upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

TYT Fizik Nasıl Fullenir? - Sinavhanem

TYT Fizik Nasıl Fullenir?

TYT Fizik Nasıl Fullenir?

TYT fizik, pek çok sayısal öğrencisinin zorlandığı derslerdendir. TYT’de çıkan 7 fizik sorusu, çoğu zaman önemsenmese de tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bir bölümde ya da en iyi üniversitelerde okumak istiyorsanız işler değişir. Kaçıracağınız her soru, sizi hedeflerinizden uzaklaştırır.

İsterseniz burada bir mola verip şu içeriklere de göz atabilirsiniz.

TYT’de derece yapmak için nasıl çalışmalı?

Tıp fakültesi kazanmak için nasıl çalışmalı?

Eczacılık kazanmak için nasıl çalışmalı?

TYT Fizik Kaynak Seçimi

TYT fizik konularına başlarken kullanacağınız kaynakları belirlemeniz son derece önemlidir. Fizik sorularını fullemek istiyorsanız belli bir seviyenin üzerinde olduğunuzu düşünebiliriz. Bu nedenle konu anlatımlı kitap kullanmak istemeyebilirsiniz. Ancak bir konu özetli kitap soru çözerken işlerinizi kolaylaştırır.

Konu çalışmalarının ardından doğrudan zor bir soru bankası ile başlamak motivasyonunuzu düşürebilir. Bu nedenle orta seviye bir soru bankası ile konuları pekiştirip hızlanabilirsiniz. Daha sonra zorlu bir kaynakla kendinizi zorlayabilirsiniz.

TYT Fizik kaynak önerileri içeriğimiz seçeceğiniz fizik kitaplarına karar verirken faydalı oalbilir.

TYT Fizik Sorularını Fullemek İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT fizik konularına hemen her öğrenci çalışır. Siz bu soruları fullemek istiyorsanız farkınızı çalışma tarzınızla ortaya koymalısınız.

Konuya dair hiçbir noktayı atlamamak için en az iki kaynağı gözden geçirmeniz önemlidir. Bu aşamada konu anlatımlı kitaplar yerine videolu anlatımları tercih ederseniz öğretmenlerinizin üzerinde durduğu noktaları daha rahat fark edebilirsiniz.

TYT fizik netlerinizi artırmak için konu anlatımdan daha çok soruların önemli olduğunu da unutmayın. Ne kadar fazla soru çözerseniz kendinizi o kadar fazla geliştirirsiniz.

TYT Fizik Konu Tekrarı

Dershanede veya okulda anlatılan konularla ilgili notlar almak hayati önem taşır. Çünkü bir sene içinde öğrenmeniz gereken, depolamanız gereken bir sürü bilgi vardır.

Not almak, hatta çözülen örneklerde neyin nereden geldiğini yazmak unutmanızı zorlaştırır. Bir süre sonra tekrar için sürekli aynı notlara dönmeniz, tanıdık şeyler görmeniz hatırlamanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Konu tekrarı yapmadığınız takdirde birkaç ay içerisinde çalıştığınız konuların en az yarısını unutacağınızı unutmayın. Bu nedenle konu tekrarlarını ihmal etmeyin. Günlük, haftalık ve aylık ders tekrarının nasıl yapılacağını öğrenmek için “Ders tekrarı nasıl yapılır?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

TYT Fizik Soru Tarzı

TYT fizik soruları daha çok bilginin yorumlanmasına yönelik sorulardır. Ezbere öğrenmenin dayatıldığı eğitim sisteminde, öğrenmenin dışına çıkan yorum soruları karşılaşıldığı ilk anda öğrencinin beynine ‘zor’ sinyalini verir. Çünkü düşünmesi gerekecektir ve kesin bir sonuca varamadığı için kendini rahatsız hissedecektir. Oysa yorum soruları öğrenciler için şanstır. Çünkü gerçekten basittirler.

Uzun uzadıya dengeler kurarak formüller yazarak çözülmezler. Bu soruları çözmek için tek ihtiyacınız olan neyin nereden geldiğini bilmektir. Bilgilerinizi sorgulamaktır. Bu yüzden bir konuyu öğrenirken lütfen kendinizi vererek, ezberleyerek değil, mantığını kurarak öğrenin. Böylesi her soruya daha cesurca yaklaşmanızı ve hiç bilmediğiniz bir konu karşısında bile mantık çerçevesinde başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

TYT Fizik Çalışma Programı

Başarı hikâyelerinin altında yatan ortak şey programlı çalışmaktır. Bir düzen içinde ilerletilen işlerin başarı oranını arttırdığı görülür.

Konuların sayısı gözünüzü korkutmadan bir plan oluşturmak, onun dahilinde çalışmak hem güveninizi arttıracak hem de sınav yaklaşırken yığılan konu olmaması telaş yapmanızı engelleyecektir.

Son döneme bırakmadan konuları tamamlayacağınız bir program hazırlayın ve bu programı takip ederken tekrarlarınızı da atlamayın. Her hafta çözeceğiniz bölüm denemeleri, eksikliklerinizi keşfetmek ve üzerinde durmak için son derece faydalı olur.

TYT Fizik Soruları Nasıl Çözülür?

Ne yazık ki öğrencilerin pek çoğu soru çözmeyi bilmiyor. Eline aldığı soru bankasından hızlı bir şekilde soru çözmeye çalışıyor. Çözemediği soruları ise atlayıp geçiyor.

Önemli olansa çalıştığınız konuların ve çözdüğünüz soruların farkında olmaktır. Gelişigüzel, soru çözmüş olmak için soru çözmek yalnızca zaman kaybıdır. Çözdüğünüz her soruda kendinize yeni bir şey katmayı hedeflemelisiniz.

Yapamıyorum diye sızlanmak kolaydır. Ancak “Neden TYT fizik sorularını  yapamıyorum.” diye düşünürseniz netlerinizi hızla artırabilirsiniz.

Soruda verilen bilgileri değerlendirmek hatta onlardan bir şey öğrenmek bilginin kalıcılığını arttırır. Çözemediğiniz sorularla inatlaşmak çözümünü öğrendiğinizde, hiç inat etmeyip çözümünü öğrendiğiniz sorulara göre daha geç unutulur.

Önemli olan sınava hazırlanırken daha sonra unutacağınız yüzlerce soru çözmek değildir. Bu yüzden daha önce yapamayıp öğretmenlerinize çözdürdüğünüz sorulara, boş vakitlerinizde göz gezdirin. Neyi bildiğinizin neyi yapabildiğinizin farkında olun ve tekrar yoluyla onları hiç kaybetmeyin.

TYT Fizik Taktikleri

TYT fizik soru taktikleri ve çalışma ipuçları sayesinde netlerinizi kolaylıkla artırabilirsiniz.

  • Soruları çözerken sizden ne istendiğine dikkat edin. ÖSYM yalnızca sözel değil sayısal derslerde de paragraf sorularına sıkça yer veriyor. Konsantre olur ve sizden isteneni kısaca kenara not alırsanız işin önemli kısmını halletmiş olursunuz.
  • Soruları çözerken şekillerden faydalanabilirsiniz. Çizimler çözümleri kolaylaştırır ve sözel ifadelerden daha iyi anlaşılır.
  • TYT fizik sorularını çözerken yapılan en büyük hata formülleri ezberleyip bunlar üzerinden ilerlemeye çalışmaktır. Formüllerin mantığını çözerseniz soruları çözmeniz kolaylaşır.
  • Dikkatsizliğe dikkat! Özellikle derece yapmak isteyen öğrencilerin sınav esnasında üzerinde büyük bir stres olur. Bu da en iyi bildiğiniz konularda hata yapmanıza neden olabilir. Çözdüğünüz soruların işlemlerini gözden geçirip dört işlem hatası yapmadığınızdan emin olun.
  • Soruları ezbere çözmeyin. Çok soru çözdüğünüz için pek çok soru tanıdık gelebilir ve üzerinde düşünmeye gerek duymadan klasik çözümü uygulamaya başlayabilirsiniz. Ancak sorudaki ufak bir ayrıntı çözümü tamamen değiştirir ve siz boş yere yanlış cevap vermiş olursunuz.
  • TYT fizik sorularını çözerken birimlere çok dikkat edin. Soruda verilen birimle istenen birim farklı olabilir. Siz, yalnızca birimi çevirmediğiniz için soruyu yanlış çözebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM