izmir escort
Ders Tekrarı Nasıl Yapılır? - Sinavhanem

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Saatlerce ders çalıştığını ancak aklında hiçbir şey kalmadığını iddia eden binlerce öğrenciden biriyseniz eksik yaptığınız birkaç şey var demektir. Dersin başında kaç saat harcadığınızdan ziyade o saatleri nasıl geçirdiğiniz önemlidir. Verimli ders çalışma taktiklerinden hiçbirine sahip değilseniz günün yarısını ders çalışarak da geçirseniz verim elde edemezsiniz.

Ders çalışan her öğrencinin bilmesi gereken kilit noktalar vardır. Doğru çalışma yöntemi, soru çözme teknikleri ve hafızaya alma süreci en önemli püf noktalardır. Bu üç büyük unsurun da gerçekleşmesini sağlayan tek şey ise tekrarlardır.

Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalıdır?

Ders tekrarı yaparken her şeyden önce periyodik bir çizelge hazırlamaya gayret etmelisiniz. Gün içinde tekrar edilmesi gerekenler ile ay sonunda tekrar edilmesi gerekenler ayrılmalıdır. Bu şekilde planlı ve programlı ilerleyeceğiniz için her adımda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Periyodik ilerlemeler, ders başına her konunun akılda kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda size düşen her ders için tekrar yapmaya ve düzenli alışkanlıklar edinmeye çalışmaktır. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlarınızı aynı gün, programa bağlı kalarak yaparsanız herhangi bir sorun yaşamadan halledebilirsiniz.

Tüm Dersler için Ders Tekrarı Yapılmalı mı?

Hangi yaş aralığında ya da sınıfta olursanız olun ders çalışırken birden fazla alana bölünmek zorunda hissedersiniz. Her alandan belli dönemlerde sınava tabi tutulursunuz. Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanırken tüm dersleri bir arada götürmek hayli zorludur. Bu süreci bilgili ve hafızaya alınmış şekilde atlatabilmek için tekrar konusuna özellikle dikkat etmelisiniz.

Sınavda karşınıza çıkacak tüm derslerin üzerine eşit oranda eğilmeli, eşit düzeyde soru çözüp tekrarla hatırlamalısınız. Bu şekilde gerçekleştirdiğinizde eksiksiz şekilde ders tekrarlarınızı tamamlamış, her derse hâkim olmuş olursunuz.

Aylık Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı?

Ders tekrarında süreç oldukça önemlidir. Özellikle birikmiş konuların hatırlanması için bu süreci en etkili şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Bu nedenle konuları aylık tekrarla gözden geçirmeye gayret etmelisiniz. Ay sonunda yaklaşık 3 gün belirleyip bu 3 güne tekrarlar günü adı verebilirsiniz. Tekrar yapacağınız 3 gün içerisinde kendinizde aylık notlar almalı, bir sonraki ayın tekrar günü geldiğinde bu notlardan faydalanmalısınız.

Tekrar yaparken öğrencilerin yaptığı en büyük hata yalnızca okumaktır. Sadece okuyarak tekrar yapmanız zaman kaybıdır. Okurken aynı zamanda notlar almanız gerekmektedir. Zaten çıkarılmış notlardan okuduğunuzu düşünebilirsiniz fakat notlardan daha detaylı kendi notunuzu çıkarırsanız öğrendiğinizi ancak o zaman pekiştirebilirsiniz. Elinizin altında ne kadar pratik not varsa o kadar kolay fayda görürsünüz.

Haftalık Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı?

Hafta içinde konu çalışırken en az 1 gününüzü tekrara ayırmaya çalışmalısınız. Bu şekilde tekrar günü tüm konularınızı yeniden gözden geçirebilir, aklınızda kalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Haftalık tekrarlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta konuların bitmiş olması gerektiğidir. Konularınızı programınıza uygun şekilde sonlandırdıktan sonra tekrarınızı daha rahat yapabilir, soru çözümüyle beraber pekiştirirsiniz.

Çoğunlukla haftanın son günü yapılan tekrarlarda not alarak, her derse vakit ayırmanız gerekmektedir. Kendinizce önemli olduğunu düşündüğünüz derslere odaklanmak yanlış olacaktır. Her dersin hafta boyunca biriken konularına ağırlık göstermelisiniz.

Günlük Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı?

Gün içinde hem konu çalışmak hem test çözmek zaman alıyor gibi görünebilir. Bu ikisini yaparken aynı zamanda tekrarınızı aksatmayın ifadesi ütopik gelecektir. Ne yazık ki pek çok öğrenci özellikle sınav döneminde zamanı doğru kullanamadığı için tekrar yapmaya fırsat bulamamaktadır. Tekrardan kasıt saatlerce aynı konuyu okumak değildir. Günlük tekrar denildiğinde yapılması gereken tek şey her ders için en fazla 15 dakika ayırmaktadır. Bu şekilde zaman kaybı olmadan gününüzü değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sınav hazırlığında olan adayların bir hafta sonra öğrendikleri her şeyi unutmamak için günlük tekrara özellikle yoğunlaşmaları gerekecektir. Bu konuda ne kadar düzenli olursanız o kadar faydasını görebilirsiniz. Günde 1 saatinizi tüm derslerinizi tekrar ederek geçirdiğiniz takdirde haftalık ve aylık tekrarlarda sıkıntı yaşamadan hafızanıza yerleştirmiş olursunuz.

Ders Tekrarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ders tekrarı yapmak, çalışmanın %80’ini oluşturmaktadır. Tüm gün boyunca düzenli olarak çalıştığınız halde tekrarlarınızı aksatırsanız çalışmalarınızın hepsi boşa gitmiş demektir. Buna engel olmak için günlük, haftalık, aylık ve dönemlik tekrarlarınızı aksatmamalısınız.

Tekrar esnasında dikkat edilmesi gereken ilk şey doğru ortamda çalışmaktır. Rahatça odaklanabileceğiniz, sessiz ve ışık yeterliliği uygun olan bir ortamda ders tekrarı yapmalısınız. Günlük tekrarlarınızı her gün aynı saatler içinde yaparken haftalık ve aylık tekrarlarınızı da aynı günlerde uygulamalısınız. Bu şekilde en geç iki ay içerisinde tekrar alışkanlığı kazanmış olursunuz.

Tekrar yaparken sohbet etme ya da bir şeyler dinleme gibi bir hataya düşmemelisiniz. Beyniniz tamamen bir noktaya odaklı olmalıdır. Konuştuklarınız, dinledikleriniz odağınızın farklı konulara dağılmasına neden olacaktır.

Ders Tekrarına Ne Kadar Zaman Ayrılmalıdır?

Konu çalışma konusunda herhangi bir probleminiz yoksa tekrar yapma sıkıntısı yaşamazsınız. Eksiksiz ve verimli tekrar için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri gerekli zamanı ayırmaktır. Yalnızca 2 dakika okuyup geçmek tekrar değildir.

Günlük tekrarlarınızda ders başına 15 dakika ayırmalısınız. Haftalık tekrarlarınız içinse haftanın bir gününü tamamen tekrarla geçirmeniz gerekmektedir. Haftalık tekrar, günlük tekrara nazaran daha detaylıdır. Bu nedenle her konu üzerinde daha fazla zaman harcanmalıdır. Aylık tekrarlarda ise olabildiğince zaman yaymalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM