izmir escort
Ygs Biyoloji Nasıl Halledilir?

Ygs Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Ygs Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Biyoloji diğer derslerin aksine Ygs ve Lys ayrımının çok da bulunmadığı bir derstir. Birçok insan için ezber dersi sayılan Biyoloji bu mantıkla öğrenilince hemen unutulan bir derstir. Peki biyoloji dersine nasıl bakılmalı, unutma nasıl engellenmeli?

1-Temel Oluşturma

Ygs de on üç soru bulunduran biyoloji sayısal öğrencilerin de eşit ağırlık öğrencilerinin de çözdüğü bir derstir. Biyoloji temeli hiç olmayan bir öğrenci ilk önce temel oluşturmalıdır. Nasıl? Konu, öncelikle konu özeti bulunduran kitaptan okunmalıdır. Neden? Çünkü en son lise birde öğrenilen hatta sadece yazılıda geçer not alacak kadar çalışılan biyolojiden hiçbir şey hatırlanmamaktadır. Önce özet bir konu anlatımından konuyu genel özellikleriyle hatırlamak gözünüzü korkutan şeyleri yok edecektir.

2-Konu Anlatımlı Bir Biyoloji Kitap Seçmek veya İnternetten Konu Anlatımlı Videolar Bulmak

Konular hakkında az çok fikir edindikten sonra konu anlatımlı bir kitap seçilmeli ve her konuya gereken özeni vererek çalışılmalıdır. Biyoloji ayrıntı dersidir. Bildiğiniz ufacık bir ayrıntı sizi öne geçirir. Bu yüzden gelişigüzel çalışılmamalıdır. Okuyup geçilmemelidir. Eğer böyle yapılırsa çalıştığınız şeyin hiçbir faydası olmadığını anlamanız bir haftadan fazla vaktinizi almaz. Her ayrıntıya gereken özen verilmelidir. Çünkü Ösym’nin nereden vuracağının hiçbir garantisi yoktur.

3- Biyolojide En Önemli Şey Yazmaktır

Konu çalışırken en çok dikkat edeceğiniz gereken şey yazarak çalışmaktır. Esneyerek, yatarak konu okumak biyoloji çalışmak, öğrenmek değildir. Hele ki biyoloji sevmediğiniz bir dersse ‘Çalışıyorum ancak yapamıyorum’ kelimelerinin ortaya çıkmasına neden olacak bu çalışma stili sizi biyolojiden soğutur. Gerekirse her ayrıntıyı yazarak çalışın, böyle sözel bir dersin akılda kalmasının tek yolu budur. Yazdığınız şeyi ezberleyerek değil neden olduğunu düşünerek, diğer şeylerle bağlantı kurarak öğrenin. Temel şeyler öğrendikten sonra diğer şeylerin bir sonuç olarak ortaya çıkrığını göreceksiniz. Çeşitli kodlamalar yapmak unutmanızı mükemmel bir şekilde engelleyecektir!

4-Konu Çalıştıktan Hemen Sonra Test Çözülmeli

Her ders için gerekli olan bu olay biyoloji için bir nebze daha hayati bir önem taşır. Yazarak çalışılmış, kodlamalarla mükemmel bir şekilde öğrenilmiş herhangi bir konu hakkındaki bilgileriniz uzun bir süre size yetecektir. Ancak bu uzun sürenin de bir sınırı vardır.

Biyoloji nankör bir derstir. Kaç defa çalıştığınızın unutmamanız için bir faydası yoktur. Hemen sorusu çözülmelidir. Bu öğrendiğiniz şeyleri soru çözerken nasıl kullanmanız gerektiğini öğretir. Bilgi önemlidir ancak bilgiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek daha önemlidir.

5- Geri Dönmek Önemli!

Biyolojide en çok korkulan şey şüphesiz unutmaktır. Unutmayı engellemenin en önemli yolu tekrardır. Bir konuyu çalıştıktan bir süre sonra geri dönülüp konu tekrarı yapılmalı ve mutlaka testi çözülmelidir. Notlar çıkarıp gece uyumadan önce her gün herhangi bir konuyu okumak da unutmayı engellemenin en güzel yollarından biridir. En son okuduğunuz bilgiyi beyniniz siz uyurken sürekli tekrar edecektir.

6-Sistemli Çalışmak

Diyelim ki mart ayında yapılacak olan Ygs sınavına çalışırken, asla ‘Nasılsa biyolojiyi unutacağım, şubat ayında başlar bitiririm’ diye düşünülmemelidir. Biyoloji çalışmaya her dersle aynı anda başlamalısınız ve hangi hafta hangi konuyu bitireceğinizi planlayarak ilerlemelisiniz. Ne kadar erken çalışmaya başlar ve fazla soru çözerseniz biyolojide şansınız o kadar artar.

Biyolojide başarı için konuları hakkıyla bitirmek ve bol soru çözmek hayati önem taşır. Bir konuyu her ayrıntısıyla öğrendiğinizde siz de fark edeceksiniz ki bir şeyleri başarıyorsunuz. Yarım yamalak çalışmak kendinize olan güveninizi sarsacaktır. Evet, kimi yerler ezberdir ancak tablolar oluşturmak, o işi zevkli hale getirmek sizin işinizdir.

Diğer ders çalışma taktikleri için inceleyebilirsiniz; https://sinavhanem.com/category/ders-calisma-teknikleri/

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ygs Biyoloji

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM