izmir escort
Ders Çalışmak İstiyorum Ama Çalışamıyorum Diyenlere Öneriler - Sinavhanem

Ders Çalışmak İstiyorum Ama Çalışamıyorum Diyenlere Öneriler

Ders Çalışmak İstiyorum Ama Çalışamıyorum Diyenlere Öneriler

Ders çalışmak isteyip de çalışamıyorsanız bunun temelinde birçok sebep yatmaktadır. Muhtemelen bu sebeplerin başında, yaşadığınız başarısızlık deneyimleri yatar. Başarısız olduğunuz pek çok sınav ya da çözmekte sıkıntı çektiğiniz sorular, sizin çalışma engeliniz olabilir. Bunu aşmanın temel yolu ise kendinize güvenmekten geçer.

Yapabileceğinizi Biliyorsunuz

Çalışırken hep mi başarısız oluyorsunuz? Hayır. Bu durum, yalnızca birkaç kez başınıza geldi. Ve siz, bu birkaç başarısızlıktan yola çıkarak her zaman böyle olacağına kendinizi inandırmış durumdasınız. Fakat bu, büyük bir yanılgı. Çünkü başarısızlık geçici bir durumdur. Sadece biraz daha gayretle üstesinden gelinir. Gayret sarf edebilmek içinse kişinin kendisine güvenmesi gerekir. Nitekim siz kendiniz başaracağınıza emin olduktan sonra sizi kim tutabilir ki?

Motive Filmleri İlham Kaynağınız Olabilir

Ders çalışmak istiyorsunuz ancak çalışamıyorsanız biraz daha ittirilmeye ihtiyacınız var demektir. Sadece çalışmak istemekle kimse net sayısını ful yapamaz. İstemek elbette başarmanın sağlam bir basamağıdır. Bunun yanı sıra çalışmak da temel şartlar arasındadır.

Enerjinizi arttıracak şimdi çalışma vakti, dedirtecek başarı filmlerinden bir iki tane izlerseniz bu sorunu rahatlıkla aşarsınız. Çünkü çalışmayı düşünmek ile çalışmaya başlamak arasında dağlar kadar fark var.

  • Into the wild
  • Umudunu Kaybetme
  • Steve Jobs
  • Enigma bizim önerilerimizden bazıları. Siz de kendi önerilerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Şartları Hazır Kılın Ki Vicdanınız Rahat Bırakmasın

Çalışmak isteyen ancak başaramayan öğrencilerin, bunu yapamamalarının bir diğer nedeni de ortamlarının uygun olmamasıdır. Eğer ortamınız çalışmak için hiç uygun değilse siz de odanızı buna göre ayarlayın. Yani masa ve sandalye çalışmak için yeterli olacaktır. Ancak film afişleri, posterler ve daha birçok hobi ürünü odanızda yer edindiği sürece çalışma masanıza sıra gelmeyecektir. Bunun için odanızı ders çalışan öğrenci odası haline getirin. Siz telefon ya da bilgisayarda takılırken masa sizi rahat bırakmasın. Böylece zaten vicdanınız, çalışma sorununa çözüm getirecektir.

Arkadaşlarınız Yardımcınız Olsun

Çalışmayı dileyip yerinizde sayma gibi bir sorununuz varsa bu duruma çare olarak arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Kendi başınıza ders çalışma probleminiz olduğunda grup çalışmalarına yönelmelisiniz. Böylece hem çalışmış olursunuz hem de çalışmaya adapte olmayı başarırsınız.

Arkadaş ile ders çalışmaya akran eğitimi denir. Akran eğitimi pek çok öğretmenin öğrenciye veremediği bilgileri verebilmeyi başarır. Bu nedenle arkadaş çalışmalarına devam etmek önemlidir.

İsteme, Yap!

Çalışmak istemek, çalışmak demek değildir. Ve hiçbir zaman kimse, sadece isteyerek üniversite ya da lise kazanmamıştır. Kendinize bu konuda biraz zulmetmelisiniz. Keyfi davranmaktan vazgeçmeyi ve sorumluluklarınızı yerine getirmeyi bilmelisiniz. Ders çalışmak, sorumluluk duygusuna sahip öğrencilerin işidir. Ve siz de sorumlu bir birey gibi bunu yapabilmelisiniz. Bu yüzden yalnızca istemekten vazgeçip, çalışmaya başlasanız iyi edersiniz.

Öğretmen Desteği Alabilirsiniz

Ders çalışma sorunu olan öğrenciler için özellikle rehberlik öğretmenleri alternatifler sunmakta. Öğrencilerin; ders çalışma düzenleri, programları, soru sayıları ve hatta doğru yanlış sayılarına kadar rehber öğretmenlerinden destek almaları mümkün. Kendi sorununuzu kendiniz çözemiyorsanız işinde iyi olduğuna inandığınız, yönlendirmeleri doğru olan bir öğretmenle daha sağlam adım atmalısınız. Kendinize inancınızı güçlendirecek, başarılı bir öğrenci olmanızı sağlayacak destekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Alternatif Mekânları Değerlendirebilirsiniz

Ders çalışma konusunda ev ile ilgili bir probleminiz varsa bunun önüne geçmeniz gerekecek. Bunun için önce kendinize başka çalışma mekânı bulun. Bir kütüphane, ders çalışmanız için ideal olabilir. Bir kitap cafe de mantıklıdır. Çünkü kitap okunan yerler sessiz olur. Bu da ders çalışmaya odaklanmanız için ihtiyacınız olan unsurlardan biri. Bununla beraber bu tarz mekânlarda herkes okumak ya da çalışmakla meşgul olduğu için rahatça motive olup çalışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Yazdığınız şeyler çok yardımcı oldu kafamda bir çalışma prensibi oluşturdum en azından teşekkür ederim ama keşke film izlemeyi tavsiye ettiğiniz gibi film önerisi de yapsaydınız

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM