izmir escort
Ygs'de Yorum Yaparak Bilinmeyen Konulara Ait Sorular Nasıl Çözülebilir? - Sinavhanem

Ygs’de Yorum Yaparak Bilinmeyen Konulara Ait Sorular Nasıl Çözülebilir?

Ygs’de Yorum Yaparak Bilinmeyen Konulara Ait Sorular Nasıl Çözülebilir?

Ygs bir bilgi sınavı olduğu kadar aynı zamanda bir hız ve yorum sınavıdır. Bu sınavda pek çok soru uzun paragraflar içine gizlenmiş bilgileri hızlı ve doğru yorumlamakla çözülebilir. Bu sınavda çeşitli konularda yazılmış her türlü yazıyı okuyanlar ve sınav öncesinde bol bol kitap okuyanlar daha şanslı durumdadır. Ygs’de sorulan pek çok soru bilgiden çok anlama ve kavrama yetisini ölçmeye yöneliktir. Bir sorunun bile sıralamada ne kadar etkili olduğu düşünülürse yorum sorularının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Bilgi mi? Yorum mu?

Ygs genel bilgilerdeki başarıyı ve yeterliliği ölçmeye yönelik bir sınav olduğu için kapsadığı sınırlar daha geniştir. Ygs’de toplamda 7 branştan soru sorulmaktadır. Bu branşlardan biri olan felsefe soruları zaten yoruma dayalı bir derstir. Aynı şekilde Türkçe dersinden sorulan paragraf soruları da oldukça uzun ve eleyici nitelikteki sorulardır. Bu paragrafların uzun olmasındaki esas sebep hem hızlı okuma be okuduğunu anlamayı hem de anladığı bilgiyi doğru yorumlayıp yorumlayamadığını tespit etmektir. Türkçe dersinde sorulan soruların yaklaşık otuz, otuz beş tanesi yoruma dayalı anlamaya bağlı sorulardır.

Sadece Paragraf Soruları mı Yorumlanır?

Ygs bir bilgi sınavı olduğu kadar zamanla da yarışılan bir sınav olduğu için en çok zaman harcanan ve sınav puanına önemli derecede etki eden derslerin başında Türkçe gelmektedir. Türkçe soruları da genellikle beş tanesi dil bilgisi kısmından net bilgiye dayanan diğerleri ise okuma, anlama ve yorumlama becerilerini ölçen sorulardır. Bu yüzden yorum soruları sadece Türkçe branşında varmış gibi görünse de aslında sınavın bütününde yorum soruları bulunmaktadır. Tarih ve coğrafya branşlarının da genellikle toplamda yirmi, yirmi beş sorusu kesin bilgiyi doğru yorumlamaya dayanmaktadır.

Matematikte Yorum Yapılır mı?

Sözel branşlar için yoruma dayalı ifadesi kullanılsa da aslında matematikte bile yorum yapılarak çözülebilecek sorular bulunmaktadır. Tek bir sorunun bile sıralamada binlerce kişiyi geride bırakmayı sağladığı gerçeği göz önünde bulundurulursa kısa zamanda doğru sonuca ulaşmayı sağlayacak yorumların ne kadar önemli olduğu daha kolay anlaşılır. Geometri kısmı biraz daha görmeye dayalı bir kısım olduğu için çok fazla yoruma müsait olmasa da temel matematik bilgisi gerektiren sorularda yorum yapmak daha kolaydır. Şıklardan gitmek, değer vererek temel matematik sorularını çözmek de matematik dersinde yapılabilecek yorumlar arasında sayılabilir.

Sorular Nasıl Doğru Yorumlanabilir?

Ygs sadece bilgileri değil var olan bilgileri doğru kullanılıp kullanılamadığını da ölçen bir sınavdır. Var olan bilgiler doğru yorumlanmadığında doğru cevaba ulaşmak imkânsız hale gelebilir. Doğru yorumlara ulaşabilmek için de bol bol kitap okunmalıdır. Eğer baştan iş sıkı tutulmamışsa sınav sürecinde kitap okumak zor olacağından daha çok felsefi eserler okunarak düşünme ve yorum becerisi arttırılmaya çalışılmalıdır.

Yorum Etkisi

Ygs uzun soluklu ve bütün konulardaki temel bilgileri ölçmeye yönelik bir sınav olduğu için aynı anda pek çok derse konsantre olmayı da gerektirmektedir.  Özellikle sınav puanlamasını daha fazla etkileyen derslerden olan Türkçede paragraf soruları hem uzun hem de karmaşık olduğu için daha sınavın başında moral bozukluğuna sebep olabilir. Bu gibi olumsuzlukları yaşamamak için sınav esnasında heyecana yenilmeden doğru çıkarımlarda bulunanlar daha başarılı olacaktır. Her yıl yaklaşık iki milyon öğrencinin katıldığı bu sınavda okuduğunu anlayıp, anladığını doğru yorumlayanlar yarışa daha ön sıralardan dâhil olmaktadır. Bu durum da sınavda yorumun etkisini daha net ortaya koymaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM