izmir escort
Diş Hekimliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Yapmalı? - Sinavhanem

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Yapmalı?

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Yapmalı?

Diş hekimliği kazanmak için nasıl çalışmalı, hangi branşlara ağırlık vermeli tarzı endişeler öğrenciler tarafından derinden hissedilmektedir. Bunun nedeni diş hekimliği fakültesinin her yıl aynı popülaritesini muhafaza etmesidir. Binlerce öğrencinin hayali olan ve geleceği net şekilde görülen diş hekimliği, öğrencilerin iş kaygısı gütmeden rahatça kazanç elde edecekleri bir bölümdür.

Diş hekimliğini kazanmak çok kolaydır, demek çok da doğru değildir zira kendi alanında en iyi bölümler arasındadır. Dolayısıyla bu fakülteyi hayal eden bir öğrenci olarak diş hekimliği için kaç net yapmak gerekli sorusundan, hangi sıralamaya dâhil olmak gerekli sorularına kadar cevap bulabilirsiniz.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

 • Diş hekimliği okumak için öncesinde gireceğiniz sınavlarda iyi sonuçlar elde etmelisiniz. Bunun için her şeyden önce azim sahibi olmalısınız. Zorlu bir süreç olsa da çalışma azminizi asla bırakmamalısınız.
 • Hayalinizi gerçekleştirmek için dalgalı bir tavır takınmamalısınız. 3 gün çalışıp 3 gün dinlenme düzenine sahip olursanız kazanmanız hayal olur. Süreklilik gösteren bir çalışma planına sahip olmalısınız.
 • Diş hekimliği için asla rastgele çalışmamalısınız. Bilinçli olarak kontrolün sizde olmasını sağlamalısınız.
 • Neye ne kadar çalışmanız gerektiğini bilmeli bu bağlamda doğru plan ve programı oluşturmalısınız.
 • Diş hekimliği fakültesi için hedefiniz belli olmalı. Belirlemiş olduğunuz hedefi değiştirmemeli ve iradeli şekilde bu hedefe doğru ilerleyebilmelisiniz.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Düzenli Çalışmak

Diş hekimi olmak için sebepler çoktur. Dolayısıyla öğrencilerin pek çoğu bu sebeplere dayalı olarak hayallerini gerçekleştirmeyi amaç edinirler. Bu yolu başarılı şekilde sonlandırabilmekse düzenli çalışmaktan geçmektedir. Her gün aynı saatler içerisinde aynı ölçüde ders çalışırsanız istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Düzenli ders çalışma kavramı her gün 10 saat çalışmak anlamına gelmemektedir. Belli saatler arasında belli konuları çalışmak, tekrar etmek, soru çözmek gibi gerekli adımları düzen dâhilinde aşırıya kaçmadan yapmak demektir.

Hazırlık sürecinde olan bir öğrencinin günün 7 saati konu çalışması ne kadar aşırıysa devamlı test çözmesi de o kadar aşırıdır. Düzenli şekilde her aşamayı belli dilimler halinde yapmak gerekmektedir.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Limit Belirlemek

Diş hekimliği için harekete geçmek istediğinizde kendinize oluşturacağınız planı detaylıca düşünmelisiniz. Hayatınızı yaşamaya devam etmeli ancak sınav odaklı olmalısınız. Ölçüyü kaçırmadan belli limitler dâhilinde adım atmalısınız.

Her ders için kaç saat konu çalışmanız gerektiğini, kaç soruya kadar çözebileceğinizi programınıza eklemelisiniz. Bu sayede ertesi gün ne yapacağınızı bilerek uyuyabilirsiniz.

Planlı hareket etmek, sınırlarınızı zorlamanızı engeller. Limit belirlemekse hem yaptığınızdan verim almanızı sağlar hem de yıpranmanıza engel olur.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Düzenli Yaşamak

Düzenli yaşamak, sınav sürecinde olan bir öğrenci için çok önemlidir. İstediğini istediği zamanda elde edebilmesi için her aşamanın kontrol dâhilinde olması gerekmektedir. Bunun için hayatı da planlar dâhilinde yaşamalıdır.

Gün içinde kaç saat uyku uyuduğunuz, ne kadar yemek yediğiniz, kaç öğün yiyip kaç saat spor yaptığınız, hangi saatler arasında ders çalıştığınız çok önemlidir.

Uykunuzu alamamanız, doğru şekilde beslenememeniz sizin tahmin ettiğinizden daha fazla etki etmektedir. Ders çalışma sürecinde motivasyonu sağlayan, enerjiyi yüksek tutan uykudur. Aynı şekilde vücudun dikkatini vermesi, odaklanmayı sağlayabilmesi ise beslenmeyle ilgilidir.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Düzenli Ortamda Çalışmak

Diş hekimliği gibi fakülteler alelade ortamlarda çalışarak birkaç aylık performansla kazanılacak fakülteler değildir. Bu sebeple elinizden geldiğince ortamınızı ve zamanınızı dengeli hazırlamalısınız.

Ders çalışacağınız ortamın düzenli olması, psikolojiniz üzerinde söz sahibi olacaktır. Dağınık ve pis ortamlar, öğrenci üzerinde agresif hissiyatlara neden olmakta, kendini kötü hissetmesine sebebiyet vermektedir. Pis bir ortamdan ziyade derli toplu, temiz ortamlar ise daha sakin ve istekli bir ruh hali kazanılmasını mümkün kılmaktadır.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Hangi Sınavlara Girmeli?

Diş hekimliği fakültesi öğrencilerinden biri olmak için öncelikle iki aşamalı sınav sistemini geçmeniz gerekmektedir. Gereken puanı topladıktan sonra istediğiniz fakülteyi tercih edebilme şansınız bulunmaktadır.

2 aşamalı sınav sisteminin ilk aşaması TYT ismi ile bilinmektedir. Temel yeterlilik testi olarak açılan bu sınav tüm öğrencilerin katılmasının zorunlu olduğu bir sınavdır.

Birinci sınavdan sonra AYT ismi ile bilinen alan yeterlilik testine girilmesi gerekmektedir. Bu noktada kişi okumak istediği bölümün alanlarından sınava girmektedir. Diş hekimliği okumak isteyen öğrenci, AYT sınavında matematik ve fen bilimleri testine girmelidir.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin Sıralama ve Puan Nasıl Olmalı?

Üniversiteye hazırlık sınavları olan TYT ve AYT sınavları, öğrencilerin iyi netler çıkarmak için yarıştıkları sınavlardır. Ne kadar iyi netler çıkarılırsa istenen sonuçlar da o kadar güzel olmaktadır.

Diş hekimliği fakültesini kazanabilmek için çıkarılması gereken net ve puanlar her yıl değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir sonuç verildiğinde ise en iyi puanın 490 olduğu gözden kaçmamaktadır.

Diş hekimliği fakültesinin genel puan listesine göz gezdirildiğinde puanların 380 ile 490 arasında değişkenlik gösterdiği dikkat çekmektedir. Hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversitelerini listenize yazmayı düşünüyorsanuz bu puan aralığında bir puana sahip olmak  ve 50 bin ile 4 bin arası sıralamaya girmek diş hekimliğini kazanmanızı sağlayacaktır.

Sınavda yapacağınız net sayıları ise TYT ve AYT için değişkenlik gösterecektir. AYT için matematikten 35, fen bilimlerinden 34-36 net üzerine çıkmanız diş hekimliğini garantilemeniz anlamına gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. Son sene diş hekimliği kazanmak için yeterli olmadı ve 2018 yılını es geçtim. 2019 diş hekimliği bekle beni!

 2. Diş hekimliği için kaç net yapmak gerekir? Bu sene kazananlar netlerini paylaşırsa bize de bir yol göstermiş olur.

 3. Ben suan 11.sinifim ve dis hekimligini istiyorum tsk neyi nasil yapacagim hakkinda bana yardimci oldunuz tskk

 4. Sınava 4 ay kaldı.Diş doktoru olmak istediğimi fark ettim büyük ihtimal 1 sene daha hazırlanıcam.(TM) öğrencisi olarak burdan duyurulur.

 5. Diş hekimliği okumak istiyorum .9. Sınıfa gidiyorum ve diş hekimliğini kazanan kişilere bir sorum olacak”9.sınıfta denemelerde kaç puan allıyordunuz?,Sayısal derslerdeki netleriniz ne kadardı?”
  Siz kazandınız lütfen kazanmak isteyenlerede yardım edin.

  • Kendi adıma konuşuyorum, 9. ve 10. sınıfta sadece okulun denemelerine girmiştim. 50 net civarı yapıyordum (ama 38 neti görmüşlüğüm var) Gerçek sınavda TYT’de 92 net, AYT’de ise 69 net yaptım. Ben diş hekimi olmaya 10. sınıfın sonunda karar verdiğim için 9 ve 10. sınıf konularım pek iyi değildi o yüzden yaz tatilinde 9 ve 10u kendi halimde halletmeye çalıştım. 11 ve 12de de dershane yardımıyla diş hekimliğini kazandım çok şükür. İmkansız değil başarabilirsin! Ha bu arada puanı kafaya takma önemli olan sıralama. Başka sorun varsa sorabilirsin.

   • Merhaba ben diş hekimliği istiyorum şuan 10. Sınıfın 2. Dönemine başladık 2. Dönemden itibaren düzenli olarak 10. Sınıf matematik çalışıyorum yaz tatilinde de 9. Sınıfı bitirip dershaneye başlamayı düşünüyorum diş hekimliği gelir değil mi

   • merhaba 9. sınıf öğrencisiyim hosteslik düşünüyordum normalde diş doktorluğunuda düşünmüştüm fakat derslerim kötü diye vazgeçtim ama şuan kararlıyım diş doktorluğunu istiyorum ama ne yapıcağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM