Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

ÖSYM’nin bir nevi tercih yaparken temkinli olun deme şekli olan puan kesilme durumu, öğrencilerin akıllarında soru işaretleri oluşturmakta. Sınava girip tercih yapanlar, puanının ne şartlar altında kesileceğini merak ediyorlar. Puan kesilmesi ve kesilmemesi durumu net olarak tercih sonuçlarına bağlı olarak ortaya çıkmakta.

Öncelikli olarak belirtilmesi gereken şudur: Tercih yapmadığınız durumlar için puanlarınızda herhangi bir kesilme olmayacaktır.

ÖSYM, Sınava İkinci Kez Girenlerin Puanını Düşük Hesaplar mı?

Hayır. Sınava ikinci kez girmek önemli değildir. İstediğiniz kadar girme şansına sahipsiniz. Öysm’ nin sınava girme sayınızla değil tercih edip yerleşme durumunuzla ilgilendiğini bilmelisiniz. Eğer herhangi bir tercihte bulunur ve üniversitelerden birine kurum tarafından yerleştirilir de gitmezseniz, puanınız kırılır. Ancak bir önceki yıl girip bu yıl, tekrar sınavda olmanız herhangi bir düşürülmeye neden olmaz.

Ygs Sonrası Lys’ye Girilmediğinde Puanlar Düşer mi?

Hayır. Lys, bölümleriniz üzerinden yapılan alan sınavıdır. Tercih etmek istediğiniz üniversite bölümü Ygs puanı ile alım yapıyorsa Lys’ye girmenize gerek kalmaz. Ve tabi sınava girmediğiniz için ÖSYM de puanınızı kırmaz.

Puan Düşüren Durumlar

 • Sınava girdiniz hemen arkasından sonuçlarınız açıklandı. Açıklanan sonucunuza göre tercih yaptınız; ancak terciniz gelmesine rağmen herhangi bir üniversiteye gitmediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınava girdiniz, sonuçlar açıklandı, tercih yaptınız ve kazandınız. Kazanıp üniversiteye gittiniz ancak bir sonraki yıl sınava bir kez daha girmek istediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınav sonuçlarınız açıklandı ve hemen arkasından ön lisans tercihlerinde bulundunuz. Sınavsız geçiş hakkınız yoksa ön lisansa gitmeme durumunuzda bir sonraki yıl puanınız düşecektir.
 • Yetenek sınavı ile yerleşmeye hak kazandınız. Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da yerleşmeme durumunda puanınız düşer.

Puan kesilmesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli husus kesintinin geçerliliğinin bir yıl olduğudur.

Sınava girdiğiniz yıl, bir önceki durumunuz oldukça önemli. Çünkü sınav puanınızı düşürecek sebeplerden birine neden olduysanız bir yıl süreyle puan kesintisine uğrarsınız. Okul puanınızın düşürülmesi durumu, daha çok tercih edilen üniversitelere gitmemek üzerine gerçekleştirilir.  Bununla beraber kesintinin yapılma şekli de diploma notunuzdan yarı yarıya düşüş şeklindedir. Düşen puanlar, sadece bir yıl geçerliliğini korur. Bir sonraki sene aldığınız puanlar üzerinde herhangi bir kesinti söz konusu olmaz.

Okul puanlarında kesinti olmaması durumu, yalnızca sınavsız geçiş haklarında mümkündür. Bu hakkı meslek lisesi, sağlık meslek lisesi öğrencileri çok iyi kullanmalılar.

Puan Düşürmeyen Durumlar

 • Puan düşürmeyen durumların başında, sınava girip kazanamamanız gelmektedir. Sınav sonrası tercihte bulunup da herhangi bir yere yerleşemezseniz puan kesintisine maruz kalmazsınız.
 • Sınava girdiniz ön lisans ya da açık öğretim fakültelerinden birine yerleşmeye hak kazandınız. Bu durumda puanınızda herhangi bir kesinti olmaz.
 • Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih yaptınız, açık öğretim fakültesini kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda puanınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.
 • Meslek lisesi öğrencilerinden biriyseniz, sınavsız geçiş hakkınıza dayanarak tercih yapıp, ön lisansa yerleşmeye hak kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda da puanınız düşmez.
 • ÖSYM’ye bilgi vermeniz koşuluyla henüz liseden diploma alamadıysanız puanınızdan kesinti yapılamaz.
Puan Kesintisinin Önemi

Sınava hazırlanma sürecinde yapılan bir net bile oldukça önem taşımaktadır. Bu bir netin getirdiği puanı kaybetmeyi göze alamazken yapılan yanlış bir tercih sizin üniversiteye bir yıl gecikmeli girmenize neden olabilir. Bu sebeple tercih yapmadan önce çok detaylı araştırma yapıp ona göre karar vermenizde yarar var. Nitekim bu süreçte, özellikle rehberlik öğretmenleri ve veliler, öğrencinin sağlıklı karar almasına yardımcı olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

309 yorum

 1. Ben 2015 imamhatip mezunuyum 2015 yılında tercih yapmadım 2016 yılında tercih yaptım açıköğretim ilahiyat yazdım 2017 yılında tekrar sınava girdim tüm puanlarım yarıya düştü 2018 yılında sınava tekrar sınava girersem puanşarım düşer mi ve açıköğretim 2. Sınıfa kayıt olsam 2018 yılında ğuanım düşer mi

  • Ben bu sene lisans bölümünü yerlestim.Seneye bir daha girersem paunim düşecek peki 2019 girdikten sonra istediğim yere yerlesemezsem 2020 sınavına girdiğim zaman puan kirilir mi ard Arda girdiğim için. Teşekkürler.

    • ben 2016 yılında önlisans kazandım okudum ve tekrar hazırlanıyorum ünivsrsiteye benim puanıma okul puanı eklenir mi?

     • Diploma notunun yarısı eklenir.
      Mesela normalde diploma notun 50 ise geçen sene yerleştiğin için diploma notunun yarısı puanına eklenir yani
      50÷2=25
      puan eklenir.

    • Hocam ben 2018 yılında laborant ve veterinerlik(2 yıllık)bölümünü tercih yaptım yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.2019 da ki tyt sınavında obp puanım düşer mi?

     • Bölüm kontenjansız diye biliyorum Burak. Eğer öyleyse puanın düşmez.

     • Ben sağlık çıkışlıyım. Geçen yıl yerlestim gitmedim mezuna bıraktım. Okul puanımın yanında ek puan da kesilecek mi ya da ek puan tekrar verilecek mi?

    • Ben 2019 da yks ye girdim tercih yapmadım 2020 de tekrar girip o zaman tercih yaptığımda okuldan gelen puanım yarıya düşer mi

     • Ben Açıkögretim lisesinde okuyodum mezun olmadan üniversteye kayıt yaptırdım ama 31 aralıga kadar teslim etmem gerekiyor diplomayı. Eğer teslim etmesem seneye yks ye girsem obp puanım düşer mi

  • Hocam iyi akşamlar ben okul birincisiyim ve bu sene tercih yapmazsam okul birinciligimi seneye de kullanabilir miyim 🙂

  • benim de geçen sene puan kesintisi oldu ama bu sene şimdi baktım gene de puan kesintisi 2 yıl üst üste kesilmiş oldu puanım bunda bi sıkıntı yok mu ?

   • Geçen sene puan kesintisi olduğu yılda tercih yaptın mı? Tercih yapıp geldiyse yine kesilir ama tercih falan yapmayıp eski ünide 2 yıl devam ettiysen kesilmiyor puanın

  • Bu sene BESYO okumak istiyorum, başvuru yapacagim, olurya yetenek sınavında başarısız olursam seneye, seneye sınava girdiğimde başka bir branş kazanırsam puanımda herhangi bir düşürme söz konusu olur mu

 2. Merhaba ben 2015 yılında bi yükseköğretim kurumuna yerleştim zorunlu hazırlık sınıfında 2 yıl kalınca bu yıl okulum iptal oldu ayrıca 2016 da sınava girip aöf e kayıt yaptırdım bu yıl yeniden sınava hazırlanıyorum AÖF e kayıtlı olmam yada diğer okulla ilişiğimin kesilmesi sınav sonucunda okul puanının kırılmasına sorun teşkil eder mi?

  • Hayır Büşra. Yerleşmenin üzerinden 1 sene geçtiği için sorun olmaz.
   Eğer hemen sonraki sene olsaydı bölümün kontenjanlı bir bölüm olup olmamasına göre sorunun cevabı değişirdi.

   • Merhabalar bende 2016 senesi üniversite girişliyim , 2 sene hazırlıkta kaldım ve türkçe bi bölüme 2018 yılında yerleştim . Bu sene (2019) sınava girmeye karar verdim benim ouanımda bir düşme olacak mı ?

   • hocam ben 2016 yılında lisans programına yerleştim ama dondurup gitmedim. sonra sınava hazırlandım sınava girdim puanım kesildi ama gene yerleştim 4 yıllık bir bölüme. bu sene sınava girdim puanım kesilmiş görünüyor bunda bi sıkıntı yok mu ?

 3. ben önlisans programına yerleştim kayıt yaptırdım ve üniversiteyle birlikte tekrar hazırlanıyorum obp puanım kesilir mi ?

 4. Merhaba 2017 yılında sınava girdim ama yerleşmesi. Ailem Anadolu üniversitesine tarih bölümüne kayıt yaptırdı ama tercihlerim de yoktu yani.gitmedim.. Bu sene sınavda okul puanım düşer mi

 5. Merhabalar ben 2016 lise mezunuyum ve 2016 da lisans programına yerleştirildim geçen yıl ygs ye girdim ama tercih yapmadım ve bu yıl da girmek istiyorum okulumu dondurdum acaba obp puanım kesilir mı? Teşekkürler.

 6. Merhaba hocam. hocam hazirlik sinifinda okuyup
  Tekrar sinava girsem obp puanim duser mi? Lutfren cevap verin

 7. Merhaba ben üniversite 2.sınıftayım ve bu yıl tyt ye gircem okul puaninda bi kesinti oluyor mu?

 8. Merhaba ben 2016 da üniversiteye yerleştim ve şuan da okuyorum bu yıl tekrar sınava gireceğim acaba puanım düşer mı?(okulla ilişiğimi küsmedim)

 9. Merhaba Hocam ben yks’ye girecegim bu sene aynı zamanda üniversite 2 sınıf öğrencisiyim.sinav sonuçlarından önce bulunduğum üniversite kaydini silmeyi düşünüyorum ,bunun bir mahzuru olur mu acaba ÖSYM açısından v

 10. 2016 yılı üniversite girisliyim geçen sene puanım kesildi ,bu sene egitim bilgilerimi ÖSYM sayfam özerinden güncellştirdim bundan dolayı tekrardan kesinti olur mu ,cevaplamaniz benim için önemli gerçekten hocam , teşekkürler

 11. Merhaba 2015 meslek lisesi mezunuyum.sınavsız geçişle 2015 te bir önlisans a yerlestim 1.sınıfı bitirdim ama devam etmedim 2018 de sınava giricem diploma veya okul puanim da düşme olur mu ??

 12. Merhaba hocam ben 2016 yılında istanbula yerleştim kayıt yaptırdım sonra sildirdim 2017 de tekrar girdim puanım düştü uşak a yerleştim 2018 de tekrar girsem puanım düşermi acaba ?

 13. Merhaba hocam, milli savunma üniversitesi sınavı için tercih verirsem yks de eklenecek obp puanım kesilir mi?

 14. Merhaba hocam ben 2016 yılında sınava girdim ve üniversite ye yerleştim ve gitmedim. 2017 yılında tekrar puanı kırık şekilde sınava girip tercih yaptım ve yerleştim. Simdi bir bölüm okuyorum ve tekrar sınava girsem puan im kırılır mı ?

 15. Hocam ben tıp 1 ögrencisiyim merkezi yerlestirmeyle yildizteknige gecis yapsam orda hem hazirlik okuyup hem yks’ye hazirlansam gecis yaptigim icin okul puanim yariya duser mi acil cevaplarinizi bekliyorum…

 16. Merhaba ben 2015 de liseden mezun oldum ygs girdim fakat tercih yapmadım.bu yıl tekrar YKS ye gireceğim.diploma puanim(OBP) hala geçerli midir ? Yada yarıya düşer mi

 17. Hocam merhaba ben 2013de üniversiteye yerleştim ama okuduğum bölümü sevmediğim için 2017de merkezi yerleştirme puanım ile yatay geçiş (ek1) yaptım. Oranın da bana göre olmadığını anladım ve şimdi 2018de yks denilen sınava gireceğim. Okul puanımda herhangi bir düşme kesilme olur mu acaba?

 18. Merhaba ben 2016 yılında bir lisans bölümüne yerleştim.daha sonra 2017 nin ilk aylarında farkli bir universiteye merkezi puan ile yatay geçiş yaptım. Bu yatay geçişten dolayı 2018 de puanım düşer mi yoksa yatay geçişlerle puan kesilmesinin bir alakası yok mu?

 19. Merhaba 2016 da bir üniversiteye yerleşip 1 sene okudum. Daha sonra ek madde 1 ile başka bir bölüme yatay geçiş yaptım ancak o sene yani 2017 senesinde ygs lys sınavlarına girmedim. Bu sene girmem halinde puanımız bir kesinti olur mu? Halihazırda yatay geçiş yaptığım bölümde 2.sınıfa geçeceğim

 20. Hocam merhaba. Ben bir sene sonra mezun olacağım ve ikinci üniversite okumak istiyorum. Acaba OBP’de kesinti olur mu?

 21. Ticaret Lisesi mezunuyum.2016 yılında bir bölüm kazandım fakat gitmedim,2017 yılında ise puanım kesilmiş halde 2 yıllık myo bölümü kazandım kayıt oldum ama şuan bıraktım.bu sene gireceğim sınavda puanım kesilecek mi?

 22. Merhaba hocam.
  Ben 2015 yılında sınavsız geçiş ile üniversiteye yerleştim kayıt yaptırdım ama gitmedim. Daha sonra 2016 da sınava girdiğimde ek puan aldım. Tercih yapmadım.2017 de sınava girmedim . Bu senede kaydımı sildirdim ve yeniden Yksye gireceğim tekrar ek puan alır mıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 23. Hocam selam ben 2015 yılında üniversiteye yerleştim. Iki yıl okudum ve gecem yıl kaydımı bir yıl dondurdum. Yani bu yıl sınava hazırlandım. Sınava girince puanım kesilir mi? Sınav başvuru formunda herhangi bir yök kurumuna kayitlimisin diye soruldu ve evet dedim mecburen. Çünkü halen kaydım var ama donuk. Birde yeni bi üni kazanınca eski uniden kaydımi sildirmek zorundamıyım

  • Merhaba AHMET ULUDAĞ. kayıt örgün iki öğretim okuyamazsın ama birisi örgün diğer birisi ikinci öğretim olmak üzere iki programı aynı anda okuyabilirsin 😊

 24. Hocam ben 2016 da kayıt üniversite kaydı yaptım bıraktım sonra tekrar girdim sınava şu anda 2 yıllık okuyorum alltan derslerim var bu sene tekrar sınava gircem okul puanım düşer mi cok bunaldım lütfen bişey söyleyin

  • Zeynep;
   Eğer 2016’dan sonra sınava girdiğinde tercih yapıp yerleşmediysen puanın düşmez.

 25. Hocam ben 2015’te bir üniversiteye yerleştim, 6 ay okudum daha sonra kaydımı dondurup bir daha okula gitmedim.

  Başka bir üniversite sınavına da girmedim bugüne kadar. Bu sene ya da gelecek sene sınava girersem puanım kesilir mi?

 26. Merhaba hocam ben 2016 da önlisans bölümünden mezun oldum. 2018 yani bu sene tyt ye girip başka bölüm okuyacağım. Obp puanım kesilir mi

 27. Hocam lütfen yardımcı olun kafayı yicem 2 sene önce önlisans bölümüne girdim şu an kayıtlıyım acaba kaydımı sildirsem sınava girmeden yani puan kesintisi olurmu

 28. İyi günler hocam ben sınavdan sonra tercih yaptım ve üniversiteyi kazandım ama bir yıl okuduktan sonra ikinci yılımda kaydımı dondurdum ve tekrar sınavlara hazırlandım . Şimdi alacağım puanda herhangi bir kesinti olacak mı diploma notumdan falan?

 29. Merhaba,
  Ben 2015 yilinda 4 yıllık bir bölüme yerleştim bu sene tekrardan sınava giricem 2015ten sonra hic sınava girmedim okulumdaki kaydım bu sene donuk duruyor okul puanım düşer mi. Simdiden yardımlarınız icin tesekkur ederim

 30. Hocam mrb ben 2017 de üniversiteden mezun oldum ve sonra o yil YGS girip önlisans acikögretimden bir bolum tercih ettim şuan tyt girecem okul puanim yarıya inermi acaba bide ayrı etten bölümünde dondurdum

 31. Hocam mrb benim 2017 YGS girdim ve açıköğretim sen bir bolum seçtim iki yıllık ve kayıt yaptım şuan tyt girecem okul puanim yarıya inermi

 32. Selam 2016 mezunuyum. Ilk yıl açıköğretim ilahiyat yazdım.fakat sınavlara girmedim. Ikıncı yıl coğrafya kazandım . Bu sene coğrafya 2.sınıf oldum ve suanki yks ye girmedim seneye yani 2019 ‘da sinava girsem puanım kesilir mi? Yada mezun olduktan sonra?

 33. Hocam merhaba,Ben 2015 yılında bir lisans bolumune yerleştim 1 sene okudum 1 senede kaydımı yenilemedim pasif öğrenci durumundayım.Bu yıl sınava gireceğim.Puanımda bir kesilme olur mu?

 34. Merhaba hocam, 2015 meslek lisesi mezunuyum. Ygs’ye girmiştim fakat Sinavsiz gecis ile 2 yıllik aöf kayit oldum. 2015 yılından beri sinava girmedim. Bu sene yeniden girdim. Okul puanımda bir kesinti olur mu tamamen eklenir mi ?

 35. 2016 yilinda sinava girdim tercih yaptim yerlestim. 2017 yilinda okudum. 2018 yilinda da okudum. 2018de bir daha girdim. diploma notum kesilir mi?

 36. Merhaba hicam ben 2016 yılında tercih yaptim okul geldi ama gitmedim sonra2017 yılında tekrar sınava girdim ve tercih yaptim puanım düştü ama bi okul gelmedi yerleşmedim bi yere busene yani2018 yılında tekrar girdim sınava acaba puanım yarıya düşer mi

   • Merhaba hocam ben bu yıl ön lisans programına yerleştim okula gittim ama bölümü beğenmediğim için tekrar hazırlanıp sınava girdim obp puanım düşer mi düşerse ne kadar düşer hocamız yarı yarıya düşmez gittiğin için dedi puanım ne kadar etkilenecek merak ediyorum
    teşekkür ederim

 37. Merhaba hocam, ben 2017 yılında bir lisans programını bitirdim, 2016 yılında da 2. üniversite hakkıyla AÖF’ten bir bölüme yazıldım. Öncelikle YKS’ye kaydolurken öğrenim durum kodunu “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım” yaptım, bu doğru mu yoksa mezunum olanı mı seçmeliydim? İkinci olarak da puanım da bir düşme olur mu? (Ortaöğretim puanı da eklenmiyor diyorlar ilk seneden sonra kafam çok karıştı) Sağolun şimdiden…

 38. Hocam merhaba.2017de kazandım.(diploma notum 80). Bu yıl obp kırılacak biliyorum.2019da gireceğim.
  Peki 2019da girdiğimde obp 80 üzerinden mi hesaplanacak?

 39. Merhaba ben 2014 te kazandim gitmedim 2015 te kazandim gitmedim suan 2018 de sinava girdim suan ki obp durumumda ne kadar eksilme olur

 40. Merhabalar ben 2015te sınava girdim tercih yapıp bi bölüme yerlestim 2016da yine girdim tercih yaptım kazandım ama gitmedim puanım düştü. 2017de girmedim ama bu yıl yani 2018de girdim bana obp gelir mi?

 41. 2016 yilinda sgs ile yerlestim suan hala kaydim var 2017 yilinda puanim yariya dustu bu senede okul puanim dusermi

 42. Merhaba ben 2015 te sınavsız geçişle iş sağlığı ve güvenliği bölümüne yerleştim ve 2017 de mezun oldum. Şimdi de yks ye girdim diploma puanımda kesinti olur mu ?

 43. Hocam ben 2017 yılında tercih yapıp yerleştim fakat bize verilen sürede mezun olamadığım için 2017 yılında diplomam yoktu liseden mezun değildim zaten diploma tarihimde 2018 nisan bu durumda obp kırılır mı

 44. hocam üniversiteye yerleştim hazırlık ve 1. sınıfı okudum hazırlıktayken sadece ygs ye girdim bu sene tekrar hazırlanmak istiyorum puanım kırılır mı

 45. Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesinden mezunum. Bu sene ilk defa sınava girdim ve 2 yıllık Adalet’e girmek istiyorum. Bu durumda OBP puanım kesin olarak düşer mi? Yoksa düşmediği durumlar var mı? Kontenjansız bölümlerde de artık kesinti oluyor diye duydum. Yardımcı olursanız sevinim. İyi günler.

 46. 2015 te sınavsız geçişle bir üniye geçtim, 2016 lisans kazandım ,2017 de de AÖF den bir bölüm kazandım puanim dusermi

 47. Hocam merhaba ben 2016-2017 yılında liseden mezun oldum. Üniversite sınavına girdim. Tıp fakültesine yerleştim .Ama 1. sınıfı bitirip yeniden hazırlanmaya karar verdim.[okuldan kaydımı da silmedim.]Puanım 2018-2019 yılında düşer mi?

 48. İyi geceler hocam .Edebiyat mezunuyum.2018 de başka bir alana yönelmek için tekrar üniversite sınavına girdim.Doğal olarak puanım kesilecektir.Sonuç belgesinde gördüğüm puan kesilmiş hali mi yoksa tercih yaptıktan sonra mı düşürülecek puanım .Teşekkürler

  • Gördüğün hali düşürülmüş hali Esra. Ancak eğer geçen sene bir bölüme yerleşmediysen puanın kesilmemiştir.

 49. Hocam merhabalar ben 2 senelik muhasebe mezunuyum. 2017 de DGS ye girdim. AÖF maliye kazandim kayıt yaptirdim. Bu sene 2018 de yani okul paunim duser mi ?

 50. Merhaba hocam bu sene tercih yapmakla yapmamak arasında kaldım tercih yapınca okul puanım kesilir mi Bi yere yerleşebilirsem gidicem yerleşemezsem puanmda kesinti olur mu?

 51. Merhaba ben önlisans okuyorum 2019 yılında okulum bitecek tekrar Üniv sınavına girsem puanım kesilirmi

 52. Merhaba hocam.2017 yılında tercih ettim ve bölüme yerleştim.2018 de yks tyt’ye girdim ve puanım düşürüldü.Peki 2019 da girersem puanım kesilir mi?cevaplarsanız çok sevinirim

 53. Merhaba, ben şuan üniversite 4. sınıfa geçtim. Seneye mezun oluyorum.YKS ye tekrar girmek istiyorum. Okul bana 48 puan vermişti . Ben sınava girersem ÖSYM benim YKS puanıma 48 mi ekler 24 mü? Veya hiç mi puan vermezler. Cevaplarsaniz çok sevinirim.

 54. ben 2017 de universite kazandim kayit yaptim ama 1.sinifi okumadim 2019 da sinava girersem okul puanim dusecekmi

 55. Hocam iyi günler ben bu sene yks girdim ailem mdzuna kalmaya izin vermiyor bı üniversiteye yerleşip ilk sene derslere girmeyip sınıfta kalsam 2.senede girmesem sınıfta kalsam ama 2.sene yks ye girsem puanım kırılır mı yani okula gitmiycem hiç ama kaydolucam

 56. Hocam 2017 de tercih yaptım, tercihde bir yere yerleştim ama kayıt yaptırmadım. Bu sene puanım düştü. Yine tercih yapacağım tercihde bir yere yerleşirsem ve yine kayıt yaptırmazsam seneye puanım yine düşer mi?

 57. İyi günler. Ben bu yıl YKS Sözel de ilk 6.000 e girip Gazi özel eğitim yazdım. Büyük ihtimal ile kayıt yaptıracağım. Mezuna kalma imkanım yok. Ama hayalim PDR olduğu için hem okurken hem sınava hazırlanacağm. Sorum ise şu. Özel eğitimi yazıp tercih ve kayıt yaptırıp ilk yıl gitsem okusam aradan sınava girmek için bir yıl geçmiş olup 2020 de gireceğim sınavda puan kırılması olur mu üniversiteden kaydımı sildirip PDR için gireceğim sınav okul puanında ? Aradan bir yıl geçince bölümü bırakıp kayıt sildirsem puan kırılır mı ?

 58. Merhaba hocam ben bu yıl aöf den adalet okumaya başlayıp sene sonunda da adalet okurken tyt yks den de hukuk kazanmaya çalışacağım. Diyelim ki hukuk fakültesini kazandım ama adalet öğrencisi olma durumum puanımı düşürür mü?

 59. ben özel bi üniversitede 2 yıl hazırlık okudum ama kaldım bu sene tekrar sınava girmek istiorm bu durumda puanimda bi kırılma olur mu

 60. Hocam ben bu sene tercih yapıp ön lisans bölümü kazandım. Ama gitmek istemiyorum, seneye tekrar sınava girsem okul puanım kesilir mi?

 61. Merhaba ben bu yıl tytden tercih yaptım ve önlisans programına yerleştirildim, myo ya kaydolmayıp seneye sınava girsem puanım kesilirmi

 62. İyi günler hocam ben disten tıpa merkezi yatay gecis ile geçtim ve bu sene tekrar yksye girsem puanım düşer mi?

 63. İyi günler hocam ben disten tıpa merkezi yatay gecis ile geçtim ve bu sene tekrar yksye girsem puanım düşer mi?

 64. Hocam merhaba kardeşim bu yil sinava girdi ve ben en sona acik ogretim veterinerlik yazdim ve yerlesti cogu yerde puan kirilmaz diyor bazi yerlerde kirilir diyor . Puani kirilir mi acaba 🙁

 65. Hocam 77 bin başarı siralamasiyla yerleştim gitmesem 2019da tekrar girsem siralamam ne kadar düşer diploma notu 93

  • İsmail;
   Tekrar sınava girip daha iyi bir sonuç ile mi yerleşmek istiyorsun? Sıralama konusunda her sene değişiklik olduğundan yorum yapmak doğru değil ama puan kesintisi ile daha iyi bir sonuç almak çoğu zaman ciddi anlamda zordur.

 66. Merhaba hocam ben gecen sene lisansa yerleştim bu sene myp ile aöfe geçiş yaptım ama kayıt yaptırmayıp okuluma devam edicem seneye obp puanım düşermi?

 67. Üniversite sınavında okul puanı çok önemli mi? Puanım kırılmışken eczacılık kazanamaz mıyım?

 68. Merhaba Gazi Eğitim fak son sınıf öğrencisi oluyorum bu yıl.Üni.Tercihi yaptım Hacıbayram veli hukuk a yerleştik lakin 2016da çıkan karar ile aynı derecede2 okula kayıtlı olamıyormuşuz yeni öğrendim.Önceki kaydımı sildirip hukuka öyle kayıt yatırmalıymışım.Peki benim sorum seneye tekrar sınava gitsem puanım kesilir mi?

 69. Hocam ben 2017 Eylül ayında bir lisans proğramına yerleştim ilk yıl hazırlığı yarıda kestim devamsızlıktan kaldım ve sınava bir daha girdim puanım kesildi şimdi bir de 2019 için girmeyi düşünüyorum fakat eğer üniversite kaydımı sildirmezsem gene oraya kayıtlı olursam ve gene bu yıl da hazırlıktan kalırsam 2019 da girdiğim zaman okul puanım kesilir mi ? Yani 2019 için puanımın kesilmemesi için ne yapmalıyım

  • Bu sene sınava girip tercih yapmadıysan puanın kesilmez Cesur ama kazanır ve kayıt yaptırmak istersen kaydını sildirmen gerektiğini unutma

 70. Hocam bn bu sene yksde eşit ağırlıkta barajı geçtim ama sayısalda 180 barajını geçemedim eşit ağırlıktan tercih yapmadım mezuna kaldım seneye okul puanımda düşme olur mu ?

 71. Hocam merhaba ben geçen sene sınava girdim tercih yapmadan mezuna bıraktım bu sene tercih yaptım yerleşemedim seneye okul puanım kesilir mi??

 72. Meslek lisesi adalet mezunuyum. Ek tercihime Istanbul Üniversitesi açıköğretim adalet yazdım. Ama gitmek istemiyorum. Eğer tercihim çıkmış olup okula kayıt yapmazsam okuldan gelen puandan düşme olur mu?

 73. Mrb bn 2017 senesinde sınava girdim Bingöl üniversitesine yerleştim bir yıl okudum 2018 yılında yani bu sene açıkogretimin iki yıllık bir bölümüne yatay geçiş yaptım 2017 deki merkezi yerleştirme puanımla yatay geçiş yaptım açıköğretime 2019 yılındada sınava girmek istiyorum puanım kırılırmı acaba?

 74. 2016 da sınava girdim kazanamadim 2017 de yerleştim 2019 üniversite sınavına girersem diploma puanım düşer mi

 75. Merhaba hocam ben 2017 de yerleştim bir sene okudum bu sene dondurup sınava gireceğim puanım kırılır mı

 76. Bir üniversitede okurken tercih yapmak mümkün mü? Okul puanı düşer mi? Bu sene afyon biyoloji bölümüne yerleştim ama burayı hiç sevmedim. Zaten biyolojiyi de mecburen tercih etmiştim. Şimdi tekrar sınava hazırlanmak istiyorum.

 77. hocam ben 2017 yılında kazandım ve hazırlık vardı ilk sene geçemedim, şu an hazırlığı tekrar okuyacağım ama bu sene sınava hazırlanmayı düşünüyorum 2019 için puanım kesilir mi

 78. hocam ben tyt de yerleşemedim ek tercih te yine yerleşemedim sağlik meslek cikişliyim bu sene oop veya saglik bolumlerini sectigimde gelen ek puanim duşermi ?

 79. Merhaba ben 2017 de üniversiteye başladım şuan(lisans) 2.sınıfta okuyorum bir yandan da (lisans) aöf ile ikinci üniversiteyi değerlendirmeyi düşünüyorum benim sorum şu bu yıl aöf e kayıt olursam tyt yks de puan düşme konusu olabilir mi ? Cevaplarsanız sevinirim.

 80. Hocam 2018desinava girdim ama tercih vermedim bu senede sinava girecem okul puanim eklenirmi yoksa okul puanim dusmusmu cevaplarsaniz çok sevinirim

 81. Merhaba hocam 2018 YKSye girdim bir bölüme yerleştim bu yıl tekrar hazırlanıyorum sınava okulu dondursam obp düşer mi

 82. Hocam ben 2016 2017 mezunuyum o sene gitmedim tekrar hazirlanip 2017 2018 de tekrar girdim ve bi lisans programına yerleştim bu sene girsem obp kesilir mi eger ki kesilirse girmesen 2020 de girsem o zamsn kesilir mi

 83. Hocam geçen sene barajı geçemedim bu sene girdiğim sınavda tercih yaptım yerleşemedim seneye okul puanım kırlır mı ?

 84. 2 sene önce 1.üniversitemi bitirdim.(lisans)…bu sene tyt önlisans programına hazırlanıyorum.eğer ek puan varsa benim bu sene aldığım puana etki eder mi? Cevaplarsanız çok sevinirim iyi günler dilerim:)

 85. Merhaba Hocam.Ben 2018de önlisans bölümü kazandım fakat sadece e devlet üzerinden kayit yaptırdım okula hic gitmedim 2019 da puanım düşer mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 86. Hem hemşirelik 4 yıllık okuyorum hemde açık öğretim ikinci üniversite iki yıllık okuyorum ikisinde dondurup sınava girersem puanım kesilimi okul puanım düşermi lütfen hocam cevap verirmisiniz

  • Kaçıncı yılın Burak? Yerleşmenin üzerinden en az 1 sınav geçtiyse puanın düşmez.

   • Hocam 2018 de yerleştim 2020 de sınava girecem birde iki üni okumam sıkıntı olurmu puanım açısından yerleşmeme engel olurmu çünkü açıktan okudugum üni var hemşirelik okuyorum diş kazanırsam ikiside dondurulmuş durumda olursa yerleşmeme engel olmaz degilmi çooooook teşekkür ederim hocam sagolun varolun

    • Yerleşmene engel olmaz Burak ama kazandıktan sonra AÖF olmayandan kaydını sildirmen gerekiyor. Rica ederim 🙂

 87. Merhaba hocam, ben liseden mezun olduğum ilk senemde bir bölüm kazandım ve iki yıl okuduktan sonra geçen yaz sınava girip başka bir bölüme yerleştim. Bu sene tekrar sınava girmek istiyorum, puanım düşer mi acaba? Düşmemesi için bir sene daha beklemeli miyim? Teşekkür ederim…

 88. Hocam 2013’de puanım 33 ile kayıp yaptım bıraktım 2014’de tekrar girdim yarıya düştü. Şimdi ben önümüzdeki sene giricem yine puanıma 33 mü ekleniyor?

 89. Hocam iyi akşamlar, ben bu yıl ziraat mühendisliği bitirdim yüksek lisans yapmaktayım ayrıca lisans döneminde de merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş yapmıştım, bu yıl da tyt den girip sağlık bölümü okumak istiyorum lisedeki diploma puanım 80 düşer mi düşerse kaç olur?

 90. Hocam merhaba ben üniversite 2.sınıfım 2017 de yerleştim. 2018 de sınava girmedim ama bu yıl sınava gireceğim. Okul puanımın kırılmaması için okulumu dondurmam gerekiyor mu?

  • Hayır, gerekmiyor Türkan. Yeni bir bölüme kaydolurken kaydını sildirmen gerekli sadece.

 91. Merhaba, ben 2017 senesinde Atatürk Üniversitesi açık öğretim Ön Lisans bölümüne yerleştim. Fakat okumadım. 2018 senesin de Çoruh Üniversitesi’nde bir Ön Lisans bölümüne yerleştim. Yine gitmedim. 2019’da tekrar girmek istiyorum. Hiç bir şekilde puanım düşer mi ?

 92. Hocam merhaba, ben 2017 senesinde girdim ve bir üniye yerleştim.2018de tekrar girdim puanım düştü tercih yapmadım 2019 da da girersem düşer mi?

 93. Hocam merhaba
  2017 de sınava girdim ve 4 yıllık bölüm kazandım. 1. Sınıfı okudum 2. Sınıfa kayıt yaptırdım fakat gitmedim şuan devamsızlıktan kaldım.2018 deki sınava girmedim. 2019 sınavına hazırlanıyorum okul puanım kesilir mi? Şuan hala örgün eğitimde okuyor gözüküyorum.

 94. Hocam bn 2017 yilinda tercih yaptim geldi ama gitmedim önlisansa
  2018 de sinava girmedim bu sene giricem puanim kesilirmi

 95. Merhaba hocam
  1999 yılında ticaret lisesinden mezun oldum
  2007 yılında bir onlisan programına sınavı kazanarak girdim ve 2009 da mezun oldum
  2010 yılında AÖF de lisans kaydı olup 2015 de mezun oldum
  2019 da tekrar sınava girip hukuk okumak istiyorum
  OBP bana ne şekilde uygulanır?
  Lise deki diploma notum etki edecek mi ?
  İlginiz için teşekkür ederim

 96. Merhaba. Ben 2010 yılında 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun oldum, bu sene yeniden sınava girmek istiyorum. Okul puanımda bir düşüş olur mu ?

 97. Ben geçen sene liseden mezun oldum ve ilk defa YKS’ye girdim, tercih yaptım fakat yerleşemedim.Yani OBP’yi 2019’da tekrar kullanacağım kesinti olmayacak fakat bir sorum var.Ben 2019 YKS’ye girmeden önce soyadımı değiştireceğim ve YKS’ye girdiğimde kullandığım ile liseden mezun olduğumda sahip olduğum soyadı farklı olacak.Bu durumda soyadı farklılığından dolayı puan kesintisine uğrar mıyım ?

 98. Hocam merhaba ben 2018 de önlisans kazandım okuyorum 1.sınıfımın sonunda 2019 tyt sınavına girmek istiyorum okul puanım düşer mi bu sene girdim düştü seneye bir daha girdim düştüğü için yine düşük mü devam eder

 99. Ben 2017’de mezun olup yerleştim ama gitmedim, 2018’de tekrar yerleştim ve okuyorum şu an. 2019’da OBP’min durumu ne olur?

 100. Merhaba hocam ben geçen yıl tarih bölümüne yerleştim gitmedim. Puanım kesinti yaptı 2.yil sosyal bilgiler öğretmenliği kazandım şuan okuyorum. Tekrardan yks ye gireceğim kendimi denemek için 3.yilimda tekrar puanım kesilir mi?

 101. Merhaba 2017’de üniyi kazandım 1 yıl hazırlıktan sonra 2018’de başka bir üniversitenin türkçe bölümüne merkezi geçişle geçiş yaptım.2019da yks de obp puanımda düşüş olur mu?

 102. Merhabalar ben 2017 mezunuyum. 2017 de tercih yapmadım. Ve 2018 de bir önlisans proğramına yerleştim. 2019 yks de obp puanım da bir kesinti olur mu?

 103. Merhaba hocam. Ben 2017 lise mezunuyum 2017 de sınava girdim ve tercih yapmadım. 2018 de bir önlisans bölümüne yerleştim 2019 yks ye girsem puanım kesilir mi?

 104. Merhabalar 2017 de liseden mezun oldum, ösym sınavına girdim ve üniversiteye yerleştim. 2018 yılının ocak ayında daha 1.sınıf bitmeden üniversiteden kaydımı sildirdim. 2018 yks sınavına girdim ve okul puanım düşmüştü tercih yapıp yerleşemedim.2019 yılında yks sınavına girdiğim zaman okul puanım düşer mi?

   • Hocam ben bu yıl yerleştim seneye okula kayıt yaptırıp sınava tekrar girmek istiyorum eğer obpm kesilecek biliyorum da bir sonraki sene de girersem önceki yıl tercih yapıp da yerleşemezsem obp kesilir mi

 105. Merhaba hocam. 2014 yılında üniversiteye yerleşip kaydımı dondurdum bir daha da sınava girmedim. dün sabah üniversitemle görüşüp kaydı tamamen silmek için işlemleri başlattım ve kayaıt olurken 8-Yükseköğretimden kaydım silindi seçeneğini seçtim. Puanımda bir kesilme olur mu?

 106. 2015 önlisans kazandım 2017 kayıt dondurdum tekrar sınava girmiştim puanda kesilme olmadı2017 tekrar önlisansa yerleştim 2019 yks ye gireçeğim okul puanında kesilme olur mu?

 107. Merhaba hocam ben 2006 Anadolu ticaret meslek lisesi 2008 SDÜ ithalat ihracat 2011gumushane üniversitesi Sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunuyum 2011de Anadolu üniv iktisata kayıt yaptırdım fakat ilk yıldan bıraktım kendimce öylece duruyor hala.bu yıl yks ayt ve dil sınavlarına gireceğim size sorum 2006yilinda okulun bana ilk verdiği 42 puanı şuanda alirmiyim yoksa yarisinimi alırım epey araştırdım fakat aradan uzun yıllar geçti ve ben en son üniversite sınavına 2008de girdim sonrasındaki kpssler hariç bu konuda bir bilgiye ulaşamadım maalesef 😔 hep sonraki yıl ve iki yıl sonrası bilgileri var şuan 11yil olacak son girdiğim sınavdan sonra 😊bu konuda beni aydinlatabilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılar

 108. Hocam ben 2017 yılında bi ön lisans programına yerleştirildim kayıt yaptırdım ve 2018 de tekrar sınava girdim tercih yapmadım bu sene üniversiteye hiç gitmedim ve kayıtta yaptırmadım ve sınava başvurdum BİR YÜKSEK ÖĞRETİME KAYITLIYIM DİYE bu durumda okul puanım kırılırmı kırılmazmı içime kurt düştü 🙁

 109. Merhaba.
  2016 yılında ilk kez üniversite sınavına girdiğimde bir bölüm kazanamadım.
  2017de yani ikinci girişimde ise tam burslu olarak İngiliz dili ve edebiyatı kazandım ama özel sebeplerden ötürü gidemedim. 🙁
  2018de ucuncu girişimde puanım kesildi. Acikogretim Dış ticaret bölümüne kayıt yaptırdım ama bu bölümü sevmedigim için yakında kayıt sildirecegim ve 2020de tekrar sınava girecegim.
  Çünkü bu sene işte çalıştığım için başvuruları kaçırdım.
  2020 de sınava girince puanim kesilir mi?
  Karışık olduğu için üzgünüm.

 110. Merhaba. Ben 2014 yılında sınava girip önlisans programına yerleştim fakat mezun olmadım.Bu yıl tekrar sınava gireceğim puanım kesilir mi ?

 111. Merhaba. Ben 2016 da bir lisans bölümüne yerleştim ve orda hazırlık okudum. 1 sene sonra merkezi yatay geçişle başka bir üniversitede başka bir bölüme geçtim. Bu sene tekrar sınava giricem puanımda bir kesilme olur mu?

 112. Merhaba hocam. Ben 2016 da bir bölüme yerleştim ve ilk senemi okudum ilk senenin sonunda merkezi yatay geçiş yaptım. Bu sene tekrar sınava giricem puanım kesilir mi acaba ?

 113. Merhaba
  Ben 2017 de üniversiteye kayıt oldum 1 yıl hazırlık okudum 2018 yks ye girmedim şimdi 2019 yks ye gircem
  Ve eğitim bileğilerimi sınava başvurmadan önce de sonra da güncelleme yapmıştım ve üniversitedeki not ortalamam ve aynı zamandaki lisedeki orta öğretim başarı puanım gözüküyor bu durum puan kesilmesine yol açmaz dimi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 114. Sınava başvurduğum kağıtta eğitim bilgilerinde lisedeki obp puanım yazıyor bu arada söylemeyi unutmuşum

 115. Merhaba biliyorum konuyla ilgisi yok ama benim için çok önemli ne olur cevaplamanızı rica ediyorum. Sınava şeffaf diş teli ile gitsem sorun olur mu sınava almamazlık yapmazlar dimi şimdiden teşekkürler

 116. hocam ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim ancak başarılı olamadım. tekrardan sınava girmeden aynı puanımla türkçe bölüme tercih yapacağım. puanım düşer mi?

 117. hocam 2018 aof cocuk gelişimini tercih ettim kazandım ama kayıt yapmadım 2019 da puanımda kesinti olur mu acaba tşekkür ederim

 118. Merhaba, ben 2016 yılında önlisans kayıt yaptırdım 2018de DGS ile lisans kazandım kayıt yaptırdım fakat gitmedim 2019 TYT’yi etkiler mi bu durum puanım düşer mi

 119. hocam ben 2018 yılında paramedik kazandım.kayıt yaptırdım bir yıl okudum. şu an ösym de okuyor gözüküyorum .bu yıl tekrar girdim, puanım kesilir mi?

 120. Merhabalar hocam geçen sene kazandım yerleştim ama gitmedim puanın hepsimi düşer yoksa belli bi düşmesi olur

 121. Hocam bu sene tytden tercih yaparsam. Seneye birdaha girsem benim okul puanım tytden mi yoksa genel bazli mı kırılır

 122. Hocam ben 2016 da sınava girdim ve önlisans bölümü kazandım gittim ve geçen sene bitirdim bölümünü. Bu sene sınava girdim tekrar ve tekrar okumak istiyorum puanım nasıl değerlendirilecek lütfen bilgi verir misiniz

 123. Merhaba hocam 2017’de ilahiyat lisans bölümüne yerleştim 2018 tekrardan sınavlara girdim ve iki yıllık sağlık bölümü kazandım ve kayıt yaptırdım ama gitmedim ilahiyatta devam ettim bu sene tekrardan sınava girdim 2018’de okul puanım düşmüştü acaba bu sene okul puanım varmıdır, çok araştırdım her hangi bir cevap bulamadım inşallah siz bilirsiniz:)

 124. Merhaba ben halkla ilişkiler kazanmıştım ama geçen yıl kaydımı sildim bölümü sevemedişim bu yıl tekrar sınava girdim puanım düşer mi

 125. Hocam ben 2011-2012 de açık öğretim turk dili ve edebiyata yerleştim kayıt yaptım ancak bir dönem tek gittim şimdi pasif durumdayım başka sınava da girmedim bu sene tekrar girdim puanım düşer mi ayrıca kaydımı sildirmemin bir faydası olur mu

   • Ben 2017 de lisans bölümüne yerleştim kayıt yaptırdım ama gitmedim sonraki yıl tekrar sınava girdim tekrar aynı yer tuttu sistemde 2. Sınıf olarak gozukuyorum bu sene tekrar sınava girdim obp kesilir mi

 126. Hocam merhaba ben unv.gastronomi bolumu kazandim ancak istedim okul deildi.gidemedim 1 sene sonra tekrar girip kayidim donukken ayni bolumu baska unv tercih etme sansim varmidir.

 127. Merhaba teşekkürler öncelikle, 2014 yılında lisans programına başladım ve bu yaz dönemi mezun oldum. Seneye tekrar sınava girip üniversitede okuma isteğim var, tekrar sınava girdiğimde okul puanım eklenir mi ?

 128. Hocam ben 2017 yılında fen bilgisi öğretmenliğine yerleştim. Şuan 3.sınıfa geçecektim Şimdi ise merkezi yerleştirme puanımı kullanarak gıda mühiğine geçeceğim. Peki ben gıda mühendisliğine geçtiğimde,sınava tekrar girsem okuldan gelen puanım yarıya kesilir mi? Sonuçta yine 1.sınıf olacağım. Bu soru kafamı kurcalıyor. Cevaplarsanız sevinirim.

 129. Hocam 2018 tyt puanı 180 aldım tercih yapmadım 2019 da tyt barajı geçemedim tercih yapabiliyormuyum (okul puanı75 toplam puanım 227 idi yüksek olanı baz alınacak diye yönlendirildim )

 130. Merhaba ben 2018 yılında ilahiyat (lisans)
  kazandım Hazırlık bitirdim 2019 da sınava tekrar girdim tercih yapmadım okul puanım
  Düştü mü yoksa tercih yapınca mi düşüyor

 131. Bu yıl yks sınavına girdim tercihimi açıköğretim sozelden yapacağım ama seneye tekrar yks girmek istiyorum açıköğretimden bir bölüm okursam ve seneyede sınava girersem puanım düşer mi kırılır mı

 132. Hocam mrb ben 2018 de sinava girdim ve bir yere yerlestim kayit yaptim ama gitmedim bu sene de girdim okul puani düştü peki seneye 2020 de girince obp puanim nasil olacak

 133. Hocam ben mimarlığa yerleştim bazı nedenlerden Üniversiteyi dondurdum bu yıl sınava girdim puanım kesildi tekrar sınava girersem puanım üniversiteye kayıtlı olduğum için düşermiş lütfen cevap verin hocam benim için çok önemli

  • Üniversiteye kayıtlı olduğun için değil geçen sene yerleştiğin için puanın kesilir Emir. Bu sene tercih yapmazsan seneye puanın normal gelir.

 134. Ben 2018 de örgün bölüm kazandım, bu yıl kırıp obp ile sınava girip Açıköğretim yönetim bilişim sistemleri kazandım daha kayıt yaptırmadım. Kayıt yaparsam obp kırılır yaptırmazsam kırılmaz doğru mu hocam

 135. Merhabalar ben 2015 yılında sınava girdim tercih yapmadım 2016 yılında sınava girdim tercih yaptım mezun oldum bu sene sınava girdim 2019 yks sınavına tercih yapmadım 2020 yks sınavına gireceğim puanım düşer mi ?

 136. Hocam merhaba ben 2018 de 4 yıllık lisans bölümüne yerleşip gittim ama kaydımı sildirip geri döndüm bu sene de girdim puanım kesildi tercih verdim ama yerleşmedim puanım 2020 de kesilir mi ?

 137. Hocambenim diploma notum2.77 ben bu yıl sınavsız geçiş ile ilahiyata yerleştim am bazı dusumlardan dolayı gidemeyeceğim 2021 yılında tekrar tercih yapınca diploma notum aynimi oluyor yoksa düşüş oluyormu

 138. Hocam merhabalar. Ben 2018 yılında üniversite sınavına girdim, yerleştim. Bu sene üniversite sınavına girmedim. Seneye üniversite sınavına girdiğimde puanın düşer mi , okul puanım eklenir mi? Şimdiden teşekkürler.

 139. Hocam merhaba ben bu sene tercih yaptim fakat lise diplomamı alamadım puanımın düşmemesi icin ösym ye nasıl başvurabilirim puanımın düşmemesi için

 140. Hocam ben 2018 yksye girdim bir lisans bölümüne yerleştim ve bir yıl hazırlık okudum 2019da yksye girdim obp puanım yarıya düştü tercih yapmadım 2020 de yksye giricem ama üniversiteden kaydımı yenileyip devamsızlıktan kalıcam 2020 de obp puanım yarıya düşer mi

 141. Hocam merhaba ben sınava Girdim bir önlisans bölümüne yerleştim tekrar sınava girmek istiyorum üniversite kaydımı sildirirsem obp yine de yarıya düşer mi

 142. Merhaba hocam 2014 açık öğretim öğrencisiyim 🙂 busene sınava hazırlanıyorum. Okulda kaydım bulunurken ikici üni.seçimini yaptığım için puanımda kesilme olurmu kaydımı sildirmem mi gerekiyor.şimdiden tşkler.

 143. Merhaba hocam ben 2017 yılında liseden mezun oldum ve 2 yıllık bir bölüme yerleştim bir süre okuduktan sonra okulu bıraktım kaydımı sildirdim 2018 de tekrar girdim okul puanım 82.24 tü yarıya düşmüştü bir bölüme yerleşemedim bu yıl sınava girmedim 2020 de sınava girsem okul puanım 82.24 haliyle mi gelir yarıya düşmüş haliyle mi

 144. Merhaba, ben 2008 de öss ye girdim aöf işletme yazdım geldi kayıt yapmadım. 2009 da girip aöf önlisans işletme yazdım geldi kayıt yaptım bitirdim. 2020 de tyt ve ayt ye girmeye hazırlanıyorum okul puanımda bir değişiklik olur mu?

 145. merhabalar hocam, 2018 hazıran ayında liseden mezun oldum ve sınava girdim ardından bi’ önlisans bölümüne yerleşip kaydımı yaptırdım. 2019 haziran ayında tekrardan yks ye girdim, tercih yaptım ancak yerleşemedim. ekim 2019 itibariyle de önlisans programından kaydımı sildirdim. 2020de tekrar sınava girersem puan alır mıyım, almaz mıyım onun hakkında bile bilgim yok. yazınızı okudum ancak benimkine benzer bi’ örnek göremedim. yardımcı olursanız sevinirim… teşekkürle

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar