izmir escort
TYT Matematik Nasıl Çalışılır? - Sinavhanem

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

YGS ve LYS’den sonra adayların bir süre şaşkınlığa uğramasına neden olan sınav sistem değişikliği, 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacaktır. Dolayısıyla üniversiteye girmek isteyen her adayın bu süreci yakından takip etmesi, olabildiğince detaylı öğrenmesi gerekmektedir.

Sınav, TYT ve TKS olmak üzere iki basamaklı oturumdan oluşmaktadır. Adaylar, birinci oturumda temel yeterliliklerinin test edildiği TYT’ye, ikinci oturumda ise alanlarını ilgilendiren teste gireceklerdir. Bu süreçte; temel Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri testleri birinci oturumda sorulacaktır.

İkinci oturumda ise Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, sosyal bilimler, fen bilimleri ve matematik soruları olacaktır. Adaylar her derse dengeli şekilde hazırlanmalı, doğru çalışma yöntemleriyle tüm dersler için gereğini yapmalıdır.

BUNA DA BAKABİLİRSİNİZ: SIFIRDAN MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR?

TYT Matematik Konuları Nelerdir?

Temel yeterlilik testinde öğrencileri bekleyen derslerden biri de temel matematiktir. Doğrudan matematiğin temelinden başlayan test daha çok akıl yürütme, mantığı test etme üzerinde konumlandırılmış bir testtir. Bu nedenle adaylar alan matematiğinden daha çok temel matematik konuları üzerine yoğunlaşmalıdır.

TYT temel matematikte adayları bekleyen ilk konu temel kavramlardır daha sonra bölme bölünebilme, rasyonel sayılar, mutlak değer, çarpanlara ayırma, üslü sayılar, köklü sayılar, basit eşitsizlikler konuları yer almaktadır. Bunun yanında adaylar; denklem çözme, oran-orantı, fonksiyonlar, problemler, kümeler ve karmaşık sayılar olmak üzere diğer konulardan da sorumludur.

TYT Matematik İçin Programa Dayalı Çalışma

TYT temel matematikte istenilen başarıyı elde etmenin temel yolu programlı çalışmaktır. Programa dayalı bir çalışma düzenine sahip olursanız istediğiniz herhangi bir üniversite bölümüne yerleşmemeniz için sebep olmayacaktır. Bunun için öncelikle size uygun olan programı hazırlamaya başlamalısınız.

Temel matematik için günün en az 3 saatini ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Programınızda 3 saati matematiğe bağlamalısınız. Bu 3 saatin bir kısmı konu çalışma üzerine olmalı, bir kısmı da test çözümü üzerine olmalıdır. Bu sayede her gün 3 saat temel matematik çalışarak, olumlu test sonuçları aldığınızı fark edebilirsiniz. Disiplinli çalışmak yeni konuları anlamanızı, bildiklerinizi ise pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

TYT Matematik İçin Konu Çalışma

Matematik ister temel düzeyde ister alan düzeyinde olsun fark etmeksizin konu çalışmayı gerektirmektedir. Sınav sürecinde olan öğrencilerin hemen hepsinin bildiği en yanlış detay matematiğin yalnızca soru çözmekten ibaret olduğudur. Matematikte soru çözmek önemlidir fakat konular bilinmediğinde soruları çözmek mümkün değildir. Bu nedenle önce tüm konular bilinmeli daha sonra soru çözümüne geçilmelidir.

Konu çalışırken öncelikle kendiniz bir kez okumalısınız. Türkçe konularını okur gibi gerekirse altını çize çize okumalısınız. Bu sizin zemin atmanızı kolaylaştıracaktır. Çok eksik olduğunuz bir konuda çalışıyorsanız okumakla anlamanız tek seferde mümkün değildir. Bu noktada yardım almayı denemelisiniz.

TYT Temel Matematik İçin Arkadaş Grubuyla Çalışma

TYT temel matematik konularından eksiğiniz varsa arkadaş grubunuzla çalışma saatleri düzenlemelisiniz. Bilen bir arkadaşınızın size konuyu anlatması, kısa sürede kavramanız için yeterli olacaktır. Haftanın bir gününü grup çalışmasına ayırdığınızda önce konuyu çalışıp daha sonra detaylı şekilde soru çözebilirsiniz. Üstelik konuya dair çözemediğiniz soruları sorabilme şansınız da olacaktır.

Arkadaş grubunuzda konuyu ciddiye alan, hazırlık sürecinizde yanınızda olan arkadaşlarınız olmasına özen göstermelisiniz. Sizin eksik olduğunuz bir konuyu anlatan arkadaşınız aynı zamanda kendisi de pekiştirmiş olacaktır.

TYT Matematik İçin Videolu Çalışma

TYT sürecinde özel ders alamayan, arkadaşlarıyla ders çalışma fırsatı bulamayan öğrencilerden biriyseniz temel matematiği video üzerinden öğrenebilirsiniz. Videolu konu anlatımlar, eksik olan konuların çözülebilmesi, anlaşılabilmesi açısından son derece önemlidir.

Temel matematiğin birçok konusu ilköğretimde zemini atılan, zorlayıcı konular değildir ancak eksik olunan noktalar da bulunacaktır. Bu nedenle detaylı anlatım yapan, soru çözümleriyle örnekler sunan kişilerin tercih edilmesi gerekmektedir.

TYT Temel Matematik İçin Soru Çözümü

Matematiğin kilit noktası soru çözümüdür. Eksiksiz şekilde konuları bitirdiğinizde yapmanız gereken tek şey soru çözmektedir. Ne kadar fazla soru çözerseniz o kadar çok soru türüne hâkim olursunuz.

Matematiğe soru çözmeden hazırlanmak imkânsızdır. Bu nedenle programınıza ilk önce günde 75 soruyla başlamalısınız. Daha sonra günlük 120’ye çıkmalı ve sınav yaklaştığında her gün en az 150 adet matematik sorusu çözmeniz gerekmektedir.

Temel matematik konularına göz gezdirdiğinizde çoğunun soru çeşidinin yüzlerce olduğunu görebilirsiniz. Her konunun kendine özel birçok soru detayı bulunmaktadır. Dolayısıyla ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok başarı elde edebilirsiniz.

TYT Temel Matematik İçin Deneme Çözmek

TYT temel matematik için denemenin önemi oldukça fazladır. Matematiğin bilinmeyen pek çok detayını denemelerde çözmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle henüz çalışmanın başındayken ayda 1-2 adet deneme çözmeniz yeterlidir. Daha sonra 4-5 adet konuyu tamamladıktan sonra deneme sayınızı da arttırmalısınız.

2 haftada 2 kez matematik denemesi çözmeli daha sonra bu sayıyı haftada 2’ye kadar ilerletmelisiniz. Bu şekilde matematiğinizin beklediğinizden çok daha hızlı ilerlediğini fark edebilirsiniz.

Sınav sürecinde olan öğrencilerin sınava 2-3 ay kala denemeye yüklenmesi çok da fayda sağlamaz. Deneme çözmeye ne kadar erken başlanırsa o kadar olumlu sonuç alınır. Bu nedenle çözülemeyen sorular olsa da deneme çözmekten vazgeçilmemelidir.

TYT Temel Matematik İçin Tekrar Çözümleri Yapma

TYT temel matematiğe çalışırken geçmişe dönmeniz oldukça önemlidir. Test çözerken kaliteli, çıkma potansiyeli yüksek ve zor olan soruları bir kenara ayırmalısınız. Bunun için özel bir dosya yapabilir isterseniz herhangi bir defter üzerine yapıştırabilirsiniz. Sonra her ay kaliteli soruların her birini yeniden çözmelisiniz.

Temel matematik için donanımlı soruları tekrar etmek çok önemlidir. Unutulmaması gereken ayrıcalıklı sorular daha sonra çok yardımcı olacaktır. Üstelik bazı soruların sınavlarda benzerlerinin gelmesi de şansınızın artmasını sağlayacaktır.

TYT Matematik İçin Çözülemeyen Soruları Çözme

Temel yeterlilik testi hazırlığında olan öğrenciler, temel matematik testi için ekstra özenli çalışmalıdır. Matematiğin bu basamağı oldukça kolay, çözülebilir soruların olduğu bir basamaktır. Bu nedenle her sorunun çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Test çözerken çözemediğiniz soruların cevaplarına bakıp daha sonra bir kenara atmamalısınız. Her çözülemeyen soruyla yeniden karşılaşma ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Bunun için düzenli olarak çözülemeyen soru günü düzenlemelisiniz.

O gün, çözemediğiniz tüm temel matematik sorularını gündeme getirmeli daha sonra temizlemelisiniz. Bu tekrarlarda da çözememeniz halinde profesyonel birine danışarak öğrenmelisiniz.

TYT Matematik İçin Soru Hocası Tutma

TYT hazırlığında olduğunuz süre içerisinde temel matematikten eksiğinizin kalmamış olması gerekmektedir. Eksiğinizin kalmaması için her konuya dair soru çözümlerini sonlandırmış olmanız önemlidir. Bir konuda karşınıza çıkabilecek tüm soru tarzlarını çözmüş olmanız gerekmektedir. Aksi halde sınavda herhangi bir soruyla karşılaştığınızda şaşırmanız, yanılmanız kuvvetli ihtimalidir.

Temel matematiğe hazırlanırken konularda herhangi bir eksiğiniz yoksa soru boyutunda yardım almalısınız. Alacağınız yardım yalnızca çözemediğiniz sorular, görmeniz ve bilmeniz gereken sorular üzerine olacaktır. Bu şekilde soru hocanız, eksiklerinizi tamamlama fırsatı sunmuş olacaktır. Ne kadar çok soru görebilirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz. Dolayısıyla soru hocasının faydalı olacağından herhangi bir şüpheniz olmasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. Arkadaşlar geçtiğimiz sene ben de aynı yollardan geçtim ve bu siteden çok faydalandım. Bir kaç kelam etmek isterim.
  Öncelikle sonucum 31 k.
  Tyt matematik ipuçlarını bilmek ve buna göre çalışmak benim için çok büyük başarı oldu. Bu sayede net arttırmanın yanı sıra zaman kazandım ve bu zamanı diğer derslerde de kullanmış oldum.
  Üstelik 2 ayda tyt matematik çalıştım. Öncesinde neredeyse sıfırdım ama düzenli çalışma ile oldu.
  Tekrar konusunda çok yararınızı gördüm hocam teşekkürler

 2. Ben de 11.sinifim ve şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum 12. Sinif ta daha kolay olacak benim ıçin

 3. Bazı arkadaşlar TYT matematiği bence çok büyütüyor. Resmen 2. sınıftan beri gördüğümüz konular. Biraz düşünüp çözmeye çalışsanız zaten yarısı garanti. Fazlası için de biraz çalışıverin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM