izmir escort
10.Sınıflar Yaz Tatilinde Nasıl Ders Çalışmalı? - Sinavhanem

10.Sınıflar Yaz Tatilinde Nasıl Ders Çalışmalı?

10.Sınıflar Yaz Tatilinde Nasıl Ders Çalışmalı?

TYT ve AYT’ye çalışmak için genelde son sınıfı bekleyen öğrencilerin, 10.sınıfa geçtikleri yaz tek hayalleri istedikleri an yatıp; istedikleri an kalkmak,oyun oynamak,tatil yapmak gibi şeylerdir. Günde bir saat çalışmak bile çoğu öğrenciye zor gelir.

10. sınıf olan çoğu öğrenci sınavın ona çok uzak olduğunu sanır. Evet, önünde bir hayli gün vardır ancak o günlerde çalışmazsa; son sene başına geleceklerden bihaberdir. Oysa yapması gereken tek şey: tekrardır. Hem de kendini yormadan yapılan bir tekrardır.

Son sınıf öğrencisi gibi günde 5-8 saat gibi bir çalışma değil de; 1-2 saatlik bir çalışma yeterli olacaktır. Önemli olan düzenli ve sürekli olmasıdır.

10. Sınıflar Yaz Tatilinde Ne Çalışılabilir?

10. sınıf bir öğrenci, liseye yeni geçtiği için o sene gördüğü çoğu konu ona ilk önce zor gelmiştir. Şimdi yapması gereken: sene içinde defter tutmuşsa onu açarak, tutmamışsa konu anlatımlı kitabını açarak, kitaplarını beğenmiyorsa internetten videolu konu anlatımları açarak; tekrar yapmaktır.

İki yıl sonraki yaz tüm TYT konularını tekrar etmeniz gerekirken; şimdi her dersten üç- dört konuyu tekrar etmeyi çok görmemelisiniz. Her gün tekrar ettiğiniz konu ile ilgili birkaç test çözdükten sonra işiniz bitmiştir. Gidip, geri kalan yirmi iki saatte canınız me isterse onu yapabilirsiniz.

Yaz Tatilinde 10. Sınıf Konuları Çalışmak Doğru Mudur?

Yaz tatilinin tekrar amaçlı ve dinlenme amaçlı olduğunu bilen bir öğrenci genelde elindekiyle yetinmez. Zaten kısa sürede biten tekrarlarının ardından yeni göreceği konuları sınıfındaki herkesten önce öğrenme heyecanına kapılır.

9. Sınıf konuları tekrar edildiyse 10.sınıf konularına çalışmak sizi diğer öğrencilerden farklı kılacaktır. Sayısal öğrencisi iseniz tarih, coğrafya gibi konuları öğrenmeniz sene içinde onlara çalışmayıp sayısal derslere yönelmenizde destek olur.

10. Sınıf Yaz Tatilinde Ne Yapmalı?
10. Sınıf Yaz Tatilinde Ne Yapmalı?

Okul başlayınca okulla beraber tarih ve coğrafyayı tekrar etmek zorunda olduğunuzdan; bu sayede, bilgileriniz kalıcı hale gelecek. İsterseniz zorlandığınız derslerin konularını da çalışabilirsiniz.

Öğreneceğiniz konular hakkında fikir sahibi olmak daha kolay öğrenmenizi sağlar. Yazın ders çalışmak için özel öğretmenlerin dışında, internette ücretsiz videolar bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

9. Sınıfta Hiç Çalışmamış Bir Öğrenci Yazı Nasıl Değerlendirebilir?

9.sınıfı bir şekilde kopyalarla veya ucu ucuna notlarla geçmiş bir öğrenci yaz geldiğinde, ona çalışmasını söyleyen insanlara boş boş bakacaktır. Hiç bilmediği şeyin nesini çalışacağını bilemeyecek, çok geç kaldığını düşünecektir. Bu fikre hiçbir zaman kapılmamalısınız.

Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç değildir. Siz bir şeyleri değiştirmek istedikten sonra da tek ihtiyacınız; biraz zaman harcamak ve çaba göstermektir.

Evet, sadece tekrarlarla yetinecek bir öğrenciden fazla çalışmanız gerekiyor; ancak bir TYT-AYT öğrencisi kadar değil. Yapmanız gereken: muhtemelen defter tutmadığınız için konu anlatımlı kitaplar veya konu anlatımlı videolar bularak, tek tek konulara çalışarak testini çözmektir

10. Sınıfın Yazında Kursa Gitmek Ne Kadar Doğrudur?

Bu doğruluk, kişiden kişiye farklılık gösterir; ancak daha o zamandan kurs almaya başlamış bir öğrenci için iki gelecek vardır. Bunun birincisi: dört sene boyunca kursa giderek, sıkılmadan, ders çalışmaktan bıkmadan, sadece bunu yapmaktır. Başka alanlarda kendine vakit ayırmamaktır. Bunun karşılığında en iyi üniversitelere giderek, orada mutlu olmaktır.

İkinci senaryo ise daha o yaşta kurslardan sıkılan öğrencinin kendine güvenini yitirerek, her yıl özel ders almak istemesidir. Çünkü ona ve ailesine göre öğrenci kendi bir şey öğrenmiyordur.

Yıllar içinde bu koşuşturmacadan sıkılan öğrenci lise dörde geldiğinde, artık umursamaz bir hal almıştır. İnsanların kurs telaşı tarafından sarıldığı bu devirde, neyin gerekli olup olmadığı; iyi düşünülmelidir.

10. Sınıf bir öğrenci, bir şeyleri kendi başarmayı, çabalamayı öğrenmelidir. Zira son yıl çabalamayı öğrenirken üniversite kazanmaya çalışmak zor olacaktır.

Yazın Ders Çalışmak İçin Nasıl Motive Olunur?

Yaz tatilinde öğlene doğru uyanıp, denize gidip, arkadaşlarınızla gezip; eve geldiğinizde tüm zamanınızı bilgisayar, telefon başında geçirmek çok cazip gelebilir. Bu durumda ders çalışmak için isteğiniz ancak farkındalıklarınız artarsa artacaktır.

Biraz mantıklı düşünmelisiniz. Ders çalışmaktan nereye kadar kaçabilirsiniz? Ömrünüzün sonuna kadar bunu yapamazsınız. İyi bir üniversite ve bölüm kazanmak, kaliteli bir hayat yaşamak istiyorsanız üniversiteye hazırlık sürecinde çalışmanız şart olacak.

YKS dönemi geldiğinde yılların çalışmamışlığı üst üste binecek ve çalışmak daha zor gelecek. Şimdi çalışmaya ayıracağınız birkaç saat, son yıl herkes kadar telaş yapmamanızı sağlarken; sizin herkesten bir adım önde olmanıza da yardım edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Konu mu çalışmalıyım yoksa tek tek konulara uzun zaman vererek soru da cozerek mi gitmeliyim , kafam sürekli karışıyor. Yukarıda cevabini yazdığınız halde bunu yapsam daha mi iyi olur diyorum bazen yanlis olduğunu bilsem bile onu deniyorum. 9 ve 10 da bunu cok yaptim hem de her haftasinda belki de bu guzden planli biri asla olamadim ve bir kere bir hatami gorsem üzülüp biraz da sinirlenip çalışmayı biraktim ve calismayan umursamaz takmaz ogrenci tipine burundum , burunmusum bunu somdi anliyorum. Cogu zaman kendi yanlışlarımı fark edemiyorum bundan cok sıkıldım

  • Sevgili Kübra;
   Anladığım kadarıyla kendini çok baskı altına alıp stres yapıyorsunuz.
   Bence en büyük sıkıntın bu.
   Kendini biraz rahat bırakıp bir program hazırlayabilirsinzi.
   Ancak programını çok yoğun yapma.
   Aksi takdirde uyamayıp yine kendini yıpratabilirsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM