izmir escort
TYT ve AYT'de Başarılı Olmanın Püf Noktaları - Sinavhanem

TYT ve AYT’de Başarılı Olmanın Püf Noktaları

TYT ve AYT’de Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Üniversite öğrencisi olmak için öğrencilerin aşması gereken iki sınav vardır: TYT ve AYT. Başarılı olmanın ilk püf noktası bu iki sınavın farkını ayırt edebilmek, ona göre çalışmak ve sınavda ona göre taktikler uygulamaktır.

TYT ve AYT’de başarılı olmak için nelere dikkat edilmeli? Nasıl çalışmalısınız? Psikolojinin önemi nedir? sorularının cevaplarını sizin için hazırladık.

Üniversite Sınavında Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Bundan sonraki hayatınız üzerinde son derece etkili olacak üniversite sınavında başarılı olmak için konuları bilmek kadar sınavın nasıl olduğunu bilmeniz ve psikolojinizi doğru yönetmeniz de önemli.

Eğer sene boyunca stresinizi kontrol etmeyi öğrenir ve hem çalışma sürecinizde hem de sınavda sakin kalmayı başarabilirseniz aynı bilgiyle %15-20 civarında daha iyi sonuçlar alacağınızı bilmelisiniz.

Sakin bir insansanız şanslısınız. Eğer stres kontrolünüz yoksa bu konuda bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ayrıca derslerinizi aksatmadan haftada 3-4 gün hafif egzersizler yapabilir, arkadaşlarınızla zaman geçirebilir, kitap okuyup müzik dinleyebilirsiniz. Kafanızı zaman zaman farklı konularda meşgul etmek stresinizi azaltacaktır.

TYT’de Nasıl Başarılı Olunur?

Hem sınav anında hem de sınava hazırlık sürecinde insanların içinde büyük bir korkuya yol açan TYT birkaç taktikle kolaylıkla alt edilebilir! Öncelikle bilmelisiniz ki TYT az bilgi, çok yorum sınavı. Ancak buradan bilgi olmasa da olur sonucunu çıkarmamalısınız. Sınavda var olan bilgilerinizi yorumlamanız istenecek. Bu nedenle bilgiyi yorumlayarak sonuca ulaşabilmeyi öğrenmeniz şart.

1- Bol Soru Çözmek

TYT’de dört bölümden, on farklı dersten sorumlu olmanız öğrenmeniz gereken konuları gözünüzde büyütmemelidir. Yazın başında çalışmaya başlayan bir öğrenci eylül ayına kadar tüm konuları gözden geçirebilir. Konular hakkında aşağı yukarı fikir sahibi olur.

Eylülden sonra ise yapması gereken bol soru çözmektir. Çünkü TYT sizden 160 dakikada 160 soru çözmenizi ister. Bu yüzden belli bir hıza ihtiyacınız vardır. Bol soru çözmek size pratik kazandırdığı gibi eksik konularınızı belirlemenize yardımcı olur. Kalan sürede tekrarlarla tüm eksikleriniz kapatılabilir.

TYT için soruları çözüp geçmemeyi öğrenmelisiniz. Çözemediğiniz soruları bir defter ya da dosyada toplayıp zaman zaman bu soruların tekrar üstünden geçmelisiniz ki yapamadığınız tarzı öğrenebilin. Yapabildiğiniz soruları yapıp yapamadıklarınızı es geçerseniz kendinizi geliştirmiş olmazsınız.

2- Zamana Karşı Test Çözmek

Sınava hazırlık döneminizde bir saatle çalışmanız TYT’de işinizi kolaylaştıracaktır. 160 dakikada 160 soru çözmeniz gereken bir sınava çalışırken de dakikalarla yarışmak size güç kattığı gibi sınavda zaman kontrolü sağlayacaktır.

Her ne kadar soruları çözebiliyor olursanız olun bunu size verilen zamanda yapamıyorsanız başarıya ulaşmanızın mümkün olmayacağını unutmamalısınız.

3- Konu Çalışırken Kısa Kısa Notlar Almak

Aylar boyunca çalışmak, çok fazla bilgiyi beyninizde depolamak kolay bir iş değildir. Bazen, çok iyi öğrendiğinizi düşündüğünüz bir konuyu birkaç hafta geçtiğinde unuttuğunuzu görebilirsiniz. Böyle bir durumda konu anlatımlı kitapları tekrar açıp uzun uzun konu çalışmak yerine önceden konu çalışırken çıkaracağınız kısa notlara göz atmak hem sizi daha az yorar hem de daha az vaktinizi alır.

O konuyu daha önceden zaten öğrendiğiniz için notlarınız hemen hatırlamanıza yardımcı olur. Ayrıca unutmamalısınız ki sınava hazırlık sürecindeki en önemli konu tekrar. Düzenli tekrar yapmadığınız takdirde öğrendiğiniz bilgilerin yarısından fazlasını unutursunuz. Bu nedenle günlük, haftalık ve aylık tekrar yapmanız önemli.

4- Her Türlü Kötü Psikolojiden Kaçınmak

Üniversiteye girmek için TYT’nin katkısı AYT’ye oranla daha azken, öğrenciler üzerinde yarattığı stres çok çok daha büyüktür. 160 dakikada çözülmesi gereken 160 soru olması üzerinizde bir gerginliğe sebep olur.

Sınav yaklaştıkça üzerinizdeki gerginlik artar. Bu gerginlikten uzak durabilmenin en kolay yolu sürekli gülümsemektir. Bunun sınav ile alakası ne, bu beni nasıl başarılı yapacak diye düşünebilirsiniz.

Ders çalışırken veya yolda yürürken, arkadaşlarınızla konuşurken gülümsemek üzerinizdeki stresi azaltacaktır. Bu sayede öğrendiğiniz bilgilerin kalıcılığı artacak ve rahatlık size başarıyı getirecektir.

Kötü psikolojiden kaçınmanın bir diğer yolu da kendinizi olumlu düşünmeye ikna etmektir. Çözemediğiniz sorular karşısında ‘Çok kötüyüm, hiçbir şey yapamıyorum’ demek yerine ‘Bugün yapamıyorum ama yarın yapacağım’ diyebilmek, en kötü anlarınızda bile ben iyiyim diye kendini kandırabilmek sizi kurtaracak şeylerden biridir.

5- Sınav Anında Sakin Olabilmek

Sınav anında karşılaşılan bazı sorular paniklemenize yol açabilir. Bilmediğiniz bir soru kafanızı yiyip bitirebilir. Okuduğunuzu anlayamazsınız hatta ağlamak bile isteyebilirsiniz. İşte bu kriz anlarından kurtulabilmek geleceğinizi değiştirecektir.

Böyle anlarda sırada arkanıza yaslanıp derin derin ve doğru taktiklerle nefes almak, gözleriniz kapatıp sınavın bittiğini ve iyi geçtiğini hayal etmek sizi sakinleştirebilir. Unutmayın ki size zor gelen bir soru illa ki başka insanlara da zor gelmiştir.

AYT’de Nasıl Başarılı Olunur?

1- AYT Çalışmak Asla Ertelenmemelidir

Sınava hazırlanan öğrencilerin en büyük hatası ağırlığı TYT’ye verip AYT’yi ötelemektir. Aslında TYT sizin için bir ön sınavken AYT sizin gideceğiniz üniversite konusunda en çok söz sahibi olandır. Böyle önemli yeri olan bir sınavı ertelemek yapacağınız en büyük yanlıştır.

‘TYT ye hazırlanırken AYT’ye nasıl çalışalım?’ diyebilirsiniz yapmanız gereken haftanın belli bir saatini AYT’ye ayırmaktır. Küçük küçük ve yavaş yavaş adımlarla ilerlemek AYT için en sağlam çalışma şeklidir aslında.

2-Konular Gözünüzde Büyümesin

Her branşla ayrı ayrı karşılaştığınız AYT’de bir hayli konu vardır. Çalışmaya başladığınız ilk günler korku duymanıza sebep olabilecek kadar çok. Eliniz kaleme, gözünüz kitaba gitmek istemeyebilir. İşte böyle durumlarda verimli çalışabilmek için konuların ne kadar küçük olduğu, iyi bir çalışmayla hemen biteceği düşünülmelidir.

3- Her Ders İçin Ayrı Defterler Hazırlamak

Eğer bir sayısal öğrencisi iseniz ezberlemeniz gereken onlarca formül, eşit ağırlık öğrencisi iseniz onlarca yazar ve eser vardır. Her ders için bilmeniz gereken şeylerin yazdığı defterler olması test çözerken fazlasıyla kolaylık sağlar haliyle ezberlemeniz gereken şeyleri ezberlemenizi kolaylaştırır. Bu defterler konu özeti değil de sırf bilgi içerirse daha yararlı olacaktır. Eşit ağırlık öğrencilerinin birer fihristi olması onları kurtaran şey olacaktır.

4- Asla Pes Etmemek

AYT için zaman daralırken birçok öğrencinin pes etmeye başladığı görülür. Bunun sebebi ısınan havalar, bitmeyen konular, bir senedir çalışmanın verdiği yorgunluktur. Unutmayın ki AYT bir bilgi sınavıdır. Çalıştığınız bir saat bile sizi başkalarından öne geçirecektir. AYT’yi pes etmeyen kazanacaktır.

Sınava yaklaşırken pes etmemek için çalışmaya başladığınız ilk aylarda tüm enerjinizi vermek yerine çalışma sürenizi zamanla arttırmayı deneyebilirsiniz.

5- Kendini Tanımak

Sınava hazırlanırken etrafınızdaki öğretmenler, aileniz, arkadaşlarınız size yardımcı olmak isteyecektir. Hatta bazı zamanlar ‘Bunu böyle yap, bunu şöyle yap’ diyenler bile olacaktır. Bazı insanlar size gerçekten yarar sağlarken bazıları kafanızın karışmasına sebep olabilir.

Doğru adımlarla ilerlemek için kendini tanımak çok önemlidir. Herkesin ders çalışmaktan yüksek verim aldığı saatler farklıdır. İlgi alanları farklıdır. Çalışma şekli farklıdır.

Kendinizi tanımak, kendinize neyi nasıl iyi yapıyorum, bunu neden yapamıyorum, nasıl daha kolay öğreniyorum diye sorular sormak sizi bir adım öne çıkaracak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

6- Uyku ve Yeme Düzeni

Sınava hazırlanmak sadece ders çalışmak gibi algılanır çoğu zaman. Konu çalışmak, test çözmek gibi şeylerin yanında günlük hayatta yaptığınız şeyler unutulur gider.

12 boyunca ders çalışmak hiç şüphesiz her yiğidin harcı değildir. Herkes çalışmaya başlayabilir ama bunu düzenli bir şekilde devam ettirebilen çok azdır. İşte burada uyku ve yemek işin içine girer.

Sınava çalışan bir öğrencinin sağlam bir kafa için sağlam bir vücuda ihtiyacı vardır. Kendini her türlü hastalıktan uzak tutması gerekmektedir.

Geceleri uyumayıp ders çalışmak şüphesiz size o saatlerde bir şeyler öğretecektir ancak ertesi gün yorgunlukla ders çalışmak istememeniz sizden bir gününüzü alıp götürecek yani daha büyük bir şey kaybettirecektir.

Uyku ve yemeğinizin düzenli olması vücudunuzun yorgunluk oluşturmasına uzun ölçüde engel olacak, size güç verecektir. Unutmayın bir yazılıya çalışmıyorsunuz. Bugün çalışacaksınız, yarın da ve ondan sonraki gün de. Bu uzun süreçte yarınını düşünmek yapacağınız en doğru şey olacaktır.

7- En Önemli Püf Nokta: Hayal Kurmak

İnsanlar çoğu şeyi sebepsiz yapmazlar. Yaptıkları şeyin bir sonucunun olmasını isterler. Bu çalışma marotonu içinde bir şeylerin sizi sürekli motive etmesi gerekir. İşte burada karşımıza hayaller çıkıyor. Bir şeye odaklanmak, sınavdan sonra bir şeyi elde etme isteği çalışmaya asılmamız için en önemli şeydir.

İster sınavdan sonra gezeceğiniz yerleri, alacağınız telefonu, yapacağınız alışverişleri isterseniz de bir üniversitenin kampüsünde çimlere uzanmış arkadaşlarınızla güldüğünüzü hayal edin. Yeter ki hayal edin. Sonra da sizin hayallerinizin başkalarının gerçekleri olmasına izin vermeyin.

Atacağınız adımlar küçük ama düzenli olursa başarı gelecektir. Yaptığınız işleri yarım bırakmayın ve kendinize inanın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Merhabalar ben 2017’de üniversite sınavına gireceğim ama birçok konuda tereddüt ediyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü istiyorum kazanmam için neler yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  • Nihal; en önemlisi düzenli çalışmak. Genellikle sene başında yüksek ivme ile başlanıp ardından yavaşlanıyor. Bu en büyük hata. Ayrıca sene başında Ygs- Lys konularına beraber çalışırsan en güzeli olacaktır.
   Doğru kaynakları seçerek(önümüzdeki günlerde kaynak önerileri de yayınlayacağız. Matematik yayınlandı.) bir adım önde olabilirsiniz. Kendi noktalarını çıkarıp, bunlar üzerinden çalışır ve tekrarları ihmal etmezsen kazanamaman için hiç bir neden yok.
   Yine genel değil daha özel soruların olduğunda çekinme lütfen.

 2. Merhabalarben ygslys sinavina hazirlaniyorum ve benim sorularim şunlar:
  1)1 tane deneme cozerek bu ise basladim.ve daha deneme cozmedim.ve acikcasi korkuyorum bekledigim netlere ulasamazsam diye acaba ne onerirsiniz?
  2)ygs calisiyorum ama lys yide goz ardi etmek istemiyorum.ona da hafiften bakiyorum ama bu beni tatmin etmiyor gibi.nasil bir yol izlemeliyim??
  3)dershanem baslayinca bircok konuyu yeni bastan gorecegiz farkindayim ama suan ki konularimda yapamadigim sorularda acaba yapamaz miyim diye dusunuyorum hep.birde dershane acilinca nasil bir plan izlememliyim.hrm dershaneyi tekrar edip hem baska islenmeyen konulara da mi bakmaliyim.
  TESEKKURLER

 3. Ben 4 ay dersaneye gittim ve cok iyi değerlendirdim tenefüslerde bile hocalara soru cozdurdum şuan yksde 1 ay kaldı ama konu eksiklerim var bayağı hemde konu larim yetisirmi

  • Hande;
   Ne kadar konun kaldığını bilmediğim için ne desem olmaz ama elinden geleni sonuna kadar yapmayı dene.
   Bu süre içerisinde güzel bir program çıkar ve zamanını en iyi şekilde değerlendir.
   Unutma ki 1,5 ayda çok şey değişebilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM