izmir escort
TYT Türkçe Netleri Nasıl Artırılır? - Sinavhanem

TYT Türkçe Netleri Nasıl Artırılır?

TYT Türkçe Netleri Nasıl Artırılır?

Sayısal, eşit ağırlık veya sözel fark etmeksizin her grubun puanını çok fazla etkileyen TYT Türkçe soruları bazıları için çerez gibi gelir ve otuz dakikada tamamlanabilir. Kimi öğrenciler içinse son derece zor olup bir saatte dahi çözmek mümkün olmayabilir. İkinci tip öğrenciler TYT Türkçe sorularının yüzüne gülmeyeceğini düşünür. Ancak yanılırlar. TYT Türkçe netlerini arttırmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

TYT Türkçe Netlerini Nasıl Arttırabilirim?

TYT Türkçe netlerini nasıl arttıracağınız sorusunun cevabı çalışma stilinize göre değişiklik gösterebilir. Her öğrencinin algılama ve kavrama eşikleri farklıdır.

TYT Türkçe net artırma yöntemlerinin başında bol bol paragraf sorusu çözmek olduğu söylenebilir. Ancak önemli olan paragraf sorularını çözmekten ziyade, onları doğru çözmektir. Doğru ilerlemek; öğrenciyi başarıya götüren en kestirme yollardan biridir.

Paragraf; TYT Türkçe’nin temelini oluşturmaktadır. Bir diğer önemli konu ise dil bilgisidir. Dil bilgisi; konu anlatımı ve soru çözümü şeklinde pekişebilecek bir bütündür. Kolay olduğunu düşünüp çalışmamak, büyük bir hata olacaktır. Paragrafa verilen değeri, dil bilgisine de verip homojen şekilde çalışma programı uygulanmalıdır.

TYT Türkçe’de Paragraf Netleri Nasıl Artar?

TYT Tükçe’de paragraf netlerini arttırmak için başvurulacak yöntemler genelde herkes tarafından bilinen ancak düzenli uygulandığı zaman fayda gösteren yöntemlerdir. Bu yöntemlerin en başında düzenli olarak kitap okumak gelmektedir.

Her gün minimum kendinize belirlediğiniz sayfa sayısı kadar kitap okuyor olmanız, uzun vadede okuduğunuzu hızlı olarak anlamanızı ve sorularda kolayca uygulayabilmenizi sağlamaktadır.

Paragraf sorularını daha iyi anlayıp doğru çözebilmek için her gün en az 20 paragraf sorusu çözmenizde fayda vardır. Soruları çözerken mümkün oldukça farklı kaynaklar kullanarak değişik soru tarzlarını görme şansı yakalayabilirsiniz. Üniversite sınavına girdiğiniz an karşınıza her türden soru gelebileceği için, farklı soru tarzlarını görmek son derece faydalı olacaktır.

TYT Türkçe Netlerim Artmıyor. Ne Yapabilirim?
TYT Türkçe Netlerim Artmıyor. Ne Yapabilirim?

Başlarda soruları çözerken süre tutmayabilirsiniz. Süre sıkıntısı, soruya odaklanmanızı zorlaştırabilir. Sürekli gözünüzün saatin üzerinde olması ister istemez gergin hissetmeniz ve odaklanamamanız anlamına gelebilir. Bu yüzden en azından çalışmaya başladığınız ilk dönemlerde süre tutmazsanız, o gerginliği hemen yaşamazsınız.

Paragraf çözerken karnınız aç olmasın. Kişi eğer karnı aç ise bir şeye çok kolay odaklanamaz. Paragraf soruları; fazlasıyla odak ve dikkat gerektiren bir soru tiplerindendir. Bu yüzden soruları çözmeye başlamadan önce tok olmanız oldukça faydalıdır. Bu yöntemi diğer ders ve konularda da kullanabilirsiniz.

Tek seferde anlamak zorundaymışçasına dikkatle okuyun. Bu, bir zorunluluk hissedin demek değildir. Sadece tüm odağınızı toplayıp, okumanız gerektiği anlamındadır. Soruda isteneni iyi kavrayın.

Tek seferde soruyu anlayıp, doğru cevap vermek için aceleci davranmayın. Kelime kelime ve anlayarak okumaya dikkat edin. Anlamadığınızda cümleyi tekrar okuyun. Böylece paragrafı tekrar okumak zorunda kalmazsınız.

Paragraf için, telefonunuza tekrarlamanız gereken soru limitini size hatırlatan bir uyarıcı da koyabilirsiniz.

TYT Türkçe Dil Bilgisi Netleri Nasıl Artar?

Her Türkçe denemesinde yaklaşık sekiz-on dil bilgisi sorusu bulunur. Eğer TYT Türkçe netlerinizi arttırmak istiyorsanız, ilkokuldan beri aynı şeylerin öğretildiği dil bilgisini öğrenmek sizi bir anda birkaç basamak birden yükseltecektir.

Çoğu öğrenci dil bilgisi öğrenmeyi erteler. Denemelerin moralini bozmasına izin verir. Oysa her denemedeki yanlış sorudan bir şeyler öğrenmeye başlasanız eksiklerinizi kısa sürede kapatabilirsiniz. TYT Türkçe netinizi bir anda 20’den 30’a çıkardığınızı düşünün ve motivasyonunuzu yükselterek dil bilgisi konularına yoğunlaşın.

TYT Türkçe Dil Bilgisine Nasıl Çalışılmalıdır?

TYT Türkçe dil bilgisi çalışması konu anlatımı ve soru çözümüne dayalı bir şekilde ilerlemektedir. Konu anlatımını kendi algı seviyenize göre çeşitlendirebilirsiniz.

Okulda öğretmeninizden dinlemiş olduğunuz dil bilgisi konusunu, eve gelince direkt tekrar ederek işe başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden dinlemiş olduğunuz konu anlatımının ise dinleme esnasında notlarını tutarak, sonrasında tekrar edebilirsiniz.

TYT Türkçe’de dil bilgisi, diğer dönemlerden farklı olarak Türkçe sınavının %30’luk bir kısmını oluşturmaktadır. Bu da dil bilgisinden 12-13 adet soru ile öğrencinin buluşması anlamına gelmektedir.

Konu anlatımına çalıştıktan sonra anlatımı biten konu ile alakalı olarak soru çözümü yapmalısınız. Farklı kaynaklardan aynı konuyu defalarca çözmeniz, tam anlamıyla kavramanız açısından önemlidir.

Kendinize özet bilgiler, bilgi kartları, bilgi post-itleri, ses kayıtları hazırlayabilirsiniz. Konu ile alakalı olarak pek çok detayı, sürekli görebileceğiniz yerlere koyarak, zihnin görsel hafıza özelliğinden yararlanabilirsiniz.

TYT Türkçe Denemeleri ile Eksiklerinizi Tespit Edin

TYT Türkçe denemeleri çözmek konu anlatımları ve soru çözümleri bittikten sonra, sınava çok uzak olunmadığı dönemlerde sıklıkla tekrarlanması gereken bir eylemdir.

Öğrencinin, daha sınava çalışmaya başlamadan önce bir test çözmesi ve bu testi saklaması oldukça önemlidir. Sınava çalıştıktan ve yapabildiğini gördükten sonra bu sonucu, o ilk çözdüğü deneme sonucu ile karşılaştırması onun için büyük bir fayda olacaktır.

Denemeler; sizlere bir yol sunmaktadır. Kendi olduğunuz yeri sizlere göstermektedir. İyi ya da kötü bir yorum yapmalı ve deneme analizini gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede oldukça yararlı bir sentez yaparak, nereye yönelmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

TYT Türkçe denemeleri, sınava hazırlığın son safhalarında sıklaştırmanız gereken sorular bütünüdür. Yanlışlarınızı ve doğrularını ayırt ederek ilerler ve kendiniz ile alakalı bir yorum yapmanıza izin verir.

TYT Türkçe Bölüm Denemelerini Önemseyin

Kırk tane TYT Türkçe sorusu, uzun uzun paragraf soruları veya sürekli deneme çözmek bir süre sonra sıkılmanıza sebep olabilir. İlk günkü heyecanla değil de öylesine çözmeye başlayabilirsiniz. Böylece soru çözerken aklınız başka bir yere kayar. Paragraf en baştan daha bir umursamaz bir şekilde okunur, işaretlenir veya hiç başa dönmeyip rastgele bir şık işaretlenir. Nasılsa ertesi gün bir daha deneme çözülecektir. Tüm bunlar kısa sürede alışkanlık haline dönüşür ve TYT Türkçe netlerim düşüyor, ne yapacağım? diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

Her TYT Türkçe bölüm denemesini, TYT’de olarak düşünmeniz önemlidir. Bu sayede soruları daha verimli çözer ve çözemediğiniz her sorunun size faydalı olduğunu görürsünüz.

Bazen ne kadar zor olsa da her soruya yeni bir şey öğrenecekmiş gibi bakın. Umutla ve kısa zamanda, dinamik bir şekilde soruları çözün. Odağınızın mükemmel olmasını sağlayın. Eğer bunu başarabilirseniz netleriniz artacaktır.

Eğer sıkılmış ve soruları öylesine çözmeye başladıysanız, bırakın birkaç gün çözmeyin. Çünkü gelişigüzel deneme çözmeniz sadece zaman kaybıdır.

Zaman Tutarak TYT Türkçe Denemesi Çözmek

TYT Türkçe soruları ve denemelerini ilk çözmeye başladığınızda amacınız soruları doğru çözmek olmalı. Ancak netleriniz artmaya başladıkça zamanla da yarışmanız önemlidir. Soruları ne kadar doğru çözseniz de size verilen sürede tamamlayamıyorsanız anlamı kalmayacaktır.

Sınava hazırlanırken özellikle sınavdaymış gibi zaman tutarak deneme çözmelisiniz. 40 TYT Türkçe sorusu için ayıracağınız zamana kendiniz karar vermelisiniz. Eğer bu zamana kadar bolca kitap okuduysanız ve soruları hızlı bir şekilde çözebileceğinize inanıyorsanız hedefinizi yüksek tutun. TYT Türkçe sorularını 25-30 dakikada tamamlayarak diğer dersler için ekstra zaman ayırabilirsiniz. Ancak Türkçe sorularını yavaş çözüyorum diyorsanız ayırdığınız süreyi 1 saate kadar çıkarabilirsiniz.

TYT Türkçe’de Başarılı Olmak İçin Mutlaka Kitap Okuyun

TYT Türkçe’de başarılı olmak için kitap okumanın faydası oldukça büyüktür. Ne söylendiğini anlamak, Türkçe sorularının büyük kısmını yapmak gibidir. Bu okuduğunu anlama işini de en kestirme yoldan yapabilmeniz için kitap okumaya ihtiyacınız vardır.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirin ve ilerleyen süreçte kendinizdeki değişimleri farketmeniz için, kendinize zaman verin. Kitap okumanın pek çok şeyi değiştirdiğine sizler de şahit olacaksınız.

TYT Türkçe Net Arttırma Programı Yapın

TYT Türkçe net arttırma programı içerisinde her gün muhakkak Türkçe’ye yer ayırmalısınız. Türkçe, kolay gibi görünse bile hataya düşüp, puan kaybedebileceğiniz bir derstir. Ancak aynı şekilde üzerine emek verdiğiniz de direkt olarak sonuçlara yansıdığını görebilirsiniz. Bu yüzden programlı çalışmak oldukça önemlidir.

Sabahları temiz bir zihinle masanıza oturun. Eğer soru çözümü yapacaksınız muhakkak TYT Türkçe paragraf sorusu çözerek işe başlayın. Eğer konu anlatımı çalışacaksanız bile, günün erken saatleri bunu yapın.

Paragraf sorularının yanında ilgilenmeniz gereken diğer önemli konu ise dil bilgisidir. Dil bilgisini haftalara bölüp çalışabilirsiniz. Bu bölme işlemi, ne kadar zaman ayıracağınız ile bağlantılı olabilir. Her gün dil bilgisi çözmezseniz çok büyük bir kayıptan bahsetmeyiz ancak her gün paragraf çözmezseniz, bunun geri dönüşü daha kötü olabilir.

Dil bilgisi çalışırken; haftanın belirlediğiniz 3 ya da 4 gününde konu anlatımı ve soru olmak üzere iki başlık belirleyin. Bir günü muhakkak konu anlatımına ayırın, diğer iki günde o konuya dair soru çözün ve son gününüzde genel tekrar edip, çıkmış soruları çözerek konuyu tamamlayın.

Ayda bir ise bu dört haftada işlemiş olduğunuz tüm dil bilgisi konularının genel tekrar ve soru çözümünü yapın.

TYT Türkçe Net Arttırmak Taktikleri

TYT Türkçe netleri arttırmak için son hamleler hem akademik bilgiye hem de psikolojik etmenlere bağlıdır.

Son tekrarları yapmak, bol bol soru ve deneme çözmek oldukça etkilidir. Konuda eksik olduğunuzu düşünüyorsanız; konu anlatım videolarına tekrar göz atabilirsiniz. Bu videoların farklı hocaların yüklemiş olduğu videolar olduğuna dikkat etmelisiniz.

Akademik bilginin yanında en önemli etmenlerden bir tanesi muhakkak ki öğrencinin psikolojisidir. Psikolojinizi elinizden geldiğinin en iyisini bu zamana kadar yaptığınız üzerine kurmalısınız. Bu sayede kaygıyı azaltabilir ve daha fazla çalışamayacağınızı kendinize inandırabilirsiniz. Tabi yeterince çalıştığınıza ve yapabileceğiniz en son şeyin bu olduğuna inanıyorsanız.

Hem psikolojik hem de bilgi düzeyinde hazır olduğunuz an, sınavda çok büyük başarılar elde etmeniz bir aksilik olmadıkça kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM