izmir escort
LYS' de Artık Açık Uçlu Sorular da Olacak! - Sinavhanem

LYS’ de Artık Açık Uçlu Sorular da Olacak!

LYS’ de Artık Açık Uçlu Sorular da Olacak!

ÖSYM’nin üniversiteye giriş sınavı için getirdiği yeniliklerden bir tanesi de açık uçlu soru sistemi. Yapılan açıklamaya göre 2017 Lys’ de bu sisteme yer verilecek. Son birkaç yıldır gündemde olan bu değişiklik, nihayet hayata geçirildi. Sayısı az olsa da kısa cevaplı sorular, sisteme dâhil edildi ve öğrencilerin karşısına çıkacak.

Açık Uçlu Soru Nedir?

Açık uçlu soru ifadesi ile kastedilen, kısa cevaplı sorulardır.  Sorular; bir kelime, bir sayı yahut bir cümle ile adaylar tarafından cevaplandırılacaktır. Adaylar soruların cevabını yine el yazısı ile yazacaklar ancak el yazısı ile cevaplandırma, değerlendirmenin sağlıklı olmasını olumsuz yönde etkileyeceği için yine kodlama sistemi düşünülmüş. Cevaplar önceden olduğu gibi optik forma kodlanacak.

Hangi Alanlarda Açık Uçlu Sorular Kullanılacak?

Lys’nin tüm oturumlarında 3 adet kısa cevaplı, açık uçlu soru sorulacak. LYS-1 de 3 tane sayısal açık uçlu soru, diğer oturumlarda ise sözel açık uçlu sorular bulunacak.

Sayısal alanda Matematik testinde 3; Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinde 1’er açık uçlu soru olacak. Sözel alanda ise Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2, Yabancı Dil testinde 3 diğer derslerde 1’er adet kısa cevaplı soru olacaktır.

Adaylar, soruların cevabı olan sayıları veya kelimeleri, cevap kâğıdında ayrılan alana yazacak ve kodlayacaklardır. Bu kodlanan cevaplar ise eski sistemde olduğu gibi optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru yazılsa dahi eksik kodlanan yahut hiç kodlanmayan cevaplar, değerlendirmeye tabi tutulmayacak. Tüm bunların yanında en önemli değişiklikler arasında açık uçlu olarak sorulan sorularda, 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi durumu da görülmeyecek.

Açık Uçlu Sorular Öğrenci İçin Nasıl Bir Değişiklik Yaratacak?

Öğrencilerin çalışma sistemleri açısından herhangi bir değişikliğe gitmelerine gerek yok. Zira açık uçlu soru sistemi, öğrenciye çok uzak bir sistem değil. Bilhassa okul sınavlarında, klasik sınav tarzına alışkın öğrenciler zorlanmayacaktır.

Açık uçlu sorular, klasik cevaplama tarzı ile çoktan seçmeli usulün karması şeklinde meydana gelmiştir. Bu halde sorunun cevaplanması klasik şekilde olurken kodlanması çoktan seçmeli usule göre olmaktadır. Öğrenciler, bu tarz sorular için yeni bir çalışma yöntemine başvurmamalı. Zaten ÖSYM, yapılan değişikliğin öğrenciler için büyük bir sarsıntıya sebep olmaması için, açık uçlu soru sayısını oldukça sınırlı tutmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Hocam merhaba ben geçen sene sınava girdim ve yerleştim ama bu sene yine girdim puanım kesildi şimdi tercih yaparsam seneye yine kesilir mi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM