izmir escort
İlahiyat Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Yapmalıyım? - Sinavhanem

İlahiyat Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Yapmalıyım?

İlahiyat Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Yapmalıyım?

İlahiyat kazanmak için nasıl çalışmalıyım, hangi derslere ağırlık vermeliyim, kaç net çıkarmalıyım soruları sık sık sorulmaktadır.

Öğrencilerin ciddiye alınır bir kısmının ilahiyat fakültesinden geçen bir gelecek kurdukları görülmektedir. Dolayısıyla talebin fazla olması, fakülte puanlarını etkilemekte ve artış gözlemlenmektedir.

YGS ve LYS ile süregelen sınav sisteminin TYT ve AYT olarak değişmesi öğrenciler üzerinde farklı bir etki uyandırsa da başarılı bir çalışma geçmişine sahip olan tüm öğrenciler, istedikleri ilahiyat fakültesini rahatlıkla kazanabilirler. Bunun için nasıl çalışılması gerektiğini bilmek yeterli bir adım olacaktır.

İlahiyat Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

 • İlahiyat için hangi dersler önemli, hangi dersten kaç doğru cevap çıkarmalıyım endişesine düşen öğrencilerden biriyseniz her dersin ayrı bir çalışma stili olduğunu unutmamalısınız. Ders bazında çalışma yöntemi kullanırsanız, çalışmalarınız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.
 • İlahiyat fakültesi, sözel bölüm üzerinden öğrenci kabul eden bir fakültedir. Dolayısıyla sözel ders bazında çalışmayı düşünmelisiniz.
 • İlahiyat kazanmak için her şeyden önce inanmalısınız. Herkes gibi siz de başarılı öğrencilerden biri olabilirsiniz.
 • Ders çalışacağınız zaman asla başka bir şeye odaklı olmamalısınız.
 • İlahiyat taban puanları kadar tavan puanlarını da bilip hedefinizi her zaman yüksek tutmalısınız.

İlahiyat Kazanmak İçin Erken Başlamak

İlahiyat fakültesini kazanmak istiyorsanız her şeyi bir kenara bırakıp ders çalışmaya başlamalısınız. Bir süre özgürlükte kısıtlamaya gidip kendinizi derslere vermelisiniz. Bu duruma ne kadar erken başlarsanız iyi bir sonuç alma şansınız da o kadar yüksek olur.

İlahiyat fakültesini kazanmak isteyen öğrencilerden biri olarak sizin yaz tatili itibariyle başlangıcınızı yapmış olmanız gerekmektedir. Son sınav geçtikten hemen sonra programınızı hazırlayıp çalışma düzeninizi oluşturmanız önemlidir. Bu sayede ilerleyeceğiniz yolu görebilir, sonuçların istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışmaya erken başlamak, hatanız olduğunda kapatmak için şans yaratır. Geciktiğiniz konular için vaktinizin kalmasını sağlar. Her şeyden önemlisi yeterince vaktiniz olduğu için tüm konulara anlayarak rahat rahat hâkim olabilirsiniz.

İlahiyat Kazanmak İçin Programlı Çalışmak

İlahiyat fakültesinde yeri olsun isteyen öğrenciler, kontrollü çalışan öğrencilerdir. Kendini bilen ve eksiğini kapatan her öğrenci dilediği fakültede dilediği noktaya gelebilir. Siz de bu hayalin peşinden koşanlardansanız kendinize özgü bir programa sahip olmalısınız. Ders çalışma programı oluştururken gerçekçi ve biraz da geçerli kurallar oluşturmalısınız.

Çalışma programınızı haftalık olarak oluşturmalı, aksayan konuları hafta sonu tespit edip yeni plana yerleştirmelisiniz. Bu sayede eksik konu kalmayacak, haftalık kontrollü şekilde çalışılmış olunacaktır.  Her hafta çalıştığınız konuları not almalı, çözdüğünüz soru sayısına kadar bilmelisiniz.

Programlarınızı hiçbir zaman aylık ya da zamansız yapmamalısınız. Bu durum hem aksaklıkların kontrolden çıkmasına neden olur hem de uzun sürede ne kadar ilerlediğinizi görmenizi engeller.

İlahiyat kazanmak için hangi dersler çalışılması gerekiyorsa o derslerin her birini programınızda bulundurmalı, ne derece yol aldığınızı görmelisiniz.

İlahiyat Kazanmak İçin Soru Çözmek

İlahiyat nasılsa sözel derslerden alıyor, soru çözümü yerine konu odaklı çalışabilirim diye düşünüyorsanız yanlış düşündüğünüzü bilmelisiniz. İlahiyat, sözel ders merkezlidir fakat sözel dersler de en az sayısal dersler kadar soru çözümü gerektiren branşlardır.

İlahiyat için hangi derse çalışmalıyım endişesi taşıyorsanız tüm derslere çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Odaklı olduğunuz, ağırlık vermeniz gereken dersler vardır ancak TYT süreci için her birine çalışabilmiş olmalısınız.

İlahiyat fakültesi öğrencilerinden biri olabilmek için tüm derslerden düzenli soru çözmelisiniz. Programınızı oluştururken haftalık çözülmesi gereken test kitaplarını belirlemeli, soru sayınızı netleştirmelisiniz.

Soru sayınızın altına inmemeye özen göstermeli ve her test sonunda çetele tutmalısınız. Verim alabilmeniz adına bu takip çok önemlidir.

İlahiyat Kazanmak İçin Eksik Tespit Etmek

İlahiyat kazanmak için kaç net lazım, hangi konulardan daha çok soru çözmeliyim düşüncesine kapıldıysanız elinizden geldiğince eksik odaklı ilerlemelisiniz. Haftalık planınızı yaptığınızda eksik olduğunuz konular kendini gösterecektir. Sonrasında size düşen tüm eksik konular için birkaç gün ayırmaktır.

Eksik ve geri kaldığınız konuları hiçbir şekilde biriktirmemelisiniz. Üzerine giderek haftalık plan sonrasında çalışmalısınız. Tespit edip vakit kaybetmeden çalışmak istediğiniz bölümü kazanmanızı sağlayacaktır.

İlahiyat Kazanmak İçin Hangi Alandan Kaç Puan Almalı?     

İlahiyat fakültesini kazanmak istiyorsanız hangi alandan hangi derslerden sorumlu olduğunuzu bilmelisiniz. Değişen sınav sistemleri, süreci takip etmeyi zorlaştırsa da TYT ve AYT bilincinde olan öğrenciler için net yapmak da puan almak da çok zorlayıcı olmayacaktır.

İlahiyat fakültesi; puan türleri içerisinde sözel öğrencileri en çok zorlayan, endişelendiren alanlardan bir tanesidir. Öğrencinin ilk gireceği sınav olan TYT önce herkesin dâhil olacağı ve tüm testlerin çözüleceği bir alandır. Bu alandan çıktıktan sonra tercih ederseniz 2 yıllık ön lisans ilahiyat fakültesi tercih edebilme şansınız bulunmaktadır.

4 yıllık ilahiyat fakültesi hayali kuran öğrenciler ise TYT sonrasında AYT’ye girmeli ve Türkçe sosyal alanında en az 305 puanı zorlamalıdır.

Tahmini olarak listesi puan oluşturulduğunda en uzak yurtdışı üniversitelerinin puanlarının 305 civarında başladığı gözden kaçmamaktadır. Türkiye’de Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi iyi adresleri tercih etmek istediğinizde ise puanınızın 400 civarında olması gerekmektedir.

İlahiyat Kazanmak İçin Kaç Net Yapmalı?

İlahiyat için kaç net yapmalı sorusunu soran öğrenciler hedef belirledikleri fakülteyi ve puanı göz önünde bulundurmalıdır. Puanınızın 400 civarında olmasını hayal ediyorsanız bunun için Türkçeden 30 netin üzerinde çıkmalısınız.

Aynı şekilde sosyalden 30, matematikten 10, fenden 7 sorunun üzerinde çıkmalısınız. İkinci sınav olan AYT’de ise 35 edebiyat, 30 sosyal netine ulaşmış olmanız gerekmektedir.

En yüksek puanlar için hedefinizin de en yükseklerde olması önemlidir. Ortalama bir fakülte içinse netlerinizin birkaç sayı aşağısını hesap edebilirsiniz. Aynı zamanda 14-15 bin civarında sıralama sahibi olursanız en iyi ilahiyat fakültesinde, öğrenci olabilirsiniz.

İlahiyat Kazanmak İçin Kendinizi Kıyaslamayın              

Sınav sürecinde öğrenci olarak yapacağınız en yanlış şey kendinizi bir başkasıyla kıyaslamaktır. Arkadaşlarınızla kıyas yapmanız, motivasyonunuzu düşürecek ve daha az verim almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmalarınızda tempoyu arttırmaya, soru çözmeye, konuları pekiştirip öğrenmeye gayret göstermelisiniz.

Her öğrenci diğerinden farklıdır. Sizden daha yüksek net çıkaran veyahut daha az netleri olan öğrencilerin, sizin hedefiniz üzerinde etkili olmasına izin vermemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

162 yorum

 1. Arkadaşlar ilahiyat okumak isteyenler varsa haberleşelim. Beraber, ortak bir programla çalışırsak daha güzel sonuçlar alabiliriz.

 2. matematiğe ağırlık vermek gerekiyor. Matematiği atlamamaya çalışalım lütfen. İnşaAllah hepimiz çok yüksek puanlar alır ve istediğimiz üniversiteye, bölüme gireriz.
  Allah yardımcımız olsun.

 3. Selamun Aleykum wp grubu olusturuldu mu? Ben de girmek istiyorum. Yardimci olurmusunuz?

 4. Hocam ilahiyat için matematik gerekli mi? Sıfır matematik ile ilahiyat kazanma şansım var mı?

 5. Bende ilahiyat istiyorum yazdığına katılıyorum beraber bir program hazırlarsak çok iyi olur:)

 6. Selamun aleykum arkadaşlar bende ilahiyat okumak istiyorum insAllah ama tam anlamiyla nasil bir program yapacagim hakkinda fikrim yok bana da yardımcı olursanız sevinirim insAllah.

 7. Bende ilahiyat istiyorum ama sayısalcı yım gidebilir miyim. Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen. Bide wastaba grubuna bende katılmak istiyorum ☺️☺️☺️

 8. Arkadaşlar öncelikle selamün aleyküm böyle bir grup varsa benide alabilirmisiniz.yada mail den yazin haberleselim yada ben kurum grubu birbirimize yardım edersek eminimki hepimizde istediğimiz ilahiyat fakültelerine gideriz .

  • Gruba benide ekler misiniz bende ilahiyat istiyorum yada grupta olan numarasını göndersin

 9. Arkadaşlar bnada yardımcı olur musunuz bnde ilahiyat istiyorum birde grup olusturduysaniz bnide eklermisinizz

  • Sınava iki yıl kaldı başladım çalışmaya. Nedense çok stresliyim. 😌 İnşallah hepimiz istediğimizin üstünde sonuçlar elde ederiz. Allah yardımcımız olsun. 🙂

  • Merve bende yeni kayıt oluşturdum instagramdan ekler misn kuralım değilmiş ses çıkmamış saran kalpler sarı kedi var profilimde lacivert atkili veya burdan yazdığında e posta mi mesajın geliyor bilmiyorum cevap bekliyorum selametle

  • Bende ilahiyat fakültesi kazanmak istiyorum wp grubu kurulduysa benide alırmısısınız lütfen acil yanıt verin ben hala baslamamışım hicbirseye başlayamadım daha doğrusu

 10. Arkadaşlar bende ilahiyat düşünüyorum bazı arkadaşların yorumlarına yazdım ama kimse dönüş yapmadı eğer wp gurubu varsa beni de alabilirmisiniz yoksa da kurmak gayet güzel olacaktır eksiklerimizi kapatmamızda yardımcı olur eğer aynı görüşte olanlar varsa yanıtlayabilir iletişime geçip gurup kurabiliriz şimdiden herkese başarılar Allah yar ve yardımcımız olsunn:))

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM