izmir escort
Ders Çalışma Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılmalı? - Sinavhanem

Ders Çalışma Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ders Çalışma Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ders çalışma sırasında öğrencilerin dikkatinin dağılmaması gerekmektedir. Odaklanabilmek için ortam ve çalışma şartları oldukça önemlidir. Bu sebeple masadan odaya, odadan sandalyeye kadar her detaya gereken önem verilmelidir. Ders çalışma sırasında düzgün oturabilmek aynı zamanda rahat dikkat toplayabilmek demektir.

Sandalyenizin Dik Olmasına Özen Göstermelisiniz

Tercih edeceğiniz sandalyenin, oturuşunuz üzerinde etkisi büyüktür. Oturuşunuza bağlı olarak ders çalışma esnasında, odaklanma ve dikkat toplama konusunda da farklılıklar olacaktır.

Sandalyede yayılarak oturan bir öğrenci, en fazla 30 dakika ders çalışabilir. Sonrasında muhakkak esneme ve uyku halleri gelecektir.

Çalışırken kesinlikle omuzlar dik bir şekilde oturulmalı. Bunun hem çalışma hem de fizik sağlığı konusunda önemli olduğu unutulmamalıdır. Her gün ders çalışan bir öğrenci, yayılarak oturuyorsa birkaç gün sonunda bel ve sırt ağrılarıyla şikâyette bulunacaktır.  Otururken özellikle sırtı sandalyeyi dolduracak diklikte olmalıdır. Bu şekilde çok da rahat ve dikkatli ders çalışılabilir.

Çok Yumuşak Olmayan Sünger Tercih Etmelisiniz

Ders çalışırken sandalyenizin içeriğine dikkat etmelisiniz. Oturduğunuzda içine gömülebileceğiniz yumuşaklıkta bir sandalye, yalnızca uykunuzun gelmesine neden olacaktır. Çalışma sırasında sandalyenize gömülmüş olmanız demek, rehavete kapılıp gevşemeniz demek. Gevşemek de hele ki bir de odanız sıcaksa, çalışmayı imkânsız hale getirecektir. Bu nedenle masanızın sandalyesi ne çok yumuşak ne de aşırı sert olmalıdır.

Dik oturup ayaklarınızı yere değdirebileceğiniz yüksekliğe sahip bir sandalye tercih etmelisiniz. Sırtınız da oturduğunuz kısım gibi çok yumuşak olmayan yaslanma yerine denk gelmeli. Bu şekilde oturduğunuz bir sandalyede, daha rahat ve uzun süre çalışabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalyeden Kaçının

Çalışmalarınız sırasında kullanacağınız sandalyenin tekerlekli olmamasına özen göstermelisiniz. Her şeyden önce devamlı kıpır kıpır olan bu sandalyeler, dikkatinizi toplamanıza engel olur. Çünkü her zaman hareket etme isteği uyandırır. Bunun dışında bu sandalyelerin, bir de sabit kalamama sorunu olduğu için odaklanmaya ve uzun süre çalışmaya engel olduğu bilinmektedir.

Odanın içinde dört bir yana gezmek için oldukça ideal olan ancak ders çalışmak için hiç de kullanışlı olmayan bu sandalyelere sahipseniz bir an önce elden çıkarmalısınız. 

Kol Yaslama Yerleri Olan Sandalyeleri Tercih Edin

Çalışmalarınız sırasında tercih edeceğiniz sandalye, otururken sizi dinlendirecek yapıda olmalıdır. Çalışmalarınızın uzun süreli olduğu günlerde, bir nevi dinlenme koltuğu vazifesi de görmelidir. Bunun için öncelikle kollarınızı koyabileceğiniz bir tercihte bulunmalısınız. Tercih edeceğiniz sandalyenin kol koyma kısımları, tüm kolunuzu rahatlıkla yerleştirebileceğiniz genişlikte olmalıdır. Kitap okurken ya da sırtınızı yaslayıp dinlenirken bu sandalyede rahat edebiliyor olmalısınız.

Ayarlanabilir Sandalyeler Daha Sağlıklı Olacaktır

Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için tercih edilen sandalyelerin ayarlanabilir olması gerekir. Çünkü birkaç ay içinde, boyları oldukça fazla uzayacak, sandalye de küçük kalacaktır. Bunun önüne geçebilmek adına yapmanız gereken ayarlanabilir sandalye almaktır.

Boyu raylı sistemle büyüyen ya da küçülen sandalyeler, öğrencinin masa ile daha rahat denge kurmasını sağlar. Bu ayarlama yalnızca boy değil, ileri geri dengesini de sağlayabilmeli. Bel boşluğunu doldurabilecek kadar arkaya yatırılabilen sandalyeleri tercih etmelisiniz.  Bu ayarlanmanın yay ile olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü yay olursa zamanla geriye doğru gevşeme yapacak ve gıcırdamalar oluşacaktır.

Masa Sandalye Dengesini Sağlamalısınız

Çalışma masanızın sandalyenizle dengeli olması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü sandalyeye oturduktan sonra sırtınızın kamburlaşmasına izin vermeyecek yükseklikte bir masanız olmalı. Bununla beraber sandalyenin alçak kaldığı, boynunuzu ağrıtacak, yüksek masalardan da uzak durmalısınız. Tercih edilebilecek masalar için bilinmesi gereken en önemli konu, denge konusudur. Aksi halde neredeyse tüm gün ödev yapacağınız ya da ders çalışacağınız bu masa ve sandalyeler, ortopedik sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM