izmir escort
TYT Matematiğe Hangi Konudan Başlanmalı? - Sinavhanem

TYT Matematiğe Hangi Konudan Başlanmalı?

TYT Matematiğe Hangi Konudan Başlanmalı?

“TYT matematiğe hangi konudan başlanmalı?” sorusu özellikle temeli olmayıp kafa karışıklığı yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulan sorular arasında gelmektedir.

Artık yoruma dayalı bir sınav sisteminin hâkim olduğu bu dönemde matematik soruları da yoruma dayanmaktadır. Özellikle zamanı az kalmış öğrenciler bu durum ile nasıl baş edeceğini bilemektedir. Peki TYT matematiğe hangi konudan başlanmalıdır? TYT matematik nasıl çalışılmalıdır?

TYT Matematiğe Hangi Konudan Başlanmalıdır?

“TYT matematiğe nereden başlamalıyım?” diye düşünenler için net bir cevap vermek mümkün değildir. Kişinin seviyesine göre bir başlangıç yapması her zaman için en doğru yoldur. Öncelikle konuya başlanmadan önce matematik çalışacak olan kişi kendini bilgi olarak test etmelidir.

TYT matematiğin belli bir sıralaması vardır ve bu sıralamaya göre gitmek en doğru yoldur. Öğrenci kendini test ettikten sonra doğrularını yanlışlarını görmeli ve eksiklerini bilmelidir. Bu eksiklikler bir sıraya sokulmalı ve bu şekilde çalışmaya başlanmalıdır.

TYT matematik konuları birbirleri ile bağıntılı konulardır. Örneğin denklem konusu bilinmeden problem çözmek daha zordur. Bu nedenle sıralamaya dikkat etmekte fayda vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise bilinen konular hakkında soru çözümüdür. Bu konular biliniyor diye es geçmek kötü bir alışkanlıktır. Tekrar etmek amacı ile bilinen konularda da soru çözülmelidir.

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

TYT matematik çalışması pratik ve tekrar yapmak amacı ile çok önceden başlanması gereken bir derstir. Son yıla bırakıldıysa eğer konular günlere göre bölünmeli ve konu çalışıldıktan sonra bol bol soru çözümü yapılmalıdır.

TYT matematik çalışan kişiler kendilerine bir adet ezberleyemediği konular hakkında ya da formüllerin yer aldığı bir defter oluşturmalıdır. Bu defter sayesinde tekrar konu çalışmaya gerek kalmadan kolayca pratik yapılabilmektedir.

Bilinmeyen soruların üstüne gitmek, çözmeye çalışmak ya da bilen birinden yardım almak her zaman için en sağlıklı yoldur. Yapılamadı diye soru bırakmak TYT’de 1 soru kayıp demektedir. Bu nedenle soruların hepsini çözmeye gayret edilmelidir.

Temel Kavramları Bilmeden TYT Matematiğe Başlamak Doğru Mudur?

TYT matematiğe başlarken temel kavramların kesinlikle bilinmesi gereklidir. Temeli olmayan kişiler matematikten iyi bir net elde etmek istiyorsa çalışmaya çok önceden başlamalı ve temelde eksik olunan konuları da tamamlamak gerekmektedir.

Temel kavramlar öğrenildikten sonra TYT matematiğe çalışmaya başlanabilir. Temeli olmayan kişilerin sınav zamanı az kalmış ise en çok yapabildikleri konuları çalışabilirler. Ya da çıkmış sorulara bakıp en çok çıkacak olan konularda kendilerini geliştirip daha fazla net yapabilirler.

TYT matematiği için konu anlatımları çok fazla uzun sürmez ancak soru çözmek büyük bir yer kaplamalıdır. Bu nedenle her tür soru çeşidini görmek için bol bol soru çözülmelidir. Çözülemeyen sorular mutlaka bir bilen kişi tarafından çözdürülmelidir.

TYT Matematik Kolaydan Zora Doğru Mu Çalışılmalıdır?

TYT matematikte başarıya ulaşmak için kolaydan zora doğru çalışmak gerekmektedir. Bu hem konular için hem de konularla alakalı soru çözümleri için geçerlidir. Konulara baştan başlamalı ve pek çok kaynaktan destek alarak ilerlenmelidir.

Soru çözümü yaparken de kolaydan zora doğru gidilmelidir. Konu hakkındaki soru çözümlerinde ilk testlerde yan kolaylarda konu ile alakalı formüllere ya da anlatımlara bakarak ilerlenebilir. Ancak bu durum zor sorulara doğu ilerlendikçe bırakılmalıdır.

Bu taktik uygulanmadan direkt olarak karışık şekilde ya da önce zor soruları çözmeye çalışmak öğrencinin soru çözme isteğini engelleyecek ve matematiğe karşı önyargılı olmasına neden olacaktır. Bu yüzden basit sorularla başlamak öğrencinin kendine güvenini yerine getirir ve inancını arttırır.

Zamanı Az Kalan Kişiler TYT Matematiğe Hangi Konudan Başlamalıdır?

Zamanı az kalan kişiler için TYT matematiği biraz daha zorlayıcı olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi sınava az kaldığından dolayı oluşan strestir. Bu tür durumlarda TYT matematiğinden net yapmak isteyen öğrenciler öncelikle ne kadar bilgiye sahip olduklarına ve hangi konuları yapabildikerine bakmalıdır.

Zamanı az kalan TYT öğrencileri matematik çözerken yapabildikleri konuları çalışmaya daha çok ağırlık vermelidir. Çözümlü soruları inceleyerek soru çözmeye de çalışabilirler. Aynı zamanda çıkmış soruları çözmek zamanı az kalan öğrenciler için daha yararlı olacaktır. Aynı zamanda her gün azar azar da olsa matematik çözmek netlerin artmasında etkili olacaktır.

TYT Matematiğine Başlarken Dikkat Edilmesi Geren Püf Noktaları Nelerdir?

TYT matematik sırrına ulaşmak isteyen sınav adaylarının mutlaka dikkat etmesi geren püf noktalar vardır. Bu püf noktalar özellikle hangi konudan başlaması gerektiğini bilemeyen ve sınav zamanı az kalmış kişiler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

  • TYT matematiğine başlarken mutlaka öğrenci kendine inanması ve başarılı olacağı konusunda kendini ikna etmelidir. Kişi kendine inanmazsa ilk adımda geri düşmüş olacaktır.
  • Korkmamak ve önyargı duymamak en önemli ölçüttür. Öğrencilerin pek çoğunun matematikten az net yapmasının sebebi kokması ve matematiğe karşı ön yargıda bulunmasıdır.
  • Özellikle TYT matematiğinde temeli olmayan öğrenciler sınav çalışmaya olabildiğince erken başlamalıdır. Çalışmaya başlandığı andan itibaren bir defter tutulmalı ve defterdeki bilgiler pekiştirilmelidir.
  • TYT matematiğine hangi konudan başlayacağını bilemeyen kişiler bilgilerini gözden geçirdikten baştan itibaren yapamadıkları konular hakkında çalışmalıdır.
  • Konuya başlandıktan sonra bol bol soru çözmek bir sonraki konuya geçmek için oldukça önemli bir adımdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM