2018 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

2018 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

2018 TYT biyoloji konuları ve soru dağılımı, diğer dersler için de olduğu gibi ÖSYM tarafından direkt olarak açıklanmıyor. Karşınıza, Temel Yeterlilik Testi içerisinde yalnızca 6 soru olarak çıkacak. Ancak sorumlu olduğunuz konuların sayısı ise; hiç de az değil. Bu aşamada, sayısal öğrencileri YKS’yi de düşünerek biyolojiye çalışırken eğer eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin derece yapmak gibi bir hedefleri yoksa 6 soru için biyoloji konularına çalışmak yerine Türkçe ve Matematiğe daha fazla ağırlık verebilirler.

2018 TYT biyoloji konularından çıkacak soruların daha çok yorumlamaya yönelik olmasını bekliyoruz. Düşünme ve bilgiyi yorumlama kabiliyetinizi geliştirerek, çok fazla bilginiz olmadan da soruların önemli bir kısmını çözebilirsiniz.

2018 TYT Biyoloji Konuları Neler?

 • Hücre konusu, biyolojinin en temel konularından birisi ve bu konudan karşınıza soru çıkması olasıdır. Ayrıca YKS konuları arasında da mutlaka yer alacağından dolayı atlamamanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Madde Geçişleri sadece belli kavramları öğrenerek yapabileceğiniz bir konu. 5-10 dakikada öğrenebileceğiniz bu kavramları sorularla birleştirip yorumlayarak doğru cevaplara ulaşabilirsiniz.
 • Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler konusu için basit kavramlara göz atabilirsiniz; ancak bu konunun içerisinde karşınıza çıkabilecek ayrıntı soruların sayısı da hiç az değil.
 • Organik Bileşikler konusu, biyoloji çalışmak için yeterli zaman bulamayanların atlayabilecekleri konulardan birisi. Öğrenmeniz gereken pek çok ekstra bilgi mevcut.
 • DNA-RNA ve Protein Sentezi konusu önemli konulardan. Bu konuları bilmeniz, cinsiyet, kalıtım ve üreme gibi konuların temellerini atmanız açısından son derece önemli.
 • Enzimler konusuna ait soruları yapabilmek adına enzimlerin çalışma şartlarını ve özelliklerini öğrenmeniz yeterli. Yine kısa sürede öğrenebileceğiniz ve karşınıza çıkma ihtimali büyük olan konulardan.
 • Canlıların Sınıflandırılması konusunun, genel hatları kolay öğrenilebilen ve karşınıza çıkabilecek bölümlerden. Ancak aslında çok geniş bir konu ve soru kaçırmamak için detaylı bir çalışma ve soru çözümüne ihtiyaç duyulur.
 • Ekoloji konusu yine az çalışma ile yapılabilecek biyoloji konularından. Konu özetlerine göz atmanız ve soru çözmeniz yeterli olacaktır.
 • Hücre Bölünmeleri ve Eşeyli-Eşeysiz bölünme TYT biyoloji konularının önemli ve zor konuları arasında yer alıyor. Çizerek çalışmanız konuyu daha iyi anlamanız için size yardımcı olacaktır.
 • İnsanda Üreme ve Gelişme konusu, diğer konularla iç içe bir konudur. Son çalışılacak konular arasına almanız, daha kolay kavramanız açısından yardımcı olabilir.
 • Mendel Genetiği ile Kan Grupları ve Cinsiyete Bağlı Kalıtım konuları YGS ve LYS’de zaman zaman soruluyor olsa da TYT soruları arasında yer alma ihtimali düşük.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?