izmir escort
TYT Türkçe İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

TYT Türkçe İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Türkçe İçin Nasıl Çalışmalı?

Üniversiteye giriş sınavına dair yapılan köklü değişim, öğrencilerin çalışma düzenleri üzerinde de değişikliğe neden olmaktadır. Özellikle ilk sınav olan temel yeterlilik testinin merkezinde Türkçe ve matematik olması, her iki derse de derinlemesine çalışılmasını zorunlu kılmaktadır. YGS’den farklı olarak sosyal bilimler ve fen bilimlerini bünyesinde daha az soruyla barındıran bu ilk sınav birçok açıdan avantajlı kabul edilmektedir.

Özellikle sözel ve eşit ağırlık bölümlerinin derslerine odaklı olan öğrenciler için Türkçe, matematik çok daha belirleyici özelliğe sahiptir. Her iki ders de belli oranda ağırlığa sahip olduğu için öğrencilerin Türkçeye de matematiğe de doğru şekilde çalışması son derece önemlidir. Özellikle Türkçenin konularının çok ağır olmaması, yüksek puan kazanılmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Paragraf Netlerini Arttırma Yöntemleri

TYT Türkçe Konuları

Temel Yeterlilik Testinde öğrencilerin karşısına çıkacak olan ilk ders Türkçe olacaktır. Kılavuz şeklinde, net bir açıklama yapılmamış olsa da konuların aşağı yukarı tahmin edilebilir olduğu bilinmektedir.

Yapılan açıklamalarda 4 yıl içerisinde görülen Türkçe dersinin, TYT’nin temelini oluşturduğu dile getirilmiştir. Dolayısıyla MEB müfredatına göz attıktan sonra çıkacak Türkçe konularını tespit etmek çok da zor olmayacaktır.

Türkçe testinde sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf konuları, temeli oluşturacaktır. Ağırlık olarak bu konular üzerinde durulması beklenmektedir.

Yoruma açık, yeterlilik testi olduğu için bilgiden ziyade okuduğunu anlamlandırma uygulaması esas alınmaktadır. Bu 3 konu dışında yazım kuralları, ses bilgisi, sözcük grupları, cümle türleri ve ögeleri, fiiler, sözcükte yapı, noktalama işaretleri ve anlatım bozukluklarının da çıkacağı bilinmektedir.

TYT Türkçe İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Türkçe İçin Programlı Çalışmak

TYT hazırlığında olduğunuz dönemde Türkçe için özel bir program yapmalısınız. Türkçeden hangi konulara ağırlık verilmeli hangi konudan kaçar soru çözülmeli tek tek belirlemelisiniz. Belli bir düzen dâhilinde çalıştığınızda, istediğinizden çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Günün en az 2 saatini Türkçeye ayırmanız önemlidir. 2 saatin 1 saati, konu çalışmak için kalan 1 saati de soru çözmek için düzenlenmelidir.

TYT İçin Türkçe Konu Çalışma

TYT’ye girecek olan öğrencilerin Türkçeye çalışırken düzenli hareket etmeleri gerekmektedir. Her şeyden önce konuların bitirilmesi oldukça önemlidir. Öğrenciler 9.sınıftan başlayarak temel Türkçeye dair tüm konuları bir kâğıda yazmalılar. Yazılan bu konuların her biri bir hafta süre içerisinde bitirilmeli.

Sınav sürecinde yapılabilecek en büyük yanlış, konularda kişisel elemeler yapmaktır. Sınava girmeden önce tüm konuları bitirmeniz gerekirken o çıkmaz, bu çıkmaz deyip konuları parçalarsanız yanılma ihtimaliniz bir hayli yüksek olur. Bu nedenle her konuyu tek tek bitirmeniz son derece önemlidir.

TYT İçin Yazarak Türkçe Çalışma

TYT’ye girecek olan öğrencilerin Türkçeye hazırlanırken özellikle not tutmaları gerekmektedir. Not alarak çalışmak, sözel derslerin en büyük kurtarıcısıdır. Sözel derslerinize çalışırken konuları önce okumalı daha sonra kendinize göre notlar almalısınız.

Sınav zamanı yaklaştığında tekrar tekrar okumanız gerektiğinde kitaplardan değil, kendi kısa notlarınızdan okumanız daha faydalı olacaktır.

TYT sürecinde öğrencilerin okuduklarını anlamlandırabilmesi oldukça önemlidir. Sınav, yeterliliği test ettiği için öğrencinin okuduğunu tek seferde anlayabilmesi gerekmektedir. Aksi halde sınav anında süre yetiştirememe durumu söz konusu olacaktır.

Uzun paragrafları tek seferde okuyup anlamak için yazarak çalışmanız gerekmektedir. Yazmak, okunanın daha hızlı şekilde hafızaya alınmasına yardımcı olmaktadır.

TYT Türkçe İçin Soru Çözme

TYT hazırlığında olan öğrencilerin Türkçe söz konusu olduğunda, kendilerine yapabilecekleri en büyük iyilik soru çözmek olacaktır. Konuları ilerletirken aynı zamanda soru çözümüne de başlamış olmanız gerekmektedir.

Her konu için eş zamanlı soru çözümü gerçekleştirmelisiniz. Soru çözümlerinde dikkat etmeniz gereken kolaydan başlayarak ilerlemektir. Konuyu ilk çalışmaya başladığınızda kolay testlerle başlamalı daha sonra zor testlerle devam etmelisiniz.

Türkçe soru çözümü için elinizde her zorlukta test kitabı bulundurmalısınız. Türkçeden başarılı bir test sonucu alabilmenin altın kuralı çok fazla soru çözmektir. Ne kadar soru çözerseniz kendinizi o kadar geliştirirsiniz. Birbirinden farklı yüzlerce soru tarzı olan konuları bu şekilde daha net pekiştirebilirsiniz.

TYT Türkçe İçin Deneme Çözme

Sınav sürecinde olan öğrenciler için deneme çözmek son birkaç ayda yapılması gereken bir egzersizdir. Bu fikrin yanlış olduğu, son incelemelerde kendini göstermiştir.

Öğrenciler konularının %20’lik kısmını bitirmeye başladığında deneme çözümlerine de başlamalıdır. Deneme çözmek için sınava 2-3 ay kalmasını beklemek yanlıştır. Birkaç konu eksiğiniz olduğu için denemede sıkıntı yaşayabilirsiniz ancak bildiklerinizin pekişmesi için bu denemeler oldukça önemlidir.

Türkçeden deneme çözmenin en büyük avantajı zamanı kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. Zamanın özellikle paragraf sorularıyla çok zor kontrol edildiği bilinmektedir. Bu sıkıntıyı yaşamamak adına düzenli olarak deneme çözülmesi önerilmektedir.

İlk aylarda yalnızca 1 kez çözülmesi gereken denemeler daha sonra 2 haftada 1 kere olmalıdır. Sınava az bir zaman kaldığında ise her hafta 1 deneme çözülmesi önerilmektedir. Bu şekilde hangi konulardan yetersiz olduğunuzu da fark edebilirsiniz.

TYT Türkçe İçin Konu Tekrarı

TYT hazırlığında olan öğrencilerin konu tekrarlarını aksatmamaları oldukça önemlidir. Bunun nedeni Türkçenin çok rahat bir şekilde unutulmaya müsait olmasıdır. Özellikle dilbilgisi alanında devamlı tekrarlar yapılması son derece önemlidir.

Konular arasında yer alan; sözcükte anlam, cümlede anlam gibi okuduğunu anlama detaylı başlıklar, tekrar gerektirmese de ekler, fiiller, sözcükte yapı gibi birkaç püf noktası bulunan konular, tekrar edilmelidir.

Türkçe konuların haftalık bir gün tekrar edilmesi hatırlamak için yeterli olacaktır. Herhangi bir gün, birkaç saat aldığınız eski notlara yönelik tekrarlarlar yapmanız, konuların hatırlanmasını son derece kolaylaştıracaktır.

TYT Türkçe İçin Kitap Okuma

TYT hazırlığında olan öğrencilerden biriyseniz düzenli şekilde kitap okumak mecburiyetindesiniz. TYT, YGS’den farklı olarak yalnızca Türkçe ve matematikten meydana gelmektedir. Dolayısıyla Türkçe netlerinizin çok iyi olması, puanınız üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Netlerde artış sağlayabilmek için zamanı iyi kullanmanız gerekmektedir. Zamanı iyi kullanmak ise okuduğunuzu tek seferde anlamaya dayanmaktadır.

Sınav heyecanı ile okuduğunu tek seferde anlayabilecek kişi sayısı da bir hayli azdır. Bu durumu aşabilmek için soğukkanlılığınızı ve idrak edebilme becerinizi devreye sokmanız gerekmektedir. Bunu başarabilmenin tek yolu ise kitap okumaktan geçmektedir.

Her gün en az 25 sayfa kitap okuyarak sınav sürecine adım atabilirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş sayfa sayısını arttırabilir çok daha hızlı olabilirsiniz.

TYT İçin Türkçeye Süreli Çalışmak

TYT’ye girecek olan öğrencilerin temel Türkçe için özel olarak çalışmaları gerekmektedir. Bu özel çalışmanın temel amacı hız olmalıdır.

Temel matematiğin zorluğu ve zaman kaybettirici özelliği nedeniyle Türkçeden ne kadar zaman arttırabilirseniz o kadar karda olursunuz. Dolayısıyla Türkçe hızınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Soru başına düşen dakikadan daha fazlasını asla harcamamalı, bir soruda gereğinden fazla beklememelisiniz.

Türkçeye çalışırken yanınızda her zaman saat olmalıdır. Özellikle test çözerken her soruya zamanı paylaştırmalı, soru başına düşen dakikayı arttırmalısınız. Sınava girdiğiniz gün arttırdığınız her dakika, matematikte elinizi rahatlatacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sınav sürecinde olan öğrencilerin her dersi, her konuyu yalnız başlarına başarmaları mümkün olmayabilir. TYT temel Türkçeye girecek olan öğrenciler, ısrarla anlamadıkları noktalarda yardım almayı ihmal etmemelidir. Aldığınız yardım, sizin kendi kendinize öğrenmenizden çok daha profesyonel şekilde açığınızı kapatacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM