10. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?

10. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?

10. sınıf öğrencileri nasıl ders çalışmalı, çalışırken nelere dikkat etmeli sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Ders çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi alanda eksik olduğunuzu anlayabilmektedir.

10.sınıf olmuş olan bir öğrenci henüz yeni alan seçmiş ve kendi ilgisini çeken dersleri keşfetmeye başlamıştır.

Bir sayısal bölümü öğrencisi ile sözel bölümü öğrencisi arasındaki ilgi farkı bu sınıfta ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla dikkat edilmesi gerekmekte, hangi derslerde takviyeye ihtiyaç varsa öncelikle o derslerde adım atılması tavsiye edilmektedir.

10. sınıfta eğitim alan bir öğrenci için ders çalışmak hem okul sınavları hem de birkaç yıl sonraki üniversite sınavları için çok önemlidir. Bu bakımdan bilinçli çalışma anlayışına sahip olmak gerekmektedir.

10. Sınıfta Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

10.sınıfta olan bir öğrencinin en hızlı şekilde ders çalışma alışkanlığı kapmasının yolu istekte bitmektedir.

Öncelikle istenilen derse çalışmaya başlamak ve bu süreci olabildiğince dikkatli şekilde ayarlamak gerekmektedir.

Sonrasında yavaş yavaş başarısız olunan dersleri de programa dâhil etmek işe yarayacaktır.

Programda sevseniz de sevmeseniz de tüm derslerinizin yer aldığından emin olana kadar kendinizi ısındırmaya gayret etmelisiniz.

Sonrasında her gün belli sayıda soru çözmeli ve hatırlanması gerekenleri tekrar etmelisiniz. Bunu yaparken yalnız başınıza yapmak istemezseniz arkadaş ortamınızda da eğlenceli şekilde de ders çalışabilirsiniz.

Kalabalık bir ortamda ders çalışma sıkıntınız yoksa haftada 1 kereye mahsus açık alanlarda, kafelerde ders tekrarı yapabilirsiniz. Bu sayede ders çalışmaya alışmak çok daha kolay olacaktır.

10. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?

10. sınıfta nasıl başarılı olunur sorusunun ilk cevabı çalışmaktır. Diğer tüm sınıflarda olduğu gibi 10.sınıfta da başarılı olabilmenin anahtarı çalışmaktır.

Gün içerisinde birkaç saatinizi ayırıp ders çalışmıyorsanız bu durumda istediğiniz sonuçları elde etmenizin imkânı yoktur. Bunun için öncelikle gün içerisinde birkaç saatinizi ayırabileceğiniz bir düzen oturtmanız gerekmektedir.

Bir plan ve program yaparak ilerlerseniz derslerinizde başarılı olma ihtimaliniz çok daha yüksek olur. 10.sınıft sıkı şekilde çalışmak ve notlarını yükseltmek isteyen her öğrenci gününü verimli geçirmeye odaklı olmalıdır.

Gününüz verimli geçsin isterseniz hangi dersi hangi gün ne kadar çalışacağınızı, ne kadar soru çözeceğinizi kendi hazırladığınız planlama ile hayata geçirmelisiniz.

10. Sınıf Öğrencileri Matematiğe Nasıl Çalışmalı?

10.sınıf ders tavsiyeleri arasında en sık konusu geçen dersin matematik olduğu gözlemlenmektedir.

Matematik 9-10-11-12.sınıfta eksiksiz şekilde öğrenilmesi gereken en önemli derslerden bir tanesidir. Herhangi bir eksik olmadan öğrenebilmeniz içinse öncelikle konularınızı tamamlamanız gerekmektedir.

Konu eksiği olan bir öğrencinin matematikten başarılı olmasının mümkünatı yoktur.

Matematikten konu çalışılmaz, sayısal ders için nasıl konu çalışılır gibi kaygılarınız varsa konu anlatımlı bir ders kitabı temin edebilirsiniz.

Konu anlatımlı bir ders kitabı bulup bir de internet üzerinden ders anlatımlı video dinlerseniz matematik konularını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

10. Sınıf Öğrencileri Matematikte Nasıl Başarılı Olur?

Matematikte başarılı olmak için enerji sarf eden 10.sınıf öğrencisi konu anlatımını netleştirdikten hemen sonra soru çözümüne geçmelidir.

Matematikte başarılı olmanın tek anahtarı soru çözmektir. Gerektiği kadar soru çözememeniz halinde başarılı olmanıza imkân yoktur.

Programınızda haftanın en az 4 günü matematik yer almalı ve 4 gün boyunca eksiksiz şekilde soru çözmeye gayret etmelisiniz. Bu şekilde başarılı olarak matematik puanınızı daha kolay yükseltirsiniz.

10.sınıf öğrencileri matematik konusunda başarılı olabilmek için soru çözümünün yanında konu denemelerine de dikkat etmeliler.

Konu denemeleri genel ve karma olduğu için öğrencinin hangi konuyu ne kadar öğrendiğini kolayca göstermektedir.

10. Sınıf Öğrencileri Fen Bilimleri Derslerine Nasıl Çalışmalı?

10 sınıf olmak pek çok açıdan kolaylık demektir çünkü lisenin ilk yılını arkada bırakıp sisteme yavaş yavaş adapte olunmaktadır. Bu sürecin verimli geçmesini isteyen öğrenciler ilk olarak alanlarına göre ders çalışma planı yapmalılar.

Fen bilimleri konusunda zayıf olduğunu düşünen bir öğrenci bu alanda ders çalışma taktikleri geliştirmeli ve kendini sık sık yenilemelidir.

Fizik, kimya ve biyoloji derslerinden oluşan fen bilimleri alanı her şeyden önce konu çalışmaya dayanmaktadır.

Konu çalışırken asla okuyup geçilmemeli özellikle not alarak ilerlenmelidir. Not alarak ilerlediğiniz zaman konu tekrar günlerinde kendi notlarınız üzerinden kolayca çalışabilmeniz mümkün olmaktadır.

10. Sınıf Öğrencileri Sosyal Bilimler Derslerine Nasıl Çalışmalı?

Ders çalışma taktikleri dendiğinde akla doğrudan sosyal bilimler gelmektedir çünkü birçok insan sosyal bilimler alanında gerçekten başarısız olduğuna inanmaktadır.

10.sınıfta alanını seçtikten sonra tarih ve coğrafya derslerinden eğitim almaya devam eden öğrenciler bu iki derse nasıl çalışacaklarını şaşırabilmektedirler.

Tarih dersi ağır ve sözel bir ders olduğu için öncelikle bir kere okumalı arkasından not tutarak yeniden üzerinden geçmelisiniz. Bunları yaparken kesinlikle tekrar günleri de düzenlemelisiniz çünkü tekrar günleri sayesinde tekrar tekrar başa dönüp unutmadan hatırlama şansı yakalarsınız.

Coğrafya için de aynı şey geçerlidir ancak coğrafyadan muhakkak görsel bir hazırlık da yapılması gerekmektedir. Harita üzerinden çalıştığınızda dersi unutma gibi bir ihtimal söz konusu olmayacaktır.

Sınıf Öğrencileri Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli?

10.sınıfta başarılı olmak gibi bir amacınız varsa bunu gerçeğe dönüştürmek için ders çalışmayı askıya almamalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli etken sürekliliktir.

1 gün ders çalışıp 3 gün dinlenme gibi bir alışkanlığınız varsa ders çalışmanın sizde uzun süreli etkisi olmayacaktır. Bunu engelleyebilmek için programınıza belli periyodlar halinde çalışmayı ilave etmeniz uygun olacaktır.

10.sınıfta eğitim alırken her gün 1 saat ders çalışıyorsanız bunu alışkanlık haline getirdikten sonra 2 saate daha sonra 3 saate çıkarmalısınız. Böyle olduğunda ders çalışmak süreklilik gösterebilecektir.

10.Sınıfta Hangi Derslere Ağırlık Vermeli?

Hangi derse daha çok çalışmalıyım sorusu özellikle ara sınıflarda olan öğrenciler tarafından çok sık sorulmaktadır.

10.sınıf olan öğrenci ders çalışırken hangi derste zayıfsa önce ona odaklanmak durumundadır.

İyi olduğunuz bir derste devamlı test çözmenin açığınızı kapatma ihtimali zayıftır. Bu yüzden önce eksik olduğunuz noktaları doldurmaya çalışmalısınız. Eksikliğinizi kapattıktan sonra genel pekiştirme yapmalısınız.

10.sınıfta alanınıza bağlı ağırlıklar da planlayabilirsiniz. Eğitiminiz hangi alanda ise buna bağlı eksikleri giderebilirsiniz. Bununla beraber daha önce düşük aldığınız bir derse ağırlık verdikten sonra diğer derslere odaklanmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

10.Sınıfta Konu mu Çalışılmalı Yoksa Soru mu Çözülmeli?

10.sınıf ders çalışma programı fen lisesi için ne kadar önemli ise diğer lise grupları için de o kadar önemlidir. Öğrenci bu konuda kendine güvenmeli ve neyi ne şekilde yapacağına karar vermelidir.

10.sınıfta olan bir öğrencinin başarılı sonuç elde etmesi için ders çalışırken ikilimde kalmaması gerekir.

Özellikle konu mu çalışsam soru mu çözsem kaygısı son drece dikkat dağıtan bir kaygıdır. Buna engel olabilmek için hem soru çözmeniz hem d ekonu çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sırasıyla uygulama yapmak her zaman daha önemlidir çünkü bu sayede konuyu bilmeden soru çözmek yalnızca yanlış sayısını arttıracaktır.

10.Sınıf Öğrencileri Günde Kaç Soru Çözmeli?

Günde kaç soru çözmeliyim sorusu hangi dersten sorusu ile cevap bulacaktır çünkü gün içerisinde çözülmesi gereken soru sayısı derse göre değişkenlik gösterecektir.

Matematikten test çözmek isteyen bir öğrenci gün içerisinde en az 100 adet soru çözmek durumundadır. Bu sayede tüm soru türlerini görebilir ve ancak o zaman gerçekten hata yapıp yapmadığını fark edebilir. Bununla beraber sözel derslerde ise daha çok soru çözmelidir.

Öğrencinin gün içerisinde genel olarak 500 soru çözebilme şansı olursa bu durum en ideal durumdur çünkü günde bu kadar çok soru çözerek hem tüm soru türlerini görmek hem de hataları en aza indirmek mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar