Meslek Lisesisi Öğrencileri Ygs-Lys’ye Nasıl Çalışmalı?

Meslek Lisesisi Öğrencileri Ygs-Lys’ye Nasıl Çalışmalı?

Ygs ve Lys süreçlerine hazırlanan öğrencilerin, hangi lisede okudukları önemlidir. Bir fen lisesi öğrencisinin sınava hazırlanma enerjisi ile meslek lisesi öğrencisinin hazırlanma enerjisi aynı olmaz. Meslek lisesi öğrencisinin 4 yıl boyunca ağırlıklı olarak almış olduğu meslek dersleri, sınavda çıkacak dersler değildir. Bu nedenle okulda aldığı eğitim ile birlikte kendisi mümkünse henüz 3.sınıfta sınava hazırlanmaya başlamalıdır.

Erken Hazırlanmaya Başlamalısınız

Bir meslek lisesi öğrencisi, herhangi bir Anadolu Lisesi ya da fen lisesi öğrencisinden bir adım geride başlar. Bu nedenle iyi bir üniversite için iyi bir başlangıç yapmalıdır. Yapılacak başlangıç ise ne kadar hızlı olursa o kadar olumlu sonuç verir.

Çalışmaya başlamak için 3.sınıftan adım atmalısınız. Aksi halde 4.sınıfı beklerseniz hem okul dersleri hem de sınav hazırlığıyla mücadele etmek zorunda hissedersiniz. Okulda gördüğünüz derslerin yalnızca bir kısmı, sınav formatında olduğu için yetişme konusunda sıkıntı çekersiniz. Bu sebeplere bağlı kalarak 3.sınıf başladığı gibi siz de ders çalışmaya başlamalısınız.

Her Derse Ayrı Önem Verin

Meslek lisesinde okuyan bir öğrenciyseniz kendi alanınızla ilgili üniversite konusunda şanslısınız demektir. Çünkü kendinizi biraz zorlayarak, çalıştığınız takdirde çok güzel okullara yerleşebilirsiniz.

Çalışmalara başlarken bilmeniz gereken en önemli unsur, her dersin ayrı önem taşıdığıdır. Hem ygs hem de lys için çalışma niyetindeyseniz; Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, geometri, fizik, kimya, biyoloji üzerine yoğunlaşmanız gerekir. Bu yoğunlaşma sırasında ise her biri için ayrı vakit ayırma, çalışma ve program oluşturma konusunda dikkatli olmalısınız. Aksi halde düzen dışına çıkarak karmaşaya neden olursunuz.

Önceliğinizden Başlayın

Sınava hazırlanma sürecinde, size en çok puan getirecek bölümden çalışmaya başlamalısınız. Bu durum, sınava gireceğiniz bölümle ilgilidir. Elbette seçeceğiniz üniversite bölümü, hangi alandan alıyorsa o derslere ağırlık vermelisiniz.

Temelden eksik olduğunuz herhangi bir ders varsa ona da öncelik tanıyabilirsiniz. Hiç matematik bilmeyen bir öğrenciyseniz matematikten başlayıp ilerletebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak iki sınav da yeni başlayan öğrencileri zorlayacak sınavlardır. Sınav gününe dek o kadar profesyonel ilerlemelisiniz ki asla eksik konu ya da çözülmesi gereken test sorusu kalmasın. Sizin bırakacağınız ya da ihmal edeceğiniz tek bir konu dahi karşınıza çıkabilir.

Tüm eksikliklerinizi göz önünde bulundurarak bir süreliğine önceliğinizin hangi ders olacağını bilmelisiniz. Sonrasında başlamak çok daha kolay olacaktır.

Konu Çalışmak İlk Hedefiniz Olsun

Ders çalışmaya başlarken ne yapmanız gerektiğini bilerek başlamalısınız. Bunun için önce konuları temizlemeniz gerekecek. Her ders için konu analizi yaparak başlayabilirsiniz. Konu anlatımlı ders kitaplarını temin ettikten sonra her kitabı, elinize alarak konularını bir deftere tek tek yazacaksınız. Kitapta dikkat etmeniz gereken temel nokta, gereksiz laf kalabalığına girmemiş olmasıdır. Anlatmak istediği konuyu pratik ve gerektiği şekilde anlatan kitapları tercih etmelisiniz.

Konuları, not defterinize tek tek yazdıktan sonra yapılması gereken hangi konunun az, hangisinin çok bilindiği üzerine analiz yapmak. Az bildiğiniz konulara öncelik vererek, ilk olarak onları bitirmelisiniz. Sonrasında daha iyi bildiğinizi düşündüklerinize sıra gelecektir.

Program Yapıp Bağlı Kalın

Birçok öğrencinin antipatik bulduğu günlük program yapma konusu sizi de rahatsız edebilir. Ancak belli bir plana bağlı kalmadan önünüzdeki derslerden kurtulamazsınız.

Yapmanız gereken, her gün için çalışılacak dersleri ve konuları sırayla yazmak. Programda, saat uygulaması yapmanız gerekmez. Nitekim saate bağlı kalınmadığında hayal kırıklığı ya da özgüven sorunu yaşanabiliyor. Her şeyden önemlisi sizin gün içinde yapmak istediklerinizi yapmış olmanızdır. Ne zaman olduğunun bir önemi yok.

Program yaparken kendinize muhakkak esneme payı bırakın. Ders çalışma olduğu kadar mola verme de olsun. Özellikle ilk zamanlarda hazırlanan programlar, oldukça dengeli olmalı çünkü çok abartırsanız kısa süre sonra tiksintiye dönüşebilir. Ders çalışa programlarına göz atabilirsiniz. https://sinavhanem.com/category/ders-calisma-programi/

Her Konuyu Yazarak Çalışın

Ders çalışma sürecine söylenildiği gibi erken başlarsanız yazarak çalışmak sizin için avantaj olacaktır. Kimi zaman gereksiz zaman kaybı yaşadığınızı düşündürebilir ancak bu, büyük bir yanılgı. Elinizde bulunan hemen her kaynaktan yazarak çalıştığınızda, konuların bilinmesi gereken yerlerini bileceksiniz ve notlarınız olacak. Bu da sınava, kısa bir süre kaldığında her kitabı tek tek didiklemek yerine, bakacağınız tek bir adres olmasını sağlayacak.

Yazarak çalışmanın bir diğer avantajı da akılda daha uzun süre kalıcı olmasıdır. Bilgilerin her biri, aklınızda uzun süre kalıcı olursa sınav sürecinde işiniz çok daha kolay olur. Bu şekilde sınavın son iki ayında, rahatlıkla okuyup hatırlayabilirsiniz.

Önce Çözümlü Sorulardan Başlayın

Konu çalışmaya başladığınızda bilmeniz gereken en önemli nokta, konu ile beraber test çözümü de yapmanız gerektiğidir. Yalnızca konuyu çalışır, arkasından da başka bir konuya geçerseniz kısa sürede unutursunuz. Bu nedenle her konu bitiminde, hemen soru çözümü yapmalısınız.

Soru çözümü için önceliğiniz çözümlü olanlar olmalı. Çünkü çözümlü, sorular size nasıl soru çözeceğinizi anlatır. Doğru yoldan, doğru yöntemlerle ilerlerseniz sorun yaşamazsınız. Ancak ilk adımda zor olan testten başlarsanız yetersizlik hissine mahkûm olursunuz. Bu nedenle önce konular sonra o konuyla ilgili çözümlü sorular, en son zor olanlar şeklinde bir sıralamanız olmalı.

Zor Soru Seviyesinde Çok Soru Çözme

Çözümlü soruları çözüp bitirdikten sonra yapmanız gereken, basit ilk basamak testlerini çözmektir. Onlardan olabildiğince çözün ki zor sorulara sıra geldiğinde şaşkınlık yaşamayın.

Test çözümlerinde bilmeniz gereken en önemli konu şudur: Asla yeterli sayıda soru çözmüş olmayacaksınız. Bu nedenle fırsatınız varsa olabildiğince çok test kitabı alın. Sınava kadar sadece matematikten en az 5 soru bankası bitirmiş olmanız gerekiyor. Tabi bu rakam, erken başlama tarihi için geçerli. Sınava 6 ay kala çalışmaya başlarsanız bir test kitabını zor bitirirsiniz. Seviyenize uygun kitap seçmek için sizi buraya alalım. https://sinavhanem.com/category/kitap-onerileri/

Ne İstediğinizi Bilin

Ders çalışmak için masaya oturduğunuz her an, kendinize ne istediğinizi hatırlatın. Ne kadar başarılı olacağınıza, ne kadar istediğiniz karar verir. Bir şeyi elde etmenin ilk şartı, onu istemektir. Siz, hangi bölümü kazanma amacıyla bu yola çıktıysanız her gün kendinize bunu hatırlatmalısınız. Doğru olan da kendinize devamlı telkinlerde bulunup, başaracağınıza inanmanızdır.

Kazanmak istediğiniz hedefi, gözünüzün önüne yerleştirin. Bu, çok klişe bir uygulama gibi gelebilir. Fakat işe yaradığı da bir gerçek. Gözünüz, her çalışma saatinde bunu gördüğünde kendinizi ikna edebilirsiniz. İstediğiniz bölüme belki de kendi motivelerinizle yerleşirsiniz.

Asla Vazgeçmeyin

Çalışmalarınız sırasında devamlı başarı ve başarısızlık göreceksiniz. Çalıştıkça başarısız olduğunuz günler gelecek ancak gerçek sınav günü gelmeden asla vazgeçmemelisiniz. Hatta sınav gelse bile vazgeçmemelisiniz. Çünkü telafisi olan bir sınav. Ne kadar çalıştıysanız karşılığını fazlasıyla alırsınız. Bilmeniz gereken devamlılık olması gerektiği.

Çalışmalarınızın, istediğiniz sonucu vermesi belki bir yılı bulacak. Denemelerinizde denge kuramayacaksınız belki sonuçlarınız devamlı tutarsız olacak.  Fakat unutmayın, konuları öğrendikten sonra bir de oturma süresi vardır. Bu sürede çözdüğünüz testler ve denemeler, size yardımcı olacak.

Verdiğiniz emeklerin karşılığını almak istiyorsanız bol bol deneme çözmelisiniz. Çünkü asıl fark attıran denemelerdir. Alacağınız puanı ve önemlisi de sıralamanızı denemeler arttıracaktır. Bu sebeple asla hiçbir zaman, gerçek sınava girip çıkmadan vazgeçmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

 1. Öncelikle merhaba. Simdi ben meslek lisesinde okuyorum ve 12. Sınıfa geçtim ve ailem beni dershane ye göndermek istiyor sizce ne yapmalıyım .

  • Arda;
   Evde kendin ders çalışabilirsin ancak önemli olan programını kendin uygulayabilmen.
   Düzenli çalıştığın takdirde internette pek çok kaynak mevcut.

 2. Merhaba sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl mezun oldum ve üniversite için tip istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım? Günde kaç saat olmalı ?

 3. Selam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum
  Bölümüm pazarlama ve perakende bölümü okudum. 2 sene oldu mezun olalı şimdi YGS sistemi değişmiş ve ben napacagımı bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz nasıl ders çalışmam gerekiyor hangi dersler i çalışmalıyım konu, olarak 1 kere neden sınava giriyoruz hiç birşey anlamadım. Lütfen bana yardımcı olun ?

 4. Hocam meslek lisesinden iyi bir üniversite kazanılır mı? Lütfen bana yardım edin. 10. sınıfım ve yazılım mühendisliğini kazanmak çok istiyorum. Hayalim Google’da çalışmak.

 5. Merhaba 2 sene önce liseden mezun oldum.Üniversite okumak istiyorum yks hakkında bilgi verirmisiniz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar