izmir escort
Ders Çalışmak İçin En Verimli Saatler - Sinavhanem

Ders Çalışmak İçin En Verimli Saatler

Ders Çalışmak İçin En Verimli Saatler

Ders çalışmak istediğiniz zaman, doğru vakitleri tercih etmelisiniz, bu şekilde verim almanız çok daha kolay olacaktır. Dilediğiniz zaman çalışmakta özgürsünüz elbette fakat çalıştığınız saatler içinde, aç ya da uykusuz olursanız emeğinizin yarısını çöpe atmış olursunuz. Bunun için doğru saatte çalışmalı, aynı zamanda doğru yöntem ve tekniklerle saatlerinizi değerlendirmelisiniz.

Günün İlk Işıkları

Gün aydınlık olmaya başladığı andan itibaren eğer uykunuzu aldıysanız ders çalışabilirsiniz. Aklınızın henüz en dinç olduğu saatler, bu saatlerdir. Sabah 6 ile 8 arasında ders çalışmak akşam 8 ile 12 arasında çalışmaktan daha verimlidir. Çünkü vücudunuz ve beyniniz, henüz günün yorucu etkisiyle tanışmamış haldedir.

Gün içinde çok yorulup erken uyuyan biriyseniz, saat 11 ile 5 arasında uykunuzu rahatlıkla alabilir henüz okula ya da kursa gitmeden 6 ile 8 arasında da rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu saatler arasında çalışmanız, günün herhangi bir saatinde çalışmanızdan çok daha faydalıdır. Fakat uykuya zaafınız varsa ya da okulda ders dinlemenize engel oluyorsa kesinlikle denememelisiniz.

Öğle Saatleri

Eğer okula gitmiyorsanız ders çalışmak için en ideal saatler, elbette öğle saatleridir. Çünkü öğle saatlerinde, zamanı dilediğiniz gibi kullanabilir asla acele etmek zorunda kalmazsınız. Nihayetinde okula gitme gibi bir durum söz konusu değilse zaten rahatlıkla günün çoğunu ders çalışmaya ayırabilirsiniz. Nitekim öğle saatlerinde hem uykunuzu almış olursunuz hem de günü verimli geçirmiş olursunuz.

Öğle saatleri denildiğinde 12 ile 3 arası kastedilir. Öğrenci, erken uyanma alışkanlığına sahip değilse 10 gibi uyanıp 12 gibi ders çalışmaya rahatlıkla başlayabilir. Çalışmak için kullanılan bu 3 saat, verimli değerlendirildiği sürece en ideal saatler arasında yer alır.

Okul Çıkışı, Akşamüzeri

Çalışmak için ideal saatleri arıyorsanız sıfırdan konu çalışmak için değilse bile konu tekrarları için en uygun saatler, okul çıkışı saatleridir. Saat 5 ile 7 arası öğrenci, okulda öğrendiklerini ya da tekrar etmesi gerekenleri tekrar ederse ertesi güne çok daha hazır olacaktır.

Akşamüzeri, konu çalışmak için pek de uygun değildir. Çünkü hem vücudunuzun hem de aklınızın en yoğun ve yorgun olduğu saatlerdir. Okuldan geldikten sonra kısa bir süre dinlenip birkaç saatlik tekrar süreci için oldukça uygundur. Fakat sıfırdan başlamak istediğiniz konular için pek de tercih etmemelisiniz.

 Akşam Saatleri

Okuldan gelip dinlendikten sonra ve özellikle yemek yediğin ardından çalışmanız için en uygun saat 8 ile 10 arasıdır. Hem vücudunuz dinç olur hem de çalışma veriminiz oldukça yüksek. Bu saatler içinde hem rahatça konu çalışabilir hem de test çözümü yapabilirsiniz.

Birçok öğrencinin çalışmak için tercih ettiği en uygun saatler akşam saatleridir. İstenen tüm şartlara uygundur. Ayrıca öğrencilerin, günün bu dilimi içinde çalıştığı pek çok dersi, daha net anladıkları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Gece Saatleri

Çok nadir öğrenci, gece geç saatlerde ders çalışır. Fakat bu çalışma düzenini oturtmak pek de sağlıklı değildir. Evet, performans açısından verim alınabilir ancak ertesi gün okul ya da kursunuz varsa sorun yaratabilir. Herkesin yattığı saatlerde, sessizliği tercih edenler için gece 1 ile 3 arası oldukça tercih edilesidir. Ancak yine de saat 7 gibi okul için kalkıyorsanız 3-4 gibi uyumanız çok yanlış ve sağlıksız.

Ders çalışmak için uygun olan saati, kişi kendi belirler. Kendi bünyesinin izin verdiği ölçüde en verimli saatlerini planlar ve ona göre çalışma programı oluşturur. Gün içinde okul ya da kursu varsa bunu göz önünde bulundurarak uyku düzenini dikkate almalı, çalışma alışkanlığı edinmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. En iyi ders çalışma saatleri tabi ki kişiden kişiye değişiyor ama eğer gündüz okula falan gitmeyecekseniz gece çalışın. Kafanızı daha rahat verirsiniz. Tabi sosyal medyadan uzak durmak şartı ile.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM