izmir escort
Çalıştığım Konuları Unutuyorum. Ne yapmalıyım? - Sinavhanem

Çalıştığım Konuları Unutuyorum. Ne yapmalıyım?

Çalıştığım Konuları Unutuyorum. Ne yapmalıyım?

Çalışılan konuların unutulması, hemen her öğrencinin şikâyet ettiği bir durumdur. Bunun yanında öğrencilerin hatırlamak için de yanlış teknikleri kullanmaları bilgilerini kalıcı kılmamaktadır. Öğrendiğiniz her bilginin daha kalıcı olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken temel unsur, konuların net bir şekilde aklınıza yatmasıdır.

Öğrendiğinizden Emin Olun

Çalıştığınız ders, ne olursa olsun önceliğiniz kesinlikle uzun ömürlü çalışmalar sağlamak olmalı. Ders çalışırken özellikle Ygs, Lys sürecindeyseniz kalıcı yöntemlerle konu çalışmalısınız. Aksi halde devamlı çalıştıklarınızı hatırlamaya çalışarak vakit kaybedersiniz. Ders çalışırken kalıcı bilgi edinmenin temel yolu ise odaklanabilmektir. Odaklanma sorunu yaşayan bir öğrenciyseniz, masanın başında kaç saat ders çalıştığınızın bir önemi yoktur. Çünkü öğrendiklerinizin yarısından fazlasını yaklaşık 2 saat sonra unutmuş olacaksınız. İşte buna izin vermemek adına yapılması gereken; dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durup, tek noktaya odaklanabilmenizdir.

Yazarak Çalışın

Ygs ve Lys sürecinde öğrencilerin ders çalışmaya erken başlamaları gerekiyor. Çünkü ne kadar erken başlarlarsa o kadar rahat çalışma fırsatları bulunuyor. Siz de bu sürece erken dâhil olmalısınız. Erken çalışan öğrenci, yazarak daha kolay çalışır. Yazarak çalışmak, kalıcılığı ciddi oranda etkilemektedir. Yalnızca okuyarak bilgi kazanamazsınız. Eğer okuduklarınızı yazarsanız daha sonra hatırladığınızı fark edeceksiniz. Hem daha sonrası için kendi yazdığınız notlardan, hatırlamalar yapmak çok daha kolay olacaktır.

Ses Kaydı Dinleyin

Sınav sürecinde olan öğrenciler için önemli olan sadece ders çalışmak değildir. Çalıştıklarını birkaç ay sonra hatırlamaları da hayati önem taşır. Bunu sağlamak için kullanacağınız yöntemlerden biri de ses kaydıdır. Ders çalışırken yazmayı tercih etmiyorsanız yüksek sesle okuyarak çalışabilirsiniz. Okuduklarınızı aynı zamanda kaydederseniz, bulduğunuz her fırsatta dinleyebilirsiniz. Okul servisinde giderken, evde uyumadan önce ya da yürüyüş yaparken bu kayıtları dinlemeniz size çok faydalı olacaktır. Böylece öğrendiklerinizi daha kolay aklınızda tutmuş olacaksınız.

Ses kaydı, özellikle sözel dersler için birebir ders çalışma yöntemidir. Uzun süre akılda tutulması gereken ezberleri ara sıra bu şekilde dinleyerek çok daha kolay akılda tutabilirsiniz.

Çözülemeyen Soru Dosyası Oluşturun

Öğrenilme aşamasında olan konuları pekiştirmenin temel yolu, elbette test çözmektir. Ne kadar çok soru çözerseniz konuyu o kadar kolay öğrenirsiniz. Bu süreçte elbette çözmekte sıkıntı çekeceğiniz sorular olacaktır.

Ygs ve Lys gibi sınavlarda esas olan, her soru tarzını görebilmektir. Bu nedenle siz ders çalışırken elinizin altında bir tane boş poşet dosya bulunsun. Çözemediğiniz her soruyu, size farklı gelen her soru tarzını bu dosyada biriktirin. Bu yöntem, sizin yanlış yaptığınız bilgiyi daha sonra okumanızı sağlayacak. Okuduğunuz her soruya, tekrar göz gezdirmiş olacaksınız. Bu da kolaylıkla aklınızda kalmasını sağlayacak.

Soruları yaklaşık iki haftalık periyotlarla biriktirip okursanız yığılmanın önüne geçmiş olursunuz. Yoksa çok fazla soru birikir. Bu da motivasyonunuzu düşürür.

Hatırlamayı Kolaylaştıran Kodlar

Özellikle Lys söz konusu olduğunda ezber ve hatırlama sorunları biraz daha artacaktır. Bunun önüne geçebilmek adına, kendinizi tanımanız gerekir. Nasıl bir ezberleme sisteminiz var ya da sizin için hangi yöntem daha kolaydır? Ezberlediklerinizi nasıl daha kolay geri çağırabilirsiniz? Bu sorulara cevap bulabildikten sonra hatırlama gibi bir sorun kalmayacaktır.

Çalıştıklarını kolayca unuttuğunu iddia eden öğrencilere, hatırlamaları için önerilen tekniklerden biri de kodlama yöntemidir. Kodlama, hem ezberlemeyi daha kolay kılar hem de geri çağırmayı. Sözel ya da sayısal fak etmeksizin daha sonra hatırlamanız gereken ne varsa hemen sevdiğiniz bir bilmeceye ya da şarkıya dönüştürebilirsiniz. Bu da sizin kesinlikle daha kolay hatırlamanıza destek olacaktır.

Hatırlama Kartları Hazırlayabilirsiniz

Konu çalışırken üzerinde durulması gereken yerleri zaten not almalısınız. Bunun arkasından not alınan kısımlardan da mini kartlara bilgiler çıkarabilirsiniz. İşte bu notlar, daha sonra bildiklerinizi unuttuğunuzu düşündüğünüz anda yanınızda olacak kartlardır. Yer zaman fark etmeden çıkarıp rahatlıkla hatırlamanızı sağlayacak bu kartları, kolayca hazırlayabilirsiniz.

Hatırlama ya da çalışma işini eziyete döndürmemek için kartlarınızı renkli kullanabilirsiniz. Her ders için bir renk belirleyerek o şekilde hatırlanması gereken bilgileri bulunduran kartları oluşturabilirsiniz. Okula giderken, okuldan dönerken, öğle aralarında ya da boş saatlerinizde bir kere okumanız inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Oyunlarla Hatırlayın

Sizinle beraber Ygs ya da Lys hazırlığında olan arkadaşlarınız varsa unutulmaya yüz tutmuş konuları onlarla hatırlayabilirsiniz. Birkaç ay önce çalıştığınız konuya birlikte karar verir sonra o konuyla ilgili soru cevap alıştırması yapabilirsiniz. Doğru ya da yanlış bilmenizden ziyade konuyu hatırlamanız önemli olduğu için hem eğlenirsiniz hem de rahatlıkla konuyu tekrar hatırlamış olursunuz. 

Bilgi Fanusu Yapın

Hatırlamayı sağlamanın en kolay yollarından biri de hatırlatacak ipuçlarının bulunmasıdır. Konuyu çalışmanızın üzerinden zaman geçtikten sonra yapmanız gereken en önemli şey, hatırlama aktiviteleri oluşturmaktır.

Hatırlamayı sağlayacak tekniklerden biri de; çalıştığınız her bilginin yer aldığı kartları küçük kutucuklara yerleştirip okumaktır. Küçük kartların içinde bulunan bilgiler, karma olarak seçilip okunduğunda hatırlamak daha faydalı olur. Her konudan bilgi tazeleme şansı bulabilir ayrıca bilgilerinizi sırayla ezberlemek zorunda kalmazsınız. Bilgi fanusu tüm konulardan oluşan kartları içermesi bakımından önemlidir.

Asarak Hatırlayın

En eski fakat en etkili hatırlama yöntemlerinden biri de asarak ezberlemektir. Çalıştığınız notların yer aldığı kâğıtları duvarınıza ya da masanızın karşısına asmalısınız. Her başınızı kaldırdığınızda ya da her uyumak için yatağınıza yattığınızda okumak zorunda hissedeceğiniz bu bilgiler, devamlı taze kalacak. Bu şekilde hem unutmayacak hem de daha kolay hatırlanmasını sağlayacaksınız.

Duvara ya da masaya not asarak çalışma, uzun zamandır yapılan bir uygulamadır. Hemen her öğrencide olumlu sonuçlar yaratır. Fakat başarı alınmasının temel kuralı, devamlı okunması gerektiğidir. Devamlı okuyarak devamlı tekrar ederek astıklarınızın faydasını görürsünüz.

Tekrar Gününüz Olmalı

Haftanın bir gününü muhakkak tekrar günü olarak programlamalısınız. Cumartesi ya da Pazar günü olursa daha sistematik çalışabilirsiniz. Bütün bir hafta ders çalışır ondan sonraki gün tekrar yaparsınız. Tekrar gününde, ekstra bir konu çalışmaktan ziyade çalıştıklarınızın üzerinden geçme yöntemi uygulamalısınız. Bilinmesi gereken yerleri tekrar okuyup gerekirse konuyla ilgili soru çözmelisiniz. Tekrar etme günlerini haftada bir gün olarak bir yıl boyunca sürdürürseniz Ygs ya da Lys ‘de başarı yakalamanız oldukça yüksektir.

Tekrar etme gününüzü kaçırdığınızda bir sonraki hafta, iki gün şeklinde yapabilirsiniz. Fakat haftanın ortasında kaçırdığınız günü telafi etmeye çalışmamalısınız. Bu öğrendiklerinizin daha karmaşık bir hal almasına yol açar.

Stres Altında Hissetmeyin

Çalışılan konunun hatırlanmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Çalışmanız gereken konu ne ise odaklanarak öğrenir ondan sonra yerleşmesini sağlarsınız. Bu süreçte, kendinizi stres altına sokarsanız ya da baskı ile hatırlayamadığınıza inanırsanız zaten hatırlamanız mümkün olmaz. Panik, öğrenilen birçok şeyin unutulduğu hissine neden olur. Aksine öğrenilen hiçbir şey unutulmaz. Sadece korkularınız hatırlamanıza engel olur.

Ders çalışma tekniğinizde hiçbir yanlışlık yoksa konularınızı sınav gününde de rahatlıkla hatırlarsınız. Hem sakin hem de stres olmadan kolaylıkla anımsayabileceğiniz her dersi, kendinizi gergin ya da kötü hissederek zorlaştırmamalısınız. Hafızaya alınan bilginin tekrar çağırılmasının altın kuralı, sakin ve dingin bir kafayla düşünmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. ben bi işte çalışıyorum sabah 8.30 çıkıyorum akşam da 18.00 gibi evde oluyorum.
  sınava çok az bi zaman kaldı nasıl bi ders çalışma programı önerirsiniz.
  paremedik istiyorum..yardımcı olursanız sevinirim…

  • Sevgili Şifa; bu zamana kadar ne kadar çalıştın acaba? Ona göre yorumda bulunalım.

 2. Uykuda öğrenme diye bir kitap okudum ve çok faydasını gördüm. Sesimi kaydedip gece çalıştırıyorum ve bir sonraki gün konuları tamamen pekiştirmiş oluyorum. Öneririm.

 3. Hocam bana yardım edin lütfen.
  Ders çalışıyorum ama test çözemiyorum. Konuyu bilmeme rağmen yapamıyorum. Ayrıca eski konuları unutuyorum. Çalıştığımız dersi unutmamak için ne yapabilirim?

  • Onur;
   Öncelikle konu çalışıldığı zaman ne yazık ki işiniz bitmiş olmuyor. Bolca soru çözerek soru tarzlarını öğrenip ondan sonra testleri rahatça çözer duruma gelirsin.
   Çalışılan konuları unutmamak için ise; günlük, haftalık ve aylık tekrarlar önemli.

   • Ben türkçeyi 1 defada anlayabiliyorum ama tarih okuduğum anda aklımdan çıkıyor ne yapayım yardımcı olursanız sevinirim

    • Özetli kitaplardan çalışman ya da çalışma esnasında not çıkarman yardımcı olabilir Ahmet. Ayrıca sesli olarak okuyup sesini kaydedip boş zamanlarında dinlemeyi de deneyebilirsin.

  • Salih;
   Çözümlü soru bankaları ve videolardan yararlanabilirsin. Konuyu bilmek ve soru çözebilmek farklı kavramlar. Soru tarzlarını gördükçe daha iyi olacaksın!

 4. Merhaba konu anlatım çalıştıktan sonra bulabildiğim en zor soru bankaları bitiriyorum aradan 3-4 hafta geçince bir tekrar etmek istediğimde hatırlayamıyorum soruları çözemiyorum (matematik dersi için )

 5. mrhb ben üniversite sınavına çalışıyorum çalıştığım halde anlayamıyorum çalıştığım saniye kafamdan çıkıyor bildiklerim hiç bir bilgi kafama girmiyor dktora gideceğim dahiliye ye bunu bi arkadaşım önerdi sizde bana yardımcı olabilrmisiniz lütfen ne yapmam gerekiyor 😔

 6. Hocam mesela her gün matematik tekrari yapip test cozuyorum sinav günü gelince çoğu soruyu bildigim halde nasil çözüldüğünü unutuyorum bu yüzden hangi araliklarla bir konuyu tekrar etmeliyim ?

  • Fatma aslında sorular üzerinden tekrar yapmak güzeldir ama soruları çözüp geçiyor musun acaba?
   Çözemediğin soruların üzerinde duruyor musun?

 7. Hocam merhaba. Ben günde 10 saatten fazla ders çalışmaktayım. Her günüm programlı şekilde. Sınava az bir zaman da kaldı. Konuları unutmamak için ne zaman tekrarlar yapmalıyım.

  • Egemen günlük, haftalık ve aylık tekrar yapabilirsiniz.
   Her birinin ayrı önemi var ve çalışanın en önemli kısmı bu tekrarlar.

   Ders tekrarı nasıl yapılır içeriğimize göz atabilirsiniz.
   https://sinavhanem.com/ders-tekrari-nasil-yapilir/
   Link paylaşıyorum ama görünmezse site içi arama yaparak ulaşabilirsin.
   Günlük, haftalık ve aylık tekrar için bir yol çizmene yardımcı olur.
   Yine de aklına bir şey takılırsa sorabilirsin.

 8. Çalıştığım konuları sınavda unuttuğum için yeterince başarılı olamamıştım. Bu konuda birçok tavsiye aldım. Çoğu işime yaramadı diyebilirim çünkü o teknikleri zaten uyguluyordum. En çok işime yarayan ise hatırlamayı kolaylaştıran kodlar kullanmak oldu. İster şarkı ister şiir ne isterseniz ona dönüştürüp ezberlemeyi denemelisiniz.

 9. çalıştıgım konuları çok cabuk unutuyorum sonra morsalim bozuluyor çalışmak istemiyorum

 10. Merhaba hocam ben ders çalışıyorum ama 11.sınıfa geçtiğinden beri çalıştığım aklımda kalmıyor ve aşırı moralim bozuluyor

  • Songül;
   Lütfen tekrar içeriklerimizi oku.
   Bu işin sırrı bol bol tekrardan geçiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM