izmir escort
9. Sınıf Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

9. Sınıf Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı?

9. Sınıf Öğrencileri Yaz Tatilinde Nasıl Çalışmalı?

9. sınıf öğrencileri lise kayıtlarının ardından genellikle yaz tatilinde nasıl çalışmalıyım? Sorusunu sormaya başlıyor.

Yeni bir başlangıç olmasının sizleri heyecanlandırması çok normal. Ancak bu heyecan ile bir anda hızlı bir çalışma programı ile başlayıp henüz 3-4 ay geçmişken yorulup, çalışmalarınızı minimuma indirmeniz yararlı olmayacaktır. Peki, 9. sınıf yaz tatilinde ne yapmalı?

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: 9 Sınıf Kaynak Önerileri

Bol Bol Kitap Okuyun, Türkçeyi Şimdiden Halledin

TYT ve AYT yaklaştığında pek çok öğrencinin Türkçe netlerini arttırmak için çalıştıklarını göreceksiniz.

İster sayısal ister eşit ağırlık isterseniz sözelden tercih yapacak olun. TYT Türkçe netleriniz yüksek olmadan, yüksek hedeflerinize ulaşmanız çok zor. Bu nedenle eğer hedefiniz yüksek ise; Türkçe dersini şimdiden halletmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

TYT dil bilgisi sorularını halletmek son derece kolay. Konulara çalışmanız, not çıkarmanız ve ardından soru çözerek pekiştirmeniz kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Ancak anlamaya dayalı sorularda, özellikle uzun paragraflarda başarıya ulaşma süresi uzamaktadır.

Bol Kitap Okuyun

Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu alışkanlığı kazanmak için daha fazla zaman kaybetmeyin.

Sınav sistemi ne kadar değişirse değişsin, kitap okuyanlar sahip oldukları bazı özellikler sayesinde her zaman 1 adım önde başlayacaktır.

Kitap okumanın yararını sadece paragraf sorularında görmezsiniz. Gerek Türkçe gerekse diğer derslerde ciddi zaman kazanırsınız. Böylelikle sınavlarda zamanınızın yetişmemesi sorununu da aşmış olursunuz.

Özellikle son senelerde matematik dersinde bile uzun metinlerin yer aldığını görürsünüz. Hızlı okuma ve daha önemlisi anlama kabiliyetinizin artmasının ne kadar önemli olacağı buradan da anlaşılmaktadır.

Haftada 1 kitap bitirmek, anlama ve okuma seviyenizin artmasında ciddi etki gösterecektir. Ancak bu etkileri 1 ay gibi kısa bir sürede görmeyi beklemeyin. Zamana yayılacaktır.

İlk zamanlarda kitap okumayı sevmek önceliğiniz olsun. İlginizi çeken kitaplarla başlamak doğru bir seçim olacaktır.

İlerleyen dönemlerde ise; zaman tutarak okuma yapabilirsiniz. Böylelikle her geçen gün daha hızlı okuduğunuzu göreceksiniz.

Hızlı okuma kursları işe yarar mı soruları özellikle 12. Sınıfa gelindiğinde gün yüzüne çıkmaktadır.

Her ne kadar bu kurslarda öğreneceğiniz bazı püf noktalar sayesinde okuma hızınızı arttırmanız mümkün olsa da, bir mucize beklememek gerekli. 4 sene boyunca düzenli kitap okumanız ise; size çok fazla şey katacaktır.

Her Gün Paragraf Soruları Çözün

Paragraf sorularındaki netlerinizi arttırmak için paragraf sorusu çözümü ise; çok daha hızlı etki gösterecek olan bir çözümdür.

Her gün 40-50 paragraf sorusunu çözmeyi alışkanlık haline getirirseniz her geçen gün netlerinizin arttığını görürsünüz.

Paragraf soru çözümü taktikleri mevcut olsa da, en güzeli kendi çözdüğünüz sorular üzerinden ilerleyerek, kendi stilinizi oluşturmak olacaktır.

İlk başladığınızda 40-50 soru için, özellikle sorular uzun ise; 60-90 dakika arası harcadığınızı görebilirsiniz. Zaman ile harcadığınız süre 20-25 dakikaya kadar inerken netleriniz de ciddi anlamda artacaktır.

9. Sınıf İlk Dönem Konularına Çalışın

9. sınıf, öğrencilerin en çok zorlandığı dönemlerden birisidir. Okula, öğretmenlere ve derslere alışma süreci bunun en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

9. Sınıf öğrencileri yaz tatilinde yeni dönemin ilk konularını halledebilir. Böylelikle, alışma sürecinizi çok rahat geçirebilirsiniz. Ayrıca, okulunuzdaki öğretmenleriniz henüz sizi yeni tanımaya başlayacağı için güzel bir başlangıç yapmanız 4 senelik eğitim hayatınız boyunca da etkili olacaktır.

9. sınıf yaz tatilinde konulara çalışmak için 9. Sınıf konu anlatımlı kitaplardan yararlanabileceğiniz gibi internette yer alan videolu konu anlatımlardan da yararlanabilirsiniz.

Yabancı Dilinizi Geliştirin

9. sınıf yaz tatili ve 9. Sınıf, yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz en güzel dönem. Bazı öğrenciler için, yabancı dil yalnızca yüksek not alınması gereken bir ders olarak görünebilir; ancak böyle değildir.

Uzun vadeli olarak düşünün ve fırsatı değerlendirin. Artık yabancı dil bilmek bir artı değil, bilmemek eksiliktir.

İlerleyen dönemlerde, şu an olduğu kadar kolay öğrenemeyeceğinizi bilerek yabancı dil eğitiminize önem vermeniz sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Ben Lİse 1 e geçtim. Yaz tatilinde 9. sınıf derslerinin ilk 3 ünitelerine çalıştım. Kendi çalışmam ne kadar yeterli bilmiyorum ama bir fikrim olsun istedim. Sonuçta öğretmenlerin sevmesi önemli.

    Herkese başarılı bir yıl diliyorum 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM