izmir escort
Evde Nasıl Ders Çalışılır? - Sinavhanem

Evde Nasıl Ders Çalışılır?

Evde Nasıl Ders Çalışılır?

Evde nasıl ders çalışılır, ev ortamında çalışmayı disiplinli hale getirmek mümkün mü sorusu hem öğrenciler hem de veliler tarafından çok sorulmaktadır.

Kaç yaşında ya da hangi sınıfta olursanız olun ders çalışmak için sürekli mekân ihtiyacınız olacaktır.

Sürekli mekân da çoğu zaman evler olmaktadır çünkü dışarıda herhangi bir yerde devamlı ders çalışabilmenin pek de mümkünatı yoktur.

Evde ders çalışmak birçok öğrenci için hem konforlu hem de verimli olmaktadır.

Evde rahat kıyafetlerle, dikkat dağıtıcı herhangi bir unsurun bulunmadığı ortamlarda rahatlıkla ders çalışabilmek mümkündür. Bunun için öncesinde nasıl ders çalışılır bilmek gerekir.

Evde Nasıl Ders Çalışılır?

Nasıl verimli ders çalışılır sorusu birçok araştırma neticesinde evi işaret etmektedir.

Mekân olarak evde ders çalışmak, öğrencinin yararına olan bir durumdur. Bununla beraber öğrencinin özellikle ev ortamını suiistimal etmeden çalışmaya konsantre olması da önemlidir.

Evde elinin altında cep telefonu, karşısında bilgisayar olan bir öğrencinin doğru şekilde çalışabildiğini söylemek pek de mümkün olmamaktadır.

Evde ders çalışırken ortama, şartlara, ışıklandırmaya, ısınmaya, imkânların yeterli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bununla beraber her şeyin yanında öğrencinin ders çalışmaya gönüllü olması da son derece önemlidir.

Şartlar elverdiği takdirde, öğrencinin de istemesi üzerine evde ders çalışmak çok da zor değildir.

Evde Verimli Ders Çalışmak Mümkün mü?

Evde verimli ders çalışmak mümkündür çünkü ev ortamı öğrenciye göre ayarlanabilmektedir.

Öğrencinin aradığı standartlar sağlandığı takdirde çalışmadan verim alabilmek çok da zor olmamaktadır.

Özellikle kendine ait bir odasının olması, evde çalışmak için en önemli unsurdur.

Kendine ait odanın küçük ve sıkışık olmasındansa geniş ve ferah olması, çalışma saatlerinde öğrencinin rahatsız edilmemesi büyük bir önem taşımaktadır. Bununla beraber kişinin kendine özel hazırladığı çalışma planı ile ev ortamını bağdaştırması gerektirmektedir.

Yemek saatleri, ev halkının giriş çıkış saatleri, evin en kalabalık olduğu günler bildiği zaman plana riayet edilmesi pek de zor olmamaktadır.

Evde Çalışırken Ortam Nasıl Olmalı?

Lisede verimli ders nasıl çalışılır, üniversite sınavına hazırlanırken nasıl bir ortamda çalışılmalıdır sorusu öğrenciler tarafından çok sorulmaktadır.

Sınava hazırlanan ve tam bir verim almak isteyen kişiler öncelikle ev ortamlarını ideal bir ortama dönüştürmeliler.

Evde nasıl çalışabilirim sorusu ortamdan başlamaktadır. Masanızın üzerinde yalnızca kullanacağınız kitap ve kalem ile silginiz kalmalıdır. Bunun dışında fotoğraf çerçevesinden bilgisayara kadar her şeyi çıkarıp atmanız gerekmektedir.

Masanın üzeri boş kaldığında gözlerinizin dalacağı, dikkatinizin dağılacağı hiçbir şey kalmayacak demektir.

Masa dışında odanın temiz hava ile dolması, yeterince ışık alması son derece önemlidir çünkü karanlık odada ders çalışmak son derece kasvetli bir durumdur.

Işığın tam altında kalmaktansa önünüze almanız daha verimli olacaktır. Bunun dışında hiçbir şekilde müzikle ya da farklı seslerle aynı ortamda olmamanız gerekmektedir.

Çevrenizin boş olduğu, gürültünün azaldığı noktalarda çalışmak daha sağlıklı sonuç vermektedir.

Evde Planlı Ders Çalışmak Verim Sağlar mı?

Ders verimi nasıl arttırılır konusunda kısa bir araştırma yapıldığında bu konuya kaynaklık eden unsurun program olduğu görülmektedir.

Ders çalışma programı olmayan bir öğrenci evde hiçbir şekilde sonuç alamadığı bir ders yoğunluğun girmektedir.

Ne kadar uzun süre çalışırsa çalışsın faydası olması mümkün değildir. Bunun yerine planlı ve programlı olmak, öğrencinin ev ortamında kazandığı çalışma prensibini de geliştirecektedir.

Gün içerisinde saatli değil de yapılması gerekenler üzerinden ders programı hazırlanması önerilmektedir. 2 saat matematik çalışılacak, 1 saat kitap okunacak gibi maddelemeler yapılmalıdır.

Saat 12.00 ile 13.00 arasında kitap okunacak demek pek sağlıklı değildir çünkü böyle olduğunda aksama yaşanmaktadır.

Yemek saatleri de kimi zaman değişebilmektedir. Dolayısıyla öğrenci programa 8’de yemek yazdıysa ve yemek 9’a kaldıysa motivasyonu ciddi manada etkilemektedir.

Evde Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Matematik nasıl çalışılır püf noktaları nelerdir iyi bilmek gerekir. Özellikle özel öğretmende ya da etüt merkezlerinde ders almayan öğrenciler, ev ortamında matematiği nasıl başaracaklarını bilmelidir. Bu noktada öncelikle ilk 1 ya da 2 saat konu çalışılması önerilmektedir.

Matematik nasıl fullenir, iyi net yapmak için nasıl bir yol izlenir sorusu konu çalışmaktan geçmektedir.

Konuyu çalışıp bitirdikten hemen sonra 15 dakikalık bir ara verilmeli ve soru çözümüne geçilmelidir. Bu esnada evde bulunan televizyon ve bilgisayardan uzak kalınmalıdır.

Çözülmesi gereken sorular çözüldüğünde 1 saat kadar ara verilmesi önerilmektedir. Bunun dışında haftanın 1 günü muhakkak çalıştığınız konu ve çözemediğiniz sorular tekrar gözden geçirilmelidir. Evde bu sistemi uygularsanız matematikten çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Evde Edebiyat Nasıl Çalışılır?

Edebiyat çalışma yöntemleri nelerdir, hangi sistemle çalışmalıyım sorusuna verilecek ilk cevap programdır.

Programınızda edebiyat olduğu gün tarih ve felsefe derslerine yer vermemelisiniz.

Sözel dersleri yoğun şekilde bir güne toplamak hiçbir fayda sağlamayacak, aksine gerilemenize neden olacaktır.

Evde edebiyat çalışırken matematik ya da fizik gibi sayısal derslerle gruplandırabilirsiniz. Bunun yanında odanızda edebiyat köşesi yapmalısınız.

Edebiyat her zaman ezber gerektiren bir derstir ve unutulmaya yüz tutmuş tüm bilgileri tekrar tekrar hatırlamak gerekir. Bunun için bir köşeye devamlı edebiyat bilgileri asmalı, gördükçe hafızanıza kazımalısınız. Bu sayede zorlanmadan edebiyat netlerinizin arttığını görebilirsiniz.

Evde Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Coğrafya nasıl akılda kalır sorusuna verilebilecek ilk cevap ortamın hatırlatıcı unsurlarla donatılmasıdır.

Evde coğrafya çalışırken dünya üzerinde görüp çalışabilir, bilgisayar üzerinden animasyon şeklinde birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çalışma saatlerini doğru şekilde hazırlamaktır.

Konu çalışırken yalnızca kitaptan çalışmalı daha sonra bir kez de video üzerinden dinlenmelidir. Video üzerinden ders dinleme metodu son dönemlerin en popüler ve verimli metodudur.

Soyut olan konuları görsel olarak izlemek daha faydalı olacağı için animasyonlardan yararlanmak mümkündür. Arkasından vakit kaybetmeden soru çözmek birçok açıdan büyük yarar sağlayacaktır.

Coğrafya konusunu ne kadar iyi anlarsanız anlayın soru çözmediğinizde asla hatırlayamazsınız. Bu nedenle soru çözmeye dikkat etmelisiniz.

Evde Ders Çalışırken Hangi Yöntemler Kullanılmalı?

Evde ders çalışırken kitaplardan konu özetlerini ve detaylı anlatımlarını takip etmelisiniz. Bunun yanında konu çalıştığınız tüm kitapların örnek sorularını bitirmelisiniz.

Örnek sorularda çoğu zaman çözümler de izah edilmektedir. Çözümleri asla gözden kaçırmamalı, kitabın nasıl bir yol izlediğini öğrenmelisiniz.

Soru çözümü için her zaman ekstra bir soru bankanız olmalı ve özel bir sınava hazırlanıyorsanız en az 3 soru bankası bitirmiş olmalısınız. Bu noktada dikkat edilecek husus her ders için ayrı soru bankası almaktır.

Evde ders çalışırken bilgisayardan videolar izleyebilir, ezber hatırlatacak kartlar hazırlayabilir, maketlerle görsel olarak hafızanızda kalıcı bilgiler elde edebilirsiniz.

Evde Ders Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde ders çalışırken veriminize dikkat etmelisiniz. Bu çok büyük çok da önemli bir konudur çünkü herkes aynı yöntemlerden aynı verimi almaz.

Bir yöntemi uygulamaya başladıktan sonra verim alamadığınızı, testlerde çok sık hata yapmaya devam ettiğinizi gördüğünüzde hemen değişikliğe gitmelisiniz.

Anlamadığınız halde hiçbir yöntemi ısrarcı şekilde uygulamamalısınız. Bu bakımdan evde ders çalışırken sizi en iyi siz anlayacağınız için devamlı kendinizi kontrol etmelisiniz.

Evde Ders Çalışmaya Ne Kadar Vakit Ayrılmalı?

Evde ders çalışan ve zaman konusunda sıkıntısı olan öğrenciler her şeyden önce neye ne kadar zaman ayırdıklarına dikkat etmeliler.

Gün içinde tek bir derse 6 saat çalışmaktansa 2 ayrı derse 3 saat çalışmak çok daha verimli olmaktadır. Ayrıca tek bir derse arka arkaya saatlerce çalışmak yerine araya farklı bir ders yerleştirmek de verim elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Evde ders çalışırken toplamda 7-8 saatten fazla çalışmamaya özen göstermelisiniz çünkü günü belli temel ihtiyaçlara böldüğünüzde daha fazlası sıkıntıya, strese girmenize neden olabilir. Sağlığınızı kaybetmeden çalışmak önceliğiniz olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM