Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

ÖSYM’nin bir nevi tercih yaparken temkinli olun deme şekli olan puan kesilme durumu, öğrencilerin akıllarında soru işaretleri oluşturmakta. Sınava girip tercih yapanlar, puanının ne şartlar altında kesileceğini merak ediyorlar. Puan kesilmesi ve kesilmemesi durumu net olarak tercih sonuçlarına bağlı olarak ortaya çıkmakta.

Öncelikli olarak belirtilmesi gereken şudur: Tercih yapmadığınız durumlar için puanlarınızda herhangi bir kesilme olmayacaktır.

ÖSYM, Sınava İkinci Kez Girenlerin Puanını Düşük Hesaplar mı?

Hayır. Sınava ikinci kez girmek önemli değildir. İstediğiniz kadar girme şansına sahipsiniz. Öysm’ nin sınava girme sayınızla değil tercih edip yerleşme durumunuzla ilgilendiğini bilmelisiniz. Eğer herhangi bir tercihte bulunur ve üniversitelerden birine kurum tarafından yerleştirilir de gitmezseniz, puanınız kırılır. Ancak bir önceki yıl girip bu yıl, tekrar sınavda olmanız herhangi bir düşürülmeye neden olmaz.

Ygs Sonrası Lys’ye Girilmediğinde Puanlar Düşer mi?

Hayır. Lys, bölümleriniz üzerinden yapılan alan sınavıdır. Tercih etmek istediğiniz üniversite bölümü Ygs puanı ile alım yapıyorsa Lys’ye girmenize gerek kalmaz. Ve tabi sınava girmediğiniz için ÖSYM de puanınızı kırmaz.

Puan Düşüren Durumlar

 • Sınava girdiniz hemen arkasından sonuçlarınız açıklandı. Açıklanan sonucunuza göre tercih yaptınız; ancak terciniz gelmesine rağmen herhangi bir üniversiteye gitmediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınava girdiniz, sonuçlar açıklandı, tercih yaptınız ve kazandınız. Kazanıp üniversiteye gittiniz ancak bir sonraki yıl sınava bir kez daha girmek istediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınav sonuçlarınız açıklandı ve hemen arkasından ön lisans tercihlerinde bulundunuz. Sınavsız geçiş hakkınız yoksa ön lisansa gitmeme durumunuzda bir sonraki yıl puanınız düşecektir.
 • Yetenek sınavı ile yerleşmeye hak kazandınız. Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da yerleşmeme durumunda puanınız düşer.

Puan kesilmesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli husus kesintinin geçerliliğinin bir yıl olduğudur.

Sınava girdiğiniz yıl, bir önceki durumunuz oldukça önemli. Çünkü sınav puanınızı düşürecek sebeplerden birine neden olduysanız bir yıl süreyle puan kesintisine uğrarsınız. Okul puanınızın düşürülmesi durumu, daha çok tercih edilen üniversitelere gitmemek üzerine gerçekleştirilir.  Bununla beraber kesintinin yapılma şekli de diploma notunuzdan yarı yarıya düşüş şeklindedir. Düşen puanlar, sadece bir yıl geçerliliğini korur. Bir sonraki sene aldığınız puanlar üzerinde herhangi bir kesinti söz konusu olmaz.

Okul puanlarında kesinti olmaması durumu, yalnızca sınavsız geçiş haklarında mümkündür. Bu hakkı meslek lisesi, sağlık meslek lisesi öğrencileri çok iyi kullanmalılar.

Puan Düşürmeyen Durumlar

 • Puan düşürmeyen durumların başında, sınava girip kazanamamanız gelmektedir. Sınav sonrası tercihte bulunup da herhangi bir yere yerleşemezseniz puan kesintisine maruz kalmazsınız.
 • Sınava girdiniz ön lisans ya da açık öğretim fakültelerinden birine yerleşmeye hak kazandınız. Bu durumda puanınızda herhangi bir kesinti olmaz.
 • Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih yaptınız, açık öğretim fakültesini kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda puanınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.
 • Meslek lisesi öğrencilerinden biriyseniz, sınavsız geçiş hakkınıza dayanarak tercih yapıp, ön lisansa yerleşmeye hak kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda da puanınız düşmez.
 • ÖSYM’ye bilgi vermeniz koşuluyla henüz liseden diploma alamadıysanız puanınızdan kesinti yapılamaz.
Puan Kesintisinin Önemi

Sınava hazırlanma sürecinde yapılan bir net bile oldukça önem taşımaktadır. Bu bir netin getirdiği puanı kaybetmeyi göze alamazken yapılan yanlış bir tercih sizin üniversiteye bir yıl gecikmeli girmenize neden olabilir. Bu sebeple tercih yapmadan önce çok detaylı araştırma yapıp ona göre karar vermenizde yarar var. Nitekim bu süreçte, özellikle rehberlik öğretmenleri ve veliler, öğrencinin sağlıklı karar almasına yardımcı olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

43 yorum

 1. Ben 2015 imamhatip mezunuyum 2015 yılında tercih yapmadım 2016 yılında tercih yaptım açıköğretim ilahiyat yazdım 2017 yılında tekrar sınava girdim tüm puanlarım yarıya düştü 2018 yılında sınava tekrar sınava girersem puanşarım düşer mi ve açıköğretim 2. Sınıfa kayıt olsam 2018 yılında ğuanım düşer mi

 2. Merhaba ben 2015 yılında bi yükseköğretim kurumuna yerleştim zorunlu hazırlık sınıfında 2 yıl kalınca bu yıl okulum iptal oldu ayrıca 2016 da sınava girip aöf e kayıt yaptırdım bu yıl yeniden sınava hazırlanıyorum AÖF e kayıtlı olmam yada diğer okulla ilişiğimin kesilmesi sınav sonucunda okul puanının kırılmasına sorun teşkil eder mi?

  • Hayır Büşra. Yerleşmenin üzerinden 1 sene geçtiği için sorun olmaz.
   Eğer hemen sonraki sene olsaydı bölümün kontenjanlı bir bölüm olup olmamasına göre sorunun cevabı değişirdi.

 3. ben önlisans programına yerleştim kayıt yaptırdım ve üniversiteyle birlikte tekrar hazırlanıyorum obp puanım kesilir mi ?

 4. Merhaba 2017 yılında sınava girdim ama yerleşmesi. Ailem Anadolu üniversitesine tarih bölümüne kayıt yaptırdı ama tercihlerim de yoktu yani.gitmedim.. Bu sene sınavda okul puanım düşer mi

 5. Merhabalar ben 2016 lise mezunuyum ve 2016 da lisans programına yerleştirildim geçen yıl ygs ye girdim ama tercih yapmadım ve bu yıl da girmek istiyorum okulumu dondurdum acaba obp puanım kesilir mı? Teşekkürler.

 6. Merhaba hocam. hocam hazirlik sinifinda okuyup
  Tekrar sinava girsem obp puanim duser mi? Lutfren cevap verin

 7. Merhaba ben üniversite 2.sınıftayım ve bu yıl tyt ye gircem okul puaninda bi kesinti oluyor mu?

 8. Merhaba ben 2016 da üniversiteye yerleştim ve şuan da okuyorum bu yıl tekrar sınava gireceğim acaba puanım düşer mı?(okulla ilişiğimi küsmedim)

 9. Merhaba Hocam ben yks’ye girecegim bu sene aynı zamanda üniversite 2 sınıf öğrencisiyim.sinav sonuçlarından önce bulunduğum üniversite kaydini silmeyi düşünüyorum ,bunun bir mahzuru olur mu acaba ÖSYM açısından v

 10. 2016 yılı üniversite girisliyim geçen sene puanım kesildi ,bu sene egitim bilgilerimi ÖSYM sayfam özerinden güncellştirdim bundan dolayı tekrardan kesinti olur mu ,cevaplamaniz benim için önemli gerçekten hocam , teşekkürler

 11. Merhaba 2015 meslek lisesi mezunuyum.sınavsız geçişle 2015 te bir önlisans a yerlestim 1.sınıfı bitirdim ama devam etmedim 2018 de sınava giricem diploma veya okul puanim da düşme olur mu ??

 12. Merhaba hocam ben 2016 yılında istanbula yerleştim kayıt yaptırdım sonra sildirdim 2017 de tekrar girdim puanım düştü uşak a yerleştim 2018 de tekrar girsem puanım düşermi acaba ?

 13. Merhaba hocam, milli savunma üniversitesi sınavı için tercih verirsem yks de eklenecek obp puanım kesilir mi?

 14. Merhaba hocam ben 2016 yılında sınava girdim ve üniversite ye yerleştim ve gitmedim. 2017 yılında tekrar puanı kırık şekilde sınava girip tercih yaptım ve yerleştim. Simdi bir bölüm okuyorum ve tekrar sınava girsem puan im kırılır mı ?

 15. Hocam ben tıp 1 ögrencisiyim merkezi yerlestirmeyle yildizteknige gecis yapsam orda hem hazirlik okuyup hem yks’ye hazirlansam gecis yaptigim icin okul puanim yariya duser mi acil cevaplarinizi bekliyorum…

 16. Merhaba ben 2015 de liseden mezun oldum ygs girdim fakat tercih yapmadım.bu yıl tekrar YKS ye gireceğim.diploma puanim(OBP) hala geçerli midir ? Yada yarıya düşer mi

 17. Hocam merhaba ben 2013de üniversiteye yerleştim ama okuduğum bölümü sevmediğim için 2017de merkezi yerleştirme puanım ile yatay geçiş (ek1) yaptım. Oranın da bana göre olmadığını anladım ve şimdi 2018de yks denilen sınava gireceğim. Okul puanımda herhangi bir düşme kesilme olur mu acaba?

 18. Merhaba ben 2016 yılında bir lisans bölümüne yerleştim.daha sonra 2017 nin ilk aylarında farkli bir universiteye merkezi puan ile yatay geçiş yaptım. Bu yatay geçişten dolayı 2018 de puanım düşer mi yoksa yatay geçişlerle puan kesilmesinin bir alakası yok mu?

 19. Merhaba 2016 da bir üniversiteye yerleşip 1 sene okudum. Daha sonra ek madde 1 ile başka bir bölüme yatay geçiş yaptım ancak o sene yani 2017 senesinde ygs lys sınavlarına girmedim. Bu sene girmem halinde puanımız bir kesinti olur mu? Halihazırda yatay geçiş yaptığım bölümde 2.sınıfa geçeceğim

 20. Hocam merhaba. Ben bir sene sonra mezun olacağım ve ikinci üniversite okumak istiyorum. Acaba OBP’de kesinti olur mu?

 21. Ticaret Lisesi mezunuyum.2016 yılında bir bölüm kazandım fakat gitmedim,2017 yılında ise puanım kesilmiş halde 2 yıllık myo bölümü kazandım kayıt oldum ama şuan bıraktım.bu sene gireceğim sınavda puanım kesilecek mi?

 22. Merhaba hocam.
  Ben 2015 yılında sınavsız geçiş ile üniversiteye yerleştim kayıt yaptırdım ama gitmedim. Daha sonra 2016 da sınava girdiğimde ek puan aldım. Tercih yapmadım.2017 de sınava girmedim . Bu senede kaydımı sildirdim ve yeniden Yksye gireceğim tekrar ek puan alır mıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 23. Hocam selam ben 2015 yılında üniversiteye yerleştim. Iki yıl okudum ve gecem yıl kaydımı bir yıl dondurdum. Yani bu yıl sınava hazırlandım. Sınava girince puanım kesilir mi? Sınav başvuru formunda herhangi bir yök kurumuna kayitlimisin diye soruldu ve evet dedim mecburen. Çünkü halen kaydım var ama donuk. Birde yeni bi üni kazanınca eski uniden kaydımi sildirmek zorundamıyım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?