Turlama Tekniği Nedir? YGS ve LYS’de Nasıl Uygulanır?

Turlama Tekniği Nedir? YGS ve LYS’de Nasıl Uygulanır?

YGS ve LYS karşılaştırıldığında açıkça görülecektir ki YGS hızlı, pratik bir şekilde yorum yapma yeteneğini ölçerken LYS bilgi birimini ölçer. Bu sebeple YGS zaman probleminin daha çok yaşandığı bir sınavdır. YGS ve LYS’de kullanılabilecek, uzmanlar tarafından önerilen birçok soru çözme tekniği vardır. Bu teknikler öğrencinin sınav esnasında zaman kazanmasına, sorulara daha pratik yaklaşmasına ve stratejik davranarak sınavda daha başarılı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu tekniklerin en çok kullanılanlarından biri turlama tekniğidir.

YGS ve LYS’de Zaman Problemlerinin Sebepleri

YGS 160 soru için 160 dakika verilen ilk aşama sınavıdır. Her soru için 1 dakika ayrılması öngörülmüştür. Ancak bu öğrencinin inisiyatifine bağlıdır. Örneğin eşit ağırlık öğrencileri fen dersinden fedakârlık ederek bölüm derslerine daha çok zaman ayırmayı seçerken sayısal öğrencileri ise sosyal bilimler dersinden zaman arttırmaya çalışırlar. Bu zaman arttırma ihtiyacına sebep olan sorunları çözmek daha hızlı bir net artışı sağlayabilir. Öğrenciler kimi zaman bir soru üzerinde fazla uğraşmaktan ve o soruyu çözmek için inatlaşmaktan zaman kaybederler. Ayrıca sınavın uzun sürmesi sonucunda yer yer dikkat dağınıklıkları olabilir ve bu da soruları tekrar tekrar okuyup zaman kaybetmeye sebep olabilir. Tüm bunların dışında aşırı kaygı ve stres de hafızayı, algılama ve anlama gücünü zayıflatır ve sorular için daha fazla süre ihtiyacına sebep olabilir. Bu sorunları çözmek adına turlama tekniğini uygulamak zaman kazanmak açısından birçok öğrenci için hayat kurtarıcı bir hamle olacaktır.

Turlama Tekniğini Kullanmak İçin Sebepler

YGS ve LYS’de sorular zorluk derecelerine göre 5 sınıfta incelenebilir. Bu sınavların %10’u çok kolay, %20’si kolay, %40’ı normal sorulardan oluşurken %20’si zor ve %10’u çok zor sorulardan oluşur. Unutulmaması gereken en önemli nokta şudur ki bir test içerisindeki çok zor ve çok kolay soruların puanı aynıdır. Bu sebeple kolay soruların iyi bir şekilde analiz edilip belirlenmesi ve öncelikli olarak bu sorulara yönelmek sınavda zaman kazanmak ve daha çok soru görerek daha çok soruyu yanıtlamak adına oldukça önemli bir hamledir.

Turlama Tekniği YGS ve LYS’de Nasıl Uygulanır?

Turlama tekniğinde öncelik kolay sorulara verilir. Bu soruların sınavın başında çözülmesi hem motivasyonu arttırır hem de sınavın geri kalanı için öğrenciye zaman kazandırır. Aynı zamanda turlama tekniği en kolay çözülen dersten başlamayı da önerir. İlk turda zor ve çok zor bulunan sorulara öğrenci kendi anlayabileceği şekilde işaretler vermeli ve bu soruları ikinci tura bırakmalıdır. Sorularla alakalı inatçı davranmak zaman kaybına yol açtığı gibi algının tek bir odak noktasında toplanmasına da sebep olur. Turlama tekniğini kullanmak tek bir soruda yoğunlaşmayı azaltır. Üstelik kimi zaman sorunun çözülememesinin sebebi o soruya fazla odaklanmadır. Eğer başka bir soruya geçilerek algı kısa süreliğine dağıtılırsa soruya geri dönüldüğünde kaçırılan noktayı bulmak ve soruyu çözmek kolaylaşacaktır.

Turlama Tekniği İle Alakalı Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Turlama tekniği kesinlikle birçok denemede test edilmeden kullanılmamalıdır. Aksi takdirde zaman kazandıracağına kaybettirebilir.
  • Boş bırakmak öğrencinin moralini bozmamalı ve boş sorulara ikinci turda çözülecek sorular gözüyle bakılmalıdır.
  • Küçük bir nokta hatırlansa yapılabilecek sorular özel olarak işaretlenmeli ve ikinci turda bu sorulara öncelik verilmelidir.
  • Turlama tekniği sınavı böldüğünden ve boş soru sayısını ilk turda arttırdığından kaydırma riskini de arttırır. Bunun önüne geçmek için kodlamaya büyük özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar