izmir escort
Geometriden Hiçbir Şey Anlamıyorum. Ne Yapmalıyım? - Sinavhanem

Geometriden Hiçbir Şey Anlamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Geometriden Hiçbir Şey Anlamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Lys ve Ygs geometri belki de üniversite sınavlarında en çok zorlanılan konulardan ikisidir. Zaten Türkiye geneli başarı sırasına bakıldığında geometrinin sıralamanın oldukça altında kaldığı görülmektedir. Eğer siz de geometri sorularını çözmekte zorlanıyorsanız bu içerik tam size göre olabilir.

Kendinize Özel Çalışma Metotları Geliştirin

Her insanın ortak konuları öğrenme yolu aynı şekilde olmaz. Bu nedenle aynı öğretmen tarafından anlatılan konular bazı öğrenciler tarafından kusursuz şekilde anlaşılırken bazı öğrencilerin aklında hiç yer etmez. Bunun önüne geçmek için özellikle ezber gereken derslerde öğrenci kendini tanıyarak, kendisine en uygun öğrenme yöntemini kullanmalıdır.

Bol Pratik Yapmak Geometrinin Anahtarıdır

Bir soru tipi hakkında en az 20 soru çözmek, o soru tipinin insanın kafasında yıllar boyunca canlı kalmasını sağlar. Geometri müfredatını önünüze açın, eksik olduğunuz konuları belirleyin. Bu konular hakkında pek çok farklı kaynaktan 4-5 adet soru seçin. Soruları konulara göre sınıflandırın ve her gün tek bir konudan sorular çözün. Kısa süreli bellekte kayıt sağlayan soru tipleri, kafaya iyice yerleşerek uzun süreli bellekte kendini hatırlatıyor. Bu sayede aylar sonrasında aynı soru tipiyle karşılaştığınızda sorun yaşamıyorsunuz.

Formül Ezberleyerek Değil Hayal Gücünüzle Öğrenmeye Çalışın

Matematik ve geometri için formül ezberlemek çok şart gibi görünse de aslında bir edebiyat dersinde kitap okur gibi sayıları ve şekilleri de okumak gerekir. Örneğin üçgenler konusunda pek çok formül olmasına rağmen, aklınızda üçgeni üç boyutlu olarak canlandırın. Basit matematiksel işlemler ile kenar ve açı hesaplamaları yapmanız kolaylaşacaktır.

Bir diğer yöntem de en çok kullanılan pratik formül ve işlemleri evde en çok baktığınız yerlere yapıştırmaktır. Buzdolabının üzerine veya banyo aynasına yapıştırmak çok işlevsel olabilir. Yapıştırdığınız formülleri her ezberlediğinizde eski kağıdı kaldırıp yerine yenisini yapıştırın. Bu sayede görsel hafızanız sayesinde soruları gördüğünüzde işlemler çok daha çabuk aklınıza gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM