izmir escort
TYT'de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışılmalı? - Sinavhanem

TYT’de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

TYT’de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Sınav hazırlığına başlayan her öğrencinin aklında başarmak vardır. Belli bir hedef belirlemek ve o hedef için ilerlemek tek amaçtır. Doğru adımları atarak çalışanlar istedikleri noktaya ulaşabilirken yanlış hamleleri uygulayanlar ne yazık ki arkada kalır.

Yarış atmosferi içerisinde geçen bir başka başarı hikâyesi TYT’de yazılır. TYT, üniversite okumak isteyen öğrencilerin hedeflerine ulaşmak için girdikleri ilk sınavdır.

Zorlu ve bir o kadar da azim gerektiren bu sınava binlerce aday katılmaktadır. Hedefi derece yapmak olanlar, sınava aylar öncesinden hazırlanmaya başlar. Nitekim doğru çalışma sonunda sürede istenilen sonucu verir.

Kendinizi Tanıyarak Çalışmaya Başlayın

TYT sürecinde öğrencinin yaptığı en büyük yanlış, derecenin sihir gerektirdiğine inanmasıdır. Derece yapmak mucizevi bir şey değildir. Evet, herkes yapamaz fakat gerçekten çalışan kişi için derece elde etmek imkânsız değildir. Üstelik bu sürece kendinizi tanımlayarak başlamanız önemlidir. Eğer temeliniz hiç yoksa ve gerçekten sıfır noktasından başlıyorsanız bunu kendinize itiraf etmelisiniz.

Hiçbir şey bilmeyen biri gibi çalışmalısınız. Bunun yanında daha önceden temelinizi atmış ve biraz çalışmış şekilde başlamışsanız bunu da bilmelisiniz. Hazırlayacağınız çalışma programında bu detay oldukça önemlidir. Hangi konulara hâkimseniz ona göre vakit ayırabilirsiniz.

Kendini bilerek ders çalışma programı hazırlayan öğrenciler bir adım önde olacaktır. Yapamayacağı bir programı hazırlayıp 3.günden hayal kırıklığı ile çalışmayı bırakanlar ne yazık ki hüsrana uğramaktadır.

TYT’de Derece İçin Çalışma Programı Yapın

TYT’de derece elde etmek isteyenler için olmazsa olmaz ana kural, çalışma programıdır. Hiçbir başarı başına buyruk çalışmanın sonucunda doğmaz.

Planlı, programlı ne yaptığını bilen biri olarak çalışırsanız istediğinizi elde etmeniz çok daha kolay olur. Bu süreçte dikkate almanız gereken en önemli konu programı sizinle beraber hazırlayacak olan kişidir.

Sizi tanıyan fakat ailenizden olmayan biriyle program hazırlamalısınız. Bunun için en ideal kişiler öğretmenlerdir. Sizin çalışma şeklinize hâkim olan bir öğretmenle program hazırlarsanız kuralları aşmak zor olur. Nazınızın geçtiği biriyle program hazırladığınızda ise bırakma ihtimaliniz daha yüksektir.

Çalışma programı hazırladıktan sonra gün içinde yapılması gerekenleri yapmadan asla bırakmamalısınız. Bu şekilde günün sonunda gereken ilerlemeyi kaydetmiş olursunuz. Çözülmesi gereken soru sayısının altına asla inmemelisiniz. 1-2 gün esneme yaparsanız bunun sonrası gelir, bu sebeple alışkanlığınızı korumanız önemlidir.

TYT’de Derece İçin Önce Konuları Bitirin

TYT’de derece elde etmek isteyen öğrencinin eksik konusunun kalmamış olması gerekir. Sınava aylar öncesinden tüm konuların bitirilmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde elde edeceğiniz sonuç ancak o zaman istediğiniz gibi olur.

Her dersin konularını liste halinde elinize almalısınız. Daha sonra programınıza yerleştirip günlere bölüp konuları bitirmelisiniz.

Konu çalışma ile ilgili yapılan en büyük hata, az soru çıkan konuların es geçilmesidir. Hangi konudan ne kadar soru çıktığının önemi yoktur. Önemli olan sizin eksiksiz bir şekilde hazırlamayı bitirmiş olmanızdır.

Özellikle birkaç yıldır soru çıkmayan konulara hiç bakmama gibi bir yanlışa düşmemelisiniz. Sınavdan önce ÖSYM’nin vermiş olduğu konu dağılımında yer alan tüm başlıklara özenle hazırlanmalısınız.

TYT’de Derece İçin Sayısal ve Sözel Derslere Nasıl Çalışmalı?

TYT’de derece isteyen öğrencilerin çalışma düzenleri oldukça önemlidir. Her derse aynı şekilde çalışmak yanlıştır. Sayısal derslere çalışırken daha çok soru merkezli ilerlemek gerekir.

Konu anlatımlarına göz gezdirdikten sonra soru çözmeye başlanmalıdır. Bunun yanında konuda eksikleriniz olduğunu anladığınızda muhakkak birinden dinlemelisiniz.

Sayısal derslerin konuları kendi başınıza anlayabileceğiniz konular değildir. Bu nedenle bilen birinden dinleyerek bitirmelisiniz. Videolu konu anlatımlarla ya da öğretmenlerden özel ders alarak çalışmayla konuyu tamamlayabilirsiniz.

Sözel dersler içinse durum tam tersidir. İstediğiniz sonucu elde etmek için konuları kendiniz bitirmelisiniz. Ne kadar öğretmenden dinlerseniz dinleyin muhakkak kendiniz de baştan sona konuları bitirmiş olmalısınız. Sonrasında soru çözmeye başladığınızda daha olumlu sonuç alabilirsiniz.

TYT’de Derece İçin Birkaç Tane Soru Bankası Bitirin

TYT’de derece elde etmek için atılması gereken en önemli adımlardan biri soru çözmektir. Sınava tüm konuları bitirip hiç soru çözemeden giren yüzlerce öğrenci ne yazık ki istediği sonucu alamamıştır. Bunun temel nedeni soru çeşitlerine hâkim olmamaktır.

Her konudan birkaç soru çeşidi olduğunu unutmamalı, her soru çeşidini görmeniz gerektiğini aklınıza yazmalısınız.

Yalnızca matematik, fen ya da sosyal değil tüm derslerden en az 5 soru bankası bitirebilmelisiniz. Bitirdiğiniz soru bankalarında binlerce farklı soruyla karşılaşırsınız.

Karşılaştığınız her soru, sizi ÖSYM’nin tarzına biraz daha yaklaştırır. Hemen hemen aynı tarz sorulara denk gelebilirsiniz. Bu nedenle soru çözmek çok önemlidir.

TYT’de Derece İçin Günde 500 Soru Çözün

TYT, hayatınızın en önemli sınavlarından biridir. Bu nedenle doğru hamleyi yaptığınızdan emin olmalısınız. İşinizi şansa bırakmamalı, elinizden gelenin en iyisini ortaya koymalısınız. Bu süreçte günlük konu dağılımını bitirdikten sonra 500 sorunun altına inmemiş olmanız gerekir.

Derece elde etmek, günde 100-150 soru çözmekle olmaz. Bu nedenle olabildiğince çok soru tarzını görmüş olmalısınız. Günlük programınıza bağlı olarak belirlediğiniz rakamın altına inmeden soru çözme istikrarınızı korumalısınız. Bu şekilde istediğiniz sonuca daha rahat ulaşabilirsiniz.

TYT’de Derece İçin Ayda 1 Kitap Bitirin

TYT’de başarı elde etmek isteyen öğrenciler, bu başarıyı yalnızca ders çalışmakla değil hızlarını arttırmakla sağlarlar. Ne kadar çok bilirseniz bilin yeterince hızlı değilseniz istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Bu nedenle hızınızı arttıracak yöntemlerle ilgilenmelisiniz. Bunlardan en önemlisi kitap okumaktır.

Pek çok öğrenci, sınav sürecinde kitap okumayı zaman kaybetmek olarak değerlendirir. Aksine sınavlarda zaman sıkıntısı yaşamanıza engel olacak tek şey kitap okumaktır.

Gözün takip becerisi kazanması daha hızlı anlayıp beynin daha çabuk yorumlaması kitap ile gerçekleşir. Bu nedenle olabildiğince çok kitap okunmalıdır.

Kitap okurken vicdan azabı çektiğini, birkaç soru daha çözebileceğini dile getiren öğrenciler ise kitabın Türkçe soruları için ne kadar önemli olduğunu unutmamalıdır.

Sınavda derece yapabilmek için Türkçeyi full çıkarmanız önemlidir. Bunun tek yolu kitap okumaktan geçer. Ay da en az 1-2 kitap bitirmeniz, size çok şey katacaktır.

TYT’de Derece İçin Zevklerinizden Feragat Edin

Herkes elinde cep telefonu, sosyal medyada dolaşmak için can atar. Özellikle TYT sürecinde bu bir hayal olur. Ne var ki sosyal medyada takılmak size derece kazandırmaz. Bu nedenle zevklerinizden feragat etmeyi bilmeniz gerekir.

Sıkıldığınızda kendinizi meşgul edecek, hoş zaman geçirecek hobilerinize devam edebilirsiniz fakat zaman öldüren alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Saatlerce televizyon izlemek, cep telefonunda zaman kaybetmek, oyun oynamak bir süre sonra yalnızca gerilemenize neden olur. Hem zarar veren hem de başarınızı engelleyen bu alışkanlıklardan sınav sonrasına kadar uzak kalmalısınız. Bu şekilde istediğinizi elde etmeniz daha kolay olacaktır.

TYT’de Derece İçin Hayatınıza Özen Gösterin

TYT’de başarı elde etmenin tek yolu, ders çalışmak ve kitap okumaktır. Bunun yanında kişinin hayatın tadını çıkarmayı da bilmesi gerekmektedir.

Aylarca evden dışarı çıkmadan ders çalışmak, bir süre sonra hastalanmanıza sinir ve stres sahibi olmanıza neden olur. Buna engel olabilmek için haftanın bir günü birkaç saatinizi dışarda geçirmelisiniz.

Evde televizyon ya da internet başında harcayacağınız zararlı saatleri dışarıda daha verimli geçirebilirsiniz. Birkaç saati arkadaşlarınızla geçirmek, elinizden geldiğince temiz hava almak, hobilerinize zaman ayırmak kendinizi yenilemenizi sağlayacaktır. Zamanı israf etmeden bu şekilde değerlendirirseniz çalışmalarınızdan daha verimli sonuçlar alırsınız.

TYT’de Derece İçin Deneme Sınavlarına Odaklanın

TYT sürecinde öğrencilerin yaptığı en genel yanlışlardan bir tanesi deneme sınavlarını sona bırakmaktadır. Bütün konular bitsin daha sonra deneme çözülür anlayışı yanlış bir anlayıştır. Ne yazık ki her konunun bitmesi son aya kadar sürebilir ve bu süre deneme çözmek için yeterli değildir.

Derece elde etmek istiyorsanız sınava hazırlanmaya başladıktan 1 ay sonra deneme çözmelisiniz. İlk adımda nerede olduğunuzla son adımda nerede olduğunuz oldukça önemlidir. Bunu görebilmenizin tek yolu da deneme çözmektir.

TYT’de Derece İçin Başarı Panosu Hazırlayın

TYT’ye hangi noktadan başladığınız, çalışmayı hangi noktada bitirdiğiniz sınava girmeden önce bilmeniz gereken bir bilgidir. İlk gün yaptığınız denemeyi sınav sonuçlarıyla beraber başarı panonuza yazmalısınız.

Aynı zamanda grafik oluşturup başarınızın gidişini izlemelisiniz.

Hangi durumlarda gerilediğiniz hangi konularda sıkıntı yaşadığınız bu şekilde kendini gösterecektir. Sınava girmeden önce yaptığınız son denemede ne kadar yol kat ettiğinizi görebilirsiniz.

Çok başarılı değilseniz bunu bilerek sınava girersiniz. Sonrasında hayal kırıklığı yaşamamanız için bu önemlidir. Aynı zamanda başarınız yüksekse kendinize olan güveniniz yenilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

 1. Hocam ygs’ye 6 ay lys’ye 9 ay var ve sayısal öğrencisiyim.Bu süre içinde söylediklerinizi harfiyen yapmaya karar verdim.Ygs konularının % 30’u bitti diyebilirim.Lys’ye henüz başlamadım.Benim size sorum şu ki bu süreci tavsiyelerinize uyarak degerlendirirsem ygs-lys’ de derece yapabilmem mümkün mü ?

  • Onur;
   Şu an için durumun nasıl bilmiyorum ama düzenli ve kaliteli bir çalışma ile elbette derece yapabilirsin.
   Fakat Lys için bir an önce başlaman gerekli.

 2. Hocam ben TYT de iyi bir net yapmak istiyorum fakat matematikte sorun yaşıyorum zaman kaybım çok oluyor sayısal öğrencisiyim.ne yapmalıyım ve günde kaç saat çqlışmalı ve kaç soru çözmeliyim

  • Ben de derece yapmak istiyorum ve bunun için çok çalışıyorum.
   Sene başında ben de matematikte zorlanıyor ve zamanı yetiştiremiyordum ama şimdi çok rahatladım. Zor kaynaklardan bolca soru çözdüm. Zaman tutarak denemeleri çözüm.

 3. 3 seneden beri çok çalıştım. Sınavda derece yapmak istiyorum ve durumum da iyi aslında ama içim rahat edemiyor bir türlü. Derece yapmak için nasıl çalışılmalı çok güzel anlatmışsınız.

 4. Hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim ve 11.sınıfta matematik fizik vs dersi görmedim sayısalım çok zayıf 12. Sınıf oldum şuan ve haftanın 3 günü stajım var size sorum şu; ben ayt tyt de 300 puan veya üstü yapmak için ne yapmam gerek,dershaneye gitmemi önerirmisiniz bu sınavı 12. Sınıf boyunca bi şekilde çalışıp kazanmak istiyorum lütfen yardımcı olun.

  • Umut;
   Dershane ya da kendin çalışmak arasında fark kişiye göre değişiyor.
   Eğer evde güzel bir program yapıp düzenli olarak çalışırım dersen internette pek çok video bulabilirsiniz. Bunlar üzerinden çalışıp bolca soru çözebilirsiniz. Ancak ben kendim zor çalışıyorum dersen dershane düşünebilirsin.

 5. 2020 yks ye 87 gün var ve tyt den paramedikliğe gitmek istiyorum. lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz

  • Gamze;
   Şu an durumun ne, eksiklerin nedir bilmediğim için ne söylesem tam doğru olmaz.
   Öncelikle bir eksiklerini belirle. Sonra kendine çalışma programı hazırlayarak başlayabilirsiniz.
   Çalışma programı nasıl hazırlanır içeriğini sitemizin arama bölümüne yazarak bulabilirsisn.

 6. Bu sene çok büyük hayal kırıklığı yaşadım. Özellikle Covid-19 dönemi ve karantina bana hiç yaramadı. Çalışmam gereken zamanlarda bir türlü konsantrasyonumu sağlayamadım. TYT sonucum kötü geleceği için tekrar sınava girmek zorunda kalacağım. Gelecek sene için planlarım büyük. Bu sene ulaşamadığım hedeflerime kesinlikle ulaşmam gerekiyor. TYT ne kadar önemli sakın unutmasın burayı okuyan arkadaşlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM