izmir escort
TYT Matematik Temelim Yok. Nasıl Çalışmalıyım? - Sinavhanem

TYT Matematik Temelim Yok. Nasıl Çalışmalıyım?

TYT Matematik Temelim Yok. Nasıl Çalışmalıyım?

‘TYT matematik temelim yok.’ , ‘Matematiğim sıfır. Ne yapmalıyım?’, ‘Temelim yok. Nasıl çalışmalıyım?’ diyorsanız sakin olun ve içeriğimizi okuma devam edin.

Üniversite hazırlık sürecinde matematik temeli olmaması rağmen hedefi yüksek olan pek çok öğrenci var. Eğer bu süreçte baştan pes ederseniz hedefinize ulaşmanız imkansız. Ancak kara kara düşünmek yerine kendinize güvenilir ve düzenli bir şekilde çalışmaya başlarsanız eksiklerinizi kapatmanız çok da zor değil.

TYT Matematiğe Nasıl Çalışmalıyım?

Tüm TYT matematik konularını bir kâğıda yazın: TYT Matematik konularını yazmış olduğunuz kâğıdı odanızın bir köşesine asabilirsiniz. Konuları oturttukça yanlarına tik işareti atabilir ya da üstünü çizebilirsiniz. Hatta hangi konuyu öğrendiyseniz o konuyla ilgili çözdüğünüz soru sayısını yanına not alarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Ders çalışma planı hazırlayın: Plan hazırlamak ve kendinize hedefler koymak disiplininizi arttıracaktır. Mutlaka bir plan oluşturun ve ona uyun.

Eksik konularınıza odaklanmaktansa bitirdiklerinize odaklanın: Henüz üzerinde çalışamadığınız konular yerine bitirdiklerinize odaklanmak moralinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Durup bunu düşünmek size hiçbir fayda sağlamaz. Bunun size tek getirisi zaman kaybı ve yoğun stres olur.

TYT matematik testleri ve denemeleri çözün: Farklı kaynaklardan sorular çözün. Ne kadar farklı kaynak kullanırsanız o kadar farklı tipte soru görmüş olursunuz. Konu çalışıp, o konuyla ilgili sorular çözerek konuyu pekiştirmek atılması gereken ilk adım.

TYT matematik soru çözümünde şu hatalara düşmeyin: Çalışıp soru çözerek pekiştirilen bir konuyu tamamen bir kenara bırakıp bir daha dönmemek yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Yeni konuları öğrenmeye ve pekiştirmeye devam ederken bir yandan da önceki konularla ilgili soru çözmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Ne kadar çok soru çözerseniz ilgili konuyu o kadar iyi anlarsınız ve ufkunuz o kadar genişler. Daha soruyu okurken sonunda sizden ne isteyeceğini anlama şansınız artar. Sınav öncesi fazla deneyim kazanmak TYT matematik netlerini arttırma konusunda önemli bir adımdır.

Çözemediğiniz soruları sorun: Matematikte soru çözmek kadar önemli bir şey varsa o da çözemediklerinizi sormaktır. Çünkü çözemediğiniz soruları sormak o konu hakkındaki eksiğinizi görmenizi, gerekirse konuya tekrar dönüş yapmanızı ve hatanızı anlayıp karşınıza çıkacak diğer soruları doğru çözmenizi sağlayacaktır.

Yanlışlarınızı görmezden gelip üstüne düşmezseniz o konunun o noktasında eksik kalırsınız ve bu problemi çözemezsiniz. Karşınıza çıkan o tarz sorularda da sürekli hata yaparsınız.

TYT Matematik Konularını Yetiştirebilir miyim?

Unutulmamalıdır ki istediğiniz sürece her şeyi başarmak sizin elinizde. Konularınızı pek tabii yetiştirebilirsiniz. Zamanı nasıl değerlendireceğiniz size kalmış bir şey. Bu zaman çalışma şeklinize göre size yeterli de gelebilir, gelmeyebilir de. Bu sizin öğrenme hızınıza ve azminize bağlı.

TYT Matematik İçin Nasıl Bir Çalışma Planı Hazırlamalıyım?

Defalarca çalışma planı hazırlayıp bir türlü bu plana uyamadıysanız çalışma planı hazırlama şeklinizi gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Çalışma planı kişiye özgüdür. Kendiniz için doğru olanı en iyi siz bilebilirsiniz. Planınızda dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlar:

Günün saatlerini planlamaktansa haftanın günlerini planlayın: eğer gün içinde şu saatte şu konuyu bitireceğim bu saatte mola vereceğim tarzında bir plan yaptıysanız ve buna uymayı başaramadıysanız, bir gün içinde yapacağınız işleri saat belirtmeden günlük hedefler halinde planlayarak plana uyma şansınızı arttırabilirsiniz.

Örneğin “Bugün TYT Matematik için temel kavramlar ve obeb-okek konularına çalışacağım ve bu konulardan 50’şer tane soru çözeceğim.” gibi hedeflerle başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? içeriğimizi de göz atabilirsiniz.

Ulaşamayacağınız hedefler koymayın: sırf bir an önce konuları tamamlamak için acele ederek gün içinde ulaşamayacağınız hedeflere ulaşmaya çalışmayın.

Uyabileceğiniz makul bir planlama yapın. Çalışacağınız konu sayısını ve çözeceğiniz soru sayısını gün içindeki diğer aktivitelerinize göre ayarlayın.

Hemen Pes Etmeyin: Gün içinde beklemediğiniz şeylerle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz bu da planınızda aksaklıklara neden olabilir. En ufak aksaklıkta planımı uygulayamıyorum diye düşünüp planınıza sırt çevirmeyin ve moralinizi bozmayın.

Sınav Stresimi Nasıl Yenerim?

TYT matematik çalışırken atacağınız ilk adım stresinizi kontrol altına almak olmalı. Stresinizi tamamen yenmeniz mümkün değil, zaten yapılan araştırmalar bir miktar stresin başarıya ulaşmak için gerekli olduğunu gösteriyor

Vücuttaki stresin az olması aylaklığa neden oluyor, çok olması zaten başlı başına bir konu. O yüzden stres olmazsa olmaz ancak fazlası da azı da zarar. Önemli olan stres yönetimi konusunda başarıya ulaşmak.

Berkeley Üniversitesi’nde Elizabeth Kirby ve ekibiyle yürütülen çalışmalar anlık hücum eden stresin yeni beyin hücrelerinin üretilmesinde rolü olduğunu ortaya koymuştur. Tabi bu kısa süreli streste geçerli. Uzun süreli ve baskın stres beyin hücresi yenilenmesini baskılıyor.

TYT Matematik Çalışırken Konu Ağırlıklı mı Çalışmalıyım Soru Ağırlıklı mı?

TYT Matematik için konuya odaklanın ya da soru çözümüne odaklanın gibi net bir düşünce tarzı doğru değildir. Matematikte soru çözümü oldukça önemli, soru çözmeden başarılı olmak mümkün değildir. Ancak öğrenciler bilmediği bir konuyu tam çalışmadan direkt soru çözümüne geçmeye çalışırsa orada hata yapmış olurlar.

TYT Matematikte Sadece Soru Çözmek Doğru mu?

Matematik çalışırken sadece soru çözümü yapmayıp aynı zamanda konu da çalışmak gerekir. Eğer öğrenciler sadece soru çözmeye odaklanırlarsa hem konuyu oturtamazlar hem çabaları boşa çıkacağı için demoralize olurlar hem de büyük bir zaman kaybetmiş olurlar.

TYT Matematik İçin Kaynak Seçimi

İmkânınız varsa öğretmeninizden, arkadaşlarınızdan veya internetteki konu anlatım videolarından yardım alıp örnek soru çözümlerine bakabilirsiniz. Günümüzde kaynak bulmak oldukça kolay, kendinize uygun kaynakla çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. Daha sonra soru çözerek öğrendiklerinizi pekiştirip çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

TYT matematik kaynak önerileri içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

TYT Matematik İçin Soru Çözümünde Yapılan Hatalar

Soru çözmek önemli ancak soruları çözmüş olmak için çözmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Yapılan en büyük hata öğrencilerin yalnızca hâkim olduğu konuda soru çözmesidir. Elbette böyle konular atlanmamalıdır ve bu konular ile ilgili bol bol soru çözülmelidir ama bunu yaparken eksik kalan konuları unutmamak gerekir.

TYT Matematiği Tamamlamak İçin Günde Kaç Saat Ders Çalışmak Gerekir?

Saate odaklanmaktansa verime odaklanmak en iyi tercih olacaktır. “Günde 3 saat çalışacağım, 5 saat çalışacağım” gibi hedeflerdense “3 konu bitirip hepsinden an az 50’şer soru çözeceğim” tarzında hedefler koymak işinizi kolaylaştırır. Çünkü herkesin odaklanma süresi farklıdır.

Eğer uzun süre kalkmadan ders çalışabilirim, dikkatim kolay kolay dağılmaz derseniz tabi ki saat hedefiyle de çalışabilirsiniz.

TYT Matematik İçin Özel Ders Almam Şart mı?

Matematikten özel ders alma gibi bir imkânınız varsa bir öğretmen eşliğinde çalışmanız kendinizi disipline etmeniz açısından ve kafanıza takılan soruları sorabilmeniz açısından avantajlarını beraberinde getirecektir. Ama bu şart olduğu anlamına gelmez.

Otokontrolünüzü sağlayabilirseniz elinizdeki kaynaklarla, internetten bulabileceğiniz konu anlatımlı videolarla ve çeşitli kaynak kitaplarla eksiklerinizi kapatabilirsiniz.

TYT Matematik Temeli Olan Rakiplerimin Seviyesine Ulaşabilmem Mümkün mü?

TYT Matematik temelinizin olmaması çözümü olmayan bir problem değil ve en son aşamada temeli olan öğrenciler kadar başarılı olmanız mümkün.

Onların bir bilgi birikimleri var ve yine aynı şeyleri öğrenmiş olacaklar. Siz belki onlardan daha kısa süre boyunca o bilgilere sahip olacaksınız ama sizdeki bilgi de aynı olacak. Eğer isterseniz başaramayacağınız şey yoktur. Yeter ki isteyin ve çabalayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM