izmir escort
TYT- AYT-YKS Sürecinde Günde Kaç Saat Çalışılmalı? - Sinavhanem

TYT- AYT-YKS Sürecinde Günde Kaç Saat Çalışılmalı?

TYT- AYT-YKS Sürecinde Günde Kaç Saat Çalışılmalı?

Tyt ve Ayt için ne kadar çalışmalıyım? Üniversite sınavı için günlük kaç saat çalışmalı? soruları lise ve özellikle de lise son öğrencilerinin kafasını kurcalayan soruların başında yer alıyor.

Çalışma saati hedeflediğiniz üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak aynıdır. Öncelikle bu maratona başlamadan önce kendinizi zorlu bir yıl olacağı konusunda psikolojik olarak hazırlanmalısınız.

Üniversite Sınavına Hazırlık İçin Zaman Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Hedefinize odaklanmanız sizin zorlu süreçte daha kolay ders çalışmanızı sağlayacaktır. Bunun için bir plan yapmanız şarttır. Bu planı günlük, haftalık ve aylık olarak ayırabilirsiniz.

Eksik olduğunuz dersler ya da konularda fazla zaman ayırıp, tam olduğunuz konularda daha az zaman ayırabilirsiniz.

Planınız gerçekçi ve gerçekleştirilebilir hedefleri olan bir program olmalıdır. Bunun için bir rehber öğretmen ya da eğitimciden yardım alabilirsiniz. Günlük çalışmalarınızı 4-5 saatin altına düşürmemeli, 7-8 saatin üzerine de çıkarmamalısınız.

Lise Son Sınıf Öğrencileri İçin Zaman Ayarlaması

Eğer Temel Lise’ye gidiyorsanız zaten okulunuz sizi sınav odaklı hazırlayacaktır. Okulda geçirdiğiniz zamanın dışında eve geldiğinizde 1,5 saatten fazla olmamak kaydıyla dinlenerek ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde Anadolu ve Fen liselerinde okuyorsanız da okulda öğle aralarınızı daha kısa tutarak kalan sürede ders çalışabilirsiniz.

Unutmayın beyin hiçbir zaman yorulmaz, onu dinlendirmenin tek yoku bir uğraştan farklı bir uğraşa geçmektir. Yani Matematik çalışıyorsanız yorulduğunuzu hissettiğinizde 5 dakika ara verip Türkçe çalışabilirsiniz. Ayrıca günü 24 saat olarak düşünürsek uyku, okul, dinlenme ve çalışma olarak ayırabilirsiniz.

6 saat uyku sizin için yeterli olacaktır. 8-9 saatinizi okulda geçireceğinizi düşünürsek, rahatlıkla günlük 4-5 saat ders çalışabilirsiniz. Kalan zamanınızıda dinlenme, yol, yemek gibi şeyler için ayırabilirsiniz.

Mezun Öğrenciler İçin Zaman Ayarlaması

Aslında siz geçmiş yıldan tecrübe sahibisiniz. Daha önce yaptığınız hataların muhasebesini yaparsanız bu yıl aynı hatalara düşmez ve istediğiniz üniversiteyi ve bölümü kazanabilirsiniz. Bunun için bir programınızın olmadı şarttır.

İlginizi Çekebilir: Mezun Öğrenciler Üniversite Sınavına Nasıl Çalışmalı?

Kısa vadeli planlar ve uzun vadeli planlar yapmalısınız. Eğer sınava hazırlanmak için bir kursa gidiyorsanız kursta geçirdiğiniz günler daha az çalışıp tüm gündür evde olduğunuz günler daha çok çalışarak açığınızı kapatabilirsiniz. Ancak günlük çalışmalarınız 4 saatin altında olmamalıdır. Haftalık ise 42-45 saatin altına kesinlikle düşmemelisiniz.

Eğer etrafınızda kütüphane gibi ders çalışma yerleri varsa arada değişik bir mekân olarak gidebilirsiniz. Bu durum etrafınızda ders çalışan insanları görmenizi sağlar ve motive olursunuz.

Ders Programı Hazırlarken Sık Yapılan Hatalar

Genellikle yapılan hataların başında sınava ilk hazırlanmaya başladığınızda Çok fazla çalışmak, daha sonraki zamanlarda ise yorularak çalışmayı bırakmak gelmektedir. Ancak günlük 4 saat ile başlayıp iki hafta sonra 5 saate çıkarmak gibi bir yöntem izleyebilirsiniz. Böylece bünyenize yoğun çalışma temposuna hazırlamış olursunuz.

Uyumadan önce yapacağınız 20-30dakikalık bir tekrar size çok fayda sağlayacaktır. Genellikle öğrencilerin yaptığı büyük yanlışlardan biri tekrarı hafife almaktır. Eğer tekrarlarınızı sesli daha kalıcı bir yöntem uygulamış olursunuz.

Buna Mutlaka Bakmalısınız: Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Günlük Plan Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

Ders çalışmanın neresi eğlenceli olur ki demeyin. Eğer sonunda bir başarı varsa bu başarının bir parçası da ders çalışmaktır eğer günlük planlarınızı 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde yaparsanız sıkılmanıza ve yorulmamıza fırsat kalmadan çalışabilirsiniz. Ayrıca telefonlarını za kendi sesinizle tekrarlarınızı kaydederseniz ders çalışmak istemediğiniz zamanlar da bu ses kaydını dinleyebilirsiniz.

Bir başka yolu ise bir filmi parçaya bölerek molalarınızda 15-20 dakika izleyebilirsiniz. Böylece zihninizi farklı bir uğraşa yönlendirerek dinlendirirsiniz. 15 dakikalık şekerleme denilen uyku uyuyabilirsiniz. Bir de günlük egzersiz yapmayı unutmayın sağlığınız için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

47 yorum

 1. Hocam ben mezuna kaldım. Tıp istiyordum ama 50 k ile kaldım.
  Şimdi dershaneye gitmeyeceğim. Evde nasıl ders çalışılır bilmiyorum. 2019 tyt çalışma programı için ne önerirsiniz?

  • Tyt konuları zor değil günlük 4.5 saatte 3 ayda çok rahat halledebilirsin günlük 1.5 saat matematik ve 1.5 saatlik 2 fen dersi seç birde günde 2 test türkçe parargraf çöz yeterli olacaktır.

 2. Bu sene sınava gireceğim ve bu zamana kadar hiç düzenli çalışmadım ama iyi bir üniversite kazanmam gerekiyor.
  Matematiği full ya da 38 üstü yapmak istiyorum. Günde kaç saat matematik çalışmam gerekli?

  • Fatih;
   Günde şu kadar saat diye kıyas yapacağına düzenli bir program yaparak uygun şekilde çalışman daha iyi. Tek bir derse yüklenip diğerlerini boşlama

  • Hocam merhaba ben ortaokul ve lise disardan bitirdim tyt nasıl çalışırım hiç temelim yok bilgim yok 35 yasindaym

   • Youtubeda bir çok tyt oynatma listesi var her dersten. Birçok eğitim kanalı var hocalara geldik gibi. Ayrıca antremanlarla matematik 1den başlayabilirsin temelin için

 3. Üniversite sınavına hazırlık ders çalışma programı isteyenler mail adresi bıraksın. Ben de güzel bir program var atayım.

 4. ben tm den okuyup aldığım puan yeterlise sayısaldan diyetisyeni seçsem olurmu

 5. selamun aleyküm hocam şimdi ben çalısıyorum akşam saat 7 ye kadar ünüversite bu sene olmadı sızce hem işe gidip hemde ders çalısabilirmiyim dersaneye gitmek istemiyorum cogu dersane para tuzağı olmuss güzel bı kıtap önersenız yüm dersler ıcınde olan anlaya bılceğim bi kıtap önerırmısınız bana ??

 6. Merhaba hocam ben 12. Sınıf öğrensiyim ve sayısalım.anadolu lisesindeyim hocam günümün 8 saati okulda 4 saatide dershanede geçiyor eve akşam 8 de geliyorum Tıp istiyorum Bunun için nasıl ve kaç saat çalışmalıyım Sizce tyt yi ne kadar sürede bitirmeliyim bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden size teşekkür ederim

 7. Ben 9.sinif öğrencisiyim geçen sene çok çalışmama ve okulda da çok başarılı olmama rağmen sınavda çok kötü bir sonuç aldım ve kendime olan guv3nim de yıkıldı bu s3ne için ise ortalamam 1.dönemin 82.50 ‘tu fakat b3n domtorluktan başka meslek istemiyorum ve gayet da çabalıyorum günün büyük bir bölümümü ders calisarak geçiriyorum ama düzensiz çalışıyorum sınavlardan düşük aldiğimda ve başaramayacağım aklıma geldiğinde ağlıyorum ama ist3msizce oluyor bu sizce ne yapmalıyım bana bir program önerir mısınız şimdiden teşekkürler…

 8. Hocam tıp istiyordum ama gelmiyecek gibi gözüküyor. Sizce ne zaman çalışmaya başlamalıyım. Ve ilk olarak tuh mi ayt mi çalışıyım.

  • Tolga;
   Öncelikle birkaç ay dinlenmeni öneririm. Bu yorgunlukla başlama. Ardından TYT ve AYT’yi mutlaka beraber götür.

 9. iyi günler bana tyt çalışma programı atabilirmisiniz günde kaç saat der çalışmam lazım bide matematikte sıkıntım var nasıl bir çalışma yapmam lazım bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM