Mezunlar YGS-LYS’ye Nasıl Çalışmalı?

Mezunlar YGS-LYS’ye Nasıl Çalışmalı?

Sınava tekrar hazırlanmaya karar veren mezun öğrenciler için yeni sınav süreci genellikle ümitsizlik ve kaybetmişlik hissiyle başlar. Öğrenci bu dönemde sene kaybetme,  tekrar bir sınav stresi ve başarısızlık kaygısı gibi birçok sorunla baş etmek zorunda kalır. Bu yeni süreçte en önemli adım ise bu psikolojik durumların hızlı bir şekilde üstesinden gelerek sağlıklı bir sınav temposuna girebilmektir.

Mezunlar İçin Motivasyonun Önemi

Sınavda hedefine ulaşamamış bir öğrenci yüksek bir derece yapmış olsa bile kendini başarısız addeder. Bu sebeple başarısızlığın göreceli bir kavram olduğu unutulmamalı ve hedefe neden ulaşılamadığı gerçekçi bir şekilde değerlendirilmelidir. Sınava tekrar hazırlanıyor olmanın eksileri yanında birçok artısı da vardır. Örneğin mezun öğrenciler süreci bir kez tecrübe ettiklerinden 12. sınıflara göre daha avantajlı başlarlar. Mezun öğrencilerin hatalarından ders çıkarabilecekleri geçmiş bir seneleri varken 12. sınıfların bu hatalara düşmesi daha yüksek bir olasılıktır. Sınav stresi ve başarısızlık kaygısını sadece mezun öğrencilerin değil sınava hazırlanan herkesin yaşadığı ve sene kaybı diye adlandırılan durumun iyi bir çalışmayla sınav sonrasında bir kazanca dönüşeceği de unutulmamalıdır.

Mezun Öğrenciler Sınav Temposuna Girmeden Önce Neler Yapmalı?

Yaz tatili motivasyon sağlamak, özgüveni geri kazanmak, deşarj olmak ve stresi azaltmak için oldukça önemlidir ancak bu dönemin uzaması zaman kaybına ve sınava hazırlık sürecinde sıkışıklığa yol açabilir. Bu sebeple en geç Ağustos’ta sınav temposuna zihinsel olarak dinlenmiş bir şekilde adım atılmalıdır.

Üniversite Adayları Öncelikle Kendini Tanımalı

Psikolojik olarak gerekli hazırlığı yaptıktan sonra adaylar için en önemli olan nokta kendini iyi tanımadır. Öncelikle hatalar, eksiklikler, iyi yönler, öğrenme yöntemi gerçekçi bir bakış açısıyla tespit edilmeli ve buna göre bir yol izlenmelidir. Örneğin adaylar iyi oldukları konular üzerinde çokça zaman harcamak yerine geçen sene halledilmemiş konular üzerine eğilmelidir. Aksi takdirde tüm bir çalışma süreci zaman kaybına dönüşebilir. Bunun dışında zaman faktörünün oldukça önemli olduğu YGS’de aday eğer yavaş kaldığı bir ders veya konu olduğunu düşünüyorsa o ders/konu üzerine özellikle yoğunlaşmalı ve daha çok pratik yapmalıdır.

YGS-LYS’ye Hazırlık Sürecinde Öğrenme Şeklinin Önemi

Bunun yanında bazı adaylar bireysel çalışmayla daha iyi sonuçlar elde edebilirken bazı adaylar için ise dershaneler ve özel dersler vazgeçilmezdir. Bu sebeple yine zaman yönetimine dikkat ederek bir program yapılmalıdır. Dershane ve özel ders ile devam eden öğrenciler için zaman yönetimi daha kolay biçimde sağlanırken bireysel çalışmaya yönelen kişiler için zaman yönetimi zorlayıcı olabilir ancak güçlü bir irade ve iyi bir programlamayla sağlanabilecektir. Bunun dışında bireysel çalışmaya yönelenlerin zaman zaman desteğe ihtiyacı olabilir. Bu konuda adaylar yardım almaktan çekinmemelidir. Dershaneden destek alan öğrenciler ise tüm sorumluluğu öğretmenlere yüklememeli ve başarmak için kendi çabalarının daha önemli olduğunu unutmamalıdır.

Mezunlar YGS’ye Nasıl Çalışmalı?

Konu anlatımlarının tamamı ilk üç ayda(Ağustos, Eylül, Ekim) bitirilmelidir. Konu anlatımlarıyla birlikte birer kaynaktan soru çözümleri bu süreci daha etkili kılacaktır. Konuların bitmesi demek sınava tamamen hazır olunduğu anlamına gelmez. Bundan sonra LYS çalışmalarıyla birlikte yoğun bir YGS soru ve deneme çözümüne başlanması gerekir. Tekrar etmek sınava hazırlanırken en önemli noktalardan biridir öyle ki tekrarsız yapılan bir çalışma ile hiç çalışmama arasında pek bir fark yoktur. Çünkü insan beyni etkili öğrenmeyi ancak yeterli tekrardan sonra gerçekleştirebilir. Bu yüzden YGS’ye kadar soru çözümleri ve tekrarlar devam etmeli, soru çözülürken eksik hissedilen yerlere özellikle odaklanılmalıdır. Eğer hız gibi bir sorun yoksa her ders için bir-iki kaynak yeterli olacaktır. Bu kaynaklarda çözülemeyen sorular konusunda da mutlaka yardım alınmalıdır ve gerekirse aday bu önemli sorulara zaman zaman geri dönmelidir.

Mezunlar LYS’ye Nasıl Çalışmalı?

LYS çalışması en geç Kasım ayında matematik ve geometri ile başlamalıdır. Fen öğrencileri için de TM öğrencileri için de geriye kalan dersler birçok ezber bilgi içerdiğinden daha sonraya bırakılması unutulmasını güçleştirir. LYS çalışması YGS’ye göre daha iyi sonuçlar doğurur çünkü adayların YGS’de sıklıkla şikâyet ettiği zaman problemi LYS’de daha az hissedilir ama yine de matematik ve geometride bolca pratik faydalı olacaktır. LYS’de özellikle fen derslerinden ve TM öğrencileri için edebiyat ve coğrafyadan birer kaynak çözmek yeterlidir. Matematik ve geometri içinse en az 2 kaynak önerilir. LYS’ye çalışma süreci YGS tekrar süreci ile birlikte yürütülmelidir.

YGS Yaklaşırken Mezun Öğrencilerin Yapması Gerekenler

YGS’ye bir-iki ay kala istemsiz bir şekilde YGS’ye yönelme artar ve LYS çalışmaları durur. YGS için bud önemde yapılabilecek en faydalı şey eksik hissedilen konuların hızlı bir şekilde tamamlanması ve sık sık deneme çözümüdür. Özellikle sınava haftalar kala her gün deneme çözmek sınavı aday için daha sıradan bir hale getirecek, stresi azaltacak ve sınavda zaman yönetimini kolaylaştıracaktır. Bu dönemde LYS’den kopmamak, en azından LYS tekrarlarını aksatmamak gelecek için önemli bir yatırımdır.

YGS’den Sonra Sınav Hazırlığı Nasıl Devam Etmeli?

Oldukça kaygılı ve stresli bir süreç olduğundan sınav açıklanıncaya kadar ders çalışmak veya soru çözmek pek mümkün olmaz. Bir hafta –bu sürede sınav açıklanır- deşarj olmak ve LYS’ye psikolojik bir hazırlık yapmak faydalı olacaktır. Sınav açıklanınca sonuç iyi ise aday rehavete kapılmamalı, kötü ise de ümitsizliğe düşmemelidir. Çünkü YGS toplam puan üzerinde LYS’ye göre çok daha az etkilidir. LYS matematik ve geometri için yoğun bir soru çözümü ve tekrar süreci başlamalı bununla birlikte fen ve edebiyat dersleri için de konu anlatımları ve soru çözümleri başlamalıdır.

Mezunlar Sınav Süresince Nasıl Motive Olmalı?

İnsanlar birer makine gibi çalışamayacakları için zaman zaman stresten uzaklaşmak için yapılacak aktiviteler sınava hazırlık sürecini olumlu etkiler. Adaylar güçsüz hissettikleri dönemde kendilerini motive etmeye çalışmalı gerekirse arkadaşlarından, ailelerinden hatta uzmanlardan yardım almalıdırlar.

Mezunlar İçin Sınava Hazırlık Sürecinde Pratik Bilgiler

  • YGS Türkçe için sınavda paragraf soruları hem okuma-anlama bakımından hem de zaman bakımından zorlayıcı olabilir ancak bu sorunu çözmek için her gün düzenli olarak 10-20 paragraf sorusu çözmek hem okuma-anlamayı hızlandıracak hem de sınavın diğer bölümleri için zaman kazandıracaktır.
  • YGS Matematik, LYS Matematik için hızlanmak isteyen adaylar ilk etapta zorlayıcı olmayan soru bankalarını çözerek yine zaman sorununu halledebilirler.
  • Adayları zorlayan sorular kesilip veya işaretlenip daha sonra tekrar tekrar çözülmek üzere bir kenara ayrılabilir. Bu hem adayı o konuyu tekrar etmeye yöneltir hem de soruyla uğraşmak işlem pratikliğini artırır.
  • Her gün çalışmaya önceki konuların tekrarıyla başlamak konu bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olur.
  • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme öğrenme sürecini kolaylaştırır.
  • Program yaparken istenilen bölümün puan türünde ağırlığa sahip derslere öncelik vermek stratejik olarak önem taşır.

Aşağıda linkini bulabileceğiniz mezun öğrenciler çalışmaya ne zaman başlamalı? isimli yazımız da ilginizi çekebilir. 

Mezunlar Ne Zaman Çalışmaya Başlamalı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Mezuna kaldım nasıl çalışmalıyım 2019 yılı için şimdiden çok telaşlıyım. Bu sefer de başaramazsam korkusu var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar