izmir escort
TYT Matematik Nasıl Halledilir? - Sinavhanem

TYT Matematik Nasıl Halledilir?

TYT Matematik Nasıl Halledilir?

TYT matematik, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin en çok zorlandıkları bölümlerin başında yer alır. TYT matematiğe nasıl çalışılır öğrenerek, çalışma veriminizi ve dolayısı ile netlerinizi artırabilirsiniz.

En korkulan sayısal derslerin en başında gelen matematiğe çalışırken kitabı açıp konu çalışmak boş yere zaman kaybetmeye neden olur. Kitabınızı açıp yatağa uzanarak ya da daha iyi ihtimalle masanıza oturarak konuları okuyup not çıkardıktan sonra “Ben bu konuyu öğrendim.” diyorsanız boşuna hayal kurmayın. TYT matematik netlerinizin yüksek olması mümkün değildir. Ancak nasıl çalışacağınızı belirler ve adımlarınıza karar verirseniz işinizin çok da zor olmayacağını bilmelisiniz.

TYT Matematik Çalışmaya Nereden Başlamalı?

TYT matematik çalışma taktiklerine geçmeden önce matematiği gözünüzde büyütmemeniz gerektiğini hatırlamalısınız. “Matematik temelim yok.”, “Matematiğe ne kadar çalışırsam çalışayım yapamıyorum.” gibi düşünceler çalışmalarınızın verimini düşürür. Derin bir nefes alın ve çalıştığınız takdirde matematiği yapamamanız için hiçbir neden olmayacağını kabul edin.

TYT Matematik İçin Seviye Belirleme

TYT matematik çalışmak için kollar sıvandığında yapılacak ilk şey öğrencinin kendine neyi bilip neyi bilmediğini sormasıdır. TYT matematik konularını karşınıza alın ve konuları hiç bilmediği, fikir sahibi olduklarınız ve tamamen bildiğiniz konular olmak üzere gruplayın. Çalışma programınızı yaparken ya da durumunuzu kontrol ederken bu listenin oldukça faydalı olduğunu keşfedeceksiniz.

TYT Matematik Çalışmaya Nereden Başlamalı?
TYT Matematik Çalışmaya Nereden Başlamalı?

Çözümlü Örneklerle Konu Öğrenme

Matematikte bir konunun öğrenilmesini ve pekiştirilmesini sağlayan en önemli şey şüphesiz soru çözmektir. Ancak TYT matematik konularına çalıştıktan sonra bir anda kendinizi tüm soruları çözüyor halde bulmanız mümkün değildir. İlk etapta yapamayacağınız pek çok soru olacaktır. Soru çözdükçe yeni soru kalıplarını öğrenerek karşınıza çıkacak soruları çok daha kolay şekilde çözmeye başlayacaksınız.

Çalıştığınız konuların sorularını çözmeye ilk olarak çözümlü bir soru bankasından başlayabilirsiniz. En iyi TYT matematik soru bankaları içeriğimizde kullanabileceğiniz bazı kitapların incelemesini bulabilirsiniz. Aynı zamanda video destekli soru bankalarını çözmeyi de düşünebilirsiniz.

Çözümlü TYT matematik soruları sayesinde farklı sorulara nasıl yaklaşılması gerektiği öğrenilir ve test çözmek için kitap açıldığında zorlanma riski azalır.

TYT matematik için ne kadar çok soru çözülürse karşılaşılan sorularda mantık kurmanız o kadar kolay olur.

TYT Matematik Çalışma Sırası

TYT matematiğe çalışırken sloganınız “Kolayla Başla, Emin Adımlarla Zora Ulaş!” olsun.

TYT matematik çalışma sırasını belirlerken kolaydan zora doğru gitmesi son derece önemlidir. Henüz çarpanlara ayırma konusuna hakim değilken 2. dereceden denklemlere ya da oran orantı ile denklem çözme hakkında fikriniz yokken problemleri çözmeye çalışmak yarışı baştan kaybetmeniz anlamına gelir.

Motivasyonunuzun bozulmaması ve çalışmalarınızın daha verimli olması için öncelikle temel konuları çalışmak şarttır. Konuları çalışma sıranıza kendiniz karar verebilir ya da TYT çalışma programı içeriğimize göz atabilirsiniz.

TYT Matematik İçin Konu Çalışma Mı? Soru Çözmek Mi?

Kendi öğrencilerim de dahil lise sona gelen öğrencilerin pek çoğunun aslında ders çalışmayı bilmediğini görüyorum. “TYT matematiğe çalışacağım ama nasıl çalışmalıyım? Oturup konuya mı çalışayım? Yoksa soru çözeyim?” soruları sık sık soruluyor.

TYT matematiğe çalışırken zamanınızın 1/3’ünü konu çalışmaya 2/3’ünü soru çözmeye ayırabilirsiniz.

TYT matematikte konu çalışması uzun sürmeyecektir. Seviyenizi belirledikten sonra kolay veya orta bir kitapla TYT matematiğe çalışmaya başlayabilirsiniz. Örnekli sorularla konuyu pekiştiren bir kaynaktan konu çalıştıktan sonra soru çözümüne geçebilirsiniz.

Çözülemeyen sorularla uğraşmak ve bilinmeyen soruları sıcağı sıcağına öğrenmek çözüm gücünüzü arttıracaktır. Kolay kitap biterken bir şeyler öğrendiğinizin farkına varacak ve zor soruları çözerken eskisi kadar zorlanmayacaksınız. Böylelikle kendinize olan güveniniz de an be an artacaktır.

TYT Matematik Çalışma Taktikleri

TYT matematiğe çalışırken bazı çalışma taktiklerini bilmeniz çalışma veriminizi artırabilir. Biz sizin için bazı ipuçlarını paylaştık. Sizin de kendi uyguladığınız bir yöntem varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

TYT Matematik Çalışma Kağıdı

TYT matematik çalışma kağıdı hazırlamanız oldukça faydalıdır. Ancak çalışma kağıdı hazırlarken bir konu anlatımlı kitap açıp ne görüyorsanız yazıyorsanız bu sadece zaman kağıdıdır.

Çalışma esnasında konunun önemli noktalarını belirlemeli ve bu noktaları not almalısınız. Bu sayede hem konunun önemli noktalarını istediğiniz zaman tekrar edebilir hem de çalışma konsantrasyonunuzu yüksek tutarsınız.

TYT Matematik Çözülemeyen Sorular Dosyası

Yalnızca TYT matematikte değil sayısal derslerin hemen hepsinde kendinizi geliştirmenizi ve netlerinizi artırmanızı sağlayan çözülemeyen sorulardır. Çözdüğünüz soruların çözümlerini zaten biliyorsunuz. Bu tarz soruları çözmeye devam etmek ve çözemediğiniz soruların üstünde durmadan geçmek sadece soruları daha hızlı çözmenizi sağlar. Çözülemeyen sorular üzerinde uğraşmak ise netlerinizin artmasına yardımcı olur.

Çözemediğiniz sorular üzerinde mümkün oldukça fazla uğraşmanız ve çözemediğiniz soruları öğretmen ya da arkadaşlarınıza sorarak doğru çözümü öğrenmeniz önemlidir. Eğer sınava evde hazırlanıyorsanız sosyal medya ve forum sitelerindeki soru sorma gruplarından faydalanabilirsiniz.

Çözemediğiniz soruları bir deftere yazabilir ya da bir kağıda not alabilirsiniz. Soruların altına ya da arkasına çözümlerini yazarak belirli aralıklarla çözemediğiniz ve çözüm şeklini öğrendiğiniz soruları tekrar çözmeyi deneyebilirsiniz. Soruları çözebiliyorsanız doğru yoldasınız ancak hala çözemiyorsanız elinizi başınız arasına alıp nerede yanlış yaptığınızı sormanız şart.

TYT Matematik Çalışma Programı

Ders çalışırken yapılan hataların başında konuyu çalışıp soru çözdükten sonra tamam diyerek kapatmak gelir. Konunun tamamını çalışsanız ve öğrenseniz dahi birkaç ay tekrar etmediğinizde yalnızca %30’u aklınızda kalır. Çalıştığınız zaman ise boşa gitmiş olur.

Tekrar yapmamak zamanınızı boşa harcamanıza neden olur.

Düzenli tekrar yaparak öğrendiğiniz konuların kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl tekrar yapılır? içeriğimizde günlük, haftalık ve aylık tekrarla ilgili merak edebileceğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz

TYT Matematikte Pratik Çözümler

TYT bir test sınavı olduğundan soruları nasıl çözdüğünüzün hiçbir önemi yoktur. Bu nedenle genel kurallara takılı kalmayın ve gerekiyorsa bakkal hesabı yapın!

TYT matematik sorulara mantıkla yaklaşınca bir süre sonra çözmesi zevk veren bir ders haline gelecektir. Ancak bunun olması için dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır. O da formüllerden elinizden geldikçe uzak durmak. Yalnızca bilgi sorgulayan bir sınav olmayan TYT’de neyin nereden geldiğini öğrenmek sizi diğer öğrencilerden bir adım öne taşır.

Özellikle problem soruları bazı öğrencilerin fazlasıyla gözünü korkutur ve ÖSYM de problem soruları sormaya bayılır. Uzun veya kısa hiç fark etmez bir problem sorusuyla karşılaşıldığında bakkal mantığıyla, sayılarla, formülsüz sırf mantıkla soruya yaklaşmak size farklı bir bakış açısı kazandırır. O, artık bir matematik sorusu değildir ve bir kez mantığı anlamanız bundan sonra karşınıza çıkan tüm soruları çözmenizi sağlar.

TYT Matematikte Zamana Karşı

TYT matematikte asıl amacı öğrenciyi zamana karşı yarıştırmak olduğundan hız çok önemlidir. Sınırsız zamanı olsa belki de soruların tamamını doğru çözebilecek pek çok öğrenci 20-30 net aralığında kalmaktadır. Bu yüzden olabildiğince soru çözerek sınava hazırlanmak ve soru çözerken hızlanmanın püf noktalarını bulmak önemlidir.

Soru çözerken pratik kuralları uygulamak ve de zamana karşı yarışmak, bir saatte, kaç dakikada kaç soru çözüldüğü takip edilerek çalışmak size hız katacaktır. Herhangi bir soruda daha az zaman harcamak sizi öne geçireceğinden, saatle çalışmaya ayrıca özen göstermenizde fayda vardır.

Soruları Çözmek İçin İnat Etmek

TYT’de matematiği çok iyi yapabilen öğrenciler çok zeki olduklarından değil, doğru taktiklerle çalıştıklarından başarıyı yakalamışladır. Diğer sınavlar gibi TYT de zekâ ölçen bir sınav değildir. Öyleyse neden bazıları yapabilirken bazıları yapamaz?

Matematik çözmek konuyu bilen insan için bir zevk iken hiçbir şey bilmeyen bir insan için işkenceye dönüşebilir. Bu işkence birkaç haftadan sonra bıkkınlık verir ve öğrenci bu işi başaramayacağını düşünür. Oysa çözülemeyen soruyla inatlaşmak, soruyla konuşup ‘Seni öğreneceğim’ diye üzerine gitmek bir süre sonra bin bir meyveyle sonuç olarak dönecektir.

Sorularla inatlaşmak, kendi kendinize mantık kurma gücünüzü de geliştirecektir. Ancak elbette bu inatlaşmayı sınavda yapmamalısınız.

TYT Matematik Konularının Hangilerine Çalışmalıyım?

Sınava az zaman kaldı ve pek çok eksiğiniz var, sizce ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Öncelikle stres yapmayın ve kalan zamanınızı en iyi şekilde değerlendirecek yolu seçin.

TYT matematik konularını önünüze açın ve geçmiş yıllardan hangi sorunun ne kadar sorulduğunu inceleyin. Bu konular arasında en kolaylarını seçerek çalışabilir ve kısa sürede netlerinizi arttırabilirsiniz.

Zor ancak sınavda az çıkan konulara çalışmak zamanınızı yeterince iyi kullanamamanıza neden olur. En çok soru çıkan konuyu seçmek, onun üzerine gitmek denemelerdeki netinizi en hızlı arttıran şey olacağından kendinize olan güveninizde aynı oranla artacaktır. Bu yolda unutmamanız gereken bir şey var: O da başarının bir günde kazanılmayacağı. Sabır ve özgüven sizi başarıya götürecek anahtarlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Matematik

1 Yorum

  1. Evet ygs zekanızı ölçmez, ezberinizi ölçer. Sonra iş başvurusuna gidince de zekanız ve yeteneğiniz ölçülür.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM