izmir escort
Soru Çözerken Konu Öğrenmek - Sinavhanem

Soru Çözerken Konu Öğrenmek

Soru Çözerken Konu Öğrenmek

Soru çözerek konu öğrenmek YKS, KPSS, LGS gibi sınavlara çalışan ve sınava az zaman kalmasına rağmen eksikleri bulunan öğrencilerin araştırdığı konulardan birisidir. Peki, gerçekten soru çözerek konu öğrenmek mümkün mü?

Bu noktada öğrencinin hedefleri, kapasitesi, ders çalışma alışkanlıkları gibi konuları göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Konuyu Bilmeden Soru Çözmek

Konuyu bilmeden soru çözmek hangi ders olursa olsun eğer temeliniz sıfır değilse son derece mantılıdır. Öğrencilerime her zaman konuyu çalışmadan önce soru çözmelerini öneriyorum. Elbette amaç bu sorulardan kaç net çıkardıklarını ölçmek değil. Konuyla ilgili önemli noktaları görmelerini ve sorular üzerinde kafa yorarak fikir sahibi olmalarını sağlamak.

Hiç bilmediğiniz bir konuyla ilgili soru çözmeye çalıştıktan sonra konuya çalıştığınızda çok daha fazla verimli olduğunu göreceksiniz. Hangi noktalar üzerinde durmanız gerektiğini bilmek size yardımcı olacak.

Konu Çalışmak Mı Soru Çözmek Mi?

Özellikle alanınız olmayan dersler ya da konular söz konusu olduğunda soru çözmenizi öneriyorum. Örneğin; sayısal öğrencisiyseniz oturup saatlerce tarih çalışmanıza, not çıkarmanıza gerek yok. Bunun yerine soru çözebilirsiniz. Hatta benim önerim doğrudan deneme çözmeniz. Orta seviye bir öğrenci her hafta 1 adet sosyal bilimler denemesi çözerek, TYT sosyal bilimler sorularının yaklaşık %40-50’sini yapabilir. Kalan zamanınızı ise matematik ve fen bilimleri için ayırabilir.

Sayısal dersler için yalnızca konu çalışarak öğrenmek çok kolay değildir. Ancak mutlaka öncelikle çözümlü soruları sonrasında soru bankaları ve denemeleri tamamlamalısınız.

Konu çalışmak mı? Soru çözmek mi? sorusunun cevabı duruma göre değişmekle birlikte eğer derece yapma gibi hedefiniz ayrıntılara takılıp kalmak yerine soru çözümüne ağırlık vermenizi öneririm.

Çok Soru Çözmek Önemli mi?

Hayatınızın yönünü ciddi anlamda etkileyecek YKS, KPSS, LGS gibi sınavlarda sorumlu olduğunuz konuların tamamını 2 ay gibi kısa bir sürede çalışabilirsiniz. Ancak bu, konuları tamamladığınız anlamına gelmez. Konuyu ezbere anlatabilecek durumda olsanız dahi soru eksiğiniz varsa hedefinize ulaşmanız zordur.

Sınava hazırlık sürecinde çok soru çözmek bilinenden çok daha önemlidir. Ne kadar farklı soru kalıbı görürseniz konuya o kadar farklı açıdan bakabilirsiniz. Ayrıca soru çözmek konuyu başka konularla bağdaştırarak pekiştirmenize de yardımcı olur.

Deneme Çözmek mi Konu Çalışmak mı?

Konuları hiç bilmiyorsanız elbette önceliğiniz konu çalışmak olmalıdır. Ancak ben öğrencilerime sınava çalışmaya başladıkları ilk aydan itibaren en az haftada bir deneme çözmelerini öneriyorum. Bu sayede hem sınav sürecinde stresi kontrol etmek daha kolay olur hem de ilerlemenizi daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Deneme çözerken ilk zamanlarda süre tutmayabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz sorular üzerinde de mutlaka uğraşmalısınız. Bu sayede o konuları çalışırken bir aşinalığınız olacaktır. Ayrıca gerçek sınavda karşınıza bilmediğiniz sorular geldiğinde nasıl mücadele edeceğinizin de bir alıştırması olacaktır.

Elbette yeterince zamanınız varsa önce konu çalışıp sonra soru çözüp bir taraftan da denemelere devam etmeniz daha iyi. Ancak zaman sorununuz varsa ve konuları yetiştiremiyorsunuz soru çözerek de ciddi yol alabilirsiniz.

KPSS’ye Sadece Soru Çözerek Hazırlanmak

Soru çözerek KPSS’ye hazırlanmak mantıklı mı sorusunu sık sık alıyorum. Söz konusu KPSS olduğunda soru çözerek çalışmak çok ama çok etkilidir. Ancak bu durumun en önemli ayrıntısını gözden kaçırmamak şartıyla. Çözebildiğiniz soruları çözüp çözemediklerinizi geçerseniz yalnızca pratik kazanırsınız. Ekstra hiçbir avantajı olmaz. Önemli olan çözemediğiniz soruların üzerine gitmek ve çözümlerini öğrenmek. Unutmayın ki gelişmenizi sağlayacak olan çözemediğiniz sorulardır.

Özellikle daha önce KPSS tecrübesi olmayanlar için KPSS’ye çıkmış soru çözerek hazırlanmak faydalıdır. Yine de elinizden geldiğince farklı yayınlar için de zaman ayırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM