Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

Üniversite Tercihlerinde Puan Kesilmesi Hangi Durumlarda Olur?

ÖSYM’nin bir nevi tercih yaparken temkinli olun deme şekli olan puan kesilme durumu, öğrencilerin akıllarında soru işaretleri oluşturmakta. Sınava girip tercih yapanlar, puanının ne şartlar altında kesileceğini merak ediyorlar. Puan kesilmesi ve kesilmemesi durumu net olarak tercih sonuçlarına bağlı olarak ortaya çıkmakta.

Öncelikli olarak belirtilmesi gereken şudur: Tercih yapmadığınız durumlar için puanlarınızda herhangi bir kesilme olmayacaktır.

ÖSYM, Sınava İkinci Kez Girenlerin Puanını Düşük Hesaplar mı?

Hayır. Sınava ikinci kez girmek önemli değildir. İstediğiniz kadar girme şansına sahipsiniz. Öysm’ nin sınava girme sayınızla değil tercih edip yerleşme durumunuzla ilgilendiğini bilmelisiniz. Eğer herhangi bir tercihte bulunur ve üniversitelerden birine kurum tarafından yerleştirilir de gitmezseniz, puanınız kırılır. Ancak bir önceki yıl girip bu yıl, tekrar sınavda olmanız herhangi bir düşürülmeye neden olmaz.

Ygs Sonrası Lys’ye Girilmediğinde Puanlar Düşer mi?

Hayır. Lys, bölümleriniz üzerinden yapılan alan sınavıdır. Tercih etmek istediğiniz üniversite bölümü Ygs puanı ile alım yapıyorsa Lys’ye girmenize gerek kalmaz. Ve tabi sınava girmediğiniz için ÖSYM de puanınızı kırmaz.

Puan Düşüren Durumlar

 • Sınava girdiniz hemen arkasından sonuçlarınız açıklandı. Açıklanan sonucunuza göre tercih yaptınız; ancak terciniz gelmesine rağmen herhangi bir üniversiteye gitmediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınava girdiniz, sonuçlar açıklandı, tercih yaptınız ve kazandınız. Kazanıp üniversiteye gittiniz ancak bir sonraki yıl sınava bir kez daha girmek istediniz. Bu durumda puanınız düşecektir.
 • Sınav sonuçlarınız açıklandı ve hemen arkasından ön lisans tercihlerinde bulundunuz. Sınavsız geçiş hakkınız yoksa ön lisansa gitmeme durumunuzda bir sonraki yıl puanınız düşecektir.
 • Yetenek sınavı ile yerleşmeye hak kazandınız. Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da yerleşmeme durumunda puanınız düşer.

Puan kesilmesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli husus kesintinin geçerliliğinin bir yıl olduğudur.

Sınava girdiğiniz yıl, bir önceki durumunuz oldukça önemli. Çünkü sınav puanınızı düşürecek sebeplerden birine neden olduysanız bir yıl süreyle puan kesintisine uğrarsınız. Okul puanınızın düşürülmesi durumu, daha çok tercih edilen üniversitelere gitmemek üzerine gerçekleştirilir.  Bununla beraber kesintinin yapılma şekli de diploma notunuzdan yarı yarıya düşüş şeklindedir. Düşen puanlar, sadece bir yıl geçerliliğini korur. Bir sonraki sene aldığınız puanlar üzerinde herhangi bir kesinti söz konusu olmaz.

Okul puanlarında kesinti olmaması durumu, yalnızca sınavsız geçiş haklarında mümkündür. Bu hakkı meslek lisesi, sağlık meslek lisesi öğrencileri çok iyi kullanmalılar.

Puan Düşürmeyen Durumlar

 • Puan düşürmeyen durumların başında, sınava girip kazanamamanız gelmektedir. Sınav sonrası tercihte bulunup da herhangi bir yere yerleşemezseniz puan kesintisine maruz kalmazsınız.
 • Sınava girdiniz ön lisans ya da açık öğretim fakültelerinden birine yerleşmeye hak kazandınız. Bu durumda puanınızda herhangi bir kesinti olmaz.
 • Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih yaptınız, açık öğretim fakültesini kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda puanınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.
 • Meslek lisesi öğrencilerinden biriyseniz, sınavsız geçiş hakkınıza dayanarak tercih yapıp, ön lisansa yerleşmeye hak kazandınız. Ancak gitmediniz. Bu durumda da puanınız düşmez.
 • ÖSYM’ye bilgi vermeniz koşuluyla henüz liseden diploma alamadıysanız puanınızdan kesinti yapılamaz.
Puan Kesintisinin Önemi

Sınava hazırlanma sürecinde yapılan bir net bile oldukça önem taşımaktadır. Bu bir netin getirdiği puanı kaybetmeyi göze alamazken yapılan yanlış bir tercih sizin üniversiteye bir yıl gecikmeli girmenize neden olabilir. Bu sebeple tercih yapmadan önce çok detaylı araştırma yapıp ona göre karar vermenizde yarar var. Nitekim bu süreçte, özellikle rehberlik öğretmenleri ve veliler, öğrencinin sağlıklı karar almasına yardımcı olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

17 yorum

 1. Ben 2015 imamhatip mezunuyum 2015 yılında tercih yapmadım 2016 yılında tercih yaptım açıköğretim ilahiyat yazdım 2017 yılında tekrar sınava girdim tüm puanlarım yarıya düştü 2018 yılında sınava tekrar sınava girersem puanşarım düşer mi ve açıköğretim 2. Sınıfa kayıt olsam 2018 yılında ğuanım düşer mi

 2. Merhaba ben 2015 yılında bi yükseköğretim kurumuna yerleştim zorunlu hazırlık sınıfında 2 yıl kalınca bu yıl okulum iptal oldu ayrıca 2016 da sınava girip aöf e kayıt yaptırdım bu yıl yeniden sınava hazırlanıyorum AÖF e kayıtlı olmam yada diğer okulla ilişiğimin kesilmesi sınav sonucunda okul puanının kırılmasına sorun teşkil eder mi?

  • Hayır Büşra. Yerleşmenin üzerinden 1 sene geçtiği için sorun olmaz.
   Eğer hemen sonraki sene olsaydı bölümün kontenjanlı bir bölüm olup olmamasına göre sorunun cevabı değişirdi.

 3. ben önlisans programına yerleştim kayıt yaptırdım ve üniversiteyle birlikte tekrar hazırlanıyorum obp puanım kesilir mi ?

 4. Merhaba 2017 yılında sınava girdim ama yerleşmesi. Ailem Anadolu üniversitesine tarih bölümüne kayıt yaptırdı ama tercihlerim de yoktu yani.gitmedim.. Bu sene sınavda okul puanım düşer mi

 5. Merhabalar ben 2016 lise mezunuyum ve 2016 da lisans programına yerleştirildim geçen yıl ygs ye girdim ama tercih yapmadım ve bu yıl da girmek istiyorum okulumu dondurdum acaba obp puanım kesilir mı? Teşekkürler.

 6. Merhaba hocam. hocam hazirlik sinifinda okuyup
  Tekrar sinava girsem obp puanim duser mi? Lutfren cevap verin

 7. Merhaba ben üniversite 2.sınıftayım ve bu yıl tyt ye gircem okul puaninda bi kesinti oluyor mu?

 8. Merhaba ben 2016 da üniversiteye yerleştim ve şuan da okuyorum bu yıl tekrar sınava gireceğim acaba puanım düşer mı?(okulla ilişiğimi küsmedim)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sporsorlu Bağlantılar