izmir escort
Sınava Girmeden Önce Ne Yenilmeli? - Sinavhanem

Sınava Girmeden Önce Ne Yenilmeli?

Sınava Girmeden Önce Ne Yenilmeli?

Sınava girmeden önce ne yenilmeli, nasıl beslenilmeli sorusu çok büyük önem taşımaktadır.

Birçok öğrenci için eğitim hayatı sınav üzerine kuruludur. Yıl içerisinde alınan derslerin sınavları bir kenara, okul değişikliği yapılacağı zaman yapılan büyük sınavlar da ayrı önem taşımaktadır.

Ortaokuldan liseye geçişte ya da liseden üniversiteye geçişte yapılan bu büyük sınavlara gerektiği gibi hazırlanabilmek çok önemlidir.

Sınavlara hazırlık süreci yalnızca çalışmakla değil aynı zamanda fizyolojik ve psikolojik hazırlıkla da mümkün olmaktadır. Bu açıdan sınava girmeden önce ne yemeliyiz sorusu büyük önem taşımaktadır.

Ne yemeli, ne kadar yemeli, hangi besinlerden özellikle uzak durulmalı iyi bilmek gerekmektedir.

Sınava Girmeden Önce Ne Yenilmeli?

Sınavdan önce nasıl beslenmeli sorusu en az çocuklar kadar velileri de kaygılandıran bir durumdur.

Yapılan araştırmalar neticesinde çocuğun beslenme düzeninde herhangi bir değişiklik yapılmak isteniyorsa sınavdan 1 hafta önce bu değişikliğin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde vücut, adaptasyon sürecinde olduğu için sınav çok sağlıklı geçmeyecektir.

Sınavdan 1 hafta öncesinde bilhassa demir konusunda zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterilmesi önerilmektedir.

Demir doğrudan kan dolaşımı üzerinde de etkili olup sınava hazırlık sürecinde sıkıntınızı aşmanıza yardımcı olmaktadır. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bu hususta destekleyici özelliğe sahiptir.

Sınava Girmeden Önce Şeker Yenir mi?

Sınava girmeden önce ne yemeli sorusuna ailelerin hemen hepsi şeker cevabını vermektedir.

Şeker yendiğinde çocuğun daha iyi düşünebileceğine inanılmaktadır ancak bunun doğru olmadığı, bilimsel şekilde ispat edilmiştir. Üstelik şekerin akıl çalıştırmaktan çok daha fazla tembelleştirdiği de bilinen bir gerçektir.

Sınavdan bir gün önce çocuğa yedirilen bol şekerli gıdalar, ertesi gün uyanmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yanında sınav günü ne yemeli sorusuna da şeker cevabını verip sınavdan hemen önce şeker tüketen kişiler de vardır.

Sınav anında uyku getiren şeker, konsantrasyon konusunda zorlanmanıza neden olacaktır.

Yapay tatlandırıcı ve şeker barındırmayan doğal şekeri olan meyveler yedirilmesi, çocuk açısından çok daha faydalı kabul edilmektedir.

Sınavdan Önce Balık Faydalı Olur mu?

Balığın faydaları sınav sürecinde de kendini göstermektedir. Kişi, balık tüketmek istediği zaman buğulama ya da fırında sebze eşliğinde hazırlayıp yedirmek daha sağlıklı sonuç vermektedir.

Omega-3 bakımından zengin olan balık, sınav öncesinde çocuklara muhakkak yedirilmelidir.

Sınava 2 hafta kala haftada 3 kez olmak üzere balık tüketilmesi, çocuğun verimli şekilde odaklanmasını, sağlıklı olarak vücudunun da hazır olmasını sağlamaktadır.

Havuç, Sınav Öncesi İyi Gelir mi?

Sınava hazırlanırken alınacak vitaminler neler hangi sebze ve meyvelerde bulabilirim diyorsanız havucu tüketmelisiniz.

Havuç içerisindeki A ve C vitamini birçok açıdan ihtiyaç duyulanı temin etmeyi sağlayacaktır. Özellikle ezber için gerekli olan havuç, bilgileri uzun süre zihninizde tutmanıza yardımcı olmaktadır.

Ezberlenecek çok şeyiniz olduğunuzda her gün 1 adet havuç tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sınavdan 15 gün önce başlayıp düzenli olarak havuç tüketirseniz faydasını muhakkak görürsünüz.

Kabak Çekirdeği Sınavdan Önce Yenir mi?

Aileler, sınava girecek olan çocuklarına atıştırmalık olarak ceviz, badem ya da fındık gibi enerji verecek kuruyemişler yedirebilmektedir. Bu atıştırmalıklar dışında hem çocuğun stresini alacak hem de fizyolojik olarak rahatlamasını sağlayacak kabak çekirdeği de işe yarayacaktır.

Sınava girmeden 1 hafta önce tuzsuz kabak çekirdeğinden her gün 1 avuç kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Özellikle stres nedeniyle sürekli tuvalete çıkma kaygısı güden çocuklar, kabak çekirdeği ile bunu alabilmektedirler. Bununla beraber kabak çekirdeği rahat bir uyku uyumaya da yardımcı olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Merhabalar.
    Ben imam hatip mezunuyum.
    4 yıllık tarih okuyorum. 2018 de Rize’den yatay geçiş yaparak Hitit üniversitesine geçiş yaptım. Ve 2019 yani bu yıl tekrar sınava(yks) girdim.
    Obp puanım 42 olması gerekirken 21 puan eklendi. Neden acaba? Ösym tam net bilgi vermiyor. Kesilmez diyip durdu. Yardımcı olursanız müteşekkir olurum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM