izmir escort
TYT Fizik İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

TYT Fizik İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Fizik İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT fizik için nasıl çalışmalı sorusu en sık sorulan sorulardan biridir. Bunun temel nedeni, fizik dersinin her 3 öğrenciden 2 tanesini, zorluyor olmasıdır.

Hem konuları anlamak hem de soruları çözmek, öğrenciler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu durumda kendinizi tanımalı ve doğru çalışma yöntemini öğrenmelisiniz.

Yanlış çalışmalar, aylara ve netlere mal olabilmektedir. Bu sebeple size hitap eden en doğru çalışma tekniğini değerlendirmelisiniz.

Fizik çalışırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, konu anlatımıdır. Sonrasında soru çözümü ve denemeler de başarınızı hızla yükseltecektir.

TYT Fizik İçin Doğru Konu Anlatımlı Kaynak

TYT sürecinde tüm derslerde olduğu gibi fizikte de önemli olan kaynak kitaplardır. Belli bir temeli olan ve konuları kendi başına çalışabilecek olan öğrenciler, kaynak kitaplarla hızla istedikleri noktaya ulaşabilirler. Bunun için kaliteli, doğru bilgi veren ve binlerce öğrenci tarafından tercih edilen kitapların kullanılması önerilmektedir.

Konu anlatımlı fizik kitabında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kitabın gereksiz bilgi barındırmamasıdır. Konuyu yalın bir dille anlatması ve her konuya özel test bulundurması önemlidir. Bunun nedeni öğrenseniz de pekiştirmeden aklınıza yerleşmemesidir. Önce konuyu çalışmalı aynı kitaptan pekiştirme testi çözebilmelisiniz.

TYT Fizik İçin Bireysel Konu Çalışma

TYT sürecinde öğrencilerin yaptığı en büyük hata yanlış çalışmadır. Özellikle fizik dersinde konu hakkında hiçbir fikriniz olmadığı halde grupla çalışmaya başlarsanız yanlış bilgi edinir, yetersizlik hissi yaşarsınız. Bu durumu aşabilmek adına öncelikle bireysel çalışma önerilmektedir.

Hiçbir fikrinizin olmadığı konuyu önce kendiniz çalışmalısınız daha sonra arkadaşlarınızdan dinlemeli veyahut siz anlatmalısınız. Bu şekilde konu daha kalıcı olacaktır.

Bireysel çalışma, kişinin masanın başına oturması ve yalnız başına çalışması durumudur. Bu sürecin sonuna geldiğinizde konularda hala eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız o halde yardım almalısınız.

TYT Fizik İçin Yardım Alma

Fizik, Türkiye genelinde en çok özel ders alınan alanlardan biridir. Bunun nedeni, sınav sürecinde öğrencileri ciddi anlamda zorlamasıdır. Öğrenci konuyu anlamadığında yardım alabilmek adına özel öğretmeni tercih etmektedir.

Konunun belli bir temeli varsa ve siz üzerine katkı sağlayamıyorsanız özel öğretmenden destek alabilirsiniz. Bunun yanında hiçbir temeliniz yoksa ve yeni çalışmaya başlıyorsanız bu durumda özel öğretmeninizle daha uzun süreli plan yapmalısınız.

Alınacak yardım yalnızca özel öğretmenle değil farklı yollarla da gerçekleştirilebilir. Bunun için online ders de alabilirsiniz. Online ders, öğrencinin internet üzerinden ders almasıdır. Oldukça pratik ve bir o kadar da faydalı bir tekniktir.

TYT Fizik İçin Konu Bazında Kitap Bitirme

Temel yeterlilik testinde çözülmesi gereken testlerden biri de fizik dersi içindir. Fizik dersine hazırlanmaya başladığınızda bilmeniz gereken ilk detay konulardır.

Konuları bitirmeniz, eksiğinizin kalmaması sizi rakiplerinizden birkaç adım ileriye taşır. Dolayısıyla başarınızı arttırabilmek adına konuları temizlemelisiniz.

Fizikten konu çalışırken aynı zamanda konu bazında test çözmelisiniz. Elinizdeki tüm soru bankalarından o konuyu bitirmelisiniz. Bu sayede konuyla ilgili görebileceğiniz tüm soruları görmüş olursunuz. Sınavda karşınıza çıkınca sizi şok edecek herhangi bir soru bulunmaz.

TYT Fizik İçin Soru Bankası Bitirme

TYT sürecinde fizik için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik test çözmek, soru bankası bitirmektir. Fizik dersine ne kadar erken çalışmaya başlarsanız o kadar verim elde edersiniz. Aynı şekilde ne kadar erken soru çözmeye başlarsanız o kadar erken soru bankalarınızı tamamlarsınız.

İlginizi Çekebilir: TYT Fizik Kaynak Önerileri

Bir dönemlik sınav hazırlık sürecinde, fizik dersinden en az 4-5 kitap bitirmiş olmanız gerekir. Bu sayede birçok soruya hâkim olabilirsiniz. Görebildiğiniz kadar soru görmeli, bitirebildiğiniz kadar soru bankası bitirmelisiniz. Sonrasında sınavda çıkan sorular size tanıdık gelecek ve şok etkisi yaratmayacaktır.

TYT Fizik İçin Püf Nokta Defteri

TYT fizik hazırlığında olduğunuz dönemde, not tutarak çalışmanız çok önemlidir. Her konuyu kendinize göre özetlediğinizde tekrar döneminde herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir. Bunun yanında fizik dersi yalnızca konu çalışıp bırakılamaz. Ayrı olarak püf noktalarının da keşfedilmesi önemlidir.

Çalışma sürecinde püf noktalar için ayrı bir not defteri bulundurmanız, önemli kilit noktaları bu deftere yazmanız, sonrasında çok rahat etmenizi sağlayacaktır.

Konuları tekrar etmeniz gerektiğinde püf noktaları okuyabilirsiniz. Bu şekilde kilit noktalar, aklınızda çok daha sağlıklı bir yer edecektir. Hatırlamak istediğinizde, unuttuğunuzda püf nokta defterinden birkaç dakika içerisinde bulabilirsiniz.

TYT Fizik İçin Haftalık Tekrar

Fizik dersinden başarı elde etmek isteyen her öğrenci, tekrar etmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Gün içinde elinizden geldiğince edebildiğiniz kadar tekrar etmeyi bilmelisiniz. Aksi halde unutmaya başlamanız an meselesidir.

Fizik dersinin konuları ne yazık ki çok hızlı şekilde unutulabilmektedir. Tekrar etme alışkanlığınız yoksa konuların aklınızdan çıkması en fazla 5-6 gün sürecektir. Bunun yerine günlük tekrarlarınızı aksatmazsanız kalıcılığı hızlı şekilde arttırırsınız.

Birçok öğrenci sınav zamanında tekrar yapmakta zorlanmaktadır. Bunun nedeni çok dersin olması ve günlük planda zaman bulamamaktır. Bu sıkıntıyı yaşayan öğrencilerin fizik için haftalık tekrarlar yapması önerilmektedir.

Bir haftanın birikmiş konularını belirli bir günde toplamak mümkündür. Her hafta pazar günü saat 3-5 arası tekrar yapmaya alışırsanız birkaç hafta sonra zor gelmeyecektir. Dolayısıyla konularınızı bu şekilde kalıcı kılabilirsiniz. Üstelik alışkanlık kazandığınız için zaman içerisinde geçmişe dönük tüm konularınızı da hızla hatırladığınızı fark edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Fizik

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM