upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

Türkçe Netlerini Arttırmak İçin Paragraf Çözme Teknikleri - Sinavhanem

Türkçe Netlerini Arttırmak İçin Paragraf Çözme Teknikleri

Türkçe Netlerini Arttırmak İçin Paragraf Çözme Teknikleri

Üniversite sınavı derslerinden Türkçe son yıllarda öğrencileri oldukça zorlayan dersler arasına girmiştir. Geçmiş yıllarda dil bilgisi soruları ve kısa paragraflardan oluşan sorular yerini uzun ve bol paragraf sorularına bırakmıştır. Türkçe dersinin öğrenciyi en çok zorlayan yanı paragrafı doğru anlamaya ve yorumlamaya dayanmasından kaynaklanır.

Türkçe Dersine Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lise yıllarının başında bir öğrenciye TYT Türkçe ile alakalı verilecek en önemli tavsiye kitap okumaktır. Bu yol sınavda başarılı olmak için en garanti yöntemdir.

Ne yazık ki son seneye gelmiş ve kitap okuma alışkanlığı kazanamamış bir öğrencinin birkaç kitap okuyarak bu sorunu çözmeye çalışması zaman kaybında başka bir işe yaramaz. Yine de Türkçe soruları göz önünde bulundurularak çok zaman kaybettirmeyecek olan gezi, röportaj, mülakat, fıkra ve deneme gibi yazı türleri okuma listesine eklenebilir.

 • TYT Türkçe birkaç haftada yoğun bir çalışmayla halledilmez ancak az ama düzenli bir çalışmayla TYT Türkçeyi halletmek oldukça kolaydır.
 • Günlük bir aktivite gibi günde 20 ila 30 paragraf sorusu çözmek düzenli çalışmayı sağlar. Ö
 • SYM’nin çıkmış soruları YGS Türkçeye çalışmak için önemli kaynaklardandır. Özellikle ALES çıkmış Türkçe soruları öğrencilere tavsiye edilir.
 • Sınava hazırlanırken çözülen sorulardaki bilinmeyen kelimelerin anlamına bakmak öğrencinin kelime dağarcığını arttıracak ve sınavdaki anlama kabiliyetini güçlendirecektir.

YGS Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf soruları sınavın diğer sorularından çok daha güçlü bir odaklanma gerektirir. Öncelikle tam ve doğru bir okuma paragraf sorularını çözmede anahtar noktadır.

Dikkatli olmak adına hızdan da taviz verilmemesi gerekir zira paragraf soruları yeterince uzun ve uğraştırıcıdır, bu sorularda hızdan taviz vermek sınavın geri kalanında zaman problemi yaşamaya sebep olur.

Ayrıca soruyu tekrar tekrar okumak yerine algıyı dağıtacak turlama tekniğini uygulamak daha akıllıcadır. Soruları okurken soru köküne, olumlu ve olumsuz soru bitişlerine özellikle dikkat edilmelidir çünkü paragraf sorularında en çok yapılan hatalar soru kökünü yanlış okumaktan kaynaklanır.

Altı çizili veya kalın yazılmış sözcüklere de özen gösterilmelidir. Bu sözcükler soru çözümünde öğrenciye yardımcı ipuçları niteliğindedir. Her şeyi işaretlemek ve bütün sorunun altını çizmek algı hızını kalem hızına bağlar ve bu öğrenciye zaman kazandırmaktan çok kaybettirir. Bu sebeple sadece anahtar noktalara işaret koymak yeterlidir.

Paragraf Sorularına Nasıl Yaklaşılmalı?

Paragraf soruları öğrenciden herhangi bir bilgi birikimi talep etmez. Unutulmamalıdır ki paragraf sorularında cevap sorunun içinde gizlidir. Bu yüzden öğrenciler kendi bilgilerini kullanmamalı ve soruda verilenlerin dışına çıkmamalıdır.

Öznel bir şekilde yapılan çıkarımlar kişiyi yanlışa sürükler. Bu sebeple soru paragraftaki bakış açısıyla nesnel bir şekilde değerlendirilmelidir.

Önce paragrafı değil şıkları okuyun!

Paragrafı okuyup onu akılda tutmaya çalışmaktansa önce sorunun ne istediğini öğrenmek paragrafta odaklanılması gereken noktaları daha iyi görmeyi sağlar.

Uzun paragraflardan korkmak yersizdir çünkü bu sorular genellikle sadece zaman kullanma kabiliyetini ölçmeyi hedeflediğinden kolayca çözülebilecek cinstendir.

Paragraf sorularında doğru cevap değil en doğru cevap aranır. Çünkü şıklar birbirine çok yakın ve çelişkilidir. Bu yüzden bütün şıklar mutlaka okunmalı, zaman kaybetmemek adına yakın ama yanlış cevap tuzağına düşülmemeli.

Türkçe Paragraf Soru Türleri İçin İpuçları

 • Ana fikrin arandığı sorularda paragrafın verdiği mesaja odaklanmak gerekir
 • Yardımcı fikirler aranırken paragrafta yer alan bütün düşünceler belirlenmelidir.
 • Konu aranan sorularda ise yüzeysel bir şekilde neden paragrafın neden bahsettiği bulunmalı.
 • Başlık sorularında cevap paragrafı en iyi özetleyen sözcüklerden seçilmelidir.
 • Paragraf tamamlama yapılırken anlam ve yapı bütünlüğü en üstün gelen şık tercih edilmeli.
 • Paragraf düzenleme sorularında ise bir önceki veya sonraki cümleye yapılan referanslar cevaba ulaşmakta çok önemlidir.
 • Paragrafın ikiye ayrılmasını isteyen sorularda düşüncenin değiştiği noktada diğer paragraf başlamış demektir.
 • Akışı bozan cümle aranırken ise hem anlam hem de yapı bütünlüğü açısından paragrafa en aykırı cümle tercih edilmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. Türkçe’de 40 soruda 38-39 net çıkarıyorum ama çok zaman kaybediyorum. Bunun için ne yapabilirim?

 2. Hocam paragraf soruları için ipuçları harika olmuş teşekkürler.
  Ben ösym paragraf soruları çözerek çalışıyorum. Genel olarak Türkçem iyi ama paragraf sıralama sorularını çözemiyorum. Paragraf sıralama sorularını çözebilmem için bir öneriniz var mı?

  • Ne demek Fatih 🙂
   Paragraf sıralama soruları için ilk ve son seçenekleri elemeye çalışarak başlayabilirsiniz.
   İlk cümlede bu, şu gibi bir önceki cümleye işaret eden kelimeler olmaz. Farklı bir şeyi işaret etmez. Son cümlede de artık sonuca gelinmiştir. Bunları belirleyebilir ve sıralamadan atarsan işin daha kolay olur. Onun haricinde soru çözdükçe pekiştireceksin.

 3. Kitap okumak mı paragraf çözmek mi? Bu sene sınava gireceğim. Ortalama 31-32 net yapıyorum. Hedefim 38-40. Bunun için soru çözmek mi daha mantıklı aynı sürede kitap okumak mı?

  • Kİtap okumak çok faydalıdır ama uzun sürede etkisini gösterir Hakan. Sınav için paragraf çözmek daha mantıklı.

 4. Ben hergün paragraf çözmek yerine bir saat kitap okuyorum nedense çözmek sıkıcı geliyor😔

 5. Hızlı paragraf okuma teknikleri TYT Türkçe’de zaman kazanmanız açısından çok önemli. Beraberinde önce şıkları okuma gibi klasik teknikleri de uygularsanız Türkçe soruları yarı zamanda bitirebilirsiniz.

 6. Hocam paragraf çözme teknikleri hakkında verdiğiniz bilgileri daha önceden okumuş ve uygulamaya başlamıştım. Yaklaşık 2 ay oldu ve bu süreçte 20 civarındaki netlerimi 34-35 civarına çıkardım. Çok teşekkürler.

  • Sadece burada bulunan paragraf çözme tekniklerini mi uyguladın Kerem? Ekstra yöntemler de denedin mi?

 7. turkce netlerim olmuyor bi turlu 15-20 arasi gelip duruyor lutfen yardimci olun duzenli paragf cozuyorm pargfta yanlis cok cikiyor 20 soru varsa 10 yanlis paragftan geluyor nasil duzeltcem Allahim az kaldi😑😑😭

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM