izmir escort
YGS, LYS Öğrencileri 15 Tatili Nasıl Değerlendirmeli? - Sinavhanem

YGS, LYS Öğrencileri 15 Tatili Nasıl Değerlendirmeli?

YGS, LYS Öğrencileri 15 Tatili Nasıl Değerlendirmeli?

Yarıyıl tatili, hızlı bir tempo ile koşuşturan YGS-LYS öğrencilerine sunulmuş büyük bir fırsattır. Bu süreci hem kendilerini dinlendirerek hem de tempolarını düşürmeden çalışmaya devam ederek geçirmelerinde yarar var. Elbette söz konusu tatil ise öncelik öğrencinin dinlenmesidir. Fakat yoğun bir çalışma sürecinin ortasında birkaç günden fazla süren tatil keyfi, tüm planları aksatabilir.

Program Yapın

Tatil süresi, küçümsenemeyecek kadar uzun bir süre. Birkaç günü tatile ayırdıktan sonra kendinize muhakkak bir program yapın. Program, çalışma sürecinize an be an hâkim olmanızı sağlamakla beraber kontrolünüzü kaybetmeden, tatilin de keyfini sürmenizi sağlar. Hazırladığınız program ne yapabileceğinizden fazlasını ne de azını içermeli. Bu sebepten programı sizin hazırlamanızda yarar var. Günlük tekrar edilmesi gereken konular, çözülmesi gereken sorular ve elbette gezilmesi gereken yerler programınızda yerini alırsa, tatil sonunda hem dinlenmiş hem çalışmış olursunuz.

Önceliğinizi Seçin

Her öğrencinin ders çalışma süreci farklı işler. Buna bağlı olarak eksik konuları, çözülmesi gereken soru sayıları ve okunacak kitapları da farklıdır. Sizin yapmanız gereken bir sonraki adımı belirleyip program oluşturmak. Oluşturulan programın önceliğini de eksikliklerinize göre doldurmalısınız. Tüm konularınız bittiyse soru çözümü ağırlıklı bir program, sizi sınava hazırlayacaktır. Ancak konularınızın bitmiş olması, konu çalışmayacağınız anlamına gelmez muhakkak konu tekrarlarınız programda yerini almalı. Eğer konularınız bitmemiş, eksik kaldığınız dersler varsa yapmanız gereken, programda önceliği eksikliklerinize vermektir. Yarıyıl tatili, eksik konuları tamamlamak için birebirdir. Ancak önemli olan sizin zamanı nasıl kullandığınızdır. Konu çalışırken zamanı en iyi şekilde değerlendirmeyi ihmâl etmemeli çalışmalarınızla test çözümünü birlikte götürmelisiniz.

Yarına Ertelememelisiniz

Tatil havası, insan bünyesine çabuk işler ve birkaç günden fazla süren tatil, size tembellik olarak geri döner. Bunun ortaya çıkmasına engel olmak için öğrencilerin en sık düştüğü yarın başlama tuzağına asla düşmemelisiniz. Yarın başlama ya da şu gün bu gün başlama ertelemeleri size büyük bir yük ile geri dönecektir. Yığılmış ve baş edilemez görünen eksik konular, çözümü yetişmesi imkânsız sorular, hayali kurulmuş bitirilemeyen kitaplar bunlardan sadece birkaç tanesidir. O hâlde izlenmesi gereken yol belli, programınızı yapın ve harekete geçin.

Kitap Okumalısınız

Birçok öğrenciye göre, özellikle eksik konularla başı dertte olan öğrenciler için, tatillerde kitap okumak tamamen zaman kaybıdır. Fakat tam tersine kitap, zaman kazandıran tek sınav hazırlık aracıdır. Sınava hazırlanırken okuduğunuz her kitap, sizin soru çözme hızınızı katlar. Aynı zamanda sözcük dağarcığınızı arttırır ki bu gireceğiniz iki sınavın ikisinde de önemli bir husustur. Çözeceğiniz soruyu hem hızlı bir şekilde okumalı hem de aynı hızla anlamalısınız. Bu nedenle kitap okumayı ihmal etmek, yarardan çok zarar doğuracaktır.

İnanıp Kararlı Olmalısınız

Sınav sürecinde siz öğrencilerin psikolojisi, sınavın gidişatını etkileyen en önemli unsurdur. Neyi ne kadar istediğiniz elbette önemli. Ancak onu başaracağınıza da inancınız bir o kadar fazla olmalı. Yarıyıl tatiline girmiş öğrencilerin bir kısmı, az kaldığını düşünerek daha azimle çalışırken; diğer bir kısmı yine az kaldığını düşünüp her şey için geç olduğu kanısına kapılırlar. Bu kanıya kapılmak için yarıyıl tatili, erken bir tarihtir. Sınava ne kadar kaldığının bir önemi yok. Sizin sınava ne kadar azimle hazırlanacağınızın önemi var. Bu sebepten sınava çalışma esnasında; devamlı aynı noktaya takılı kalmak yerine, moralinizi yüksek tutacak düşüncelerle kendinizi ikna etmelisiniz. O zaman göreceksiniz ki sizin inancınız ve kararlılığınız hızınızı arttırmış. Kazanan siz olmuşsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM