izmir escort
Sınavda Bildiğim Soruları Yanlış Yapıyorum. Ne Yapmalıyım? - Sinavhanem

Sınavda Bildiğim Soruları Yanlış Yapıyorum. Ne Yapmalıyım?

Sınavda Bildiğim Soruları Yanlış Yapıyorum. Ne Yapmalıyım?

Sınavda bildiğim soruları yanlış yapıyorum. Ne yapmalıyım, nasıl hazırlanmalıyım soruları öğrenciler tarafından sık sorulur. Öğrencilik hayatında geleceğin belirlenmesini sağlayan yegâne süreçler sınavlardan geçer.

Gerek okul sınavları gerekse lise, üniversite gibi daha kapsamlı sınavlar büyük önem taşır. Hayatınız için hassasiyet göstermeniz gereken bu konuda size düşense gerektiği gibi hazırlanmak, sınav günü geldiğinde hazır olmaktır.

Süreç boyunca iyi şekilde hazırlandığını düşünen birçok kişi, sınav anında kendinden beklemediği hatalar yapar. Bu hatalardan biri de bilinen soruları yanlış yapmaktır. Sınav sona erdikten sonra cevabı hatırlama, yanlış olduğunu sonradan fark etme gibi durumlar sık karşılaşılan durumlardır.

Bilinen Soruları Yanlış Yapmamak için Ne Yapmalı?

Bildiğim soruyu yanlış yaptım diyenlerden biriyseniz bir şeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz. Ne kadar güzel hazırlanırsanız hazırlanın eksik kaldığınız noktalar var demektir. Önemli birkaç noktaya dikkat ettiğinizde daha olumlu sonuç alabilirsiniz.

  • Bildiğiniz soruyu yanlış yapmamak için öncelikle soruyu dikkatli okumalısınız. Soruyu okuma tarzınız bu noktada büyük önem taşır. Önce soruyu sonra varsa paragrafı arkasından bir daha sorunun önemli noktasını okumalısınız.
  • Sınavda hata yapmamak için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de soruların son vurgularıdır. Birçok kişi cevabı bildiği halde son vurguya dikkat etmediği için hata yapar. Yanlıştır, doğrudur, hangisi değildir gibi vurgulara dikkat edilmelidir.
  • Bilinen soruyu yanlış yapmamak için kendinize güvenmeniz gerekir. Kendinize ve daha önce öğrendiğiniz bilgilerin doğru kaydedildiğine inanırsanız soruyu doğru yapabilirsiniz.

Bilgi Eksiklerinin Giderilmesi Bilinen Soruyu Yanlış Yapmayı Engeller mi?

Sınavda yanlış yapmak herkesin yaşadığı bir durumdur ancak cevabını bildiğiniz halde soruyu yanlış yapmanız üzücü olur. Ben bu soruyu biliyordum ifadesini kullanmamak için bazı şeylerden emin olmanız gerekir.

Yeterince iyi bilseydiniz sorunun cevabından emin olabilirdiniz. Sizi yanlışa iten şey tereddüdünüzdür. Tereddüt etmenize neden olan noktaysa yeterince bilmemeniz.

Bir konuyu çalışırken bazı noktalarını es geçip bazılarına net şekilde çalışmazsanız bilgi eksikleriniz olabilir. Bilgi eksikliği olduğunda cevapları güvenli şekilde işaretleyemezsiniz. Bu da sizi hatalı şıkka yönlendirir. Bildiğiniz halde hata yapmak istemiyorsanız önce bilgi eksiklerinizi gidermelisiniz. Tüm konuları doğru ve eksiksiz şekilde çalışmalısınız.

Yeterince Soru Çözmek Sınavda Hata Yapmayı Engeller mi?

Soruları yanlış okuyorum, bildiklerimi yanlış işaretliyorum diyen kişiler soru çözmeye pek de aşina olmayan kişilerdir. Çalışma programınızda günlük 250’den daha az soru varsa bu yeterli bir çalışma değildir.

Her gün en az 250 soru çözen birinin test çözme konusunda hata yapma oranı düşer. Hem soru tarzına hâkim olur hem de nelere dikkat etmesi gerektiğini bilir.

Çalışırken günde yalnızca 50 soru çözüp bırakıyorsanız çalıştığınız dersin pratik çözümlerine ulaşamazsınız.

Tek başına konu çalışmak hiçbir zaman yeterli olmaz. Sorulara doğru cevap vermek için evde de buna hazır olmanız gerekir. Evde test çözerken ne kadar cömert olursanız sınavda yararını o kadar çok görürsünüz.

Kaygı Düzeyini Azaltmak Soruları Doğru Çözmeyi Sağlar mı?

Sınavda dikkatsizlik nasıl önlenir sorusuna verilecek en makul cevap sakinleşmek olacaktır. Sakinleşme konusunda ne kadar başarılıysanız cevapları o kadar kolay bulursunuz.

Panik, sınav anında her türlü hatayı yaptırır. Yanlış okuma, bilinenin aksine yanlışı cevaplama, kaydırma gibi hataların her biri stres ve kaygıya dayalıdır. Kişi kaygı dolu girdiği sınavda panik yapmaya başlar. Bu da doğru bildiği şeyleri dahi yanlış anlamasına neden olur.

Sınav süresince kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik sakin olmaktır. Sakin girilen sınavlarda alınan sonuçların çok daha tatmin edici olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ne kadar soğukkanlı olursanız o kadar berrak düşünür, doğru şıkkı bulursunuz.

Soruları Hafife Almak Sınavda Hata Yaptırır mı?

Deneme başarısı nasıl arttırılır sorusunu soranlar, sınava hazırlanırken dikkatli olmak durumundadır. Denemelerde de sınavlarda da yapılacak en büyük hata soruları hafife almaktır.

Ciddi şekilde okuyup ne anlatmak istediğinden emin olmanız gerekir. Aksi halde dikkatsizlik baş gösterir ve yapabileceğiniz soruları da yapamazsınız.

Birçok öğrencinin düştüğü hataların başında dersleri, soruları hafife almak yatar. Türkçeyi nasılsa yaparım, matematik zaten çok kolay, bu konu en iyi bildiğim konu gibi yanlış düşünceler sorulardaki tuzakları fark etmeyi engeller.

Soruların size hazırladığı tuzakları fark edebilmeniz için tüm dikkatinizi vermiş olmanız gerekir. Bu sayede sorularda gizli olan ipuçlarını toplayabilirsiniz.

Hata Yapmamak İçin Deneme Çözmek İşe Yarar mı?

Denemelerde taktik geliştiren öğrencilerin sınavlarda başarılı olması zor değildir. Deneme psikolojisi, test çözme psikolojisinden çok farklıdır.

Öğrenci evde rahat rahat test çözerken denemeleri biraz daha disipline olmuş şekilde çözmelidir. Ne kadar disiplinli şekilde deneme çözerseniz alacağınız sonuç da o kadar etkili olur.

Bildiğiniz soruları hızlı ve doğru şekilde cevaplandırmanız için deneme çözmelisiniz. Denemeler hem hız kazandırma hem de birçok soru türünü bir arada görebilme açısından yarar sağlayan yöntemlerdir.

Öğrenciler acele ederken hata yapmamaları gerektiğini deneme ile öğrenirler. Her gün en az 1 deneme çözmek birçok açıdan doğru sayısını arttırmayı sağlar.

Sınav Sonucunu Düşünmek, Sınav Anında Olumsuz Etki Yaratır mı?

Çocuğum deneme sınavlarında başarısız diyen ebeveynler bu durumun nedenini araştırırken dikkatli olmak durumundalar. Çocuğun neden başarısız olduğunu anlamak için kısa süre izlemeliler. Yalnızca ebeveynler değil öğrencilerin kendileri de durumlarını analiz etmek zorundalar. Sınav anında ne düşündüklerini ölçüp tartmalılar.

Yapılan araştırmaların çoğunda öğrencilerin pek çoğunun sınav esnasında korku yaşadığı tespit edilmiştir. Yaşanan bu korkunun temel nedeni ise sınavın sonucudur. Sınav anında böyle bir korkuyla karşı karşıya kalan çocuk, bildiği sorulara gereken dikkati veremediği için sınavda başarısız olur.

Sınav sonucunu etkileyen faktörlerden en zoru bu şekilde korkmaktır.

Kitap Okumamak Soruları Yanlış Cevaplamaya Neden Olur

Zor soruları yapıp kolay soruları yapamamak her öğrencinin deneyimlediği durumlardandır.

Denemeye giren ve sonuçlarını alan öğrencilerden neredeyse hepsi kolay soruları kaçırmışım, ben bu soruyu nasıl yapamadım gibi tepkiler gösterirler. Bu durumun nedenlerinden bir tanesi de yeterince okumamaktır.

Olması gerektiği kadar okumayan öğrenci, sınavda istediği sonucu alamaz. Aksine dikkat kaybı, odaklanamama, ufak tüyoları kaçırma gibi sorunlar yaşar.

Yeterince kitap okursanız sınavlarda hız kazanırsınız, soruları aklınızda tutma süreniz uzar. Özellikle paragraf sorularında sona gelince başını unutmazsınız. Zamandan tasarruf sağlarken diğer yandan hata payınızı en aza indirdiğinizi de görebilirsiniz.

Sınavda Altını Çizerek Okumak Hata Yaptırır mı?

Sınavda soruların altını çizerek soruları okuyan pek çok öğrenci bulunur. Bu yöntem kişiye göre değişmekle beraber konsantre olmayı kolaylaştırabilir. Ancak altı çizili soru sonlarını bir de siz çizerseniz sorunun önemli noktasını kaçırabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda vardır.

Sınavda Kendinize Odaklı Olmanız Hata Payını Azaltır

Sınavda çok hata yapıyorum ya da basit hatalar yüzünden düşük puan alıyorum diyorsanız tam konsantre olmuyorsunuz demektir. Tam anlamıyla kendinizi vermediğinizde ufak hatalarla kayıplar yaşayabilirsiniz.

Sınav esnasında hata yapmamak için kendinize odaklı olmalısınız. Sizden önce bitirenler, saati haber veren danışmanlar, altını çizerek okuyan arka sıradaki adaylar dikkatinizi dağıtmamalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM