izmir escort
YKS Fizik İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

YKS Fizik İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS Fizik İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS binlerce öğrenci için önemli olan, geleceği derinden etkileyen bir sınavdır. Bu sınavda iyi bir puan almak, istediğiniz üniversiteye yerleşebilmenizin tek yoludur. Bu nedenle hata yapmadan çalışmanız çok önemlidir.

YKS’de çıkacak olan tüm dersleri, ayırt etmeden çalışabilmek gereklidir. Matematiği çalışıp tarihi bırakmak, fiziği zor diye çalışmayıp biyolojiye odaklanmak yanlıştır. Bu nedenle fizikten Türkçeye kadar tüm derslerin düzenli şekilde çalışılması gerekmektedir. Özellikle fizik, matematik, tarih gibi zorlayıcı derslerin hiç aksatılmadan istikrarlı şekilde çalışılması önemlidir.

YKS Fizik İçin Programla Çalışma

YKS fizik dersine çalışırken yapabileceğiniz en önemli şey, programla çalışmaktır. Program oluşturmaya başladığınızda her gün belli saatlerde fizik çalışmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla ne unutmaya vaktiniz kalır ne de saat sıkıntınız olur. Hem eskileri gözden geçirebilirsiniz hem de yeni konuları çalışmaya vaktiniz kalır.

Fizik dersi için önemli olan günlük programdır. Her gün çalışabileceğiniz kadar birkaç saat ayırmalı, konularınızı çalışmalısınız. Belli bir süre de soru çözmek için ayırdığınız takdirde herhangi bir sorun olmadan fizikte ilerleme kaydedebilirsiniz.

Programın ilk birkaç günü, ciddi manada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Uyulması gereken program, rahat hissetmenize engel olabilir fakat sonra bu çalışmanın olumlu sonuç verdiğini fark ettikten sonra programa devam etmek isteyebilirsiniz.

YKS Fizik İçin Videolu Çalışma

YKS hazırlığında olan öğrenciler, fizik çalışma konusunda çok tereddüt yaşarlar. Nasıl çalışacaklarını, konuları nasıl bitireceklerini bilemezler. Bu durumu aşabilmek için önce başkasından dinlemeye gayret etmelisiniz. Bunun için videolu konu anlatımları tercih edebilirsiniz.

Fizik dersi için videolu anlatımlar yapan hocaları bulup eksik olduğunuz konuyu dinleyebilirsiniz. Bu dönemde önemli olan doğru şekilde anlatan kişilerden dinlemektir. Dinledikten sonra kendiniz tekrar ettiğinizde, istediğiniz performansı gösterebilirsiniz. Konu anlatımlı videolar, durdurulabilmesi net ve detaylı şekilde konuları ele alması bakımından oldukça faydalıdır.

YKS Fizik İçin Ses Kayıtlı Çalışma

Birçok öğrenci, not alarak ders çalışması gerektiğini bilir. Konuları öğrenirken aynı zamanda not çıkarır ve elinde düzenli not bulunmasını sağlar. Bu durumun oluşmasını sağlayabilmenin bir başka yolu ses kaydı yapmaktır.

Not almaktan hoşlanmayan bir yapınız varsa fizik konularını dinleyip anladıktan sonra kendi ses kaydınızı oluşturabilirsiniz. Konuların yazılı olduğu güvenilir bir kaynaktan okuyarak ses kaydı yapabilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla her ortamda dinleyebilirsiniz.

Ders çalışmak için uygun olmayan ancak zamanın önemli bir kısmını alan; yollarda, yemek aralarında kulağınıza kulaklık takarak fizik dersi notlarını dinleyebilirsiniz.

YKS Fizik İçin Yeterli Soruyla Çalışma

YKS döneminde fizik için hazırlanan adayların, konu çalışmak kadar özen göstermeleri gereken bir başka konu soru çözmektir. Günlük soru kotası belirleyip her gün o kotayı doldurmanız, fizik netleriniz için çok önemlidir.

Her gün en az 50 adet fizik sorusu çözmeniz gerektiğini unutmamalısınız. 50 adet soru, konu pekiştirmek istediğinizde 150’ye kadar çıkmalıdır. Soru çeşitlerini görmeden kapsamlı tarama yapmadan istediğiniz başarıyı elde etmeniz çok zordur. Fizik, sayısal bir ders olduğu için soru çözme üzerine oturmaktadır. Dolayısıyla istenilen performans ancak yeterli soruyu çözmekle mümkündür.

YKS Fizik İçin Farklı Kaynaklarla Çalışma

YKS döneminde her dersten bir kaynak kitap alıp yıl boyunca ondan çalışmak çok sakıncalıdır. Her şeyden önce kaynak kitapların hepsi güvenilir değildir. Yanlış ve gereksiz bilgi içeren kitaplar olduğu için kaynakların 1 tanesini seçip güvenmek doğru olmayacaktır. Bunun yerine birkaç kitap alıp her birinden ilerlemek daha sağlıklıdır.

Konu çalışırken birkaç kaynak kitabı beraber ilerletmek çok faydalıdır. Birinde olmayan bilgi diğerinde bulunabilmektedir. Bunun yanında farklı kaynaklardan soru çözmek de aynı kazancı getirecektir. Çok soru görmek, farklı soru türlerine hâkim olabilmek YKS döneminde oldukça önemlidir.

YKS Fizik İçin Sık Tekrarla Çalışma                             

Fizik dersine çalışırken konuların kısa olması sizi yanıltmamalıdır. Tarihle, Türkçeyle, biyolojiyle kıyaslandığında fizik dersinin konu sayısı ve konu uzunlukları çok kısadır. Bunun yanında konular, kısa ancak unutmaya çok meyilli konulardır. Bu nedenle unutmayı engelleyecek yöntemlerin keşfedilmesi gerekmektedir.

YKS fiziği hazırlığında, konuları hatırlayabilmek için sık sık tekrar etmek önemlidir. Her gün çalıştığınız konuları gece yatmadan 5 dakika önce okuyup tekrar edebilirsiniz. Bu sayede bir hafta sonunda genel tekrar yaptığınızda konuların çoğunun aklınızda yer ettiğini görebilirsiniz. Fizik, pratik bilgiler bulunduran bir alandır. Bu nedenle tekrarlarla pratik bilgileri canlı kılmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

YKS Fizik İçin Çeteleyle Çalışma

YKS döneminde neyi ne kadar çalıştığınızı bilmeniz çok önemlidir. Başına buyruk bir program, verimli olmayacaktır. Bunun yerine her gün attığınız adımları gözden geçirebileceğiniz bir çetelenizin olması çok daha sağlıklıdır. Özellikle soru çetelelerinin devamlı uygulanabiliyor olması, ne durumda olduğunuzu görebilmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Fizik derisine çalışırken 1 tane konu çetelesi, 1 tane soru çetelesi oluşturmalısınız. Konu çetelesinde hangi konulara çalıştığınızı, hangi başlıkları anladığınızı, hangilerini anlamadığınızı not olarak yazabilirsiniz. Bu sayede haftalık kontrollerinizde hangi konularda eksiğiniz olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Soru çetelesinde ise haftalık soru sayınızı içeren bir tablo bulundurmalısınız. 1 hafta içerisinde hangi dersten kaç soru çözdüğünüz, yanlışınız, doğrunuz ve boş bıraktıklarınız çetelede yer almalıdır. Bunun yanında hangi kaynaklardan çalıştığınızı, hangilerinin bittiğini de çetelenizde yazmalısınız. Bu şekilde çalışma sisteminizi gözden geçirmeniz kontrol altında tutmanız son derece kolay olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
YKS Fİzik

3 yorum

  1. Hocam YKS derken Alan sınavından bahsediyorsunuz değil mi? Çok az bir zaman kaldı ama benim netleri hala kötü. Sizce halletme ihtimalim var mı?

  2. Ben sesli çalışma yöntemini uygulamaya başladım. En azından konunun bilgi ve formül kısımlarını yollarda hallediyorum. Ders çalışma zamanımda da rahat rahat soru çözüp pratik yapabiliyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM