izmir escort
TYT Kimya İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

TYT Kimya İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Kimya İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT kimya için nasıl çalışmalı sorusu, temel yeterlilik sınavına girecek olan tüm öğrenciler tarafından sorulacaktır. Birçok öğrenci için zor sayısal alanlardan biri olan kimya, zorlayıcı olabilmektedir.

Nasıl çalışacağını bilmeyen, ne çözeceğinden, hangi kaynaktan ilerleyeceğinden emin olmayan öğrenciler sınavda da ister istemez olumsuz sonuç alabilmektedir.

Sınav günü geldiğinde kimyadan istediğiniz noktaya ulaşmış olmak için doğru şekilde çalışmalısınız. Doğru çalışma, zamanı kaliteli şekilde değerlendirme ve konsantrasyonu dinç tutma kimya dersi için oldukça önemlidir. Bu sayede netleriniz artış gösterecek ve düzenli olacaktır.

TYT Kimya İçin Detaylı Çalışma

Kimya dersi, detaylandırma gerektiren bir derstir. Birçok sorunun cevabı kısacık detay bilgilerden oluşmaktadır. Bu sebeple çalışmak isteyen öğrenciler, ayrıntılı çalışmanın püf noktalarını çok iyi bilmelidir.

Kimya dersine çalışırken öncelikle kavramların anlaşılması gerekmektedir. Bunun için kitaplarda yer alan kavram analiz kısımları muhakkak gözden geçirilmelidir.

Tanımlamaların tek tek okunması daha sonraki konu çalışmalarında çok fayda sağlayacaktır. Bilinmeyen bir kavram, sorularda ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bu sebeple ev küçük ayrıntı olan kavramdan başlayıp tüm konuyu çalışmak çok daha sağlıklıdır.

TYT Kimya İçin Dinleyerek Çalışma

Kimya dersinin konularını daha önce hiç duymamış ve herhangi bir temeli olmayan kişiler, kendi başlarına çalışamazlar. Hiçbir fikrinizin olmadığı konuları yalnız başınıza çözümleyebilmeniz saatlerinize mal olur. Bu durumda kimyadan iyi bir net elde edebilmek için önce bilen birinden dinlemek gerekmektedir.

Dinleyerek öğrenme, temel atma konusunda size yardımcı olacaktır. Çalışırken ister özel öğretmenden ister videodan ister daha iyi bilen bir arkadaştan yarım alınabilir. Bu süreçte öğrencinin konuyu kimden daha iyi anladığı önemlidir. Arkadaşınızın anlattığını daha iyi anlıyorsanız bu durumda ondan dinleyebilirsiniz.

Konuyu dinleyip temelinizi oluşturduktan sonra üzerini kendiniz yalnız başınıza da tamamlayabilirsiniz.

TYT Kimya İçin Pratik Notlar

Kimya dersinin temeli var olduktan sonra kendiniz de muhakkak çalışmalısınız. Hiçbir konu bir kez çalışmayla anlaşılmaz. Bu nedenle kendiniz başına oturup birkaç saat ders çalışmak mecburiyetindesiniz. Herhangi bir konuyu çalışmaya başladığınızda elinizin altında muhakkak not defteri bulunmalıdır.

Not defterine konu anlatımlı kaynağın aynısını geçirmemelisiniz ancak sizin için önemli olan püf noktalara yer vermelisiniz. Birçok konunun kilit noktası, ipuçları, hatırlanması gereken önemli detaylar bu şekilde not alınabilir. Not almak, bilgiyi kalıcı kıldığı gibi tekrar edilme sürecinde kolaylık da sağlamaktadır.

TYT Kimya İçin Soru Çözme

TYT hazırlığında kimyaya çalışırken konularınızı yavaş yavaş bitirmelisiniz. Konu bitirme sürecinde aynı zamanda soru çözümlerine de başlamış olmalısınız. Her konu çalışma saatinin arkasından muhakkak soru çözümü yapmalısınız. Bunun temel nedeni pekiştirme sayesinde unutmamaktır.

TYT kimya için çalışırken gün içerisinde soru kotası belirlemelisiniz. Konulara çalıştığınız her gün en az 50 soru da aynı konuyla ilgili çözülmelidir. Bu sayede konuyu daha rahat anlayabilirsiniz. Aynı şekilde uzun süre hatırlamanıza da yardımcı olacak bir yöntemdir.

Soru çözerken sizin için önemli olan soruları belli bir yerde biriktirmeyi unutmamalısınız. Bir soru defteri veyahut dosyası oluşturabilirsiniz. Bu şekilde önemli olan sorulara, geri dönüp bakma şansı yakalayabilirsiniz.

TYT Kimya İçin Soru Sorma

Öğrencilerin hemen hepsi test çözmeye başladıklarında doğrulara odaklanırlar. Doğru yaptığınıza odaklanmanızın pek bir faydası yoktur çünkü zaten biliyorsunuz demektir. Bunun yerine yanlış ve boşlar üzerine düşünmeniz gerekmektedir. Kaç boşunuz ve yanlışınız varsa her birini tek tek çözmek için uğraşmalısınız. Bununla beraber yanlışlarınızı yapamadığınızı fark ederseniz sormalısınız.

Kimya dersinde unutulmaması gereken önemli sorular muhakkak danışılmalıdır. TYT gibi önemli bir sınav öncesinde birçok soru türüne hâkim olmanız gerekmektedir. Bu sebeple çözemediğinizi, anlamadığınızı muhakkak danışmalısınız.

TYT Kimya İçin Çıkmış Soruları Çözme

ÖSYM belli aralıklarla aynı soru tarzlarını yeniden gündeme getirebilmektedir. Kimya dersi için de aynı durum geçerlidir. Bu nedenle kimya dersine çalışırken eski soruları atlamak büyük bir risk taşımaktadır.

Çalışma döneminizde zaman zaman geçmişe yönelik soru çözümleri yapabilirsiniz. Daha önceki yıllarda sorulmuş olan, çıkmış olan sorular yeniden sorulabilir. Sizin çözmüş olduğunuz herhangi bir soru, sonrasında kalıcı şekilde yerleşir ve sınavda çözebilirsiniz.

Çıkmış soruları çözerken aynı zamanda kendinizi de test etmiş olursunuz. ÖSYM’nin tarzına hâkim olabilir, görmediğiniz soru tarzlarını görebilirsiniz. Bu nedenle haftada ya da ayda bir kez çıkmış soru testleri çözmeye gayret göstermelisiniz. Çıkmış sorular bölümü birçok kaynak kitapta yer alan bir bölümdür.

TYT Kimya İçin Tekrar Etme

TYT hazırlığında olan öğrencilerin çözmesi gereken derslerden biri de kimyadır. Kimyayı konu anlatımlı, soru çözümlü ve tekrarlı şekilde çalıştığınızda başarmanıza hiçbir şey engel olmayacaktır. Önemli olan sizin bilmeniz ve doğru şekilde hareket etmenizdir. Bunun için özellikle tekrar konusunu es geçmemeniz gerekmektedir.

Günlük, haftalık, aylık tekrarlarınızı sürdürdüğünüz sürece kimyadan başarılı olmanız çok basittir. Günlük tekrarlar için zaman kazanamadığınızda haftalık tekrarlarınızı muhakkak yapmalısınız. Haftanın bir gününün birkaç saatini kimyaya ayırıp önceki konularınızı gözden geçirmeniz sizi sınava hazırlayacaktır.

Aylık tekrarları ise ay boyunca çalıştığınız konular için yapmalısınız. Ay içerisinde 4 konu, 5 konu, sorular ve unutulmaması gereken püf noktalar birikmiş olacaktır.

Hem notlarınızı okumalı hem de önemli olan soruları yeniden gözden geçirmelisiniz. Kimya dersi için sürekli tekrarda bulunmak birkaç aylık dönem sonunda netlerde hızlı yükseliş sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Hocam benim hedefim TYT kimyayı fullemek. Bütün konuları çalışıyorum. Bol bol da deneme çözüyorum. Söylediğiniz her şeyi dikkate alıyorum. Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM