bu sene neler yapmalıyım?Siz söyleyin harfiyen yapmak istiyorum.Sizce nasıl tıp kazanırım.Bu sene nasıl yol izlemeliyim.Hocam ayrıntılı cevap verirseniz çok sevinirim.Çünkü canı gönülden tıp kazanmak istiyorum.Şimdiden teşekkürler

 60. Merhabalar..ben 12.sınıfa gectim.anadolu lisesinde okuyorum.su an ygs çalışıyorum.temelim var.11.sınıfa kadar düzenli olarak çalışmışlıgm pek yok.bu yaz başladm çalışmaya…istanbul üniversitesi tıp fakültesi..bunu çok istiyorum..ama çalsmak icn biraz gecktğmin farkndaym..okul başlamak üzere kendimi cok eksik hissediyorum..sankj hicbir sey bilmiyorum..konularmi hemen bitirio soru çözmek istiyorum..bu kadar eksik hissediyorken lysye başlamam sizce doğru mu?lys yemj ygsyemi agrlik vereyim..lys daha cok etkiliyor fakat onu yapmak icnde ygsyi cok iyi bilmek gerekiyor..yardmcı olursanz cok mutlu olurum..:-)

  • İrem;
   Lys’ye başlaman gerekiyor.
   Lys’ye geç başlamak yapılan en büyük hata.
   Genel bir temelin olması Lys için yeterli. Tüm Ygs konularını çok iyi bilmek gerekiyor diyemeyiz.

   • Teşekkür ederim çok saolun..geciktirmeden lys ye baslicam ygs dende soru çozumu yaparm..:)))

 61. Merhaba, ben 11. sınıfa geçtim ve 9. sınıf ortalamalam 67, 10. sınıfın 1. dönem ortalaması da 65. Ama 10. sınıfın ikinci döneminde ortalamamı 86’ya çıkardım. Şimdi de bir cerrah olmak istiyorum eğer ki bundan sonraki ortalamalarımı 90’lara çıkararak sınava çok iyi çalışırsam hedefime ulaşabilir miyim ? Lütfen aydınlatın.

  • Leyla;
   Ortalamaların işini zorlaştırdığı bir gerçek. Ancak düzenli çalışma ve bundan sonraki ortalamalarını yükselterek başarman imkansız değil.

 62. Hocam bende bu sene 11. Sınıfa geçtim.9 ve 10. Sınıf hakkında fazla bi bilgim yok.Tıp kazanmak hedefim.Bu yazda derslere fazla bakmaya fırsatım olmadı.Ama bu seneden itibaren ne olursa olsun çok çalışıp tıp kazanmaya karar verdim.Dediğim gibi 9 ve 10 dan fazla bi bilgim yok.Bu sene neler yapmalıyım?Siz söyleyin harfiyen yapmak istiyorum.Sizce nasıl tıp kazanırım.Bu sene nasıl yol izlemeliyim.Hocam ayrıntılı cevap verirseniz çok sevinirim.Çünkü canı gönülden tıp kazanmak istiyorum.Şimdiden teşekkürler

  • Göktuğ;
   Yorumlarda senin gibi olan arkadaşların var. Göz atarsan daha önce cevap vermiştim.
   Bu sene 9. sınıfla beraber 11. sınıf konularına çalışıp yazı da 10. sınıf eksikliklerini tamamlayarak geçirebilirsin.
   12. sınıfta da genel tekrar ve soru çözümü yaparsın.

 63. Merhaba ben 11.sınıfa 9 ve 10. Sınif ortalamam 70 sayısal seçtim ama son 1 aya kadar dogru düzgün calistım denilemez yani temelim var gibi 420lik bi anadolu lisesindeyim düzenli bir çalışma ile kazanabilir miyim ve nasil bir yol izlemeliyim

  • Buğra;
   Henüz 11. sınıfsın ve önünde uzun bir süreç var. Bu nedenle bolca çalışma ile diploma notu dezavantajını ortadan kaldırabilirsin.

 64. Ben bu yıl 10.sınıfa geçtim tip kazanmak ve pratisyen hekim olmak istiyorum 9.sınıf biraz kotuyduders çalışmadım ort 68 bu yıl çok calisicam ygs konularına şimdiden basliyim mi sizce bi fikir verirmisiniz hocalara söyleyemiyorum olurda kazanamazsam diye bunlar icin daha erkendir belki ama ben çok kararliyim ders çalışmayla ilgili tavsiyede bulunur musunuz

 65. Hocam bu sene mezunum sayısal öğrencisiyim 67 binden kaldım ve matematik yüzünden kaybettim hocam sizce matematiğe nasıl çalışmalıyım hangi kaynağı onrirsiniz

  • Merve Nur;
   Matematik nasıl çalışılır, matematik çalışmanın püf noktaları gibi içerikler sitede mevcut. Onları inceleyebilirsin.

 66. Bu sene ygs kalkıyor.Yazınızda lys odaklı çalışmak daha avantajlı demiştiniz.şimdi ne yapmamız gerekir ikisini de aynı orandamı çalışalım.
  Yani ben 11.sınıfım açıkcası bu sene ygs konularına çalışmayı ve geometri,türkçe testlerini günlük çözmeyi düşünüyorum sizcede sınav sistemini çokta takmayalım kendi çalışma düzenimizi aynı şekilde ilerletelim mi?

  • Ceyda;
   Lys odaklı çalışın derken, Ygs’ye çalışıp Lys’yi Ygs sonrasına bırakmayın anlamında belirtiyorduk.
   Yine aynı şekilde devam edilmeli.
   Tüm konular aynı şekilde götürülmeli.
   Zaten sınavlar aynı dönemde olacağı için önce şu konu, sonra bu konu gibi bir sorun da kalmayacak.

   Özellikle 11. sınıflar için hiç sorun yok.
   Bu zamana kadar gördüğünüz konuların tam olmasını sağlayın. Sınav sistemi ortaya çıktıktan sonra eğer gerekirse uygun bir programa dönülür.

 67. Merhaba bende bu sene 9. sınıfa geçtim. Daha yolun başındayım ama şimdiden tıp kazanmak için çalışıyorum. Hedefime ulaşmayı umuyorum, yazınız beni çok motive etti.

 68. Ben şuan mezunum ve ben tıp fakültesi istiyorum hemde çok ama benim ilk netlerimi yükseltmem lazım ve ben kendime inanıyorum yaparım belki biraz geç kaldım ama yaparım sizce ben ne yapmalıyım yoksa ben çok mu geç kaldım çünkü benim sıralamam mühendisliklere falan yetiyordu sadece siz düşünün artık (birde yeni sistem var)

  • Tuğba, eğer amacın tıp kazanmak ise; hiç zaman kaybetmemen gerekiyor.
   Kaybedeceğin her gün seni hedefinden uzaklaştırır.
   Bol bol konu çalışıp, soru çöz.
   Sistem sonuçta herkese değişecek. Eğer bilgilerin tam olursa ciddi bir problem olmaz.

 69. Hocam ben fenlisesi 10 sınifa başladim 9 .sınıf ortalamam 87 düştu hedefim tıp ortalama 87 ortalam nasil cokmu düşük yazililarimiz cok zor tip kazanmak icun ortalamam kac olmali

 70. Merhaba hocam. Eşit ağırlıkçıyım ve yaşım 26 . Bu şartlarda ve kafası daha yeni dankk eden biri için tıp fakültesi hayal mi? Üzülerek söylüyorumki bilinç daha yeni yeni geliyor. Boşa geçirdiğim yıllar için çok pişmanım. Lise dönemlerimde ders çalışmayı inanın bilmiyordum. Fizik , kimya , biyoloji bu dersleri hiç çalışmadım. Ders çalışmayı daha yeni sevmeye başlayıp ” o yıllarda çalışsaydım acaba yapabilir miydim” diye düşünüyorum. Sizin fikirlerinizi önemsiyorum, bu saatten sonra bana nasıl bi yol gösterebilirsiniz? Teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Dilara.
   İnsanların yaşı kaç olursa olsun hayallerinin peşinden koşmaları gerektiğini düşünüyorum.
   O nedenle, en azından elinden geleni yap derim. İmkansız bir durum yok.
   Belli bir yaştan sonra, bilinçli olunduğu için düzen daha kolay sağlanabilir; ancak tabi bu zamana kadar hiç fen derslerine çalışmamış olmak işi zorlaştıracaktır.
   Eğer bu sene için düşünüyorsan hiç zaman kaybetmeden yarından itibaren çalışmaya başlaman gerektiğini söylerim.
   Konulardan kopmamış, sayısal öğrencilerin tıp isteyenleri dahi şu an pek çok konuyu tamamlamış durumda.
   Bunu bilerek, bolca fedakarlık yaparak çalışmak gerekecektir.

 71. Hocam ben yillardir hayalim tip 10. Sinifa gectim gunluk kac saat calismam gerekir ve kac soru cozmeliyim ortalamam kac olmali

  • Sena;
   Şu zamandan kendini aşırı yorma.
   Yoksa 12. sınıfa geldiğinde motivasyonunu sağlaman hiç kolay değil.
   9. sınıf konularına çalış ve eksiklerini tamamla.
   10. sınıf konularına güzelce çalış.
   Sene sonunda 9 ve 10. sınıf konuları tam olsun.

 72. Ben 11. Sınıfa gidiyorum geçen sene ortalmam 93 sınav konularını bitirmeye çalışıyorum. Mat. Temelde sorun var öneriniz nedir

  • Ertuğrul;
   Videolu ders anlatımlarından yararlanıp, ardından bol soru çözerek halledebilirsin.

 73. Merhaba hocam ben meslek lisesi 11. Sınıf öğrencisiyim eşit ağırlıkçıyım 9.ve 10. Sınıf ortalamalarım 58 şuan matematik temelimi atıyorum tıp istiyorum fakat meslek liseli olduğum için ön yargılar var imkansız mı ne yapmalıyım günde kaç saat çalışmalıyım kazanabilirmiyim ☹️☹️

  • Ceyda;
   Meslek lisesinden daha önemli olan diploma notun.
   Özellikle söz konusu tıp olunca diploma notu çok önemli.
   Şu an için 100 ile 58 arasındaki puan farkı yaklaşık 25 puan olarak kendini gösteriyor. Bu da çok önemli bir puan farkı.
   O nedenle 11 ve 12. sınıf notların çok çok yüksek olmalı ki bu fark azalsın. Sen de açığı çok çalışarak kapatabil.

 74. Merhaba hocam … Ben bu yil 12. Sinifim aslinda 9. Siniftan beri aklimda tip var ama arkasdas ortamdan dolayi calismadm ve simdi son sinifim ygs lys sistemi degisti benim matematigim baya bi kotu ama sizce haziran ayina kadar 50 ye cikar mi?

  • Nevra;
   Bir şey söylemek çok zor.
   50, çok yüksek bir net.
   Bunu başarmak için ciddi anlamda çalışman gerekiyor.

   • Peki hocam bu yeni sistem baraj turkce matematik oldugu icin sade bu ikisinde 75 net biraksam diger sinava girmesem tipa gidebilirmiyim? Matematigime gelince aslinda 11. Sinifta antreman kitaplarla temelimi olusturdum ama supe soru cozuyorum diyemem evet soru bakasina bakiyorum biliyorum hangi yontemden gidicem ama cozemiyorum …ve son olarak hocam sizce tip isteyen bir ogrenci ders programi nasil olur rica etsem. yardimci olurmusunuz…

    • Nevra;
     Bahsettiğin gibi bir durum mümkün değil. Giremezsin.
     Çok klasik olacak ama düzenli çalışman şart.
     Konuları tamamen anlamalı ve üzerine soruları çözebilmelisin.
     Rakamlara çok takılma. Şu kadar soru çözdüm, bu kadar süre çalıştım demektense konuyu kavradım ve soru çözebiliyorum demen önemli.

 75. Merhaba
  Ben sağlık meslek lisesi ogrencisiyim . 12.sınıfım bu sene staja başladım . sağlık alaninin tam bana uygun bir alan oldugunu anladım şu an tip istiyorum . matematiğim biraz iyi çok kötü değil . bu sene KPSS dersanesine gidiyorum . stajim olduğu için düzenli calisamam diye bu sene YGS lys hazirlanmiyorum . KPSS de YGS matematik temelimi aticam bununla birlikte kimya biyoloji YGS de çalışıyorum . tabi dersanem KPSS olduğu için tarih cagragya türkçede görüyorum . okulu bitirir bitirmez YGS soru lys konu ağırlıklı çalışacağım . sende yapabilir miyim sağlık meslek lisesinden cikipta tip kazanılır mi falan deyorlar ?

 76. Merhabalar ben 9.sınıfta imam hatip öğrencisiyim derslerimiz çok fazla ve ağır ama ben tıp okumayı istiyorum olduğum okuldan memnun olmadığım için ders çalışmayı da istemiyorum ders çalışmak için ve başarılı olmak için ne yapmalıyım?

  • Senem;
   Okul dersleri çok önemli. Çünkü karne notu doğrudan etkili.
   Diploma notun 50 olduktan sonra, işin çok çok zor olur. O nedenle okulu sıkı tutmalısın.

 77. Hocam doktor olmak istiyorum 10 sinifa geçtim ama 9.sınıf ortyapamam 85 in altı Tıp kazanabilir miyim?

  • 85’in ne kadar altında Müncube?
   Daha önünde 3 sene var. Bu senelerde karne notunu yüksek tutmaya çalışırsan elbette zamanabilirsin.

 78. Merhaba ben lise son sınıfım ve sayısalcıyım hedefim hemşireşikti ama şuanki yeni gelen sistemle hedefimi tıp fakültesine yönlendirdim derslerimde çok aşırı derece de başarılıyım diyemem ama kavrayabiliyorum ve yapıyorum ve düzenli çalışmayı da devam ettirebiliyorum günlük 150 200 arasında soru çözüyorum peki eksiklerin var mı daha etkili olması için ne yapmalıyım tıp fakültesi kazanmak kolay değil sonuçta

  • Gizem;
   Elbette tıp fakültesini kazanmak kolay değil ama düzenli ve verimli çalışmayla yapamaman için bir neden yok.
   Ancak soru sayını, verimini düşürmeyecek şekilde yükseltmen ve konu eksiklerini tamamlaman önemli.

 79. Merhaba hocam ben açik lise ögrenciyim daha yeni yeni ders calismaya matematik temelimi olusturmaya basladim tip istiyorum sizce basarabilir miyim?

  • Bu sene mi gireceksin sınava İrem?
   Eğer öyleyse henüz matematik temelinin yeni oturuyor olması işinin hiç de kolay olmadığının göstergesi ama bol çalışma, azim ve inançla olmayacak hiçbir şey yok.

 80. Merhaba hocam ben turizm bolumu okuyorum bu sene ilk senem tip istiyorum ve bu sene ysk sinavina girmek istiyorum sizce olabilirmi

 81. Merhaba hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim tip istiyorum ve henüz ders çalışmaya başlamadım çünkü nasil calisacagimi bilmiyorum yardım eder misiniz

 82. Hocam bu aralar sevgili falan isleri cok kafami karistiriyor . neredeyse butun arkadaslarimin sevgilisi var ama bi sevgilim olursa tip kazanamamaktan korkuyorum bana hemen yardimci olur musunuz

  • Çağrı;
   Zaten sistem yeterince karışık. Bence bu sene başka şeylerle kafanı karıştırma.
   Güzelce derslerine çalış ve istediğin bölümü kazan. Sonrasında kendine daha uygun bir ilişki kurma şansın olur.

 83. hocam ben şu an 11.sinifim ve 9-10 diploma notlarim 70. tıp kazanmayi gerçekten çok istiyorum ama eksiklerimde var farkındayım. bu sene ortalamami yükseltmem ve eksiklerimi azda olsa tamamlamam ne kadar yararlı olur?

 84. Hocam ben fenlisesi 10 sinifa gidiyorum 9.sinif ortalamam 87 tip kazanmak icin ne yapmaliyim ortalama kac olmali ve 12 sinifa baslayinca özel ders alsam kaznnirmiyim gunluk 500 soru yeterlimi

  • Sevgili Sena;
   Ortalaman ne kadar yüksek olursa, senin için o kadar büyük avantaj olacaktır.
   Ortalamanı yükseltmek için elinden geleni yapıp, bu esnada da 9. ve 10. sınıf konularını tamamen halletmeye bak.
   Özel ders, senin gayret ettiğin kadar faydalı olur. Tel başına bir kurtarıcı değil.

 85. Merhaba hocam. Ben bu sene 11.sınıf öğrencisiyim. Sayısal bölümdeyim Hacettepe tıp kazanmak istiyorum. Bu konuda çok düşünüyorum sayisal notlarim fazlasıyla üstüne dusersem çok güzel ilerliyor. Ayrıca kendimle ilgili birşeyin farkındayım yapacağım diyorum ve eninde sonunda yapıyorum. Ama konu tıp kazanmaya gelince tereddüte kalıyorum. Ilk konularda matematikten hiçbirşey anlamiyordum. Bir ay boyunca çok çalıştım sınavdan 80 aldım ve buna sevinemedim. Sadece matematiği çalıştığım için diğer dersleri çalışmadım ve onalar kötü geçti. H okulda rehberlik hocalarından şimdiye kadar 4 program aldım hiçbirini uygulayamadim. Kendimi kisitlayabiliyorum istediğim zaman. Ama programlara uyamadigim için motivasyonum düşüyor inancım azalıyor.Ben bunu gerçekten yapmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Gül;
   Eğer gerçekten tıp kazanmak istiyorsan bu sene ciddi bir fedakarlık yapman şart.
   İstediğim zaman yapabiliyorum diyorsun. Kendine her gün bunu hatırlatıp daha çok, daha çok çalışmalısın.

  • Sevgili Man;
   İşin tabi ki zor ama çalışmayayım gibi düşünme.
   Elinden geleni sonuna kadar yap. Baktın tıp olmuyor, o zaman farklı alternatifleri değerlendirirsin.

 86. Merhaba hocam ben 9.sınıf öğrencisiyim ve tıp fakültesini kazanmak istiyorum Ama belirli bir çalışma düzenim yok Notlarım sürekli inişli çıkışlı genel olarak notlarım 70 üzeri temelden derslerimi halletmek istiyorum.Ailem üniversiteyi kazansa yeter diyorlar ama ben onunla yetinemem.Hocam çalışmamı düzene oturtabilmek için ne yapabilirim? Umarım yardımcı olursunuz

  • Büşra;
   Şu an için okulda görmüş olduğun derslerin tekrarını yapman, bu konularla ilgili soru çözmen ve okulda yeni konular işlemeden önce çalışarak gitmen yeterli olacaktır.
   Okul notlarını yüksek tutmaya bak.
   Tıp için dezavantaj yaşamak istemiyorsan ortalaman 90 üzeri olmalı.

   • Hocam bana destek verdiğiniz için teşekkür ederim.Çalışmamı düzene oturtturdum. Not ortalamam 91.24 aynı zamanda okul birincisiyim.Elimden geleni yapıcam.İnşallah tıp fakültesini kazanırım😊

    • Harikasın Büşra 🙂
     Artık bir doktor adayıyım mesajını da bekliyoruz..

 87. Selam Hocam;
  Benim ilk yazılıların ortalaması 84,36 tıp istiyorum ve 2 hafta sonra yazılılar başlıyor dışarıdan aldığım duyumlara göre ortalamaların da üniversitesi sınavına büyük etkisi varmış. Peki benim 2 yazılılardan en az kaç almam lazım?

  • Ferda;
   Şu an için yazılıların güzel durumda. 90’ın üzerine çekebilirsen daha güzel olur ama bu hali ile de gayet güzel.

  • Sevgi;
   Sınav sistemi ve derslere nasıl çalışılması gerektiği ile ilgili yeni içerikler ekledik.

 88. Hocam merhaba lutfen cvep verirsiniz aklim cok karisik morelim bozuk 7 ayda tip kazanilir mi temelim orta iyi duzeyde kotu degilim noour cvp verin bana imkansiz dediler imam hatipteyim 😔😔😔

  • Rukiye;
   Tıp kazanan pek çok kişi en geç senenin başında çalışmaya başlamış oluyor. Çoğu zaman çalışmalar son seneye de bırakılmıyor. Ancak imkansız gibi bir durum yok. Sen elinden gelen her şeyi yap.

 89. merhaba hocam ben gecen yıl mezun oldum bu yılda tekrardan hazırlanıyorum ve yazdan bu yana çalışıyorum ama programlı olarak değil geçen yıl çalışmadığım için çok fala konu eksiğim var ve artık bi yerden başlamam gerekiyo bunun farkındayım ve program hazırlamaya çalışıyorum ama bu saatten sonra olur mu emin değilim sizce şu 6 7 ayda bazı şeyleri başarabilir miyim gerçekten düşüncelerinize çok önem veriyorum.

  • Şeyda;
   Geçen sene mezun olup, konuların büyük bölümünü biliyor olman büyük avantaj. O nedenle hiç zaman kaybetmeden çalışmaya başla derim.

 90. Merhabalar hocam. Ben liseden mezun olalı 6 ay oldu şuan yurt dışındayım. Türkiyeye geri dönücem ve tıp okumak istiyorum önümde 1.5 sene var ama temelim gerçekten çok az çünkü meslek lisesi mezunuyum. Benim sorum ise gerçekten azim edip bu süre zarfını iyi değerlendirip ders çalışırsam tıpı kazanabilirmiyim ?

 91. Merhaba hocam ben 12.sinif mf öğrencisiyim ve en büyük hayalim tıp kazanmak. Bunun için sizden yardım istiyorum özel olarak lütfen bana yardımcı olur musunuz?

 92. Hocam ben tıp kazanmayı gerçekten çok istiyorum ama bir türlü çalışamıyorum ve bu seneki matematik hocamız hiç bir şey anlatamıyor ben nasıl çalışayım günlük napayım? Birde okulumuz öyle çok iyi bir okul değil ve tıp gelmesi imkansız falan diyorlar

 93. Hocam ben 11.sınıf ogrencisiyim ve suana kadar diploma notum 9 ve 10 unki 71 oluyor bu yılda ilk donem 77 falan ortalamam komple lise sonu 75 olursa bu not tıp kazanabilirmiyim ? Ne olur dogruları söyleyin avutmak için değil

 94. Ben 11.sınıf öğrensiyim derslerim iyi olduğu söyleniyor ama bu beni tatmin etmiyor du ki dün ilk kez tyt sınavı yaptık ve sinvım çok kötü geçti motivasyonum düştü ne yapmalıyım

 95. Hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim sağlkk meslek lisesinde okuyorum ve tıp fakültesine gitmek istiyorum ama nasıl çalışacağımı bilmiyorum bana yardımcı olun lütfen.

 96. Hocam merhaba ben orta düzeyde bir fen lisesinde okuyorum. Okulumun çok eksigi var. Biyolajim çok eksik kalıyor. Kendim tamalamaya çalışıyorum ama yapabilir miyim bilmiyorum. Sizce bi şansım varmı ?

  • Sevgi;
   Açık öğretim lisesinde okuyup, imkansızlıklar içerisinde bile o kadar güzel yerleri kazanan öğrenciler var ki.
   Zaten günümüzde teknoloji sayesinde okulu ayağınıza kadar getirmeniz mümkün.
   Pek çok videolu anlatım var. Bunlarla beraber kitaplardan çalışıp bol soru ile emin ol çok iyisini yapabilirsin.

 97. Hocam ben 9.sinif sağlık meslek ogrencisiyim.Ama insanlar sen sağlıkta okuyorsun tip kazanamazsin imkânsız falan diyorlar ancak sağlıkta okuyan birisi üniversite kazanamazsa buda imkânsız gibi birşey diyorlar hemşire yardımcısı falan olunur diyorlar anadolu lisesi daha iyi diyorlar napmaliyim sizce??

  • Duygu;
   Önemli olan okuduğun lise değil senin bu 4 sene boyunca nasıl çalıştığın.
   Etrafındakilerin söylediklerini duyma ve kendini hedefine odakla.
   Eminim ki verimli şekilde çalışırsan 4 sene sonrasında tıp fakültesini kazandım mesajını alacağız.

 98. bir sorum daha var bende bazı arkadaşlar gibi meslek lisesi öğrencisiyim ve 2017 yılında mezun oldum bu sene sınava girmek istemiyorum çünkü dersaneye gitmedim ve bazı derslerim temelden yok iyice anlayıp kavrayıp 2019 yılında sınava girmek istiyorum yanlış bir karar mı? tıp fakültesini istiyorum

  • Eğer temelin yoksa 2019 yılına bırakmak bence hatalı bir seçim değil ama bu sene boş durmayıp bir temel atmak çok önemli.

 99. Hocam bir sorum daha var BN herseyimi programlı yapıyorum başlamistim gecen donem ve sinif birincisiydim eğer herseyimi 4 sene boyunca programlı yaparsam tip fakültesini kazanabilirmiyim matematik ve biyoloji ortalamaların 9.sınıfta 90 ustu ama kimya 4 ve fizik 3 olarak geldi sizce çok programlı olursam tip fakültesi kazanabilir miyim bu notlara gore de

  • Duygu;
   Elbette ki yapabilirsin.
   Önünde güzel bir süreç var. Bu süreçte düzenli bir çalışma ile neden yapamayasın?

 100. Merhaba hocam ben lise 1 öğrencisiyim ve 1. Dönemimi 95 ile kapattm 8. Sınıftan beri tıp hayalim var şimdiden bi çalışma programı ayarlamak istiyorum fakat 9.sınıf öğrencisi için henüz bi çalışma programı bulamadım yada bi tavsiyede bulamadım yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkürler

  • Sevgili Rümeysa;
   Bu sene için yapabileceğin en iyi şey, okulda hangi konuları görürseniz tekrar edip bol soru çözmek olacak.
   Yine okulda işleyeceğiniz konuları, okula gitmeden önce çalışırsan yeterli olacaktır.

 101. hocam bir de BN şuan 9.sınıfın matematik yıl sonu notum 90 üstü biyolojide öyle sizce herşeyi programlı yaparsam günde 7 saat ders çalışırsam hafta sonu da daha çok çalışırsam çok soru çözersem tip kazanma ihtimalim varmı bu notlara göre çok cabaliyorum ama bu çabam tip kazanmak için yeterli mi bilmiyorum sizce kazanabilir miyim???

 102. Merhaba hocam benım durumum bıraz farklı oncelıkle 27yasındaym ozel sektorde 10yıldr calısıyrm maddi skntılardan aılemın ıcın yıllarca calıstm ıkı yıllık turızm mezunuyum matematık hıc yapamıyordm her kıs bır ıkı ay matmatık calısrdm turızmde calısırkende sımdı 15net yapıyorm ama hedefım bıraz 3 yılda 5 yılda bıle olsa tıp fakultesı kazanmak ıstyrm derslere cok meraklıyım hocam ozel sektorde cok ezıldm ıcın cok isteklı ders calısym matematıkmı ılerlettm hıcam gunluk en az 150soru cozuyırm tabıkı daha bıyolojı kımya fızık geo var ama cok ısteklı sekılde calısyrm hocam ınternettn anlamdm konuları vıdeo ızlıyorm artık dersaneler ayagmza geldı siZcede mumkun mu benım dusuncem gerekırse 3yıl calıscm sıfırdan basladm mumkunmu hcam ben kendıme ınanıyorm

  • Naz hanım;
   Neden olmasın ki?
   Pek çok insan belli bir yaştan sonra üniversite okuyor.
   Düzenli çalışma ile olmayacak bir durum yok.
   Artık internette de pek çok anlatım bulunuyor.
   Ayrıca Facebook üzerinde sorularınıza cevap bulabileceğiniz gruplar mevcut

 103. Hocam ben,kendimden daha başarılı insanları görünce biraz motivasyonum düşüyor açıkçası lise 2 öğrencisiyim ne yapmalıyım

  • Beyza;
   Hiç bir zaman kendini etrafındakilerle kıyaslama.
   Düzenli olarak soru çöz ve hedefin bir öncekinden daha iyi yapmak olsun.

 104. Ben açık öğretim lisesi okuyorum ben doktor olmayı hedefliyordum çok istiyordum lise derslerim çok iyi ama önceki derslerim kötüydü sanırım tam hatırlamıyorum tıp sayısal olduğu için sayısala öncelik veriyorum şimdilik benim sozelim iyi

 105. Merhaba hocam ben 11. Sinif ogrencisiyim ve tip istiyorum ama temelim tam olarak tam değil fakat temel kitapları ile bu eksikleri kapatmaya calisiyorum sizce 1,5 senede halledebilir miyim?

 106. Merhaba hocam.Ben 11. Sınıf öğrencisiyim ve tıp kazanmak istiyorum.Temelim çok iyi denemez.İlk dönem ortalamam 85 ti bu dönem 90 yapmak istiyorum sizce neler yapmalıyım.Günde kaç saat ve kaç ders çalışmalıyım.Hocam ayrıca bu yaz neye çalışmalıyım ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 107. Ben 10. Sınıf öğrencisiyim tıp okumak çok istiyorum ve bunun için herşeyi yaparım ama sadece Şuan nasıl ders çalışmalıyım da kafam karışıyor birileri daha senin için erken diyo birileri başla diyor yardımcı olabilir misiniz

 108. Merhaba ben meslek lisesinde okuyorum kimse benim tıp okuyacağıma inanmıyor ortamalarım genelde 70 ve 80 arası oluyor ama ben tıpı okumayı çok istiyorum sizce başarabilirmiyim?

  • Sıla;
   Eğer yeterince ister ve isteğini çalışarak ortaya koyarsan neden yapamayasın?

 109. Merhaba hocam.Ben 11. Sınıf öğrencisiyim ve tıp kazanmak istiyorum.Temelim çok iyi denemez.İlk dönem ortalamam 85 ti bu dönem 90 yapmak istiyorum sizce neler yapmalıyım.Günde kaç saat ve kaç ders çalışmalıyım.Hocam ayrıca bu yaz neye çalışmalıyım ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

 110. marhaba, 9. sınıf öğrencisiyim okuduğum liseye 466 puanla girdim üniverstede tıp okumak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Sevgili Akif;
   Henüz sınava yönelik çalışmak için çok erken.
   Şu aşamada okul derslerini tamamen kavrayıp bol bol soru çözmeni, sınavlarını yüksek tutmanı ve kitap okumanız öneririm.

 111. Tıp isteyen bir öğrenci nasıl çalışmalı hocam? 10. sınıftayım. 9. sınıf not ortalamam 88. Sizce yapabilir miyim?

 112. Tıp fakültesi kazananlar nasıl çalıştı araştırırken sitenizi buldum ve çok beğendim. Benim için çok faydalı olacak. Teşekkürler.

 113. Hocam ellerinizle sağlık çok güzel bir yazıydı benim bir sorum olacaktı 12.Sınıfıa geçtim inşallah
  Tıp istiyorum temelim pek sağlam değil napmalıyım bide kazanırmıyım sizce😔

  • Sevgili Nrcn;
   Önünde koskoca 1 yıl var.
   Düzenli çalışırsan tabi ki kazanırsın.
   Önemli olan moralini yüksek tutup kendini bir program yapman ve buna uyarak çalışman.

 114. Ben 10.sınıfı bitirmek üzereyim. 11.sınıf için sayısal seçtim. Ama notlarım düşüyor ve bu durum motivasyonumu da düşürüyor. Tıp istiyorum ama nasıl başlamalı ve nasıl düzeltmeliyim bu durumu bilmiyorum. Ne yapmalıyım??

  • Sevgili Zeynep;
   Okul derslerinin iyi olması son derece önemli.
   Bu nedenle bolca çalışmanı ve ders notlarını yüksek tutmanı öneririm. Yaz aylarında 11. sınıf konularına çalışman önümüzdeki sene için bir avantaj sağlamana yardımcı olacaktır.

 115. Selam Hocam şimdi ben 11.sınıfa yeni geçtim hatta daha geçmemişim yazdayız ve ben günde 3 Saat ders ve 2 Sqat da kitap okuyorum sizce yeterlimi.

  • Mustafa;
   11. sınıf için en iyisini yapıyorsun. Zaten sene içerisinde çalışacaksın, seneye yaz da muhtemelen çalışacak geçecek. Kendine dinlenmek için fırsat bırakmaya çalışmalısın.

 116. öncelikle merhaba.Ben bu sene 9.sınıfa geçicem.Biliyorsunuz ki LGS sınavı 3 gün sonra açıklanıyor ve matematik aşırı zordu.sınavda toplam 20 yanlışım var.İyi bir lise kazanabilir miyim bilmiyorum ama hayalim hep doktor olmak hala da öyle..SİZCE İyi bir liseye gidebilir miyim

 117. Meraba ben lise mezunuyum liseyi bitireli 3 sene oldu seneye sinava girmek istiyorum ama ben gündüzleri ise gidiyorum akşamları ders çalışıyorum acaba konular uyku düzensizliği yuzunden aklımda kalır mi unutur muyum diye korkularım var bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 118. Merhaba hocam bu sene 10. sınıf oldum.Tıp okumak istiyorum ama nasıl ders çalışacağımı bilmiyorum ve nereden başlayacağını da bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

 119. Tip fakultesin için günde en az kaç soru çözmeliyim ve en az kaç saat calismaliyim

 120. Merhaba hocam ben 10. Sınıfı Yeni bitirdim , aslında pek bitirdim de sayılmaz çok fazla eksiğim var iki yıl icerisinde çok fazla okula gidemedim. Ben tıp istiyorum sayısalı kendim yapınca anlıyorum. Ama dediğim gibi bazı sorunlar yüzünden eksiğim çok ve ben tm seçtim. Tm den tıp okuyabilir miyim ? Ben zaten şimdiden iki senenin eksiğini kapatmaya çalışıyorum . Tm den okuyarak yapabilirmiyim.

  • Tabi Zarife.
   TM okuyup tıp kazanmak mümkün; ancak sayısal okuyanlara göre daha çok çalışman gerektiği de kesin.

 121. merhaba hocam ben 10.sınıfa geçtim ve şimdiye kadar hiç çalışkan bir öğrenci olmadım ders çalışmak istesemde odaklanamadığım için kitabı elime aldığım gibi bırakıyorum hep karnemde 70-83 aralığında ama küçüklüğümden beri doktor olma hayalim vardı ve bu sene artık çalışmaya başlayacağım sizce çok geç kalmış sayılır mıyım? iyi bir üniversite kazanabilir miyim?

 122. Tıp kazananlardan çalışma önerileri beni çok motive ediyor. Seneye ben de cerrahpaşa tıpı nasıl kazandım demek istiyorum.

 123. Merhaba hocam iki yıllık bölüm okudum.liseyi bitireli 12 yıl oldu. tekrar sınava hazırlanmak istiyorum tıp okumak çok mu geç? Nasıl ders çalışmalıyım ?

  • Merhaba Naz.
   Neden geç olsun. İlerleyen yaşlarda istediği mesleği yapmak için okulunu bırakıp tıp okuyan pek çok kişi bulunuyor.

 124. Selam hocam ben 12. Sınıfa geçtim ve tıp kazanmak istiyorum.9 10 11 de fazla çalışmadım sizce bu sene nelere neye nasık çalışmalıyım

  • Berat, hiç zaman kaybetmeden tüm konulara en başından başlayıp çalışman gerekli. Tıp kazanmak için bakayım geçeyim, şu konuya çalışmasam da olur deme şansın ne yazık ki yok.

 125. Merhaba bu sene 7. Sinifi bitirdim donem sonunda LGS ye giricem. Fen lisesi kazanarak daha kolay tip fakultesi kazanabilir miyim??

  • Sevgili Ada;
   Elbette ki kazandığım okul, burada aldığım eğitim ve çevrendeki arkadaşların önemli faktörler.

 126. Merhaba ben 12ye geçtim imamhatip öğrencisiyim ortalamalarım 90 üstü tıp kazanmak için günde kaç saat konu çalışıp kaç saat test çözmeliyim ve kazanabilirmiyim hep şüphe içindeyim

 127. Yani bir yanım kazanırsın diyo bir yanım kazanamazsın diyo çalışıyorum ama yeterli olup olmadığını anlamıyorum ya unutursam konuları korkusu içindeyim

 128. Hocam ben fenlisesi ne gidiyorum 11. Sinifa gectim 9 sinif 87 ortalamam 10.sinif 93 bu yaz konulari 9. Ve 10 sinif vidyolarini dinledim soru fazla çözemedim hocam ben tıp kazanabilirmiyim

 129. Hocam ben bu sene 12. sınıfa geçtim. Diğer yorumlarda da okuduğum üzere ağustos ayında kadar dinlen demişsiniz benim durumdaki bir arkadaşa. Bütün konulara Ağustos itibariyle başladım gitmeyi istiyorum ama yapabileceğinden emin değilim tam olarak nasıl bir düzenle çalışmalıyız yardım eder misiniz. Çok korkuyorum bir iş sahibi olamamaktan. Çok stresliyim başaramaz sam ailemin yüzüne nasıl bakarım bunları düşünmekten derslere kafa yoramiyorum açıkçası. Özel bir durum ama soru çöz diyorsunuz bol bol ben onuda yapamıyorum çünkü öyle bir kitap alacak kadar durumumuz yok

  • Sevgili Hayal Kitaplığı;
   Öncelikle kaygılarından arın. Kaygı şu süreçte sana en büyük zararı verir.
   Kaynak konusunda online pdfler mevcut. Onlardan yararlanabilirsin.

 130. Hocam ben 9 a gectim simdiden mat çalışmaya basladim soru cozuyorum netten falan ama tip kazanacagima hic inancim yok cok istiyorum küçüklükten beri nasil çalışmam gerekiyor gunde kac saat hatta stresimi atmak icin basketbola gitmek istiyorum derslerimi etkiler mi ??

 131. Hocam ben bu sene 10. Sınıfa geçim imam hatip lisesinde okuyorum benim önceden derslerim hiç iyi değildi ama 9.sınıfta derslerime çok çalıştım ve derslerini özelliklede matematiğimi yükselttim önceden matematiğim pek iyi değildi de ama takdir alamadım ortalamam 84.7500 de kaldı ve bu benim moralini bozduğu için kendime güvenin sarstı ve 2.dönem notlarım daha çok düşüp ortalama 77 de düştü ve bu ya tatilinde moralini düzelttim kendime güvenim tam ben benim en büyük hayalim doktor olmak ve 5 yaşından beri doktor olmak istiyorum ama kimyam özelliklede fiziğin düşü ama barajın üstünde ben hayatım da hiç program lı /düzenli çalış madım sizce artık öylemi çalışmam lazım ? ki düzenli çalışmayı hic bilmiyorum bi kere demedim ama başaramadım lütfen bana tavsiyeve önerilerinizi yazar mısınız ve doktor olmayı başarabilir miyim? Çünkü doktor olmayı çok ama çook istiyorum

  • Besra;
   Evet, eğer hedefin tıp kazanmaksa düzenli çalışmayı öğrenmelisin. Moral bozup zaman kaybetmemelisin.
   Sitede programlı çalışma ve tekrar konusunda pek çok içerik mevcut. Onlara göz atabilirsin.

 132. Sıfırdan tıp nasıl kazanılır? Uykuya dayanabilirim. Günlük 10-12 saat ders çalışabilirim.
  Şu an barajı aşamayacak durumdayım. Çok çalışsam tıp kazanabilir miyim?

 133. Hocam merhaba ortaokulu bitirip 2 sene sonra açıktan liseye başladım. Ortaokul derslerim iyi değildi maalesef. TEOG PUANIM ilki 155 idi, ikincisi ise 180. Matematiğim kötü. Lise dersleri hakkında bir bilgim yok ve tıp fakültesi okumayı çok istiyorum. Derslerime hiç çalışmadım ortaokuda. Bana matematiğimi düzeltebilme, ve diğer derslerimi düzelmem’de yardımcı olur musunuz? Tıp fakültesi’ni çok istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler

 134. Tıp kazanmak için ders programı 2019 güncel hali için öneriniz var mı? Hangi derslere daha fazla ağırlık vereyim? Coğrafya ve tarih çalışmasam olur mu?

  • Musa;
   Sitede çeşitli ders programlarına yer verdik ama ister tıp kazanmak için ders programı olsun ister başka bir bölüm için her zaman kendi hazırladığın program en iyisidir. Tıp istiyorsan riske atmayıp tarih ve coğrafya da çalışmanı öneririm.

 135. Tıp öğrencisinden özel ders isteyenler bana ulaşabilir. Hem evde hem de online olarak ders verebilirim. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bu sene kazandım. Sınav sürecim henüz taze ve hem derslerinizde yardımcı olur hem de sizi motive ederim.

 136. Tıp nasıl kazanılır? Bence ilk cevap kendine inanmak. Kendimize inanmazsak ne kadar çalışırsak çalışalım olmaz.
  Benim 9 ve 10. sınıfta derslerin hiç iyi değildi. 11. sınıfta tıp kazanacağım dedim ve hep etrafa tıp kazandım diyeceğim günün hayalini kurdum. Bu esnada çok çalıştım, tekrarlarımı aksatmadım. Şu an kendime güvenim oldukça fazla. Sene sonunda güzel bir sonuç alacağım.

 137. Hocam bn 10siniftayim prije okulunda okuyorum bu yıl sayısali seçmek istiyorum
  Çünkü tıp kazanmak benim en büyük hedefim nasıl hareket etmeliyim sizce??

 138. Ben yazın sıfırdan tıp kazanmak için çalışmaya başladım. Neredeyse hiçbir dersten adam akıllı bilgim yoktu ama kararlıydım. Bu zamana kadar programlı şekilde çalıştım. Okula gitmeme rağmen günde en az 5 saat çalışıyorum. Tüm konulara kitap ve internet videolarından çalışıp bolca soru çözüyorum. Tekrar yapıp, bir taraftan da deneme çözüyorum.
  220 civarında başlayan puanların 330’a kadar çıktı. Umarım hedefime ulaşacağım.

 139. Hocam ben daha 9. Sınıf ögrencisiyim fen lisesiyle ayni esitlikte bir anadolu lisesinde okuyorum. Gelecekte tıp okumak istiyorum ancak şuanda notlarımı begenmiyorum ortalamam sinifta beni6. Filan yapar ve istedigim universite okadar yuksek ki ve bir ikizim var o da ayni benim gibi ama o hukuk okumayi planliyor hocam notlarimi nasil yukselticem duzenli calismaktan kastiniz ne o kadar stresliyim ki lutfen yardim edin ne yapmaliyim hangi derslere nasil calismaliyim lutfen yardim edin

 140. Hocam bu yıl mezunum aslında çok bır dönem gecırıyorum aynı hataları yapmamak ıcın bir türlü toparlayamadım bu elimde olan birşey olduğunu biliyorum ve hedefine cok yüksek tıp istiyorum dershaneye başladım okuldaki hocalarımız ve bu beni daha çok maff ediyordu yoruyordu kendimi sürekli eski geçen zamana çekiyordu bu bana ağır geliyordu bu yüzden bıraktım toparlayayım dedım evde başlayacak dedım bu konuda kendime güvenim tadı bişey eksikti oda toparlanamıyordum ve halada öyleyim dürüst olmak gerekirse sınava 5,6 aydan az kaldığını farkındayım ve başlarsam sınava kadar gecelerimi sabahlayacagımı biliyorum ama benim korkum ya olamazsa.surekli kaybetmek ve bir düzen oluşturup uymamak içindeyim ne olur yardımcı olun bana nasıl halledebilirim nasıl baş edebilirim bilmiyorum açık konuşmak gerekirse 6ayda şive tıp kazanılır mı bu sorunun kendıme cok soruyorum aklım çok karışık lütfen yardımcı olun bana..

  • Nevra;
   Eğer şu an kendini toplayıp çalışmazsan bu sorunun cevabını hiçbir zaman bilemeyeceksin.
   Emin ol çalışsaydım yapabilir miyim pişmanlığı hiç de güzel olmayacaktır.
   O yüzden şu andan itibaren tek dakika kaçırmadan düzenli çalışmaya başlamanı öneririm.

 141. merhaba ben esma sayısalım iyi ama sözel çok kötü anlıyorum yapamıyorum yani nasıl desem sınava girince yapamıyorum mesela bir anımı anlatim şöyle oldu”BİR GÜN TAHTADAN TEST ÇÖZÜYORUZ OKULUN SON GÜNLERİNE YAKIN HOCA BİZE YİNE TEST ÇÖZDÜRÜYOR AMA MATEMATİK. MATEMATİĞİDE SEVDİĞİMDEN AMA HOCA BENİ TAHTAYA KALDIRINCA SORULARI ÇÖZÜYORUM AMA SINAV YAPINCA YAPAMIYORUM HOCA DEDİKİ SEN ÇOK ZEKİSİN SEN YAPABİLİRSİN DİYOR” SÖZELİ ZATEN HİÇ YAPAMIYORUM SÖZELDEN TEK İNGİLİZCEM İYİ İSTERSENİZNOTLARIMI YAZİM SÖZELLERİ 1.Cİ SINAVLAR
  SOSYAL:80
  İNGİLİZCE:86
  TÜRKÇE:94
  İSTE BÖYLE TÜRKÇENİN YÜKSEK OLDUĞUNA BAKMAYIN 2 SINAVLAR BERBAT
  SOSYAL:76
  İNGİLİZCE:80
  TÜRKÇE:55
  YANİ SÖZELLERİM BİRAZ KÖTÜ YARDIMCI OLURMUSUNUZ NE YAPMALIYIM BU NOTLARIMI 100 YADA 90.95 YAPABİLİRMİYİM YARDIMCI OLUNN LÜTFEN ve doktpr olmak istiyorum

 142. Merak ettiğim birkaç bir şey var öncelikle anadolu lisesinde okuyorum 10. Sınıfım ve tıp istiyorum ne zaman çalışmaya başlamalıyım ve bu yaz 9 10 bitirmelimiyim 2. Olarak coğrafyam çok kötü önem göstermeli miyim? Son olarak sayısaldan sınava girdiğimde tm puanımda belirleniyor mu yani tmden tercih yapma şansım var mı? Şimdiden teşekkürle

 143. Bu yıl 10. Sınıfım ve alanımı seçicem sayısal mı tm mi karsızım coğrafya yapamıyorum edebiyat az çok ve sayısal derslerim gayet iyi bi yandan tıp bi yandan hukuk düşünüyorum nasıl karar vermem gerekiyo yardımcı olabilir misiniz?

  • Yıldız;
   Bu aşamada karar verirken hayatın boyunca yapmak istediğin meslekten yola çıkarak karar vermeni öneririm.

 144. 10.Sınıfın 2.dönemindeyim.Düzenli bir çalışmayla tıp kazanmak için geç kalmış sayılır mıyım ?

 145. merhaba 11. sınıfım tıp çocukluk hayalim fakat düzenli bir çalışma stilim yok. 9ve 10dan kalan çok eksiğim vvar ne yaparak bu kalan 1.5 sene de tıp kazanabilirim nasıl bir çalışmayla, eskileri mi çalışmalıyım yoksa sadece 11e mi yönelmeliyim

 146. Merhaba ben 10.sınıftayım 9 konu eksiğim yok ama denemelerde iyi yapamıyorum. Tıp kazanmak için denemeler nasıl olmalı(10.sınıf denemeleri)

 147. Merhaba hocam nasılsınız benimde sorum olucakdı size ben 23 yaşındayım ve ilk dönem sınav gününü kaçırdım giremedim ilk senem öyle gitti ve ben bizimkiler çalışıyor gibi gözüktüm aslında tam istiyor gibi değildim olmadı işe gittim bazı dönemlerimde vs gibi ama annem bana ağır konuşana kadar senden birşey olmaz dedi iki gün önce ve içime birşey oturdu bu sene son bir daha girmiyceksin yapamıyorsun dedi bu sözler ağrıma gitti ama aslında çok iyi oldu bir hırs geldi bana kızmıyorum sonuç olarak anne baba hiçbir zaman evladının kötülüğünü İstemez ve yazınızda da motivasyon olsun demişsiniz ve ben bu sözü tersine çevirmek istiyorum nasıl çalışmalıyım nasıl bir program yapmalıyım bimiyorum yardımcı olursanız sevinirim ve sorum olarak 24 yaşında sınava girmiş olucam herkes geç olduğunu söylüyor sizce geçmi kaldım ben hocam😔

   • Merhaba ben daha yeni liseye geçmiş bir öğrenciyim.ortaokuldayken ortalamam 97/98 lerdeydi.
    Fakat gerçeğini söylemek gerekirse lgs de biraz zorlandım ama genede güzel bir lise bekliyorum. Ve 5.sınıfta girdiğim ilk pybs sınavını kazandım. Sizce benim bir tıp fakültesi kazanma şansım ne kadar? 🏆🏆🏆

    • Selam ben imam hatip lisesi 12.sınıf sözel bölümündeyim. Öncelikle çok istediğim Tıp fakültesi okumak ve iyi bir doktor olmak istiyorum. Fakat okulda derslerim pek iyi değil. Sözel bölümündeyim ve sayısaldan tıp a gitmem gerekiyor dolayısıyla M-F e çalışmam lazım fakat bende sayısal derslerin temeli sıfır. Ne yapmam gerekiyor? Nasıl çalışmam gerekiyor? Sıfırdan Matematik Fen için çokmuş geç değilse ne kadar zaman ayırmam gerekiyor? Açıkçası nereden başlamam gerekiyor?

 148. Hayalimdeki meslek doktor olmaktı. Sonunda bu hayalime kavuştum. Geçen sene sınava girdim ve başarılı oldum. Üniversitenin ilk yılında isteklerimi son derece karşıladı. Tam hayallerimdeki meslek işte bu dememi sağladı. Eğer doktor olmak istiyorsanız biraz daha fazla çalışmalısınız. Ben ilk sene kazanırım nasıl olsa diyerek biraz boşladım ve sonuç hüsrandı. İkinci senemde daha çok çalıştım ve işimi garantiye alarak kazandım.

 149. İyi günler, ben sağlık lisesin de okuyorum 3.sınıfa geçtim bu sene tıp istiyorum ama kararsızım benim hiç alt yapım yok matematik konusun da ders almayı düşünüyorum bu seneden başlayıp sıkı bi çalışmaya girmek istiyorum ama daha bir sürü konu da bilgisizim, üniversite sınavına kadar neler olucak hangi sınavın ne olduğu girdiğim bütün sınavların bana nasıl bi katkısı olabileceği, lütfen birazda bana açıklama yaparmısınız.

 150. benim matematik ingilizce kimya fizik çok iyi sayısaldan ama biyolojini sözlerini anlayamiyorum tıp kazanabilirmiyim

  • Tarek Talab;
   Biyolojiyi, düzenli tekrar ve soru çözümüyle pekiştirebilirsin. Bunu yapamam deyip geçme.

 151. Merhaba hocam,
  Ben son sınıf öğrencisiyim okul şartlarından dolayı 11.sınıfta sözel bölümünü okumak zorunda kaldım,bu sene de yani 12.sınıfta da sayısal bölümüne geçtim.Küçüklüğümdenberidir tıp okumayı o beyaz önlüğün içinde hastane koridorlarında olmayı çok istedim ve hala da istiyorum bu yüzden çekeceğim zorluklara rağmen sayısal bölümüne geçtim.Çünkü aklımda tıp fakültesinden başka bir bölüm yok ama çalışamadım ailemde biraz arklı yoğunluklar meydana geldi ve bende yapamayacağım dersleri anlamayacğım korkusuyla hiç başlamadım derslere şu son 1 haftadır çalışmaya çalışıyorum.Temelim aşırı zayıf durumda.Antremanlarla temelimi halletmeye çalışıyorum.Sizce sözelden sayısala geçmiş bir öğrenci olarak Tıpa giden yolda kazanabilir miyim ?

  • Rümeysa;
   Kendini tartmalı ve mantıklı olarak bu soruya kendin cevap vermelisin.
   Ancak bu sene olmasa da temelini atıp seneye tekrar deneyebilirsin.

 152. Merhaba hocam …
  Ben 10. sınıfa gidiyorum.İlk ve ortaokullundayken derslerim kötüydü. O zaman pek fazla çalışmamıştım maalesef ki liseye geçtiğimde yeni hayatta nasıl gözle bakacağımı anladım . Ondan sonra çok çalışmaya başladım. Ama hiiiiç kitap okumuyorum çok sıkılıyorum kitap okumaktan. 9.sınıftayken bir yıl sınıfta kaldı sabaha kadar çalıştığım sınavdan 16 bile aldığımı bile hatırlıyorum hemen hemen bütün derslerim zayıf çok mağdurum .
  Lütfen bana yardımcı olun
  İYİ GÜNLER…

  • Esma Nur;
   Acaba çalışma şeklin sana uygun olmayabilir mi?
   Bir gece çalışarak düşük not alman moralini bozmasın.
   Çalışmak bir süreç işi
   Çalışacaksın, pekiştireceksin, tekrarları ihmal etmeyeceksin.
   Kitap okumak elbette çok önemli ama okuyamıyorsan bol paragraf sorusu çözmeyi deneyebilirsin.

   • Hocam Merhaba ben aöl mezunuyum OBP puanım 56 Tıp istiyorum temelimin farkındayım bu yüzden sayısal derslere temelden başladım ama ne kaar çalışsamda kazanamazsın diyorlar ilk 4.000’e dahi girsem beni 50.000’e atarmış tüm hevesim kırıldı ne yapmalıyım bilmiyorum gerçekten o kadar mı imkansız

 153. Merhaba ben 9. Sınıfa geçtim. Orta okuldan beri tek hayalim doktor olmak LGS den yüksek alamadım diye herkes bana yapamazsın diyo ama onanlara inat yapıcam. bu zamana kadar düzenli bir çalışma planı yapmaya çalışıyorum ama o programa uyamıyorum ne yapabilirim bu saatten sonra çalışırsam başarıp doktor olabilir miyim ? LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN….

 154. hocam ben 10.sinifa geçtim meslek lisesi okuyorum tîp fakültesi istiyorum nasîl çalîșmalîyîm ve ben tîp fakultesi derslerine çalîşîyorum bir śey olurmu?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM