izmir escort
TYT Türkçe Konuları 2021 - Konu Dağılımı - Hangi Konudan Kaç Soru Çıkar? - Sinavhanem

TYT Türkçe Konuları 2021 – Konu Dağılımı – Hangi Konudan Kaç Soru Çıkar?

TYT Türkçe Konuları 2021 – Konu Dağılımı – Hangi Konudan Kaç Soru Çıkar?

2021 TYT konuları TYT’ye girecek öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan. Sınav sonrasında hangi puan türü ile tercih yapacak olursanız olun TYT Türkçe’nin puanınız üzerinde ciddi etkileri olacak. Özellikle derece yapmak ya da yüksek puanlı bir bölümde okumak istiyorsanız Türkçe’den soru kaçırmak gibi bir lüksünüz olmamalı.

TYT Türkçe’de başarılı olmak ve soru için aşağıdaki konularımıza da göz atabilirsiniz.

2021 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

TYT’de karşınıza çıkacak soruların çok önemli bir bölümü okuduğunuzu anlama üzerine çıkıyor. Eğer düzenli kitap okuyan bir öğrenciyseniz sınavda işinizin çok kolay olacağını söylemek mümkün. Ancak bu zamana kadar kitap okuma alışkanlığınız yoksa direkt soru çözme pratiği üzerine yoğunlaşmanız gerekecek.

Mutlaka sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam sorularından binlerce soru çözün ki bu sorularınız cepte olsun.

  • Sözcükte anlam konusundan ortalama 3-4 soru çıkar. Sorularda kelimenin kaç anlamı olduğu, hangi cümlede farklı kullanıldığı gibi noktalar sorulabilir.
  • Cümlede anlam konusu TYT Türkçe soruları arasında en rahat yapılabilecek sorulardan olur. Konunun temellerini kavramanız ve üzerinde soru çözmeniz karşınıza çıkacak 6-7 sorunun en az 5’ini çözebilmeniz için yeterli olur.
  • Paragrafta anlam, Türkçe’de en zorlanılan konulardan birisi. Bu durum tamamen öğrencilerin okuma alışkanlığı olmamasından kaynaklanıyor. Yapacağınız şey ise; binlerce paragraf sorusu çözmek. Özellikle Karakök yayınlarının paragraf soru bankasını çözmenizi önerebiliriz. Karşınıza yaklaşık 20 soru çıkar. Bu da TYT Türkçe sorularının yarısı demek.
  • Anlatım bozukluğu konusunda 1-2 soru çıkabilir. Özne yüklem uyumsuzluğu konusuna dikkat edin. Buradan çok soru çıkıyor.
  • Yazım kuralları konusundan 2-3 soru çıkabilir. Yazım kurallarının tamamının özeti yalnızca 2-3 A4 kağıdı nota eş değer gelir. Bir gün oturun ve konunun tüm özetini tek tek çıkarın. Ardından bu noktalar eşliğinde sene boyunca soru çözün.
  • Noktalama işaretleri ile ilgili de 1-2 soru çıkmakta. Yine tamamen bilgiye yönelik sorular oluyor. Hangi noktalama işaretinin ne şekilde kullanıldığını öğrenin. Her ne kadar normalde ezberlemek öğrenmenin en önemli kuralı olmasa da sınav öncesinde noktalama işaretlerinin nerede kullanılacağını ezberleyebilirsiniz.
  • Ses olayları konusundan genellikle 1-2 soru çıkar ama ÖSYM zaman zaman bu konuda bir şaşırtma yaparak 3-4 soru da sorabiliyor. Türkçe konularında şu konuya çalışayım, bu konuya çalışmasam da olur gibi düşüncelerden uzak durun. Soruların farklı dağılımı nedeni ile boş yere rahatlıkla yapabileceğiniz sorulardan olmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM