izmir escort
Konuları Biliyorum Ama Test Çözemiyorum - Sinavhanem

Konuları Biliyorum Ama Test Çözemiyorum

Konuları Biliyorum Ama Test Çözemiyorum

“Konularımı bitirdim, her şeyi öğrendim ancak soru çözemiyorum, netlerim yükselmiyor.” diyenlerdenseniz yalnız olmadığınızı bilin ve paniklemeyin. Pek çok öğrenci bu dertten mustarip olsa da bir o kadar öğrenci bu sorunu kolayca çözüyor ve başarı merdivenlerini durmadan tırmanmayı başarıyorlar. Peki, konu çalıştıktan sonra hangi adımlar izlenmelidir? Soru çözümünde yapılan hatalar nelerdir? Netler nasıl arttırılır?

Konuyu Anlıyorum Ama Test Çözemiyorum

Konu çalışmak ve soru çözmek farklı yetenekleri beraberlerinde getirirler. Konu çalışırken beynimiz öğrenme odaklıdır, soru çözerken ise önümüze seçenekler sunulur. Sizden bilginizi bu seçeneklere göre harmanlayıp analiz ederek cevaba ulaşmanız beklenir.

Soru çözememeniz konuyu anlamadığınızı göstermediği gibi, konuyu ezberlemeniz de tüm soruları çözeceğiniz anlamına gelmez. Sabretmeli ve çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Zamanla doğru sayınızın arttığına şahit olacaksınız.

Ders Çalışıyorum Ama Soruları Çözemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Konu çalışmak ve soru çözmek ders çalışırken birbirini tamamlayan iki ayrı unsur olarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Yalnızca konu çalışarak ya da yalnızca soru çözerek kendi potansiyelinizi açığa çıkarmanız mümkün olmamaktadır. Öğrenciler ikisini yeteri kadar yapmadıkları zaman memnun olmadıkları sonuçlar elde ederken, gerekli çalışmaları uyumlu şekilde gerçekleştirdiklerinde başarılı olmaları kaçınılmazdır.

Konu kısmında bir sorun olmadığından eminseniz, soru çözme aşamasına giderken izleyeceğiniz yolu çizmeniz büyük önem taşır. Test çözerken bir türlü istediğinizi elde edemiyorsanız adımlarınızın birisi hatalı demektir. Ya konuya çalışırken gözden kaçırdığınız, tam olarak kavrayamadığınız noktalar var ya da sonrasındaki aşamalarda yanlış kararlar aldınız.

Ezberiniz tamam, direkt olarak sorulan soruların cevaplarını biliyorsunuz, konunun mantığını da anladınız buna rağmen sorularda sıkıntı yaşıyorsanız attığınız adımları kontrol etmeniz gerekir.

Netlerimi Nasıl Arttırırım?

Ders çalışmanın birinci adımı olan konu çalışmasını bitirdikten sonra asıl bitirici darbeyi vuracağınız kısım soru çözümü kısmıdır. Konuyu anlamak tek başına net arttırmada etkili olmamaktadır. Konuya hakimim ama soruları çözemiyorum diyen kişiler özellikle bu noktaya dikkat etmelidirler

Örnek Soruların Video Çözümlerini İzleyin

Konu çalışmasının ardından konuyla ilgili ne tarz soruların geldiğini ve bunların nasıl çözüleceğini anlatan videolar ile başlangıç yapın. İnternet üzerinde soru çözümü yapan pek çok kaynak bulabilirsiniz.

Satın alacağınız kitapların örnek soru çözümlerine bakarak gidiş yolu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle videolarla desteklenmiş soru bankanız varsa ve çözümleri izlerseniz mükemmel bir başlangıç yapmış olursunuz.

Seviyenize Uygun Kaynak Seçimi Yapın

Doğrudan zor kaynakları çözmeye başlamak size artıdan çok eksi katar. “Ben bu konuyu beceremiyorum.” deyip derse küsmenize neden olabilir. Öncelikle pekiştirme amaçlı daha temel soruların yer aldığı soru kitaplarından çözüm yapın ki çalışmanızın devamını getirebilin.

Çözemediğiniz Soruları Sorun

Sınavlarda iyi sonuç elde eden kişilerin, konu çalışmak haricinde yaptıkları 2 önemli nokta mevcuttur. Bunlardan birincisi bol soru çözmektir, ikincisi ise soru sormaktır.

İsterseniz on binlerce soru çözün, yapamadıklarınızı sormuyorsanız bir adım ileriye gidemezsiniz. Zaten yaptığınız şeyleri yapmaya devam edersiniz ancak yapamadıklarınız hep eksik kalır.

Öğrenciler yanlışları sadece bilmedikleri için yapmazlar. Çoğu insan bilse de bilgiyi kullanamadığı için yanlış sonuca varabilir. Konuyu ezberleyip soru çözemeyenlerin asıl problemi aslında budur. Bildiklerinizi yorumlamayı öğrenmek, uygun kaynaklardan yeterli sayıda soru çözmekten ve yanlışlarınızı mutlaka birine sormaktan geçer.

Yapamadığınız Soruları Not Alın

Çözümlerini de kendi anlayacağınız dilden açıklayıcı bir şekilde yazın. Böylece hem konu üzerinde tekrar yapmış olacaksınız hem de bilginizi kullanabilmek açısından önemli bir adım daha atacaksınız.

Çıkardığınız Notlardan Yararlanın

Konunun ardından test çözerken unuttuğunuz yeri hemen konuya bakarak hatırlayın. Başlangıçta kendinize bu hakkı tanıyabilirsiniz.

Henüz süre tutup kendinizi sınamıyorsunuz, konuyu pekiştirmeye çalışıyorsunuz o yüzden gönül rahatlığıyla küçük kopyalar çekebilirsiniz.
Başlangıç aşamasında yaptığınız müdahaleler ileride sizi rahat ettirebilmektedir.

Sabırlı Olun

Henüz yolun başındasınız ve fazlasıyla ilerleme kaydedeceksiniz. Başlangıçta hatalar yapmanız çok normal, önemli olan zamana yayarak hataları telafi etmektir.

Saatlerce konu çalıştınız, aklınızda hiç soru işareti kalmadı ve kendinize güvenerek soru bankasının başına oturdunuz. Bir baktınız ki bazı soruları boş bırakıp bazılarını da yanlış yapmışsınız. Hemen karalar bağlayıp ben bu işi beceremiyorum demeyin. Yaşadıklarınız çok normal şeyler ve inanın her insanın başına geliyor.

Test çözmek, sizin öğrenme düzeyinizi ölçtüğü kadar size yeni şeyler de öğretmektedir. Bazen anlamadığınız bir yeri test çözerken karşınıza çıkmasıyla kafanızda oturttuğunuz olacaktır. Sadece sakin olun ve yılmadan devam edin. Kimse yüksek netlerle bu işe başlamıyor bunu asla unutmayın.

Zamanla, çözerek ve sorarak, tekrar ederek tüm bu düğümleri çözecek ve birkaç ayın hatta birkaç haftanın sonunda hedefinize olan yakınlığınızı görünce hayretler içerisinde kalacaksınız.

Çözemediğim Soruları Kime Sorabilirim?

Ne kadar biliyorsanız bilin yanlışınız çıkabilir bu çok normaldir. Ya soruyu yanlış okumuşsunuzdur ya o an aklınıza gelmemiştir ya çalışırken o kısmı atlamışsınızdır aklınıza gelebilecek her türlü etkenden dolayı hatalı soru çözümü yapmış olabilirsiniz.

Doğru cevabını öğrendiğiniz soruyu incelediğinizde neden o şıkkın doğru olduğunu anlıyorsanız olayın çoğunu çözdünüz demektir. Kendinize küçük bir not defteri alarak, yanlışlarınızı ve doğru çözümlerinizi not alırsanız önünüze gelecek diğer sorularda benzer hataları yapma olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca mantığını kavrama da size büyük bir faydası dokunacaktır.

“Soruyu yanlış çözdüm, cevabına baktım ancak nedenini anlayamadım.” diyorsanız da mutlaka bir bilene sormanız ve anlayana kadar sormaktan çekinmemeniz gerekmektedir. Aktif olarak bir kursa katılıyorsanız, sorabileceğiniz hocalarınız varsa peşlerinden ayrılmayın. Doğrudan bir öğretmenle iletişime geçemiyorsanız internette bununla ilgili pek çok site mevcut. Sorularınızı bu mecralarda paylaşabilir ve siz de başka kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Neden Soru Çözemiyorum? Test Çözerken Yapılan Hatalar

Soru çözememenizin pek çok nedeni olabilir. Her şeyi anlayıp ezberlediniz ve soruya gelip tıkandınız, tüm bunların sonucunda paniklemeniz kaçınılmaz olacaktır. “Neden yapamıyorum, konuyu anladığımı sanmıştım!” diyor olabilirsiniz.

Konuyu anlamanızda hiçbir problem yok, sadece doğru adımları izlemiyorsunuz ve bu kolayca çözebileceğiniz bir şey. O nedenle paniğe kapılmadan çalışmalarınıza devam etmeli ve sırasıyla bazı adımları izlemelisiniz.

Konuyu yalayıp yutan ancak soru çözümüne geldiğinde tıkanan öğrencilerin en sık yaptığı hata kendilerine uygun seviyede kaynak seçimi yapmamalarıdır.

Konunun üstüne sorularla bilgileri pekiştirmeniz gerekir bu nedenle öncelikle kolay seviye kaynakları kullanmalısınız. Sorulara ve konuyu nasıl yorumlayacağınıza dair fikirlerinizin oluşması uzun sürmeyecektir. Ardından adım adım test zorluklarını arttıracak ve bitirici darbeyi yapacaksınız.

Çalıştığım konuyu unutuyorum diyen öğrencilerin sayısı da bir hayli fazladır. Konu çalıştıktan sonra sıcağı sıcağına test çözmeniz gerekir. Soru çözmeyi ertelerseniz, konu çalışmayla arasındaki süreyi uzattıkça uzatırsınız ve konunun temel hatları kalsa da can alıcı noktalarını yavaş yavaş unutmaya başlarsınız.

Soruyu dikkatli okuduğunuzdan emin olun. Sorunun tam olarak sizden ne istediğini anlamadığınız için bilginizi kullanamıyor olabilirsiniz. Soru kökünü dikkatlice okuyun ve soruda verilen bilgileri mutlaka kullanın.

Sözel Derslerde Konu Çalışmak Yeterli mi? 

Birçok öğrenci sözel derslerde sadece konu çalışmanın yeterli olacağı yanılgısına kapılabiliyor. Konuya ağırlık verip sorulara geldiğinde afallaması da haliyle kaçınılmaz oluyor.

Kişi, konu çalışmanın yeterli olduğunu düşündüğü için tekrar konuya dönüyor ve soruları yapamıyor. Bu döngü bu şekilde devam ediyor ve ne yazık ki öğrenci doğru yolu izlemediği için aslında rahatlıkla yapacağı şeylerde zorluklar yaşıyor.

Sayısal ya da sözel olduğu farketmeksizin tüm derslerde konu çalışmanın arkasını soru çözümü takip etmelidir ve kişi, yanlış yapa yapa doğruyu öğrenmeyi deneyimlemelidir. “Zaten sözel ders ezberlesem yeter.” gibi bir yaklaşım doğru değildir.

Dersinize çalışın, soruları yanlış çözün hiç problem değil. Yeter ki yolunuza devam edin ve en sonunda doğru olanı yapmayı öğrenin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Özellikle sınavlarda bildiğim soruyu yanlış yaptığımı fark ettiğim zaman kendime çok kızgın oluyorum. Nedenini bir türlü anlayamadığım bir durumdan 20 soruluk test sorularının bir iki tanesini bilmeme rağmen yanlış çözmüş oluyorum. Engelleyemediğim için kendime daha çok kızıyorum.

  2. Dikkat dağınıklığı sorunum için doktora gittim. Durumumu anlattım açık açık ve sınavlarda yaşadığım sorulardan bahsettim. İlaç kullanmamı önerdi doktor. Yazdığı ilaçları aksatmadan içtim. Sonuç olarak çok iyi geldi bana. Sırf dikkatsizlik yüzünden sınavlarda kaçırdığım soruları artık çok nadir yanlış çözüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM