izmir escort
Ders Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı? - Sinavhanem

Ders Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Ders çalışmak isteyen öğrenci için mekân fark etmez, inanışı yanlıştır. Çünkü öğrencinin çalışma şartları, dersten verim alabilmesini etkiler. Verimli ders çalışmanın ilk kuralı da düzenli bir ortamdır. Dağınık bir masa, dağınık bir oda öğrencide bir süre sonra gerginliğe neden olabilir. Bunun nedeni ise dilediği şekilde dikkatini bir noktada toplayamamaktır.

Ders çalışılacak ortam bazı şartlar doğrultusunda, profesyonel eğitmenlerin kurallarına göre düzenlenmelidir. Özellikle sınav sürecinde olan öğrenciler için bu çok önemli bir konudur.

Çalışma Masanız Işığın Hemen Altında Olmasın

Ders çalışılan masanın nerede olduğu önemlidir. Çünkü özellikle gün içinde pencereden gelen ışığın, odayı aydınlatıp masada rahat çalışmayı sağlaması gerekir. Ders çalışılan masanın göz için yeterli ışığa sahip olması, önemli bir kuraldır.

Gün ışığından faydalanmak isteyen öğrenciler için masanın en ideal yeri, pencere kenarıdır. Masanızı pencere kenarına dayayabilirsiniz fakat bu pencereyi açık bırakıp etrafı izlemenize sebep olmamalı. Bu konuda iradenize güveniyorsanız bunu deneyebilirsiniz.

Akşam sularında evde bulunan avizeden ışıl alabilmek içinse masayı lambanın biraz yatayında bulundurmak gerekir. Burada önemli olan, başınızı masaya eğdiğinizde gölge olmamasıdır.

Masada Bulunması Gereken Araçlar

Ders çalışmak için masaya oturduğunuzda, dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçınmış olmalısınız. Masa üzerinde kitap, kalem, silgi ve defter temel olmak üzere başka hiçbir şey bulundurmamalısınız. Özellikle fotoğraf gibi anıları yaşamanıza ortam hazırlayan nesnelerden uzak durmalısınız. Çünkü orası ders çalışma masası. Ve çalışma masasına yalnızca çalışmak için oturulur. Bu sebeple çalışmalarınızı gerçekleştirmek için olabildiğince sade bir masa tercih etmelisiniz.

Masa üzerinde yer alan ana malzemeler dışında herhangi bir nesne bulunmaması sizin lehinizedir. Çünkü orada bulunan her şey, kolaylıkla dikkat dağıtabilir. Zaten zor oturduğunuz masada bir de dakikalarca başka nesnelerle zaman kaybetmek istemezsiniz.

Masada Bulunmaması Gerekenler

Ders çalışma masanızda bulunmaması gereken ilk ve en temel malzeme telefondur. Telefonunuzu ders çalıştığınız sırada kapalı bir şekilde kendinizden uzak tutmalısınız.

Telefon dışında, bilgisayarın da olduğu çalışma masaları derse uygun değildir.

Ders çalıştığınız süre içinde herhangi bir nesneyle meşgul olmamanız, sizin için daha faydalıdır. Bu nesnelerden biri de yiyeceklerdir. Her ne kadar çalışırken meyve ya da çerez tüketmek hoşunuza gitse de bu ders çalışma esnasında dikkat dağıtan bir unsurdur. Bu sebeple masanızda herhangi bir tabak ya da bardak bulunmamalıdır.

Masa Düzeninde Renk Konusu

Birçok öğrenci dikkat etmese de ders çalışırken onları çağıran ve iten renkler vardır. Özellikle enerji ve huzur veren renk ile masa düzeni kurarsanız ders çalışırken daha mutlu olursunuz. Mavi, pembe, yeşil ve turuncu ders çalışılan odalar için en ideal renklerdir. Siz de renklerin çalışmanıza katkısı olsun isterseniz defter, kalem, not kâğıtları gibi ufak ayrıntılara bu konuda özen gösterebilirisiniz.

Çalışma masanızda özellikle siyah, gri, kahverengi ve kırmızıdan uzak durmanızda yarar var. Bunlar, vücutta negatif enerji oluşturan renklerdir. Ders çalışmanızı da bu düzeyde etkileyebilirler. Çalışma masanızın siyah olması olumsuz çağrışımlara sebebiyet verebilir.

Masanın Boyutunun Önemi

Masa düzeni kadar çalışmayı etkileyen bir diğer unsur da masa boyutudur. Genişliğinden yüksekliğine kadar masanın öğrencinin boyuna göre ayarlanabilir olması gerekir.

Öğrenci, çalışırken kambur bir şekilde çalışıyorsa bu durum öğrencinin çalışma motivesini bozacaktır. Aynı şekilde yemek masası genişliğinde bir masa da ders çalışmak için uygun değildir. Çalışmalarınız sırasında masaya, rahatlıkla dirseklerinizi dayayabiliyor olmanız gerekir. Çünkü ideal çalışma masası bu şekilde ayarlanır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM