izmir escort
Matematik Problem Sorularını Çözemiyorum. Ne Yapmalıyım? - Sinavhanem

Matematik Problem Sorularını Çözemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Matematik Problem Sorularını Çözemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Problem sorularını çözemiyordum diyenler, problem çözme tekniklerini öğrenerek problem sorularını çözüp, matematik netlerini arttırmayı başarabilir.

Matematik denildiğinde akla ilk gelen, problem sorularıdır. Bir sürü parçaya ayrılmış problemler en çok soru getiren konudur ve ön yargıyla yaklaşan insanların korkulu rüyasıdır. Peki, bu ön yargılar nasıl kırılır?

Problem Sorularını Anlamıyorum

Problem sorularını çözemiyorum diyen öğrencilerin önemli bir kısmı soruları anlayamıyor. O halde “Problemleri anlamak için ne yapmalıyız?” sorusuna cevap vererek başlayalım.

Öncelikle, kitap okumanın önemini burada fark edebilirsiniz. Bol bol kitap okuyan öğrencilerin problem çözmeleri çok daha kolaydır. Ancak yine de problemleri anlamak için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Problemi anlamak için ufak notlar alabilirsiniz. Böylece gereksiz cümleler yığınından kurtularak verileri daha kolay görebilirsiniz.
 • Size verilen verileri yaş=7, yapılan iş= 11 gibi basit şekillerde yazabilirsiniz.
 • Sizden isteneni net bir şekilde belirlemeniz önemlidir. Örneğin Ayşe’nin yaşının Mehmet’in yaşının kaç katı olduğunu istiyorsa Ayşe’nin yaşına x deyip Mehmet’in yaşına y diyebilir ve isteneni de X kaç Y’dir şeklinde not alabilirsiniz.
 • Özellikle hız problemlerinde bir şema ya da resimle soruyu çizmeyi deneyebilirsiniz.

Matematik Problem Soru Çözme Teknikleri

Matematik problemlerini çözerken belirli bir sıralamayı takip etmeyi alışkanlık haline getirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 1. Öncelikle soruyu anlayın ve size istenenleri not edin.
 2. Size verilen verileri kısaca gösterecek denklemler belirleyin. İsimler varsa mümkün oldukça baş harflerini kullanın.
 3. Tercih edeceğiniz yöntemi belirleyin.
 4. Soruyu çözmeye başlayın.
 5. Soruyu çözdükten sonra sizden isteneni bulup bulmadığınızı kontrol edin. Örneğin sizden Ali’nin yaşı istenmiştir ve siz Ayşe’nin yaşını işaretleyebilir ve çözdüğünüz soruyu boş yere yanlış yapmış olabilirsiniz.

TYT Problem Çözme Taktikleri

TYT problem soruları en çok zorlanılan noktalar olsa da bu taktikleri KPSS problem sorularının yanı sıra AYT için de kullanabilirsiniz. TYT matematik problem çözme teknikleri sayesinde netlerinizi artırabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri bir anda uygulamanızın mümkün olmadığını zamanla alışacağınızı unutmayın.

Problemler Nasıl Geliştirilir? Formülleri Unut, Mantık Seni Kurtarır!

Matematikte problem çözme tekniklerinin en önemlisi, gereksiz formüller içerisinde boğuşmaktan kurtulmaktadır. Problemler, tamamen mantıkla çözülebilecek sorular olduğundan formüller yalnızca kafanızı karıştırır. Ayrıca pek çok öğrenci formülleri farklı soru tarzlarına uyarlamakta da zorlanır.

Her soru kalıbının gözünüzü korkutmasına izin vermek yerine, hepsi için ezbere yollar öğrenmek yerine koca bir gününüzü bir parçanın mantığını anlamak için ayırabilirsiniz. Bu mantığı anlamak için atomu parçalayacak bilgiye ihtiyacınız yoktur. Temel toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri paçanızı kurtaracaktır.

Normal yaşantınızdan problemlerle ilgili örnekler bulmak hiç zor olmayacağınızdan bunu ders olarak görmeyip, bulmaca olduğunu farz edebilirsiniz.

Diğer matematik sorularının aksine öğrenince yapmama şansınızın en az olan bu konuyu gözünüzde büyütmemeli, formül bile gerektirmeyen mantık soruları yerine koymalısınız.

Matematik Pratik Problem Çözme Teknikleri : Çözümlü Sorular

Problem konularında saatlerce konu çalışmanın hiçbir anlamı yoktur. Konu anlatımına kısa bir şekilde göz attıktan sonra yapılacak en doğru şey çözümlü örnekleri çözmektir.

Çözümleri inceleyip, neyin nereden geldiğini, çözenin neyi düşünerek çözdüğünü anlamaya çalışmaktır. Bu esnada pratik yöntemleri keşfetmeniz mümkün olur.

Yeni öğrenilen bir konunun sorularını çözerken günlerce bir öğretmeni beklemek yerine, çözümlere hemen ulaşabilmek matematikte çok önemlidir.

Problemler İçin Kaynak Seçimi: En Basit Kitaplarla Başla

Başlangıç için zor soru bankalarını kullanmak hayal kırıklığı ve zaman kaybına yol açabilir. Öncelikle özgüven tazelemesi sağlayan ve küçük ayrıntıları öğrenmek ve pratik yapmak için ilk seviye kitaplar tercih etmekte fayda vardır.

Kolay matematik soru bankalarındaki soruları bir dakikadan çok daha kısa bir sürede çözebilirsiniz. Kolay, deyip bir kenara atmak isteyebilirsiniz ancak soru kalıplarında fark ettiğinizde en ufacık bir şey çok ileri seviye sorularda size yardımcı olabilir. Bu yüzden basitten başlayıp emin adımlarla ilerlemekte fayda vardır.

Problemler Nasıl Fullenir? Altın Kural: Bol Soru

Mantığını anladığınız konuların, öğrendim deyip kapağını kapatmak en büyük hatadır. Çözmeye başladıkça eğlenceli gelecek olan problem soruları hiç aksatılmadan sınav gününe kadar çözülmelidir.

Evet, konuların mantığını öğrenmek problemlerin hayat damarlarından biridir ancak TYT zamana karşı hazırlandığınız bir sınav olduğundan pratik kazanmak en büyük kurtarıcınız olacak ve diğer öğrencilere fark atmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden başlangıç aşamasından sonra farklı farklı yayınlardan farklı soru kalıpları öğrenerek kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Ayrıca soruları çözerken dikkat etmeniz son derece önemlidir. Ufak dikkatsizlikler soruları yanlış yapmanıza neden olabilir.

Problemler Sorularını Çözmenin Pratik Yolları

Problemler soruları genellikle kafa karıştıran sorular olduğundan bazı pratik yolları bilmek önemlidir. Soruları anladıktan sonra bu taktikleri kullanarak TYT matematik netlerinizi artırabilirsiniz.

Yaş Problemleri Çözmenin Püf Noktaları

 • Yaş problemlerinde unutmamanız gereken en önemli nokta aradan kaç yıl geçerse geçsin kişiler arasındaki yaş farkının aynı kaldığıdır. İki arkadaşın 10 yıl sonraki yaş farkını soran bir soruda kafanızı karıştırmadan şimdiki yaşlarının farkını bulabilirsiniz.
 • Yaş problemlerini denklemle çözerken mümkün oldukça az bilinmeyenli hale getirmeye çalışın. İki arkadaşın yaşlarının toplamı 60 ise; arkadaşların yaşlarına a ile b demek yerine a ve 60-a demeyi tercih edin.
 • Problemde kişilerin belirli bir yıl sonraki yaşlarının toplamı soruluyorsa yaşlar toplamını kişilerle doğru orantılı artırmayı unutmayın. 10 yıl sonra 2 kişinin yaşının toplamı 20 artıyorsa, 3 kişinin yaşının toplamı 60 artar.

Sayı Problemleri Pratik Yöntemler

 • Sayı problemlerini çözerken bilinmeyen sayısını mümkün oldukça az tutmaya çalışın. İki sayının toplamı 70 ise sayının birisine x, diğerine 70-x deyin.
 • İki sayının ortalaması x ise; iki sayının toplamı 2x’dir. Üç sayıda ise toplam 3x olur.
 • Ardışık sayılar arasında 1, tek ve çift ardışık sayılar arasında 2 fark vardır. Yani ardışık 3 sayının toplamı dendiğinde x+x+1+x+2 üzerinden 3x+1 olarak kabul edebilirsiniz. 4 tek ardışık çift sayı dendiğinde ise x+x+2+x+4+x+6 toplamından 4x+12’dir.

Hareket Problemleri Pratik Yollar

 • Hareket problemlerinde birimlere dikkat etmek çok önemlidir. Kimi zaman saatte alınan kimi zamansa dakikada alınan yol verilir. 1 m/sn=3,6 km/sa formülünü kullanarak dönüşüm yapabilirsiniz.
 • İki araç birbirine doğru hareket ediyorsa hızlarını toplayabilirsiniz.
 • Hızlı aracın yavaş aracı yakalayacağı süre hesaplanırken hızlı olandan yavaş olanı çıkarabilirsiniz.
 • Tünelli sorularda aracın önünün mü arkasının mı girişte ya da çıkışta olduğuna dikkat etmeniz önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Hocam, harika bir içerik olmuş teşekkürler. Problemlerin pratik yöntemlerini sorularda mutlaka uygulayacağım.

  • Güzel düşüncelerin için teşekkürler sevgili Arza. Derslerinde başarılar 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM