izmir escort
Soru Çözerken Kronometre Kullanımı - Sinavhanem

Soru Çözerken Kronometre Kullanımı

Soru Çözerken Kronometre Kullanımı

Soru çözerken kronometre kullanımı özellikle “sınavda zamanı yetiştiremiyorum.” diyen öğrencilerin uygulaması gereken bir taktiktir.

Soru çözerken süre tutma, sınav için belirlenen stratejilerin başında gelmektedir. Özellikle soruları yavaş çözen ve soru çözerken rahat olan kişiler tarafından düşünülmesi gereken konular arasında gelmektedir. Peki soru çözerken kronometre kullanılmalı mıdır? Soru çözerken kronometre kullanmak hızı arttırır mı?

Soru Çözerken Kronometre Kullanılmalı Mıdır?

Test çözerken kronometre kullanmak son derece önemlidir. Bunun en büyük sebebi sınava hazırlanan kişinin kendini çabuk adapte ederek sınava daha fazla hazır hissetmesidir. Kronometre ile çözülen sorular çözen kişiye sınav hissiyatı verdiği için daha ciddi soru çözümüne yardımcı olur.

Soru çözümüne odaklanmak özellikle de sevilmeyen derslerde oldukça zordur. Bu nedenle dikkat kolayca dağılır ve uzun süreler boyunca çok az soru çözmeye sebep olur. Özellikle bu derslerde çözülen sorularda kronometre kullanılırsa odaklanmaya ve işin ciddiyetini anlamaya yardımcı olur.

Soru Çözerken Kronometre Kullanmak Hızı Arttırır Mı?

Soru çözme hızını arttırmak için kronometre kullanmak oldukça mantıklı bir stratejidir. Soru çözümünde özellikle çabuk sıkılan kişiler kendileri için zaman belirleyip ona göre soru çözümüne başlarsa daha çok hızlandığını ve zamanından önce bitirmek istediğini fark edecektir.

Zamanla yarışma durumlarında kişi kendine küçük ödüller verirse soru çözümü konusunda kendini daha fazla teşvik etmiş olur. Aynı zamanda bu durum uzun saatler dersin başında oturup az soru çözümünü de engellemektedir. Ayrıca kronometre ile soru çözen kişi hangi konulara hızlı hangilerinde yavaş olduğunu bilirse gerçek sınavlarda ona göre soru ayrımı yapar.

Soru Çözerken Kronometre Kullanmak Stresi Arttırır Mı?

Kronometre ile soru çözmek bazı öğrencilerde stresi arttırabilmektedir. Ancak bu durum alışılması gereken bir durum olduğundan dolayı stresi kontrol etmek gerekmektedir. Soru çözerken özellikle ilk süre tutulmaya başlandığı zamanlar yetiştirememe durumları olduğundan dolayı öğrencilerde strese girmek çok normaldir.

İlk zamanlarda strese girmek sınava girildiğinde oluşabilecek stresten daha iyidir. Aynı zamanda her soru çözümünde kronometre kullanmak stresi gün geçtikçe daha da azaltacak ve soru çözüm hızı arttıkça da sınava kadar rahatlama sağlayacaktır. Bu nedenle soru çözerken kronometre kullanmaktan korkmamak gereklidir.

Soru Çözerken Kronometre Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Sınavlarda sürem yetmiyor.” diyen kişiler soru çözümlerinde kronometre tutarken bazı konulara dikkat etmelidir. Bunlardan ilki bir anda çok kısıtlayıcı zaman vermektedir. İlk başlarda kişi kendinden bir sınav performansı beklerse strese girebilir.

Soru çözerken kronometre tutmaya başlamadan önce örneğin 10 soru ne kadar sürede yapılıyor diye bakılmalı ve daha sonra kronometre tutularak bu süre yavaş yavaş azaltılmalıdır. Bu şekilde çözülen sorular sınava kadar zamanı yönetme konusunda gerekli bilincin oturmasını sağlar.

Sürekli kronometreye bakılarak soru çözülmemelidir. Bu durum zaman kaybına ve fazla strese sebep olur. Bu şekilde soru çözen öğrenciler sorulara değil zamana odaklanmış olur ve son derece yanlış bir harekettir.

1 Soru Çözümü Kaç Dakikada Olmalıdır?

“1 soru çözümü kaç dakika olmalıdır?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Bunun sebebi bazı sorular çok uzun ve uğraştırıcı olmasına rağmen bazılarının ise saniyeler sürmesidir. Bu nedenle soru bazında değil de bütün olarak incelemek en doğru yoldur.

Her soru için yaklaşık olarak 1 dakika vermek sınava hazırlık için son derece önemlidir. Eğer kişi hangi konudaki soruları ne kadar hızda bitirdiğine hâkim olursa ona göre de süre belirleyebilir. Bu durum sınavlarda bir adım önde olmayı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM