izmir escort
Hangi Dersler Birlikte Çalışılmalı? - Sinavhanem

Hangi Dersler Birlikte Çalışılmalı?

Hangi Dersler Birlikte Çalışılmalı?

Hangi dersler birlikte çalışılmalı, birlikte çalışmanın faydası olur mu soruları öğrenciler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Birlikte çalışılabilecek ders gruplarını bir araya topladığınız zaman daha kapsamlı ve nitelikli şekilde çalışabildiğinizi fark edersiniz.

Çalışma psikolojisi, kişiye göre değişen bir psikolojidir. Kimileri tüm sayısal ders gruplarını aynı günde çalışmaktan yorulmazken kimileri tam tersine çok büyük bir yorgunluk olarak görmektedir.

Bazı durumlarda sayısal ve sözel dersler bir araya konumlandırılarak daha kolay çalışılabilmektedir. Bunun yanında bir günde kaç farklı ders çalışılır bunu da bilmek büyük bir avantajdır çünkü bu sayede çoklu olarak hazırlanılabilmektedir.

Hangi Dersler Birlikte Çalışılmalı?

Günde kaç saat ders çalışılmalı sorusu kadar nasıl ve ne şekilde çalışılmalı sorusu da sıkça sorulmaktadır.

Kişinin gün içerisine ders çalışabilmesi için öncelikle planını hazır kılmış olması gerekmektedir.

Masa başına oturduktan sonra plan yapıp acaba matematik mi çalışsam, coğrafya mı çalışsam gibi kararsız sorular sorulması yalnızca zaman kaybıdır.

Masaya oturduğunuz zaman planınız hazır olmalı ve nokta atışı olarak o derse çalışmaya başlamalısınız.

Gün içerisinde hangi ders nasıl çalışır diye soranlar özellikle bir arada çalışacakları derslere dikkat etmeliler. Bu noktada en sağlıklı ayrım sayısal ve sözel olarak yapılmaktadır.

Arka arkaya sayısal çalışmak verimi doğrudan düşürdüğü gibi sözel çalışmak da erkenden yorulmak manasına gelmektedir.

Sayısal Dersler Birlikte Çalışılır mı?

Sayısal derslere nasıl çalışılır sorusu birçok kişi tarafından merak konusudur. Bununla beraber sayısal derslerin birlikte çalışılıp çalışılmayacağı da sık sık merak edilmektedir.

Kişinin bu derslerden verim alabilmesi için doğru planlamayı yapması gerekmektedir.

Sayısal dersleri pek iyi olmayan ve anlamak için plana yerleştiren kişiler aynı gün farklı bir sayısal dersi daha kaldıramazlar. Beyin sayısal ders ile çok yorulduğu için sürekli düşünmekte ve enerji harcamaktadır.

Ders sona erdikten sonra arkasından aynı yoğunlukta farklı bir sayısal dersin verilmesi çok büyük bir verimsizliğe neden olmaktadır.

Ders programı hazırlarken muhakkak bu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü ancak bu sayede ful verim alabilirsiniz.

Sözel Dersler Birlikte Çalışılır mı?

Sözele nasıl çalışılır sorusu özellikle bu alana ilgi duyan öğrenciler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Sözel alan dendiği zaman Türkçe, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, sosyoloji dersleri akla gelmektedir. Bu derslerin her birinin ezberde tutulması gereken kendine özel konu başlıkları bulunmaktadır. Dolayısıyla çalışan kişi, çalışmaya başladığı an itibariyle hafızasını zorlayacak ve ezberlerini güçlendirmeye odaklı olacaktır.

Bir sözel dersi çalışmaya başladıktan sonra arkasından başka bir sözel derse çalışmak çok önerilen bir durum değildir.

Ders programı nasıl hazırlanır sorusu bu noktada önem taşımaktadır çünkü iki ya da daha fazla sözel dersi aynı güne koyduğu zaman ezber problemi yaşayabilmektedir. Bu durum her sözel ders için geçerli değildir. Bu açıdan kişinin temkinli olması ve kontrollü şekilde program hazırlaması önerilmektedir.

Matematikle Geometri Birlikte Çalışılır mı?

Lisede takdir almak için nasıl çalışmalıyım, üniversitede istediğim bölümü kazanmak için nasıl çalışmam gerekir gibi onlarca soru sorulabilmektedir. Bu sorulara verilen cevap temel olarak değişkendir çünkü her öğrencinin çalışma performansı farklılık göstermektedir.

Her biri aynı dersten aynı sonucu almamaktadır. Bu açıdan değişen durum içinde doğru dersleri bir arada çalışmak daha verimli ve faydalı bir adım olabilir.

Birçok öğrencinin bir arada çalışmaktan kaygı duyduğu ancak oldukça verimli bir sonuç doğrudan iki ders matematik ve geometridir. Her ikisi de sayısal dersler olarak görünür fakat geometri yalnızca zihin dinlendirmek için dahi çalışılabilecek bir derstir.

Temeli soru çözmeye dayalı olduğu için saatlerce konu çalışmayı gerekli kılmaz. Bu açıdan kaç saat matematik çalışmalıyım arkasından hangi dersi seçebilirim gibi bir kararsızlığa düşmeden birkaç saatlik matematiğin ardından rahatlıkla geometri çalışabilirsiniz.

Matematikle Türkçe Birlikte Çalışılır mı?

Matematik dersine nasıl çalışılır matematik öğrenebilir miyim kaygısı güden bir öğrencinin programında matematik olduğu gün rahat etmesi bir hayli zordur. Bu nedenle programına matematiğin hemen arkasından kendini zorlayacak, stres ve sıkıntı yapacak bir ders yerleştirmemesi gerekmektedir.

Matematiği de sonrasında çalışılacak dersi de anlayabilmek için Türkçe gibi hafif bir ders tercih edilebilir. Bu sayede beynin hem sayısal hem de sözel kısmı devreye girmekte ve dinlenerek ders çalışılabilmektedir.

İkisinin farklı alanlarda olması, matematik sonrasında rahatlamayı ve kolay şekilde anlamayı mümkün kılmaktadır.

Edebiyat ile Coğrafya Birlikte Çalışır mı?

Edebiyat konularını nasıl ezberlerim sorusu sınav hazırlığında olan tüm öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur.

Edebiyat çalışmayı sevmeyen ya da ezber yapmak zor gelen bir öğrenci söz konusu ise bu durumda biraz kaygı duyulması da son derece önemlidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda coğrafya, sözel bölüm arasında sayısal düşünceye en yatkın olan derstir.

Edebiyat çalışırken ezber yapma, hatırlama, sürekli akılda tutma hedefi olan öğrenci, coğrafyada bu kadar gergin hissetmeyecektir. Düşünsel açıdan coğrafya konuları daha teknik ve daha rahat konulardır.

Birçoğu günlük hayattan bilinen konular olduğu için edebiyat sonrasında rahatlama sağlayacaktır.

Özellikle iki sözel dersi bir araya koymak sağlıklı mı diye düşünenler edebiyat, matematik, coğrafya şeklinde bir planlama yapabilir. Bu sayede daha kolay çalışabilmek mümkündür.

Edebiyatla Kimya Birlikte Çalışılır mı?

Edebiyat çalışma yöntemlerine şöyle bir göz gezdirdiğinizde karşınıza teknik sınıflandırmalar ve kategorileştirme seçenekleri çıkacaktır.

Kişi, edebiyatta ezber yapabilmek için bilgileri sınıflandırmakta ve rahatlıkla hafızasına yerleştirebilmektedir. Bu gibi bir sisteme sahip olan başka bir ders ise kimyadır.

Kimyada her konu belli bir sınıflandırma yöntemi ile öğrenilmektedir. Bu açıdan ne tam sözel ne de tam sayısal bir ders değildir. Sözel ağırlıklı bir gün planladıysanız muhakkak kimyaya da yer vermelisiniz.

Edebiyatın yanında kimya çalışmak hiçbir sorun yaratmayacaktır. Aksine beraber ikisini de anlayarak yorulmadan çalışmak mümkün olacaktır.

Fizik ile Biyoloji Birlikte Çalışılır mı?

Fizik dersi, öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden bir tanesidir. Birçok açıdan en ağır ders kabul edilmekte ve programda en çok yer ayrılması gereken ders olarak bilinmektedir.

Özellikle matematik ve fen bilimleri testlerine dayalı alım yapılan bölümleri tercih edecekseniz fiziği tamamıyla bitirmiş olmanız gerekmektedir.

Fizik dersi hem ezber gerektiren hem matematiksel işlem isteyen hem de beyni en çok yoran derslerden biridir.

Günlük ders programınızın içerisine fizik yerleştirdiyseniz bu durumda biyoloji gibi daha sade bir ders vermelisiniz.

İkisi de sayısal dersler gibi görünse de biyoloji doğrudan sayısal odaklı bir ders değildir.

Kimya ile Coğrafya Birlikte Çalışılır mı?

Haftalık ders programınızın içerisinde sizi çok yormayacak bir gün ayarlamak isterseniz kimya ile coğrafyayı yerleştirebilirsiniz.

İki dersin konularını çalışmak ve arkasından soru çözmek pek çok açıdan pratik olmaktadır.

Ne edebiyat gibi hatırama gayretine gerek kalmakta ne de matematik gibi saatlerce soru çözmek zorunda kalınmaktadır. Bu durumda doğrudan bilgi odaklı dersler oldukları için çalışırken yormadan, zaman kaybettirmeden sonuç alabilmek mümkün olmaktadır.

Felsefe ile Matematik Birlikte Çalışır mı?

Felsefe ile matematik derslerini bir arada çalışmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle matematik ağırlıklı bir plan yapmaya gayret göstermelisiniz.

Birkaç saat matematik çalıştıktan sonra felsefe çalışmalı daha sonra tekrar matematiğe dönmelisiniz.

4 saat matematik çalışıp arkadan felsefeye bakmak zor olacaktır. Bu nedenle 2 saat matematik, 1 saat felsefe ve tekrar 2 saat matematik olacak şekilde ayarlama yapmanız verimi arttıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM