izmir escort
Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı mı? - Sinavhanem

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı mı?

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı mı?

Ders çalışırken motivasyon arttırmanın sakız çiğnemekten dinlemeye kadar yolları vardır. Çalışma esnasında aşırı sessizlikten hoşlanan öğrenciler olduğu gibi yüksek sesle müzik dinleyerek çalışmayı tercih edenler de bulunmaktadır. Peki, müzik dinlemek size zarar verir mi?

Radyasyon Tehlikesini Unutmayın

Günün her anında oturma odasında televizyonla, cebinizde telefonla, odanızda bilgisayarla devamlı radyasyona maruz kalırsınız. Sürekli elinizin altında olan cep telefonları bu konuda sıkıntı yaratan en büyük faktörler. Nihayetinde ders çalışırken de cep telefonundan müzik dinlemeyi tercih ediyorsunuz. Bu durumda aldığınız radyasyonu gözden kaçırmamalısınız. Evet, belki motivenizi arttırıyor fakat çalışırken çok yakınınızda tutmanız sizin sağlığınızı tehdit ediyor.

Çalışma sırasında cep telefonu ile  dinlemek isterseniz kesinlikle kulaklık değil hoparlör tercih etmelisiniz. Hoparlörü açıp odanın bir köşesine bıraktığınızda hem daha uzak olmasını sağlarsınız hem de ders için arka fonda müzik çalabilirsiniz.

Sözler Dengenizi Bozmamalı

Çalışmalarınız sırasında fon müzik, enstrümantal müzik ya da klasik müzik gibi söz bulundurmayan şarkılar dinlemenizde fayda var. Aksi halde o müzik içinde bulunan her sözcük, beyninizi meşgul ederek düşünmenizi geciktirecek.

Ders çalışırken arka fonda çalan bir aşk şarkısının yarardan çok zararı olacaktır. Motive olmak için açtığınız şarkıyı sizi ağlatırken bulabilirsiniz. Bu sebeple illa ki müzik dinleyerek çalışmak niyetindeyseniz sizi düşündürmeyecek sözsüz müziklere yönelmelisiniz.

Uzun Süreli Dinlemelerden Kaçınmalısınız

Belki ders çalışırken enerjinizi arttırdığı için müziği tercih ediyor olabilirsiniz fakat uzun süreli dinlemekten kaçınmalısınız. Dinlenilen müzik, bir süre sonra baş ağrısı yapacak ve dersten kopmanıza neden olacaktır. Ders çalışmaya başlarken motivenizi arttıran müzik, bir süre sonra çalışma dikkatinizi dağıtabilir. Buna engel olabilmek adına bir saat dinleyip, yarım saat kapalı tutmak faydalı olacaktır.

Uzun süreli müzik dinlemelerde, öğrencinin baş ağrısıyla beraber aklını toparlayamadığı bir gerçektir. Size zaman kaybettirmesine engel olabilmek için günde yalnızca bir saat müzik dinleyerek ders çalışmanız daha sağlıklıdır.

Hangi Derslere Çalışırken Müzik Dinlenir?

Derslerinize çalışırken müziği, hangisine refakatçi seçtiğiniz önemlidir. Eğer sözel derslere çalışırken bir de müzik dinliyorsanız o çalıştığınız bir saatin 20 dakikasını çöpe atabilirsiniz. Ezber yaparken, paragraf okurken, müzik  dinlemek sadece ayağınıza dolaşır. Faydası olduğunu iddia ederseniz de kendinizi kandırıyor olursunuz. Sözel derslere çalışırken müzik dinlemek zararlıdır.

Çalışacağınız ders sayısal ise; özellikle geometri ya da matematikse müzik dinlemek faydalı olabilir. Aşırı odak istemeyen, yalnızca soru çözümünü düşünmenizi sağlayan durumlarda müzik, zihni rahatlatması konusunda fayda sağlayabilir. Ancak sayısal da olsa ilk kez bir konuyu çalışmaya başladıysanız, bu konuyu anlayana kadar müzik dinlememenizde yarar vardır.  Müziğin faydasının olduğu en temel çalışmalar, soru çözümleridir.

Müzik Dinlemenin Faydaları

Ders çalışırken dinlediğinizin müziğin faydalı yönleri de bulunmaktadır. Her şeyden önce gürültüsüz ve dinlendiren bir müzik tercih ederseniz, çalışma motivasyonunuzu desteklersiniz. Müzik sakin bir yapıda ise hem beyninizi hem de ruhunuzu dinlendirecektir. Başka bir şeyi düşünmeyen bir beyin, derse çok daha rahat odaklanabilir. İşte bu odaklanma noktası için tercih ettiğiniz müzik çok önemlidir. Sözleri ağır ya da ses düzeyi yüksek olan müzikler, sizi ve düşüncelerinizi zorlar. Bu zorlamalar da sadece dersinize engel olur.

Ders çalışırken müzik dinleyebilirsiniz. Çünkü sakinleşmenizi sağlayarak sınav stresinizi engelleyebilir. Sınava az bir süre kaldığında stresinize hala çözüm bulamamışsanız bunu, müzikle aşmanız mümkün. Sınava hazırlanırken huzur veren herhangi bir müziği, sizi rahatlatması için seçin. Vücudunuz o müziklere alışacaktır. Duyduğunuzda da ister istemez stresten uzaklaşma meydana gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM