izmir escort
Test Çözerken Süre Tutmak Gerekli Mi? - Sinavhanem

Test Çözerken Süre Tutmak Gerekli Mi?

Test Çözerken Süre Tutmak Gerekli Mi?

Test çözerken süre tutmanın gerekli olup olmadığı ve sınav esnasında bu uygulamanın ne gibi etkileri olacağı sınava hazırlanan kişilerce merak konusu olmuş durumdadır.

Türkiye’deki sınavlarda süre kısıtlamaları vardır. Bazı sınavların süreleri biraz daha gevşekken bazı sınavlarda kaybedecek fazladan 1 saniyeniz bile olmayabilir. Süreyi kullanmak çok önemli olduğu için öğrenciler ne yapmaları gerektiğinin cevaplarını aramaktalar.

Hangi sınav sürecinde olduğunuzun önemi olmaksızın, sizi zamanla ve rakiplerinizle yarıştırarak sıralamaya sokan bir sistemin içindesiniz. Zaman kavramı, gireceğiniz her sınavda karşınıza çıkacak ve soru başına size verilen dakikaya odaklı test çözmeniz beklenecektir. Elbette siz bu sınava, kendinizi aylar öncesinden hazırlamış olarak gireceksiniz. Fakat zamanla ilgili sıkıntınız varsa ve bunu aşamamışsanız hangi sınava girerseniz girin, sınavın sonunu göremezsiniz. Bu sebeple kendinizi zamanla mücadele etmeye alıştırmalı, onu kendi lehinizde kullanmayı öğrenmelisiniz.

Soru Çözme Hızı Nasıl Arttırılır?

Adaylar, girecekleri sınavın henüz hazırlık aşamasındayken soru çözümünde hızlanmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Bu çabanın en işe yarar yöntemi ise kendinizi süre ile çalışmaya alıştırmak.

Süre tutmadan, zaman zaman test yapraklarında resim yeteneğinizi konuşturarak test çözmek size belki konuyu kavrama şansı sunar ancak hem zamanı yönetmeyi öğrenemezsiniz hem de çalışma aşamasında verimli bir süre değerlendirmesi yapmamış olursunuz. Bu nedenle test çözümüne başlamadan önce soru sayısına göre kendinize belirli bir süre belirleyin. Belirlediğiniz süreyi yetirmeye çalışarak çalışmanız atılacak en doğru adım olacaktır.

Test Çözümünde Süre Kullanımı

Her testi çözerken süre tutulmalıdır anlayışı, oldukça yanlış. Hangi dersin testini çözdüğünüzle birlikte, kaç soru çözdüğünüz de önemlidir.

Her öğrenci her derse aynı hızda yanıt veremez. Bir derste iyi olan başka bir derste iyi olmayabilir. Bunu göz önünde tutarak, önünüze gelen testin her sorusu en fazla bir dakikada çözülmeli denilemez. Ancak gireceğiniz sınavların çoğu, sizden bunu isteyecek.

Test çözerken kötü olduğunuz ders üzerinde yoğunlaşarak özellikle o dersle ilgili hızınızı arttırma yoluna gitmelisiniz. Bir oturuşta yüzlerce soru çözmek yerine soruları planlı kategorilere ayırarak çözmeniz, hızınızı da veriminizi de arttıracaktır.

Süre tutarak çalışmanız, zamanınızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmenizin yanı sıra sizi test çözerken sürekli cevap anahtarına bakma hatasından da alıkoymuş olur. Test çözerken canım sıkılıyor gibi bir cümle kurmanıza da az da olsa engel olur çünkü sıkılmaya vaktiniz kalmaz, amacınız soruları kısıtlı bir süre içerisinde doğru çözebilmek olur.

Test Çözerken Zaman Tutmalı Mıyım?

Eğer yeni bir konuya çalışmış ve arkasından test çözüyorsanız süre tutmak oldukça sakıncalı olacaktır. Çünkü yeni oturmaya başlamış bir konunun testi, hızlı bir akış göstermez. Ancak daha önce çalışılmış ve birkaç kez tekrarı yapılmış bir konunun testi çözülüyorsa süre kullanarak çözülebilir.

Konuyu çalışıyorum ancak test çözerken odaklanmada sıkıntı yaşıyorum diyorsanız, başlangıç aşamasında da süre tutabilirsiniz ancak tutacağınız sürenin çok kısıtlı olmamasına özen  göstermelisiniz.

Sınavda Zamanım Yetişmiyor. Ne Yapmalıyım?
Sınavda Zamanım Yetişmiyor. Ne Yapmalıyım?

Hemen kısa sürelerde çözmeye çalışmanız emeklemeden koşmaya çalışan bir bebeğin yaptığıyla aynı şeydir. Ya konu oturana kadarki bir iki testte hiç süre tutmayın, ya da tutun ama soru başına verdiğiniz süreyi arttırın.

Devamlı hızlı soru çözme amacı güdülüyorsa bireyin tüm konuları bitirmiş olması ve sadece soru, deneme çözümlerine ağırlık vermiş olması gerekir. Deneme çözmek, test çözmeye nazaran zaman kontrolünü daha çabuk kazandırır. Ancak deneme çözebilmek için konu eksiğinizi tamamlamış olmalısınız.

Evde çözülen test ya da denemelerde zaman biraz daha esnek kullanılabilir. Ancak sınava kısa bir süre kaldıysa kendinize bu konuda sert bir kural koymalısınız.

1 Soru Kaç Dakikada Çözülmeli?

Neredeyse tüm sınavlar, soru başına bir dakika ayırmanızı ister. Bu bir dakika; sizin soruyu okumanız, anlamanız, şıkları analiz etmeniz ve bir sonuca varmanızı kapsamaktadır. Bu şeklide sıralanan beklentiler göz korkutucu değil mi? Ancak süreyi iyi kullandığınızda aldığınız sonuç, sizin evde test başına ayırdığınız süre ile paralel olacaktır. Bu nedenle evde de test çözerken dikkate alacağınız süre yine bir dakika olmalıdır.

Bu süre başlangıçta soru başına 2 dakika ile başlayıp daha sonra 1 dakikaya da indirilebilir. Eğer kolay bir test çözüyorsanız kendinize süre başına 1 dakikadan da az vakit bile ayırabilirsiniz ya da yine 1 dakikalık süre ayırırsınız ama daha hızlı çözmeye çalışabilirsiniz. Hızlı çözeyim derken soruları dikkatli okumama hatasına düşmemeniz şartıyla zamana karşı yarışmanız mümkün.

Sınav öncesi yapılması gereken iki temel görev vardır: Birincisi konuları bitirmek, ikincisi de görebildiğiniz kadar çok soru görmek. Ne kadar çok soru çözerseniz, hızınız o kadar artar. Ve evdeki hızınız ne kadar fazla olursa sınavda da o kadar hız sahibi olursunuz.

Sınavda hızınızın fazla olması demek boş bıraktığınız her soruya dönebilmeniz demek. Her soruya dönebilmek, ilk baktığınızda gözünüzden kaçan bazı noktaları görebilmeniz ve soruyu doğru çözmeniz demek. Doğru çözdüğünüz her soru ise geleceğin aydınlık yoluna atılmış umut dolu bir adımdır.

Test Çözerken İki Şık Arasında Kalmak Süreyi Nasıl Etkiler?

Adayın, test çözerken 2 şık arasında kalması zaman zaman gerçekleşebilen bir durum. İki şık arasında kaldığınız sorularda takınmanız gereken tavır, soruyu çözebilmenizden daha önemli hale gelebiliyor. Burada verilebilecek ana mesaj şudur: Soruyla inatlaşmayın. Soruyu okudunuz ve şıklarda kararsızsınız, bir kere daha okudunuz hala tam kararınızı veremediniz. Belki çok hızlı okuduysanız 3. bir şansı daha verebilirsiniz ancak artık 4. şansı o soru o an için hak etmiyor demektir. Yanına işaret koyarak atlayın ve daha sonra süreniz artarsa soruya 4. bir hak tanıyın.

Sınavda anın adrenaliyle ve stresiyle ilgili sorudaki bazı şeyleri görememiş olabilirsiniz. Gözünüzden ufacık bir nokta kaçmış olabilir ve birkaç defa okuduğunuzda o noktayı hala yakalayamamışsanız soruyu daha sonraya saklamak en iyi seçenek olacaktır.

2. kez soruları taradığınızda o soruyla ilgili düşünme tarzınızı değiştirerek soruya daha farklı açıyla bakmaya ve doğru noktayı görmeye fırsatınız olacaktır.

Hangi sınav olursa olsun tüm soruları görebilmek başarıyı doğrudan etkiler. Bu nedenle öğrenciler 1 soruyu doğru çözebilmek için sınavdaki 10 soruyu görememe hatasına düşmemelilerdir.

Sınavda Yetiştiremiyorum. Ne Yapmalıyım? – Sınavda Zaman Yönetimi

Test çözümü esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi, zamandır. Zaman konusunda yarattığınız her hata, size kötü bir dönüş yapacaktır.

Yapmamanız gereken ilk şey; her sınavda hangi testten başlayacağınıza dair kararınızı değiştirmenizdir. Elbette kendinizi denerken, evde test çözerken bunun kararını vermiş olmalısınız.

Sınav günü gelip çattığında, hala hangi testten başlayacağınıza karar vermemişseniz, bu durum sınav esnasında da devam edecek demektir. Ortadaki testten başlayıp, birkaç soruyu çözemeyip diğer testlere atlamanız, sınavın tüm sorularını göremeyeceğinize işarettir.

Bir diğer husus ise test çözerken soru çözme tekniği hakkında yaşanılan kararsızlıklardır. Yine evde test çözerken ya da kendinizi denerken teste sondan başlamak, ortadan başlamak, kolay görünen sorudan başlamak gibi değişiklikler sınavda başınızı ağrıtabilir.

Yapmanız gereken sınavdan önce zamana dair kendinizi hazırlamaktır. Hazır olduğunuzda sınav esnasında zaman, çok da sıkıntı yaratmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Özellikle paragraf sorularında mutlaka süre tutuyorum. Hedefim TYT Türkçe’yi fullemek ve 30 dakikanın üzerinde zaman kaybetmemek.
    Temmuz ayında paragraf ve TYT Türkçe denemesi çözmeye başlamıştım. 50 dakika ile başladım. Şimdi 40-42 dakikada çözüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM