izmir escort
TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli? - Sinavhanem

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli?

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli?

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli?

TYT puanı kaç yıl geçerli? İçeriğimizde bir önceki senenin TYT puanı nasıl kullanılır? sorusuna cevap verirken şartlarını ve süreci inceleyeceğiz. Aklınıza takılan sorular olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bu Seneki TYT Puanımı Seneye Tercih Yapabilir miyim?

Evet, TYT puanınızı sınava girdiğiniz seneden sonraki yıl da kullanmanız mümkündür. Bu sayede AYT’ye yeterince çalışamamanıza rağmen TYT sonucunuz istediği gibi gelmişse değerlendirme imkânınız olur.

Bir Önceki Senenin TYT Puanı Nasıl Kullanılır?

TYT sonucunuz istediğiniz gibi gelmesine rağmen AYT’de istediğiniz sonucu alamayıp tekrar sınava girdiğinizde ilk senin TYT puanını kullanabilirsiniz. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sistem sizin lehinize olan puanı kullanarak sıralamanızı hesaplar.

İlginizi Çekebilir: Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi

TYT Puanını Seneye Kullanma Başvurusu

Özellikle sınava kendisini hazır hissetmeyen öğrenciler bir sene TYT’ye bir sonraki sene ise; AYT’ye hazırlanmayı düşünebiliyor. Bu düşünceyle birlikte TYT puanını tekrar kullanmak için nasıl bir başvuru yapması gerektiğini araştırıyor. Ancak özel bir şey yapmanıza gerek yok.

İki sene arka arkaya sınava girdiğinizde hangi senenin puanı daha yüksekse bu puanın dönüştürülmüş hali işleme alınır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; bir önceki sene sınava girmişseniz ve bu puanın kullanılmasını isteyerek tekrar TYT’ye gitmeyecekseniz başvuru esnasında TYT’ye girmeyeceğim seçeneğini işaretlemelisiniz.

TYT Puanını Seneye Kullanma Şartları

Puanınızı bir sonraki sene kullanmak için tek şart yeterli ham puan şartını sağlamaktadır. TYT puanını seneye kullanma şartları ham puanın 200’ün üzerine çıkmasıdır.

Eğer TYT puanınız 200’ün altında olursa aldığınız puanı tekrar kullanma imkânınız bulunmaz.

Dönüştürülmüş TYT Puanı Nasıl Kullanılır?

TYT puanını bir sonraki sene olduğu gibi kullanmak soruların zorluk farklarından dolayı adil bir sıralama oluşturulmasını mümkün kılmayacaktır. Bu nedenle puan birebir kullanılmaz ve yüzdelik dilimlerden faydalanılır.

Puanınız 200’ün üzerindeyse ilk yılın puanı, ikinci yılın yüzdelik dilimine göre hesaplanır. Bu işlemin amacı soruların zorluk düzeyinin sonuçlara etki etmesinin önüne geçmektir. İlk senenin dönüştürülmüş TYT puanı ile ikinci senin TYT puanı karşılaştırılır. Hangi sonuç daha yüksekse sistem otomatik olarak bu puanı kullanır.

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli?

TYT puanını 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Sınava girdiğiniz sene sonucunuz istediğiniz gibi gelmemişse bir sonraki yıl TYT puanınızı kullanmanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM