izmir escort
AYT İngilizce İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

AYT İngilizce İçin Nasıl Çalışmalı?

AYT İngilizce İçin Nasıl Çalışmalı?

AYT İngilizce için nasıl çalışmalı sorusu, sınav döneminde olan öğrenciler tarafından çok sık sorulmaktadır. İngilizce çalışmak isteyen, sınavda net sayısını yükseltmeyi planlayan öğrencilerin her şeyden önce alanın kendine özgü çalışma tekniklerini kullanması gerekmektedir. Felsefe dersine çalışıldığı gibi İngilizce dersine çalışılmayacağının bilinmesi son derece önemlidir.

Her hafta için düzenli çalışma planı oluşturmak, konu konu ilerlemek, soru çözmek İngilizce çalışmanın en temel noktalarıdır. Bu noktalarda eksiklikler olmadığı sürece ilerlemeniz hızla gerçekleşecektir. Bunlarla beraber birkaç çalışma püf noktası uyguladığınızda da netleriniz artış gösterecektir.

AYT İngilizce İçin Programlı Çalışma

AYT gibi önemli sınavlara girecek binlerce öğrenci, İngilizceye nasıl çalışacağını bilmemektedir. Düzenli olarak çalışmak, başarmanın temelini oluşturmaktadır. Düzen ise size bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada iradeli bir birey olarak çalışma planınızı oluşturmalı, sadık kalmalısınız.

İngilizce ders programı oluştururken isterseniz gece uyumadan önce bir sonraki günü planlayabilirsiniz. Bunun yerine haftalık program oluşturmak isterseniz bütün haftayı planlayıp buna göre ders çalışma düzeninizi oturtabilirsiniz.

İngilizce konularını haftanın her gününe bölebilir, günlük saat koymadan konuları bitirebilirsiniz. Saat koyduğunuzda aksilikler çıkması muhtemeldir. Doğal olarak plan bozulduğunda motivasyon da zedelenebilir.

AYT İngilizce İçin Kelime Ezberleme

AYT süreci, ciddi bir hazırlık gerektirmektedir. Bu hazırlığı yapabilmek için atmanız gereken ilk adım kelime ezberlemektir. Her üniteye başlamadan önce kelimeleri tek tek okumalısınız. Sonrasında tekrar etmeli ve sesli şekilde ezberlemeye çalışmalısınız. Bu sayede ezberlemeniz çok daha kolay olacaktır.

İngilizce çalışırken kelime ezberlemek için küçük kâğıtları tercih edebilirsiniz. Küçük kâğıtlara not olarak yazabilir, elinizin altında gözünüzün önünde olacak bir yere yerleştirebilirsiniz.  Bu şekilde sabahları uyandığınızda, geceleri uyumadan önce okursanız rahatlıkla kelimelerinizi ezberleyebilirsiniz.

Kelime ezberi için özel kelime defteri de oluşturabilirsiniz. Küçük not defterlerini yalnızca kelimeler için kullanabilirsiniz. Her üniteye ayrı başlık açarak kelime kelime anlamlarını yazabilirsiniz. Bu da tüm kelimelerin derli toplu bir arada olmasını sağlayacaktır.

AYT İngilizce İçin Ezber Oyunu

AYT İngilizce için ezber yapmak isteyen kişilerin bu durumu işkence olmaktan çıkarması gerekmektedir. Ezber birçok öğrenci için çok zordur. Bu nedenle eğlenceli hale getirmek hem keyif verir hem de öğrenmeyi kolaylaştırır.

Kelime ezberi yapabilmek için öğrenmeniz gereken kelimeleri, küçük kâğıt parçalarına yazmalısınız. Daha sonra kâğıt parçalarını katlayarak küçük bir kâsenin içerisine atmalısınız. Güzelce karıştırdıktan sonra içlerinden rastgele seçim yapıp kelimelerin anlamlarını bulmaya çalışmalısınız. Hatırlama süreci, çıkacak rastgele kelimeleri ezberleme işlemi hem keyif verici hem de verimli bir çalışma olacaktır.

AYT İngilizce İçin Konu Çalışma

AYT için İngilizce çalışmak istediğinizde bunun sınav hazırlığı olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle konu çalışması da son derece önemlidir. Konu çalışmaya başlarken müfredata göz gezdirmelisiniz. Her konudan kaç soru sorulduğu, hangi konulara ağırlık verildiği elinizin altında olmalı. Daha sonra önce dinlemeli sonra not almalısınız.

Konu çalışması yaparken ünitelerin ne anlatmak istediklerini anlamalısınız. Ezberci şekilde ilerlemenin faydası olmayacaktır. Bu nedenle ünitelerin genel anlamda ne ifade ettiğini, konu özetinin ne ile bağdaştığını bilmelisiniz.

AYT İngilizce İçin Konu Dinleme

İngilizce çalışırken konularınızı öğrenmek için ders dinleyebilirsiniz. Bunun için öğretmenlerinizin konu anlatımlarından faydalanabilirsiniz. Özel öğretmenlerden aldığınız konu anlatımları, okul öğretmenlerinizin dersleri bu noktada çokça faydalı olacaktır. İngilizce dinlemeden öğrenilebilecek bir ders değildir. Bu nedenle doğru telaffuz edebilen, profesyonel birinden öğrenilmesi çok önemlidir.

Ders dinleyebileceğiniz bir başka nokta online videolardır. Online ders anlatan kişilerden İngilizce dersi alabilir, çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz. Tüm bunlara ilave olarak konulara hâkim olan, bilen bir arkadaşınızdan da İngilizce dersi alabilmeniz mümkündür.

AYT İngilizce İçin Soru Çözme

AYT sürecinde sınav hazırlığında olduğunuz için pekiştirme ve hızlandırma yapmanız gerekebilir. Bunu sağlayabilmek adına her gün düzenli olarak İngilizce testi çözmelisiniz. İngilizce testi çözmeyen öğrenciler, öğrendiklerini pratiğe dökemeyen öğrencilerdir. Dolayısıyla pek de faydalı sonuç alamayabilirler.

Test çözme sürecini tercihinize bağlı olarak her güne yayabilirsiniz. Her gün bir üniteden 25 soru çözmeniz, tüm ünitelerin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Bununla beraber haftalık bir günü İngilizce çalışmaya da ayırabilirsiniz. Bu şekilde konuların pekiştirilmesi de mümkün olacaktır.

Soru çözme sürecinde yapabileceğiniz en doğru şey analiz etmektir. Her gün çözdüğünüz soruları incelemeniz gerekmektedir. Hangi konuda yanlışınız var, neleri boş bırakıyorsunuz, hangi konuları anlamakta zorluk çekiyorsunuz bilmelisiniz. Bu sayede ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır. Aksi halde yaptığınız yanlışları telafi etmeniz pek de mümkün olmayacaktır.

AYT İngilizce İçin Çeviri Yapma

AYT hazırlığında İngilizce çalışırken konuya aşina olmanız önemlidir. Bu sebeple kulağınızla duyduğunuz kadar kendiniz de telaffuz edebilmelisiniz. Çeviri yapmak bu nedenle çok önemlidir.  Duyduğunuz her İngilizce kelimeyi, cümleyi Türkçeye çevirmeye çalışmalısınız. Bu noktada özellikle film ve müziklerin çok faydası olacaktır. Ne kadar çok duyarsanız, çeviri yapmanız da o kadar kolay olur.

İngilizce çeviri yaparken dilerseniz sözlük, dilerseniz cep telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Günün her anı elinizin altında olan cep telefonları ile çeviri yapabilir hem telaffuzunu hem de yazılışını öğrenebilirsiniz. Bu sayede çok daha kolay şekilde ezber yapabilir, kelimeleri aklınıza yerleştirebilirsiniz. İngilizce çeviri yapmak, sınavda soruları kolayca anlamanıza hızlı şekilde çevirip çözüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM